За думата - консистенция.

  • 4 207
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
С мъжа ми сме в голям спор.
Според мен консистенция означава - степен на плътност или мекота на течност или вещество.Така пише и в тълковния речник. Той обаче ми размахва някакъв учебник от строителния техникум , където под консистенция разбират подвижност.
И не можем да се разберем.Направо ми лази по нервите.
Дайте мнение по въпроса , Моля ви! Simple Smile



# 1
  • Мнения: 6 323
За мен винаги си е означавало това

консистенция
ж., само ед. Спец. Степен на плътност, на гъстота или мекост на разтвори или вещества.

Намерих и

"бетонна смес
1. консистенция (подвижност)
Измерването на консистенция определя подвижността, течливостта и трудоемкостта на бетоновата смес. "

Което иде да рече, че макар консистенцията да определя подвижността, то определено консистенция не означава подвижност.

# 2
  • Мнения: X
Често се случва един термин в различните области на техниката да има различни значения. Няма какво да спорите с мъжа си.

# 3
  • Мнения: 1 192
Подвижността е производно от консистенцията, така че в строителството консистенция може и да е идентична с подвижност. Следствие на професионална деформация  Wink може човек да си прехвърли съответният термин и в живота, но рискува другите да не го разберат и да възникне спор  Laughing , защото по принцип общоприетото и буквално значение на консистенция е степен на плътност... (или само плътност като синоним).

# 4
  • Мнения: 26
  bouquet
Много благодаря!
Знаех си, че съм права! newsm44

# 5
  • Мнения: 94
И аз казвам ,че си права!

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
Подвижността е производно от консистенцията, така че в строителството консистенция може и да е идентична с подвижност. Следствие на професионална деформация  Wink може човек да си прехвърли съответният термин и в живота, но рискува другите да не го разберат и да възникне спор  Laughing , защото по принцип общоприетото и буквално значение на консистенция е степен на плътност... (или само плътност като синоним).


Така е. В моята професия се сблъсквам с невероятни думи навлязли като термини... например "селенови втулки"  Sunglasses

# 7
  • Мнения: 9 865
Всъщност и двамата са прави.

# 8
  • Мнения: 4 585
Консистенцията няма как да се мери, докато подвижността в строителството навярно може.
Не му е все едно на един строител дали бетонът ще застане на куп на плочата, или ще се разлее.
В електрониката, а предполагам и в машиностроенето и механиката параметърът, за който спорите е вискозитет.
Той има начин да бъде измерен. Примерно се засича времето, за което ще изтече определен обем през дюза с определено сечение.
Тестото за курабии например ще изтече по-бавно от тестото за кактми. Съответно курабиеното е с по-голям вискозитет.
Но консистенция и вискозитет са обратни на подвижност, когато нарастват, подвижността намалява.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 605
1"За модифициране на свойствата на бетонната смес и втвърдения бетон се употребяват химични добавки. Това са вещества, които се влагат в малки количества в бетона (до 5% от масата на цимента) и обикновено се дозират в % от масата на цимента. Класификацията на химичните добавки е дадена в БДС EN 934-2 и е показана по долу:

   1. Водонамаляващи химични добавки (пластификатори)- предизвикват увеличаване на консистенцията (подвижността) на бетонната смес без да се увеличава количеството на водата за смесване (направна вода, запазват консистенцията на сместа при намаляване на количеството на направната вода или предизвикват двата ефекта едноврем
енно."

"консистенция
ж., само ед. Спец. Степен на плътност, на гъстота или мекост на разтвори или вещества. Полутечна консистенция."

 Мисля, че и двамата сте прави.

# 10
  • Мнения: 1 192
"Голяма" консистенция настана в темата  Joy

# 11
  • Мнения: 5 370
Пък да не говорим, че из мамешките отчетни доста често се говори за една, хм, мнооого конкретна консистенция. Laughing

# 12
  • Мнения: 26
В английския:
consist of -състоя се от

# 13
  • Мнения: 4 306
За мен винаги си е означавало това

консистенция
ж., само ед. Спец. Степен на плътност, на гъстота или мекост на разтвори или вещества.

Което иде да рече, че макар консистенцията да определя подвижността, то определено консистенция не означава подвижност.
Точно това. В химията консистенцията определя грубо казано гъстотата.
Като се увеличи гъстотата се намалява течливостта и подвижността, предполагам така се е пренесъл терминът в строителството.

# 14
  • Мнения: 4 585
В английския:
consist of -състоя се от
Значи в българския език се употребява неправилно. Т.е. съпругът ти е прав.

Общи условия

Активация на акаунт