Докторантурата

  • 358 077
  • 2 261
  •   3
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 980
 newsm78 Честито зачисляване, ама преди да реагираш така емоционално може би си струва още веднъж да прочетеш точно какво е писано по темата...  Peace

# 361
  • София
  • Мнения: 2 060
Алексхим, извинявай, но тонът ти е малко неуместен. Аз като преминала и през двете форми /редовна докторантура в Англия и свободна в БГ/, мога да кажа, че необходимата подготовка е коренно различна. Наистина при редовната  докторантура трябва да учиш доста за кандидатския изпит, но за да разработиш 50% от един дисертационен труд се изисква да си наясно с това как се прави научно изследване и да го направиш, поне наполовина. Така че, не мисля че можем да кажем, че зачислените в свободна докторантура са по-облагодателствани или учат или знаят по-малко. Това е абсурдно да се твърди.
Видяла съм много хора, които са изкарали отлични оценки на приемните изпити за докторанти, а след това изобщо не могат да се ориентират и да направят научно изследване в дисертацията си и пишат едни /меко казано/ студентски реферати. Както и обратното, хора, зачислени в свободна докторантура, на които им липсват знания в някои области и които просто не се справят с представянето на идеите си ....Така че всичко е строго индивидуално. Хайде да не правим подобни обобщения!

# 362
  • Мнения: 1
Ама вие сега какво искате да вмените на хората, че 50% от работата си по доктората сте си го направили сами без помощ от ръководител? Та ние всички знаем, че тези 50% са теоретична част, за написването на която се ползва литература, а не е експериментална част, която вие сте изследвали и анализирали сами.
Свободните докторанти си намират ръководител без изпити, разработват тези 50% от доктората, СЛЕД КОЕТО СЕ ЗАЧИСЛЯВА ДОКТОРАНТА !!! Едва тогава започва да се работи по експерименталната част, такъв е закона....освен ако вие не сте го променили.
 
Това ,че някой от вас е бил в  Англия като редовен докторант и половината му труд е готов, след което се записва за свободен докторант в БГ не означава ,че сам си е изработил всичко, и че е дошъл тук със супер умения , и да слага под общ знаменател всички, че едва ли не сами си правят доктората и после само се зачисляват.
 
И не е нужно ти да си роден с уменията да работиш научен труд, след като за тази работа си имаш научен ръководител. Той е този, който трябвая да те научи и да сформира в теб умението за научно интерпретиране.
А да не говорим, че докторанти като мен по точните и природни науки, където без лаборатория и консумативи няма как да направиш експерименталната част.


# 363
  • София
  • Мнения: 2 060
Уважаеми Алексхим, сама съм си направила 50-те % без грам помощ от никого. Просто знаех много повече от всички специалисти в България по темата, която разработвах! И не вменявам на никого нищо. Просто споделям опит. И изобщо не е вярно, че тези 50% са само теоретична част.

Освен това, докато съм била докторант в Англия също съм работила абсолютно самостоятелно. Там никой не сяда да ти пише нещата или да ти дава наготово каквото и да е. Само се консултираш и обсъждаш собствените си тези и нищо повече.

И не мога да разбера защо е този гневен тон и какво точно искаш да направиш с изказванията си. Имайки зад гърба си доста богат опит, ти споделям моите виждания. Темата е за обмяна на опит и мнения по въпросите, свързани с докторантурите, а не да се мерят хората кой колко е велик.

Много рано е още при зачисляването да започваш с тези изказвания. Хайде, подготвяй се за докторантските минимуми, пиши си дисертацията и го карай по-спокойно и по-кротко!

Последна редакция: ср, 16 мар 2011, 23:33 от Stacked

# 364
  • Мнения: 2 980
Свободните докторанти си намират ръководител без изпити, разработват тези 50% от доктората, СЛЕД КОЕТО СЕ ЗАЧИСЛЯВА ДОКТОРАНТА !!! Едва тогава започва да се работи по експерименталната част,

В науката съществуват много дисциплини, които не са експериментални. Един докторат по литература, история или лингвистика може да се разработи без да стъпи човек в лаборатория или да има нужда от някаква материална база.

Свободните докторанти, които познавам, са точно в позицията на Stacked - хората по една или друга причина са много добре подготвени в областта на дисертацията и отлично знаят как се пише научно изследване. Сами си избират темата, намират литературата, обосновават си разработката и си пишат дисертацията. Научен ръководител си намират след като са разработили първите три части от доктората (увод, литературен обзор, методология). Научните им ръководители обикновено просто следят да се спазва изискваният в България формат на разработката, докторантите си вършат останалото сами. Познавам двама такива докторанти, и двамата правят едновременно докторати в България и навън. Това е много работа и, да използвам твоите думи, иска да покажеш, че си "решителен и смел", щото не е лека работа сам-самичък да си разработваш темата без помощ от колеги или ръководител.

И, ако обичаш, коригирай малко тона.

# 365
  • Мнения: 1
Отговярам на последните две писали, те си знаят кои са!

След като сте си правили сами 50-те % , кое ви кара да мислите, че редовните докторанти също няма да си го напишат/направят сами? Това са примерно цитираните по-горе : увод, литературен обзор, методология.

Дали си свободен или редовен, разлика в писането няма, има разлика в това, редовния е спечелил конкурс, а свободния не, и това не  е малко....защото вместо 4 месеца да учиш за конкурс, можеш примерно да  пишеш началото на дисертацията.

А дали редовен док спечелил конкурс после е по-зле от свободния непечелил конкурс е тъпо да се сравнява . И от едните и от другите има фалове. Вие сами казахте, всеки е индивидуален.

И тона ми е напълно нормален, това ,че вие го приемате за лош си е ваш проблем, защо се засягате?

# 366
  • Мнения: 2 980
Аз съм редовна докторантка. И като такава не виждам по какъв начин с нещо превъзхождам един свободен докторант.

Разликата в работния процес при редовната и свободна докторантура, поне според закона, е явна - редовният докторант има достъп до материалната база на университета (включително университетската и Народна библиотека) и до редовни консултации с научен ръководител от самото начало на разработването на дисертацията. Свободният докторант има достъп до това (а специално до материалната база може и да няма, в зависимост от университета) чак след като си е написал половината дисертация. Да, и в двата случая докторантът си пише първата половина от дисертацията сам. Но редовният докторант по време на работата получава насоки и корекции от научния ръководител. Свободният докторант трябва да представи директно готов идеален ръкопис, иначе няма да го зачислят. Като стигнеш до този етап, ще разбереш точно каква е разликата в сложността. Засега явно е рано.

Пак казвам - преди да нападаш така емоционално, вземи прочети писаното по темата. Никой никъде не е казвал, че свободните докторанти са по-добри (или пък по-лоши) от редовните. Такова плоско сравнение съществува само в твоите последни постове.

Крещенето не е нормален тон.

# 367
  • София
  • Мнения: 2 060
Отговярам на последните две писали, те си знаят кои са!

След като сте си правили сами 50-те % , кое ви кара да мислите, че редовните докторанти също няма да си го напишат/направят сами? Това са примерно цитираните по-горе : увод, литературен обзор, методология.

Дали си свободен или редовен, разлика в писането няма, има разлика в това, редовния е спечелил конкурс, а свободния не, и това не  е малко....защото вместо 4 месеца да учиш за конкурс, можеш примерно да  пишеш началото на дисертацията.

А дали редовен док спечелил конкурс после е по-зле от свободния непечелил конкурс е тъпо да се сравнява . И от едните и от другите има фалове. Вие сами казахте, всеки е индивидуален.

И тона ми е напълно нормален, това ,че вие го приемате за лош си е ваш проблем, защо се засягате?



Уважаеми Алексхим, обръщам се за последен път към теб. Искам да прегледаш още веднъж внимателно и без афект постовете, които са публикувани в тази тема. Никога и никъде не съм споменавала, че редовните докторанти не могат да си напишат сами дисертациите или поне литературния обзор и теоретичната част. Споменала съм, че всичко е индивидуално и както едните може да на се справят с изследването, така и другите. Зависи от конкретния случай и човек и неговите усилия. Моля те, чети по-внимателно и се опитвай да разбереш какво четеш!
Още веднъж ти повтарям, че споделям опит като преминала и през двете форми. Мисля, че опита ми дава основание да бъда далеч по-обективна от теб. Освен това, не сравнявам докторанти, спечелили конкурси и свободни докторанти, нито изразявам мнение, че едните са по-зле от другите.
Чети по-внимателно моля, защото започвам да се съмнявам дълбоко в способността ти да разбираш написан текст. Въздържай се от използването на обидни епитети, защото има още много път да извървиш и много да учиш.

Разбирам, че си в еуфория от постижението си - спечелила си конкурс. Аз от позицията на спечелила повече от десет конкурса, не си позволявам да квалифицирам нито хората, нито техния труд. Така че, давай малко по-кротко.

Имаш още много път да извървиш и е редно да се научиш да се държиш възпитано и толерантно. Само така имаш някакви шансове да постигнеш напредък в науката.

Хайде, желая ти успех!

Последна редакция: ср, 16 мар 2011, 23:33 от Stacked

# 368
  • Мнения: 1
Аз съм редовна докторантка. И като такава не виждам по какъв начин с нещо превъзхождам един свободен докторант.

Разликата в работния процес при редовната и свободна докторантура, поне според закона, е явна - редовният докторант има достъп до материалната база на университета (включително университетската и Народна библиотека) и до редовни консултации с научен ръководител от самото начало на разработването на дисертацията. Свободният докторант има достъп до това (а специално до материалната база може и да няма, в зависимост от университета) чак след като си е написал половината дисертация. Да, и в двата случая докторантът си пише първата половина от дисертацията сам. Но редовният докторант по време на работата получава насоки и корекции от научния ръководител. Свободният докторант трябва да представи директно готов идеален ръкопис, иначе няма да го зачислят. Като стигнеш до този етап, ще разбереш точно каква е разликата в сложността. Засега явно е рано.

Пак казвам - преди да нападаш така емоционално, вземи прочети писаното по темата. Никой никъде не е казвал, че свободните докторанти са по-добри (или пък по-лоши) от редовните. Такова плоско сравнение съществува само в твоите последни постове.

Крещенето не е нормален тон.


Виж какво, свободните докторанти само и само за да избегнат изпитите си намират ръководител и заедно с негова помощ разработват началото на дисертацията до вид, който отговаря за зачисляване! Нали работя в университета и ги виждам как правят нещата, какво ми се обяснявате тук, че всички са "учени" със самостоятелно разработен   труд.  Да ,има и такива, но повечето не са. Който и свободен докторант да попитам, той ми казвам: " Ами по- лесно е, няма изпити, няма тревоги" ! След такова изказване ..за какво да говорим?
Това, че  някои единици сами са разработили труда си е не означава ,че всички свободни докторанти са такива!!!!!

И не ми говори,че в постовете ми съществуват плоски сравнения , а се върни назад и виж "приятелката ти по взаимна защита" stacked какво е писала... точно тя направи сравнението, че е виждала докторанти с конкурс и без конкурс и кой как се е справял.

Никой никого не превъзхожда, на защита всички са еднакви, но пътя е различен!

# 369
  • Мнения: 1
stacked

Нима ти не го написа това:

Видяла съм много хора, които са изкарали отлични оценки на приемните изпити за докторанти, а след това изобщо не могат да се ориентират и да направят научно изследване в дисертацията си и пишат едни /меко казано/ студентски реферати. Както и обратното, хора, зачислени в свободна докторантура, на които им липсват знания в някои области и които просто не се справят с представянето на идеите си ....Така че всичко е строго индивидуално.

# 370
  • София
  • Мнения: 2 060
stacked

Нима ти не го написа това:

Видяла съм много хора, които са изкарали отлични оценки на приемните изпити за докторанти, а след това изобщо не могат да се ориентират и да направят научно изследване в дисертацията си и пишат едни /меко казано/ студентски реферати. Както и обратното, хора, зачислени в свободна докторантура, на които им липсват знания в някои области и които просто не се справят с представянето на идеите си ....Така че всичко е строго индивидуално.

Я го прочети пак и помисли внимателно, че нещо май не разбираш това, което четеш!

# 371
  • Мнения: 1
Няма какво да чета, не ме интересува вашето мнение, при положение, че тук въпроса е кой е по-облагодетелстван- този, който започва да работи без конкурс или този ,който се е смазал от учене и се е явил на конкурс!

Няма свободен докторант, който като го попитам да не ми е казал следното: "По-лесно е, няма изпити, намираш ръководител и започваш да пишеш, после зачисляваш, защита и хоп ... д-р".

Вие на такова изказване как реагирате. равностойно ли е?

Като имате предвид, че докторантите за които говоря са свободни и не са писали нищо, просто искат да са д-р и намират ръководител и започват от нулата!

# 372
  • Мнения: 2 980
newsm78
Аз освен да се присъединя към Stacked не виждам по какъв друг начин мога да реагирам:

започвам да се съмнявам дълбоко в способността ти да разбираш написан текст.

Жената написа, че е виждала докторанти и с изпити и без изпити, и от двете групи е виждала успешни и неуспешни. Как те настъпи с това твърдение - не мога да си обясня. Но и не държа.

Научната работа изисква да можеш да водиш цивилизован диалог дори с хора, с които си категорично несъгласен. Дотук хич не ти се удава. Дано попаднеш на добри учители. Успех ти пожелавам и преставам да те коментирам.  

П.П. И като спомена облагодетелстване - ти май забравяш, че на редовните докторанти им се плаща за работата, която вършат, а свободните си плащат. И да ти подшушна на ухо - кандидатските изпити са фасулска история в сравнение с писането на дисертацията. Разбирам, че си горд с успеха, ама наистина не си направил кой знае какво все още. Защити - тогава ще имаш за какво да се перчиш.

Последна редакция: ср, 16 мар 2011, 20:32 от ianajar

# 373
  • Свищов
  • Мнения: 874
Алексхим, ще подкрепя момичетата в това, което написаха. Разбира се аз нямам претенциите да съм на нивото, което са достигнали, защото аз тепърва започвам да пиша и да публикувам каквото и да е, а проучването ми е малко по-нататък. До сега минимуми, план, проекти...и една година мина, а аз нямам нищо зад гърба си. Сега започвам да пиша реално и виждам колко е трудно. И говоря само за теоретична част, по която съм чела много и съм се явила на втория минимум. Не ми се мисли какво ще е по-нататък. И аз бях много доволна от себе си и ентусиазирана когато спечелих конкурса, но това е само началото. Да, трудно е, аз лично се готвих 2 месеца, но бях току-що завършила и с още пресни знания (документите за кандидатстване подадох в деня на защита на магистърската си дипломна работа). Естествено се и радвах много и то дълго време, но това абсолютно нищо не означава в крайна сметка. Аз се радвам, че съм редовна докторантка и че случих на научен ръководител, с чиято помощ успях да си преизпълня плана първата година, който ме натиска да пиша, да търся, да публикувам, да участвам в проекти и да се вра буквално навсякъде, където може да имам полза. Не знам защо така пренебрегваш ролята му?

# 374
  • София
  • Мнения: 6 797
Зависи от областта. В моята няма лаборатории, изследвания, всичко е само четене и интерпретиране. Така че...не се пали, много.  Peace
Нямам нужда от база, само от това да чета, да чета, да чета. Не мисля че някой набутан на редовна докторантура знае повече от мен, която сама реших да се боря сама за свободна. Мога да ти пиша на лични, за да разбереш казуса.
Имах възможност да вляза два пъти с "побутване" надве различни места, понеже и в двете не става по друг начин. Отказах.
До тук никъде не съм влизала с помощ, а само на собствени сили, няма тепърва да си плюя на лицето.
Но да, знам, има специалности, където няма кандидати. Т.е. знам, че не навсякъде е с връзки.

Общи условия

Активация на акаунт