Докторантурата

  • 358 307
  • 2 261
  •   2
Отговори
# 705
  • Мнения: 1
Благодаря за обяснението. Искаше ми се да се брои два пъти този период за трудов стаж - един път по трудовия договор и още веднъж по докторантурата:)) Не, че тая надежди да доживея до пенсиониране, ама щеше да е добре да съм с 3 години по-близо Wink Предполагам, съм си представяла нещо като годините в университета, които можеш да си откупиш като трудов стаж, ако искаш.

Като си докторант можеш да работиш само на 4-ри часов трудов договор, тъй като докторантурата ти се води 8 часа. И по закон нямаш право да работиш повече от 12 часа в денонощието, това само официално. Така че за 3 години обучение максимум може да изкяриш 1,5 години отгоре Simple Smile

# 706
  • Мнения: 150
Радвам се, че ви открих, макар и вече да съм на финала на докторантурата ми.
Исках да се включа с някои коментари - по въпроса за трудовия стаж - при нас навремето беше строго забранено (2000-2005, тогава съпругът ми беше докторант), но сега като ги питах, нямаха нищо против, дори едва ли не се радваха, че няма да ми плащат здравните осигуровки (защото попълних съответната декларация за това).
Иначе наистина разликите между докторантурите "навън" и при нас са повече от съществени. При нас се предполага, че след това ще останеш в научната сфера, просто като една от стъпките да работиш като асистент. Докато впечатленията ми от чужбина са, че при тях е въпрос на чест и професионално израстване да имаш докторска титла. Дори ми прави впечатление, че висши мениджъри се хващат за докторантура, за да покажат, че са "дорасли" да кажат нещо на света.
При нас ми се струва, че нещата все още са на формална основа - абе ти напиши там колкото трябва, ясно е, че ще мине, пък после ще видим дали ще има часове за теб... Изобщо не се споменава за истински принос, дали ще има полза от целия ти труд. Затова в чужбина първо извеждат проблемите и след това обявяват конкурс за докторанти, които искат да ги разработят.
А за връзката с практика изобщо не ми се говори, щото заминава цялата образователна система....

# 707
  • Мнения: 101
Ма и на мен ми дойде време да се запиша в тази тема:) Една година почивка си направих, по-скоро очаквах, че тази година ще има и задочно за специалността, която съм си харесала, ама йок. Та минавам на варианта редовно. Много съм боса, ще прочета темата, за да не задавам излишни въпроси по-нататък. Надявам се да има по-нататък де:) Та мисля да кандидатствам във Факултета по журналистика. Влюбих се в специалността, по която ще кандидатствам, остава ми да си намеря книгите и да науча конспекта. Някой ще ми разясни ли какво представлява изпитът по език? За английски. Какъв формат е примерно.
Стискайте палци.
  bouquet

# 708
  • София
  • Мнения: 1 074
Стискаме! Добре дошла в клуба Wink)

Изпитът навсякъде е различен, според изпитващите, така че просто се готви и разчитай на късмет.

# 709
  • Мнения: 101
Аха, значи не е някакъв определен формат, който да включва grammar, speaking, listening и т.н.Simple Smile
А докато чета темата, защото не съм стигнала дотам да проверя - някой има ли с докторантура в Журналистическия на СУ? По-специално във Връзки с обществеността?
И... благодаря ти Занда:)
Винаги е хубаво, когато намираш сродни души. В обкръжението ми ме смятат за напълно откачила, че искам да се занимавам.

# 710
  • Мнения: 3 760
Heltah, добре дошла в отбора  Hug
Изпитът по език винаги включва "grammar, speaking, listening и т.н.", но какви са конкретните изисквания може да ти каже само някой прясно минал по избрания от теб път  Laughing
Изискуемото ниво зависи най-вече от броя кандидатстващи за едно място  Confused

# 711
  • Мнения: 101
Да да, всъщност е ясно, че ги включва, няма как да бъде иначе. Форматът ми се ще да си го разясня:) Но пък тук може да си появи някой, който да знае:)
Благодаря и на теб, Мъни.
Средата на септември ще се видя с професора, при когото защитавах магистърската теза. Да ми даде полезни насоки.

# 712
  • Мнения: 1
Аз държах изпит по английски в СУ точно на миналата сесия за прием на докторанти (тази, която мина през юни). Няма значение за коя докторантура кандидатстваш, всички сте заедно (барабар с тези, дето държат и докторантски минимум).
Изпитът е само устен, трябва да си носиш книга на английски, свързана със специалността ти (може да не е съвсем пряко, може да е нещо по-общо, например за реклама или медии, щом кандидатстваш ВО). Таааа... влизаш при комисията (двама или трима души са, но всеки един от тях изпитва по един човек, т.е. не те изпитват вкупом тримата), даваш си книгата, изпитващият отваря на произволна страница и ти казва да му преведеш, да речем, два абзаца. Ти си вземаш книгата и сядаш отстрани, имаш време да си помислиш толкова, колкото ти е необходимо. После сядаш при изпитващия, четеш и превеждаш. Ако видят, че знаеш (и разбираш) какво четеш, а то това се усеща, щом не сричаш и поставяш правилно смисловите паузи, те прекъсват, щото и без това има много кандидати и изпитът продължава цял ден. На мен ми бяха дали 2 абзаца, но ме оставиха да прочета само първия и на първото изречение от втория ме прекъснаха (изчакаха да видят дали ще прочета правилно chaos).
Като си го преведеш, пак отварят напосоки книгата , посочват ти една дума и те карат да кажеш синоним. Или пък те карат да обясниш какво означава. Или пък да дадеш антоним. Общо за 5-6 думи ме пита, но пък и аз си казах, де. Имам 6.00. Принципно всички минават (или айде, огромна част), но ми е малко трудно да ти кажа дали изпитът като цяло е труден - аз съм завършила езикова гимназия с английски и нямам представа дали в училище с друг профил се обръща внимание на синоними, антоними и прочее. Гледам, че имаше хора, които се поприпотиха здраво, но и те имаха петици, примерно, което им е напълно достатъчно. 
Чакането беше малко изнервящо, защото наистина бяхме мноооого народ, но самият изпит от момента, в който седнах при изпитващата, продължи 7-8 минути. Накрая ме пита в каква програма кандидатствам и ми пожела успех.
Това е. Не ядат хора - ако си допуснат до изпит по език, значи си минал всичко останало с достатъчно високи оценки и гледат да не те спъват, ако не си съвсееееееееееем зле. Ама много зле, наистина.

# 713
  • Мнения: 101
E, такъв тип изпит звучи направо прилично. Може с антонимите да имам зор, но щом аз си избирам книжката - ще я изям от корица до корица. А на теб, Дикси, едно огрооооомно благодаря:)

# 714
  • Мнения: 1
А, и още нещо - може да срещнеш някъде като изискване, че ти трябват само 100 или 150 страници от въпросната книга и че задължително ще те питат от коя до коя страница си подготвила и ще те питат само в техните рамки. Не е вярно - никой не ме пита, директно си хвана жената книгата, отвори някъде и ми посочи абзаците. Както я бях взела по-предния ден тая книга и както ме държеше еуфорията от отличните оценки на изпитите по специалността, можеш да си представиш колко от нея бях чела, така че тоя текст наистина го виждах за пръв път. Ако не си 1000% уверена в знанията си, не прави като мен, за да не се запъваш. Както казах, много се съмнявам да късат, но не си струва да си създаваш проблеми сама.
Опитвам се да се сетя за думите, за които ме питаха, но се сещам само, че едното беше да дам синоним на to establish, а другото - да дам антоним на to include. И имаше още една дума, дето ме питаха за синоним и 1-2 да ги обяснявам, но вече ми избягаха от акъла.
Радвам се, че съм ти била от полза. Ще стискам палци.

# 715
  • Мнения: 101
Значи, съвсем не смятам, че ми е непосилно, но вероятно ще ми трябват няколко секунди да зацепя. Не претендирам, че съм с перфектен английски. Надявам се да мина изпита. А книгата ще я прочета със сигурност, така старателничко, защото и без това ще избера такава, която ми е в конспекта за другия изпит.

# 716
  • Мнения: 97
Здравейте момичета, ще задам един доста глупав въпрос, за което предварително се извинявам. Искам да попитам за докторантурата в УНСС. Харесала съм си специалност, много близка до това което съм завършила. Та въпроса ми за този изпит по специалността, по която кандидатстваш има ли някакъв конспект или нещо по което да се подготвиш. Въобще как е приема в УНСС? Благодаря предварително!

# 717
  • София
  • Мнения: 2 061
Здравейте момичета, ще задам един доста глупав въпрос, за което предварително се извинявам. Искам да попитам за докторантурата в УНСС. Харесала съм си специалност, много близка до това което съм завършила. Та въпроса ми за този изпит по специалността, по която кандидатстваш има ли някакъв конспект или нещо по което да се подготвиш. Въобще как е приема в УНСС? Благодаря предварително!

Кандидатства се по общия ред, както навсякъде другаде. Като се обяви конкурс си подаваш документите, след това ти дават конспекта за подготовка за съответния изпит + език и ако изкараш успех над 4,50 и твоя успех е най-висок от всички, тогава печелиш конкурса.

# 718
  • Мнения: 1
Здравейте, много хубава темичка, чак сега я откривам. Имам няколко въпроса, тъй като изобщо не съм запозната. Първо каква е разликата между редовната и задочната докторантура. При кой от двата варианта може да се ходи на работа. Идеята ми е дали мога да запиша за докторантура и паралелно да работя, поне на 4 часов ден. Аз съм склонна като че ли към задочната, но пък за кандидатсване за чужбина по време на докторантурата навсякъде съм гледала, че изискват редовна. Иска ми се да запиша и после да търся програма за обмен или за кандидатстване за чужбина. Има вече много такива организации, които дават стипендии. Другото което е, може ли да избираш темата за работа или преподавателят те насочва. Ако си избера тема, която е свързана с изследване не само в България, но и в чужбина, какво правим? Ей такива ми се въртят, идеята е ако мога с докторантура да пробия в чужбина и да продължа. Моля да споделите своя опит и дали има някои в подобна ситуация. Simple Smile

# 719
  • TX
  • Мнения: 590
Не е вярно, че докторат се защитава само, ако имаш интереси в науката. Може да го направи и човек, който се интересува от конкретна тема и мисли, че може да е полезен с творческия си принос по нея. Поне това е моята истина. Но че е трудоемко и скъпо начинание е вярно! Успех!
би ли споделила повече, аз съм на етап разработка на труд за свободна доктурантура, ноооо ... "съветите" са, че трябва да е по шифъра на асистентския конкурс или водеща е бакалавърската, а труда се доближава като тематика до магистърската които са в различни направления....абе сложна е
 

Общи условия

Активация на акаунт