Докторантурата

  • 358 057
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 1
Здравейте,

Малко питане за допускането до кандидат-док. изпит (чета доста, но да ви питам и вас  Embarassed)

1.До каква възраст може да се кандидатства за редовна докторантура?
2.Щом съм завършил икономическа спец, мога ли да кандидатствам за всички докт. в Стопанските факултети или за всеки шифър има изискаване за конкретно завършена специалност?

10х   bouquet

# 391
  • Мнения: 758
Може ли някой да разясни, как става кандидатсване за постдокторска работа, при която трябва да има host institution. Как точно да намеря такава институция, в която да работя - трябва да се свържа с хората, които работят там ли, или нещо друго. А, дали тези проекти не са само за хора, които вече имат връзки с определен чужд университет и си търсят само финансиране?

katopatisia, докторското обучение се провежда по научни направления. Специалността за която искаш да кандидатсваш, трябва да е от научното направление, в което е и бакалавърската ти специалност. За възрастта, не съм сигурна. До скоро имаше ограничение - 35 год., но мисля че го махнаха.

# 392
  • София
  • Мнения: 2 060
Може ли някой да разясни, как става кандидатсване за постдокторска работа, при която трябва да има host institution. Как точно да намеря такава институция, в която да работя - трябва да се свържа с хората, които работят там ли, или нещо друго. А, дали тези проекти не са само за хора, които вече имат връзки с определен чужд университет и си търсят само финансиране?

katopatisia, докторското обучение се провежда по научни направления. Специалността за която искаш да кандидатсваш, трябва да е от научното направление, в което е и бакалавърската ти специалност. За възрастта, не съм сигурна. До скоро имаше ограничение - 35 год., но мисля че го махнаха.

За постдокторската специализация се кандидатства по съществуваща програма за обмен на изследователи (напр. "Фулбрайт" има такава, има и доста европейски програми - FP 7 - People) или директно в университет, който предлага такова обучение. И в двата случая трябва да се напише предложение за научно изследване, което да бъде одобрено от съответния университет, респ. звено, в което ще се извърши обучението.

По отношение на ограниченията във възрастта на кандидатстващите за докторанти - съгласно ЗРАСРБ няма  такива. Някои университети, обаче с вътрешните си правилници може да въведат ограничения. Трябва да се проверява.

# 393
  • Мнения: 2 980
roverandom, не знам в каква област работиш, но за повечето технически или природни науки специално за Щатите е практически невъзможно да получиш пост-докторантска позиция, ако нямаш някакъв контакт с институцията-домакин предварително. Под контакт не разбирам да сте делили софра, разбира се  Grinning. Достатъчно е да са ти видели работата на конференция, например. (На конференциите това им е една от основните функции - да запознават специалисти. Често завършващи докторанти разпращат имейли до професори, работещи в тяхната област, за да представят работата си и да ги питат дали ще си търсят скоро пост-докторанти. След това се виждат на конференция - и готово, това е вече стабилен контакт.)

В хуманитарните области е обратно - при нас пост-докторските позиции се спонсорират не от университета, а от външни институции обикновено и за тях спокойно може да се кандидатства без никой да те познава, защото често комисията не е от самия университет, а от външната институция и няма как да знаеш кой участва в нея. Но това за конференциите си важи пак с пълна сила.

За Европа представа си нямам.
 

# 394
  • Мнения: 1
Я ми кажете колко е "стипендията" за редовната Докторантура - 450 лв ? И колко време се получава - и през трите години ли или сами през първата Embarassed?

п.с.А видях, че има и някакви такси за редовната Д., но само за първата година  Rolling Eyes

Благодаря на всички за бързите отг.   bouquet

# 395
  • София
  • Мнения: 2 060
Май е толкова стипендията за редовна докторантура, да - 450 лв. Получава се през целия срок на докторантурата. Има и такси, но те зависят от научната област и университета. Разбира се, утвърдени са от МОМН по направления и научни специалности. И...са доста ниски като цяло.

# 396
  • Мнения: 2 697
Аз само няма да се съглася с това, че таксите за държавна докторантура са ниски Simple Smile Може би за Европа са ниски, но за моята хуманитарна специалност таксата беше 924 лв, ако не се лъжа, а това за българския стандарт не е особено малко. Просто да се има предвид от кандидатите - тази годишна такса се очаква да се плати до края на първата докторантска година.

# 397
  • Мнения: 1
Добре, а тази "стипендия" как се формира изобщо? newsm78
А и какво е натоварването при редовната Д., в смисъл знам, че навсякъде е различно, но ако може някой да сподели как е било при него/нея

 Peace

# 398
  • София
  • Мнения: 2 060
Аз само няма да се съглася с това, че таксите за държавна докторантура са ниски Simple Smile Може би за Европа са ниски, но за моята хуманитарна специалност таксата беше 924 лв, ако не се лъжа, а това за българския стандарт не е особено малко. Просто да се има предвид от кандидатите - тази годишна такса се очаква да се плати до края на първата докторантска година.

Ооо, в Европа са много по-високи таксите, но там има програми за финансиране на изследванията по проекти, има конкурси за изследователски стипендии и пр. Докато тук възможностите в това отношение са много ограничени.

# 399
  • Мнения: 2 697
Добре, а тази "стипендия" как се формира изобщо? newsm78
А и какво е натоварването при редовната Д., в смисъл знам, че навсякъде е различно, но ако може някой да сподели как е било при него/нея
Peace

Не се формира, определя се с Постановление на Министерския съвет Simple Smile, т.е. не се определя според равнище на минимална заплата и т.н. Просто засега е определена 450 лв, преди няколко години май беше 200 лв, съответно и желаещите да станат докторанти бяха в пъти по-малко.

Stacked, нормално е в Европа таксите да са по-големи... Иначе за изследователските стипендии - мда, възможностите не просто са ограничени, ами почти липсват Confused

# 400
  • Мнения: 1
Аз обмислям да кандидатствам за "редовен", но просто не знам как се свързват двата края с тези $$$, а ако работя - някакси не искам да пренебрегвам едното или другото... Rolling Eyes
Тази "стипендия" ти я изплащат през цялата година или само когато има занятия  newsm78
И вярно ли е, че могат да дадат на редовен докторант да води упражнения с/у заплащане ?


п.с.В последно време съм яко на финансова тема  Embarassed

# 401
  • София
  • Мнения: 2 060


Тази "стипендия" ти я изплащат през цялата година или само когато има занятия 
И вярно ли е, че могат да дадат на редовен докторант да води упражнения с/у заплащане ?
п.с.В последно време съм яко на финансова тема  Embarassed

Стипендията се изплаща целогодишно.

А възлагането на часове зависи от политиката на университета, но да - вярно е. Само че часове се възлагат след успешно взимане на докторантските минимуми и ако катедрата, към която сте докторант има свободен хорариум, който може да ви възложи. Всичко е въпрос на конюнктура в катедрата. Ако щатните преподаватели нямат достатъчно часове, за да си направят норматива за годинита, няма как да ви възложат часове. А и хонорарите по правило са доста ниски. Разбира се, отново зависи от политиката на конкретния ВУЗ, тъй като всеки университет има различни ставки за заплащане в зависимост от научната степен и звание.

# 402
  • Мнения: 1
А вярно ли е, че е задължително воденето на някакъв "минимален" обем от упражнения със студенти през 1-2та година  newsm78

п.с.Един приятел водеше упражнения докато беше Докторант с/у 3лв./час  Laughing

# 403
  • Мнения: 3 146
katopatisia, привет!

Ето от тук можеш да видиш Правилник за организацията и провеждането на докторантурата в СУ http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/obrazovanie/doktoranturi/n … ktoranturata_v_su.

1. Ограничение за възраст за кандидатстване няма.
2. Стипендията е 450 лв за трите години, като задължително докторантът накрая трябва да бъде отчислен с право на защита, иначе трябва да върне парите, които е получавал. Срокът за защита след третата година ще зависи от новата наредба на Министерски съвет. (За справка, преди 3 години беше 250 лв стипендията).
3. Часовете, които задължително трябва да вземе докторантът са минимум 30 часа упражнения - този минимум не се заплаща (изобщо, в момента в СУ не се заплащат часовете, водени от докторанти, защото има голямо свиване на бюджета, за другите вузове не зная как е).
4. Имаш право да работиш на второ място, но на половин работен ден (и, следователно, само по допълнителен договор), т.е. на 4 часа трябва да ти е договорът и това е напълно легитимно. В противен случай, може да ти се наложи да върнеш парите от стипендията за времето, в което са се засичали работа на повече от 4 часа и докторантурата.
5. Началната такса е само за първата година реално и е според специалността.
6. Принципно, независимо че докторантурите още се пускат по шифри, може всеки да кандидатства, независимо от шифъра на специалността, която е завършил, стига да е взел степен "магистър". Друг е въпросът дали може да вземе изпита.

Май това ти бяха всички въпроси, ако нещо съм пропуснала, питай!

# 404
  • София
  • Мнения: 6 797
Точно за СУ знам, че уж трябва да водиш часове на студенти, но де факто никой не ти ги дава.   Mr. Green Mr. Green Mr. Green Сакън, да не му вземеш мястото. Сигурно зависи и от специалността де, но имам сигурно инфо от приятелка, която вече защити докторантура. Един час не са й дали да води. За нея е ОК, понеже тя си преподава на други места, но ако някой разчита на това за опит ще е кофти.

Общи условия

Активация на акаунт