Докторантурата

  • 357 739
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 340
Дренка, вероятно въпросът ти е бил отправен към мен  Simple Smile .
Ами всъщност и аз не вярвам да защитя до 2015 година (на мен ми е даден срок до април 2015 година), но реших все пак да попитам.
Това, което ме кара да бързам (макар че едва ли ще се справя) е точно срочният договор за асистент. В заповедта, която ми връчиха има следният текст : "...предоставя ви се възможност в рамките на следващите четири години, считано от... да предприемете действия за придобиване на научна степен "доктор"...". Всъщност, аз не знам дали е достатъчно само зачисляване за научната степен или е задължително да защитя до 2015 година  Simple Smile .
Затова и попитах дали може да се защити за 2-3 години  Wink .

# 526
  • София
  • Мнения: 2 060
.:geri85:., за зачисляване в свободна докторантура е необходимо да си разработилапоне 50% от дисертационния труд, т.е. представяш проект на дисертационен труд. Като тези 50%  не включват само литературен обзор, а и разработване на части от останалите глави от дисертацията.

Принципно срокът на свободната докторантура е 3 години, така че ако системно се занимаваш с работата по докторантурата, не виждам проблем да защитиш преди 2015 г. Разбира се, предвид това че имаш малко дете, ще ти бъде доста натоварено и трудно, но не и невъзможно. Всичко опира да правилна организация на времето и много работа.

# 527
  • София
  • Мнения: 6 791
До края на 2015 имаш предостатъчно време.  Peace

# 528
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
При  условие, че таксата за свободна е 3 МРЗ на семестър /или 6 МРЗ за учебна година/, напълно обяснимо е, че човек ще се старае да я защити предсрочно. Изобщо не е невъзможно.
То може да стане и с помотване де, ама не е здравословно за финансите Simple Smile

# 529
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Въпроса ми е към момичетата със свободна докторантура - все още не съм разучила много за нея,  а трябва вече да я записвам. Та, какво се изисква за зачисляването, възможно ли е за по-кратък период да се защити (например за 2-3 години)?
Благодаря ви предварително за отговорите!   bouquet

Зависи каква е специалността ти, респ. темата на доктората, имам предвид ако е чисто теоретична - би било достатъчно  само обзор за зачисляване, но това го решава самата комисия.

В моята област се изискват и експериментални проучвания, а за да се зачисля, е необходимо да съм готова с  поне 75% от експерименталната работа. Всъщност трябва да съм почти готова, т.е. не ми пречи да защитя и една година след зачисляването, стига да мога. Всичко зависи от конкретния ВУЗ.

# 530
  • Мнения: 1 304
здравейте
Интересувам се от доктурантурата във Воения университет във Велико Търново ,запознати ли сте с начина на обучение на редовните докторанти ,тъй като мисля те първа да започна процедурата за кондидатстване за редовен докторант,но разбира се ще трябва изпит по научната специалност и по език.Ако не стане като редовен мисля в свободна доктарантура да опитам,моля ако имате някои наблюдения и мнени еще бъда благодарна да го споделите.

# 531
  • Мнения: 2 199
 Здравейте отново. Имам няколко въпроса ако може някой да ми отговори, че намирам противоречива информация.
Работя на трудов договор. Мога ли да запиша редовна докторантура или трябва задочна?
Какви са таксите за свободна докторантура? В темата четох, че са 6 МРЗ (ако съм разбрала вярно)  и колко време се заплаща тази такса(3-5 години?)? В други форуми четох, че при свободна докторантура за да се явя на защита е нужно да платя ОГРОМНА такса, без да е упоменато за каква такса иде реч, а и огромна е доста относително понятие.  Колко е тази „огромна такса”? Благодаря на всеки, който ще ми отговори   bouquet

# 532
  • Мнения: 758
По принцип ако работиш на трудов договор - 8 часа, нямаш право да си редовен докторант. Друг е въпроса, колко се спазва това. Познавам хора, които си работеха през цялото време. Таксата за защита е различна в различните институции - най-добре директно попитай там където ще караш свободната докторантура. Огромната такса - около 2 хил. лева съм чувала, но не съм съвсем наясно.

# 533
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
При мен ще бъде около 2500лв с тенденция нагоре ако още се помотая  Tired
Редовните докторанти ако не се вместят в срока, също сами си заплащат защитата.

# 534
  • Мнения: 2 199
При мен ще бъде около 2500лв с тенденция нагоре ако още се помотая  Tired
Редовните докторанти ако не се вместят в срока, също сами си заплащат защитата.
2500 еднократно или за всяка година: 5 - 6 години да речем  Whistling

# 535
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
При мен ще бъде около 2500лв с тенденция нагоре ако още се помотая  Tired
Редовните докторанти ако не се вместят в срока, също сами си заплащат защитата.
2500 еднократно или за всяка година: 5 - 6 години да речем  Whistling
Това е таксата за защитата само, еднократно. Иначе семестриалните такси са по 3 МРЗ за всеки семестър.
Защо 5-6г., кой ще го протака толкова?  Thinking При мен срока е 3г. от момента на зачисляването.

# 536
  • Мнения: 2 199
Това е таксата за защитата само, еднократно. Иначе семестриалните такси са по 3 МРЗ за всеки семестър.
Защо 5-6г., кой ще го протака толкова?  Thinking При мен срока е 3г. от момента на зачисляването.

Благодаря. Не знаех за годините. 3 години е екстра.   bouquet

# 537
  • Мнения: 2 980
и като защитиш докторантура после? Thinking

Избираш си красива рамка и си я слагаш на стената, естествено, какво друго може да се направи с една докторантура.

В случай, че ти е сериозен въпросът, а не просто чесане на клавиатура: Малко са хората, на които им се налага да си задават такъв въпрос. Докторантура, специално в България, обикновено се получава, защото е изискване за определена работна позиция, която в много случаи кандидат-докторантът вече заема. Като си получиш степента, получаваш съответно увеличение на заплатата. Понякога и повишение в ранг.

# 538
  • Мнения: 2 697
Докторантура, специално в България, обикновено се получава, защото е изискване за определена работна позиция, която в много случаи кандидат-докторантът вече заема. Като си получиш степента, получаваш съответно увеличение на заплатата. Понякога и повишение в ранг.

Или както е в момента с асистентите - всички асистенти е необходимо да имат степен "доктор", а тези, които са били назначени като магистри, имат 3 години да защитят. Иначе няма как да заемат повече тези длъжности. Друг е въпросът как защитават точно в сравнение с докторантите, които не са асистенти... Wink

# 539
  • Мнения: 2 980
Аз точно асистентите имах предвид. В моята област в България на практика няма докторант, който да не заема вече асистентска позиция или поне да не му е обещана такава след защита (някои от по-старите са вече главни асистенти, въпреки че още нямат степен).

Общи условия

Активация на акаунт