Майчинството - счетоводно - 23

  • 36 528
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 25 283
Yanoren,
въпросният член, по който те съкращават вероятно е 328 (1) от КТ:
Цитат
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;

Работодателят би трябвало да те предизвести най-малко 30 дни по-рано, зависи какво пише в договора ти. В противен случай ти дължи обезщетение по чл. 220(1) за неспазено предизвестие:
Цитат
Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

Освен това ти дължи обезщетение по чл. 222(1) за оставане без работа:
Цитат
Обезщетение при уволнение на други основания
Чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
И накрая, имаш право  на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск:
Цитат
Обезщетение за неизползуван платен годишен отпуск
Чл. 224. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.
Пълният текст на КТ ето тук:
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/1594373121

# 46
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 744
Ако се подпише заповед за съкращение какво се прави? Отива се на борсата? Ако да, какво се получава от там? Процент ли е от получаваната заплата или е друго?

Къде да чета?

# 47
  • Мнения: 78
Здравейте,
задължително ли е ползването на 45 дневния болничен преди раждане?
Тъй като 12те месеца необходим стаж при мен ще се навършат около месец след раждането(започнала съм да работя за първи път в живота си през Януари тази година, а ще родя в средата на Декември), ползването или не на този болничен ще се отрази ли на сумата и това от кога ще започна да получавам майчинство?
Благодаря!

# 48
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Зависи как те съкращават, може на борсата, но може и в къщи.
От борсата получаваш обещетения в рамките на 4-12 месеца според трудовия ти стаж.
Получаваш процент от средномесечните ти брутни доходи за последните 9 месеца/за това не съм много сигурна/.

# 49
  • Мнения: 3 929
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=436551.0 - задай въпроса си тук. Сигурна съм, че ще получиш изчерпателен отговор и съвет.

# 50
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 744
Ако се подпише заповед за съкращение какво се прави? Отива се на борсата? Ако да, какво се получава от там? Процент ли е от получаваната заплата или е друго?

Къде да чета?

 

# 51
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 427
Здравейте,
задължително ли е ползването на 45 дневния болничен преди раждане?
Тъй като 12те месеца необходим стаж при мен ще се навършат около месец след раждането(започнала съм да работя за първи път в живота си през Януари тази година, а ще родя в средата на Декември), ползването или не на този болничен ще се отрази ли на сумата и това от кога ще започна да получавам майчинство?
Благодаря!

По принцип не е задължително според Наредбата за медицинска експертиза на неработоспособността. Може да ползваш само част от него, но след като родиш - няма как  Grinning Т.е. евентуално до раждането този отпуск може и да не се ползва. Представя се бележка на гинеколога от работодателя, че си работила, която се представя и в НОИ. Но тези дни се губят, т.е. не може да ги ползваш след като родиш. Щом терминът ти е средата на декември, то 45 дневния болничен ще ти започне в началото на ноември. Ще имаш 10 месеца стаж до момента на излизане в болничен, което не е достатъчно и няма да получаваш обезщетение. Имай предвид, че по време на болничен също се набира осиг. стаж. Като изтече м. 12.2009 ще започнеш да получаваш обезщетение.

Ако се подпише заповед за съкращение какво се прави? Отива се на борсата? Ако да, какво се получава от там? Процент ли е от получаваната заплата или е друго?

Къде да чета?

 

Да може да се регистрираш на Борсата. в зависимост от трудовия стаж се получава за определен срок обезщетение, като минимумът е 4 месеца. Получава се 60 % от осиг. доход, но не повече от 12 лева на ден.

Последна редакция: пн, 19 окт 2009, 15:40 от AnMary

# 52
  • Мнения: 78
Lady BrinneHug

# 53
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 744
Ако се подпише заповед за съкращение какво се прави? Отива се на борсата? Ако да, какво се получава от там? Процент ли е от получаваната заплата или е друго?

Къде да чета?

 

Да може да се регистрираш на Борсата. в зависимост от трудовия стаж се получава за определен срок обезщетение, като минимумът е 4 месеца. Получава се 60 % от осиг. доход, но не повече от 12 лева на ден.

леле, ужас
благодаря ти   bouquet

# 54
  • Мнения: 11
здравейте, гледам че тук много си помагате, може ли да задам и моите въпроси..
за 2 годишния ми син получавах майчинство като половината от месеците се самоосигурявах на 1000 лв. затова и открих фирма...но тогава искаха 9 месеца стаж.
С мъжо планираме второ дете но сега съм малко по объркана заради исканите 12 месеца стаж. 2те години майчинство ми свършиха на 20.06.2009, след това работих 4 месеца до края на месец септември. А сега се чудя и се мая.. пуснах фирмата от октомври като си мислех че ми искат 12 месеца непрекъснат стаж.. и като чета май е било излишно.какво да правя
Предварително ви благодаря

# 55
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Момичета искам да попитам - болничния който е 135 дни наведнъж ли се дава или е разпокъсан на по 45 дни ? Предварително благодаря за отговора .

# 56
  • Мнения: 3 835
45 (преди термина) +42 (след раждането) +48
towa в идеалния случай
ако има преносване, преждевременно раждане, последният болничен изравнява дните до 135

# 57
  • Майничка
  • Мнения: 12 618
Момичета искам да попитам - болничния който е 135 дни наведнъж ли се дава или е разпокъсан на по 45 дни ? Предварително благодаря за отговора .
45 преди термин от наблюдаващ гинеколог
42, считано от датата на раждане, от болничното заведение
(евентуално един междинен от гинеколога, ако родите след термин, който се издава със задна дата след раждането)
последен от личния лекар на детето, с който се изравняват дните до 135

# 58
  • Мнения: 3 835
здравейте, гледам че тук много си помагате, може ли да задам и моите въпроси..
за 2 годишния ми син получавах майчинство като половината от месеците се самоосигурявах на 1000 лв. затова и открих фирма...но тогава искаха 9 месеца стаж.
С мъжо планираме второ дете но сега съм малко по объркана заради исканите 12 месеца стаж. 2те години майчинство ми свършиха на 20.06.2009, след това работих 4 месеца до края на месец септември. А сега се чудя и се мая.. пуснах фирмата от октомври като си мислех че ми искат 12 месеца непрекъснат стаж.. и като чета май е било излишно.какво да правя
Предварително ви благодаря

времето, когато си била по майчинство се признава за стаж, така че ти проблеми с него нямаш
успех с бебеправенето!  Peace

# 59
  • Мнения: 998
Добро утро и от мен Coffee
Чак сега се усещам да попитам нещо за детските надбавки:
На първи септември ме освободиха от работа(работодателят не поднови срочният ми договор),а бях в майчинство.
Пак от септември съм назначена при друг работодател фиктивно,водех се месец на работа,а сега вече съм в болничен за бременност и раждане.
Въпросът ми е как стоят нещата в социалните и трябва ли да подавам някакви нови документи за детските,ще ги спрат ли ?
Предварителни благодарности!

Общи условия

Активация на акаунт