Докторантурата

  • 355 486
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 210
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
За специалностите по психология има изпит по език,както за редовните,така и за задочните. Изключението е само за  свободните докторантури.

# 211
  • Мнения: 3 760
В БАН и свободните докторанти държат изпит по език  Peace

# 212
  • Мнения: 2 388
Пожар , не е задължителен, но дават за избор между английски, немски и френски. По закон са 5 езика, тези трите + испански и италиански. Но...не спазват закона и не ги дават за избор.  Confused
Отчаяхте ме...май клоня към свободна докторантура, за да  пропусна изпита по език.  Confused

странно. при мен имаше дори руски като избираем  newsm78

# 213
  • Мнения: 836
Момичета, има ли някой в УАСГ?
Интересува ме към момента частта с изпита по чужд език. 100 страници текст, превод искат ли да носиш писмен или само пред тях четеш и превеждаш?Те ли ти казват на коя страница да отвориш? После задават ли ти други въпроси, за времена и т.нат в прочетения текст? Независмо от кой университет имате впечатления, все ще ми е от полза.  Praynig

за изпита - носиш 100 страници английски текст. може и цяла книга. ако са малко не е проблем - не ги броят. После те отварят на произволна страница и започваш да четеш. след това превеждаш това, което си прочел. после започва трудното, т.е. чиста граматика. посочват от текста неща и почват - това каква част на речта е, кое време е това....а принципно това време кога се употребява и т.н. За филолозите това не е проблем, но аз бая се поизпотих. Успех!
Shocked
Уау...
Това звучи страшно.
На мен силният ми език е италиански и по него съм държала изпит в университета. За съжаления, въпреки че в закона пише, че може да бъде избран като изпит за докторантура май в никой университет го няма като опиция.  Confused

Предполага се, че като докторант ще ти се налага да ползваш специализирана литература, ще пишеш статии, тъй че английският в случая е задължителен.
Все пак не се отказвай, изпитът по езика (входният) е някаква смешка - независимо какво е нивото ти, ще те пуснат. Досега не съм чула за върнати.

# 214
  • Мнения: 758

Предполага се, че като докторант ще ти се налага да ползваш специализирана литература, ще пишеш статии, тъй че английският в случая е задължителен.
Все пак не се отказвай, изпитът по езика (входният) е някаква смешка - независимо какво е нивото ти, ще те пуснат. Досега не съм чула за върнати.
Аз обаче съм чувала за върнати на входния изпит по език. Два пъти. Става въпрос за човек, който искаше да е докторант в СУ.

# 215
  • Мнения: 2 697
Аз обаче съм чувала за върнати на входния изпит по език. Два пъти. Става въпрос за човек, който искаше да е докторант в СУ.

Със сигурност някъде в историята на приема е имало и такива случаи, но ми се струва по-скоро казуистика... Явно много зъл изпитващ му се е паднал. Затова си е добре за всеки случай, човек да си отива психически подготвен за тежък изпит, а ако е лек - нищо не губи, така или иначе Wink

# 216
  • София
  • Мнения: 6 768
Благодаря ви за споделеното! Hug

# 217
  • Мнения: 2 388
Аз обаче съм чувала за върнати на входния изпит по език. Два пъти. Става въпрос за човек, който искаше да е докторант в СУ.

Със сигурност някъде в историята на приема е имало и такива случаи, но ми се струва по-скоро казуистика... Явно много зъл изпитващ му се е паднал. Затова си е добре за всеки случай, човек да си отива психически подготвен за тежък изпит, а ако е лек - нищо не губи, така или иначе Wink

От НАТФИЗ, където аз съм докторант,  всяка година късат на входния по език поне по 3-ма...но знам, че към нас има някаква антипатия по принцип. Паднаха ни се доста зли 2 броя даскалици. Съветът ми е - не се шашкай, но и не подценявай изпита  Peace

# 218
  • София
  • Мнения: 6 768
А всичко щеше да е толкова лесно и просто, ако просто спазваха закона... Confused
Иначе разбирам, че английският е важен, колкото до ползване на ниво да извлека дадена информация все се справям, учила съм го до 12 клас, но като втори език.
Може в някой университет да дават избор между всички езици записани в закона за докторантурите, но за БАН и УАСГ със сигурност италианският не е възможен избор. От БАН даже поисках писмено да ми да го "кажат", че се чудех дали да не подавам оплакване. Изсъскаха ми и ми го дадоха. Аз пък така и не се реших да се заяждам. Laughing

# 219
  • Свищов
  • Мнения: 866
горица, аз като кандидатствах (миналата година по това време) нещо се бяха стреснали по акредитацията на докторантурата и масово изпокъсаха на езика. В крайна сметка от 15-тина места за редовна докторантура, само три момичета изкарахме. От задочните се попълниха също 3-4 места. А в залата по език (всички правиха на едно писмената част) имаше 16-17 човека. На английски 6 изобщо не допуснаха до устен...Имам и сега колега, влязъл по-късен прием, който беше скъсан именно на езика.

П.С. В нашия статут на докторанта, пишат че може да се избира между английски, френски, немски и испански език.
СА "Д.А.Ценов" гр.Свищов

# 220
  • Мнения: 836
горица, аз като кандидатствах (миналата година по това време) нещо се бяха стреснали по акредитацията на докторантурата и масово изпокъсаха на езика. В крайна сметка от 15-тина места за редовна докторантура, само три момичета изкарахме. От задочните се попълниха също 3-4 места. А в залата по език (всички правиха на едно писмената част) имаше 16-17 човека. На английски 6 изобщо не допуснаха до устен...Имам и сега колега, влязъл по-късен прием, който беше скъсан именно на езика...

 Shocked Ама това е безумие!

Какво се случва, ако те скъсат на езика, губиш мястото за докторантурата ли?

Последна редакция: пт, 17 дек 2010, 21:25 от горица

# 221
  • Свищов
  • Мнения: 866
Просто не те приемат. Пробваш пак и така...Безумие е предвид, че въпросните места не се попълниха и след 3 преобявявания на изпита.

# 222
  • София
  • Мнения: 6 768
 Crazy
Стресирате ме тотално.
Вторник трябва да си взема конспекта за УАСГ и от сега се чудя дали въобще да ходя. Crazy
Уф...
То ситуацията е между 3 изречения и статии и какво ли не...
Никой ли няма от  УАСГ, за да ми каже конкретната ситуация?

# 223
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 151
Моят опит е от 2003-та в УАСГ. Бях си подготвила един сборник от статии по специалността. Отварят където им падне - четеш, превеждаш. После разговор. Не са ме изпитвали на граматика.

# 224
  • Мнения: 758
Klemy, със сигурност трябва да опиташ. Понякога се взима трудно този изпит, понякога - не. Но не се отказвай предварително.

Общи условия

Активация на акаунт