Докторантурата

  • 390 552
  • 2 432
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 18 409
Кой не е чел закона и правилника за приложението му? Grinning
За свободна докторантура- 2/3, да. За по- сигурно- в сайта на съотвения университет.

# 301
  • Мнения: 758
Защо? До сега докторска степен се искаше, за да станеш доцент, но не и за асистент newsm78
По новите правила всички асистенти трябва да са доктори. Справедливо е, според мен.

# 302
  • Мнения: 2 694
Защо? До сега докторска степен се искаше, за да станеш доцент, но не и за асистент newsm78

Вече е задължително за асистентите да имат завършена докторска. Тези в заварено положение, доколкото знам, имат 3 години, за да защитят.

# 303
  • Тра-ла-ла
  • Мнения: 21 254
Не знаех, че обсъжданите промени в законите са гласувани и са влезли сила. По-точно не съм се интересувала. Blush

Не знам дали е редно асистентите да са д-р или могат да си вършат работата и без тази степен. Като се замисля май ще се появи една голяма дупка в преподавателските състави в университетите. В моята катедра от 8 преподаватели 3ма са главни асистенти без докторска и 1 е асистент(и докторант в задочна форма). Гл.асистенти са над 50 годишни и дълбоко се съмнявам да се юрнат тепърва да правят дисертация. И въпреки това пак не достигат преподаватели. Представям си какво ще стане, ако ги махнат.

# 304
  • Мнения: 18 409
Аз си задавам същите въпроси, както и съм много далеч от мисълта, че всички асистенти, ще хукнат да защитават....Особено при нас- асистентите  не е само преподаватели, имат си предостатъчно клинична работа.  
Спирам, че пак ще ме обвинят, че не стигам гроздето Laughing

# 305
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 770
Аз си задавам същите въпроси, както и съм много далеч от мисълта, че всички асистенти, ще хукнат да защитават....Особено при нас- асистентите  не е само преподаватели, имат си предостатъчно клинична работа.  
Спирам, че пак ще ме обвинят, че не стигам гроздето Laughing
медицинските университети правят изключение според поправките. въпреки това смятам, че асистентите трябва да имат защитени степени, защото асистент е научно звание. иначе не виждам причина и незащитили да обучават студенти,но защо трябва да са защитени на сладки асистентски места?
все пак законът още не е влязъл в сила.

# 306
  • Мнения: 2 694
медицинските университети правят изключение според поправките. въпреки това смятам, че асистентите трябва да имат защитени степени, защото асистент е научно звание. иначе не виждам причина и незащитили да обучават студенти,но защо трябва да са защитени на сладки асистентски места?
все пак законът още не е влязъл в сила.

Ами да, законът още не е влязъл в сила и има ли изобщо някой, който да е наясно дали ще влезе в сила и кога ще стане това? Започвам да си мисля, че самите му създатели не знаят отговорите на тези въпроси. А по въпроса с докторантите, споделям това, което знам, при това имам и приятели, които са асистенти в заварено положение и от тях се иска да защитят докторска. Не знам какво ви учудва толкова в това изискване - на мен ми се струва съвсем нормално изискване, нямам предвид медицинските специалности, които очевидно са специфични.

# 307
  • Мнения: 1 275
И аз съм асистент в заварено положение. Според новия закон тези, които още не са зачислени- ще имат четири години да си напишат дисертацията. Отчислените с право на защита ще имат две години за да защитят.

# 308
  • Мнения: 18 409
асистент е академична длъжност, не научно звание. Както и да е, разсъждавах главно върху завареното положение.

# 309
  • София
  • Мнения: 117
Благодаря за отговорите.

# 310
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 770
не би трябвало медицинските специалности да бъдат различни

# 311
  • Мнения: 1
Здравейте!
Аз кандидатсвам за докторант във Химическия факултет на Пловдивския Университет и се боря сам за място от общо 2 обявени редовни места и на практика го спечелих!

На писмения изпит по специалността (химия) изкарах Отличен 6, на устния също Отличен 6.
На изпита по език (английски) Мн. Добър 5.

Сега какви са процедурите? Никой нищо не ми казва в университета. До колко време ще ме зачислят и кога да отида да питам, или да чакам от университета да ме търсят?

Благодаря!

# 312
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 770
попитай в ректората. трябва да те докладват на факултетен съвет и тогава да започнеш. но може да си има други процедури. провери кой се занимава с докторантите. ако не питай зам.декан по учебната дейност

# 313
  • Мнения: 2 202
Колко се заплаща за свободна докторантура? Т.е аз колко трябва да плащам за да "уча"?

# 314
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 770
ами вероятно трябва да кажеш з а кой университет става дума  Peace
свободна доктурантура означава, че си правиш проучванията и си пишеш дисертацията и като си готов 75% те зачисляват (ако съответния научен съвет прецени, че темата е дисертабилна, имаш публикации и почти завършена теза).
каква тема правиш?
иначе като минеш вътрешна защита трябва да се плати хонорара на цпец.съвет и вак. но ти не можеш да го платиш, защото стават конфликт на интереси. така че трябвада го плати университета. около 1500 лв са за медицинските специалности. някои университетски болници отказват да платят...
за другите незнам.
..Т.е аз колко трябва да плащам за да "уча"?
оччаква се да правиш наука с докторантурата, дисертация, хабилитационен труд и т.н. вероятно досега си се изучила, щото трябва да имаш поне магистърска степен за да правиш докторат...

Общи условия

Активация на акаунт