Докторантурата

  • 359 883
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 2 190
  • Мнения: 17 410
Помощ от ръководителя не означава той да напише теоретичната част. Е, някои са принудени, за да си избутат докторантите, нали са лоша атестация и може да умре докторската програма. Срам и позор за институцията.
Моят научен ръководител ми е помагал само административно - движи процедурата. Дизайн на изследването, публикации, участия - всичко сама. Не само, че няма да седна да плюя, не си го и помислям даже. Защото не съм сама, екип сме.

# 2 191
  • Мнения: 861
При нас след отчисляване с право на защита срокът е 5 години, след което се губи правото. Но само през първата 1 от тези 5 години можеш да защитиш безплатно, т.е. университета или научната институция да ти платят защитата. Иначе ако не успееш да минеш на вътрешна защита до 1 година след отчисляването плащаш шест минимални работни заплати (за членовете на журито и други разходи по процедурата).

Аз също нямам помощ от ръководителя. Всичко сама. Най-много да благоволи да изпрати критични бележки или някакви насоки веднъж на два месеца.

# 2 192
  • Мнения: 290
При нас след отчисляване с право на защита срокът е 5 години, след което се губи правото. Но само през първата 1 от тези 5 години можеш да защитиш безплатно, т.е. университета или научната институция да ти платят защитата. Иначе ако не успееш да минеш на вътрешна защита до 1 година след отчисляването плащаш шест минимални работни заплати (за членовете на журито и други разходи по процедурата).

Аз също нямам помощ от ръководителя. Всичко сама. Най-много да благоволи да изпрати критични бележки или някакви насоки веднъж на два месеца.
Благодаря

# 2 193
  • Мнения: 11 823
Навсякъде срокът е 5 години. Тези неща се определят от ЗРАРБ, а не е предмет на частно решение. Единствено ангажиментът за разходи по защита е въпрос на лично решение на обучаващата институция.

Ivelina80, докторантурата изисква човек сам да може да анализира, обобщава, да провежда научни изследвания и да пише научни статии. Нямам спомен някой и един ред да ми е писал навремето. Който не може да се справи с тези неща, значи грешно е преценил. Това не е училище за ученици , не е задължително и изисква самостоятелност и много, много труд.

Последна редакция: сб, 11 фев 2023, 19:00 от petiaivanov

# 2 194
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Здравейте предстои ми отчисляване след прекъсване и удължаване, изчерпах всички възможни варианти за отлагане, какво следва да направя четох правилници, но ако може и от Вас да получа помощ.

# 2 195
  • Мнения: 11 823
Здравейте предстои ми отчисляване след прекъсване и удължаване, изчерпах всички възможни варианти за отлагане, какво следва да направя четох правилници, но ако може и от Вас да получа помощ.
Не знам какво искаш да направиш,  а и не е ясно какво точно питаш. Ако си била зачислена като редовен докторант, то повече стипендии няма да имаш.
Законът е ясен. Сега, единственото нещо, което трябва да постигнеш, е на семинара да с епредставиш добре, да имаш резултати и да те отчислят с право на защита, а в краен случай да те отчислят за доработване на дисертацията/резултатите по нея, след което (мисля, че са 6 месеца) да направиш нов семинар и окончателно да бъдеш отчислена с право на защита.
Отчисляването без право на защита е  неприемливо.

# 2 196
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Здравейте предстои ми отчисляване след прекъсване и удължаване, изчерпах всички възможни варианти за отлагане, какво следва да направя четох правилници, но ако може и от Вас да получа помощ.
Не знам какво искаш да направиш,  а и не е ясно какво точно питаш. Ако си била зачислена като редовен докторант, то повече стипендии няма да имаш.
Законът е ясен. Сега, единственото нещо, което трябва да постигнеш, е на семинара да с епредставиш добре, да имаш резултати и да те отчислят с право на защита, а в краен случай да те отчислят за доработване на дисертацията/резултатите по нея, след което (мисля, че са 6 месеца) да направиш нов семинар и окончателно да бъдеш отчислена с право на защита.
Отчисляването без право на защита е  неприемливо.
Да, явно не съм се доуточнила искам да мина процедурата за отчисляване с право на защита, а след това какъв ми е срока за защита и ако не успея следва ли да връщам суми. Стипендии не получавам отдавна, бях редовно

# 2 197
  • Мнения: 5 465
Моля не се доверявайте на въпроси и отговори тук. Отивате в отдел "докторанти" на Вашата институция и питате тях. Понякога всеки си има тълкувания. Нормативната база също се мени.

# 2 198
  • Мнения: 290
Здравейте предстои ми отчисляване след прекъсване и удължаване, изчерпах всички възможни варианти за отлагане, какво следва да направя четох правилници, но ако може и от Вас да получа помощ.
[/quoteКои варианти за удължаване сте ползвала и колко години общо?

# 2 199
  • Мнения: 11 823
Има и една друга подробност, която е различна във всяка обучаваща институция, а именно че тя си решава дали да поеме разхите по защитата след време на  отчислил се докторант и ако поема, то в какъв срок. Парите не са никак малко и тези разходи включват възнаграждението на членовете на научното жури.

# 2 200
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
А какво се случва ако те отчислят с право на защита и така не се случи във времето?

# 2 201
  • Мнения: 11 823
Нищо. Не връщаш парите от стипендията, но ако не защитиш до срока, който инстутията, в която правиш докторантурата е определила, че поема разходите по защитата, после сама ще трябва да плащаш на журито. Резултатите от изпитите, които си положила, важат до 5 години след датата на полагане на изпита.

# 2 202
  • Мнения: 71
При нас след отчисляване с право на защита срокът е 5 години, след което се губи правото. Но само през първата 1 от тези 5 години можеш да защитиш безплатно, т.е. университета или научната институция да ти платят защитата. Иначе ако не успееш да минеш на вътрешна защита до 1 година след отчисляването плащаш шест минимални работни заплати (за членовете на журито и други разходи по процедурата).

Аз също нямам помощ от ръководителя. Всичко сама. Най-много да благоволи да изпрати критични бележки или някакви насоки веднъж на два месеца.

Кой университет?

# 2 203
  • Мнения: 861
При нас след отчисляване с право на защита срокът е 5 години, след което се губи правото. Но само през първата 1 от тези 5 години можеш да защитиш безплатно, т.е. университета или научната институция да ти платят защитата. Иначе ако не успееш да минеш на вътрешна защита до 1 година след отчисляването плащаш шест минимални работни заплати (за членовете на журито и други разходи по процедурата).

Аз също нямам помощ от ръководителя. Всичко сама. Най-много да благоволи да изпрати критични бележки или някакви насоки веднъж на два месеца.

Кой университет?
Софийският.

# 2 204
  • Мнения: 52
Здравейте. Има ли някой докторант или кандидатствал в институт към Селскостопанската академия (например Иргр Садово, ДЗИ Г.Тошево, АБИ София и т.н)? Интересно ми е да споделите за вашия опит по време на изпитите. Къде се провеждат те - в института, за който кандидатствате или в Селскостопанската академия? Как протича изпита по английски - изцяло на английски или само текста трябва да прочетете и преведете? Конспекта за изпита по специалността с какъв обем е (колко теми)? Прочетох доста обща информация, но знам, че навсякъде има известни различия и специфики.

Общи условия

Активация на акаунт