Докторантурата

  • 358 293
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 180
  • Шумен
  • Мнения: 206
M_I_A аз от мои познати знам, че от тази година докторантурата се признавала само за университета във които си я защитил, това бил някакъв нов закон, но може и да не съм разбрала правилно..трябва пак да попитам.
menyanthe  и аз още не съм избрала точната специалност. Сега разглеждам обявените места във университетите... искаше ми се да е аналитична химия, но като вариант остава и органична или неорганична химия, защото така като гледам има повече места. Мен повече ме интересува, каква е заетоста на редовния докторант, защото така като ги гледам повечето обявени места са все за редовно обучение.

Последна редакция: вт, 24 авг 2010, 11:21 от Proletina_1983

# 181
  • София
  • Мнения: 2 817
Ъмм, майка ми е в БАН и там май е по-различно, отколкото в университетите.

# 182
  • Шумен
  • Мнения: 206
menyanthe в какъв смисъл е по различно в БАН? Видях, че и там има доста обявени места.

# 183
  • София
  • Мнения: 2 817
Ами там не се ли води нещо като работа на пълен работен ден или аз нещо съм в грешка?  Embarassed

# 184
  • Шумен
  • Мнения: 206
Не знам на мен са ми казвали, че се изготвя индивидуален план, във който се описва кога и какво трябва да се разработи по зададената тема. И мен ме интересува всеки ден ли трябва да си там или само в определени дни?

# 185
  • Мнения: 13
Здравейте!
Знам, че е паразитно от моя страна, но някой да знае откъде мога да си намеря информация за новия прием за докторанти в СУ. Търсих в сайта им, писах мейли, звънях... нищо. Всички са се изпокрили - отпуски ли, какво ли? А в този сайт и след толкова години обучение в университета, все още нищо не успявам да намеря. Аз ли съм зле, сайтът ли е виновен, не знам. Но е факт.  Sad

Благодаря предварително!  Peace

# 186
  • Шумен
  • Мнения: 206
tancholinka аз ги видях обявените места от тук
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/obrazovanie/doktoranturi/b … bnata_2010_2011_g

# 187
  • Свищов
  • Мнения: 874
Proletina_1983, докторантурата вече ще се защитава в съответния ВУЗ пред 5-има доцента(професора), 3-ма от които са от външни звена. Титлата и дипломата обаче важат за цялата страна. А иначе не се ходи всеки ден на работното място (аз и със седмици не се вясвам), но зависи каква ангажираност ще имаш. Аз нямам следващата учебна година часове и ще се отдам само на четене и писане, но повечето колеги имат и часове и ще им е по-натоварено. Изготвих си индивидуалния план - кога да са ми минимумите, кога да ходя на курсове, кога да пиша съответните глави, но той е по-скоро примерен.

# 188
  • Шумен
  • Мнения: 206
Благодаря ти за обяснението krem4et0. Твоята докторантура редовна форма на обучение ли е?

# 189
  • Свищов
  • Мнения: 874
Да, редовна е.

# 190
  • Мнения: 2 697
Що се отнася до заетостта - твърде относително е. Моя позната, докторант по физика, всеки ден е във Факултета, тя приема докторантурата като работно място, макар и времето, което прекарва в кабинета на докторантите да не е фиксирано и на практика самата докторантура да не се смята нито за трудов, нито за осигурителен стаж. При нас, в хуманитарните специалности и по-конкретно в моя факултет (Философски, СУ), заетостта е много рехава - почти не се налага да се подвизаваме в университета, работата е по-скоро самостоятелна и вкъщи и по библиотеки евентуално, с помощта на научния ръководител. 99 % от колегите, които имат желание за това, работят на пълен работен ден паралелно.

# 191
  • Мнения: 1
Включвам се малко ни в клин, ни в ръкав в темат, но ме интересува какво представлява изпитът по западен език? Тоест те ли ми определят кой език (аз ли), какво ниво на владеене трябва да имаме, за да издържим изпита, и какво включва той - писане, четене, говорене и разбиране ли? Пък и с какви оценки имаш шансове за прием в докторантура? Аз лично също съм се насочила към Философския на СУ.

Извинявам се още веднъж и благодаря!   bouquet

# 192
  • Свищов
  • Мнения: 874
Аз още в молбата за явяване на изпит, посочих наред с научната специалност, желания от мен чужд език.

А иначе оценките са си определени - трябва да имаш 5 на изпита по специалност и поне 4 на този по чужд език. След това започва класиране измежду кандидатите, а при евентуално равенство се взима предвид оценката от дипломата и от защитата на ДР.

# 193
  • Мнения: 13
Супер много ми помогнахте   bouquet
Голямо БЛАГОДАРСКО  Hug

# 194
  • Мнения: 1
Здравейте, надявам се някой да ми помогне по следния въпрос:
Ще се явявам на изпит по английски език за докторантура по химия.
Трябват ми и търся материали по химия на английски език, които да са преведени на български език. Ако някой е кандидатсвал и има такива материали ще се радвам да ми помогне да се подготвя!
Благодаря ви много!

Общи условия

Активация на акаунт