Докторантурата

  • 358 930
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 843
И после, как биха задържали с назначение този докторант, при положение че като докторант взема 1000 лв., а после - като доктор, като главен асистент под 400 лв. Това е странно, необмислено.
Как под 400лв? Ти ме уби Shocked

Това беше вместо запис Wink

Заплатата ми като гл. ас. д-р в БАН е малко над 400 лв.
Слава Богу, че не разчитам само на нея.
Когато ме назначиха (бях с докторат, но само асистент), беше още по-малко, нямаше и 300 лв.
Редактирам се, за да допълня: в продължение на 2 години (тоест до миналата година) почти всеки месец подавахме молби за неплатени отпуски за 4-5 дена (всеки месец), поради недостиг на бюджета, така че тези заплати падаха още.
Така че представете си дъното, в което попаднахме. Положителното нещо обаче беше, че се научихме да кандидатстваме за проекти, да намираме допълнителни, външни източници.

Последна редакция: пн, 06 авг 2012, 19:34 от Аглая Епанчина

# 691
  • Мнения: 1
Здравейте, момичета (и момчета, колкото такива са се свъртали наоколо). Появявам се малко на ауфтакт, ама ми възникна един въпрос, на който в момента никой от университета не може да ми отговори, защото са в отпуска.
Зачислена съм в редовна докторантура от 1 юли тази година. Като ходих да попълвам декларацията за здравното осигуряване и да си взема заповедта, ми казаха, че стипендията от 450 лв. се превежда след 20-то число. Аз, щото съм патка застреляна и измервам всичко в учебни години, питах дали ще започнат да ми я превеждат от октомври, а секретарката ме изгледа като нещо много нещастно и заблудено (  Crazy ) и ми натърти: "Зачислена сте от първи ЮЛИ", от което разбрах, че явно в края на юли трябва да очаквам първата стипендия.
Чаках, чаках, ама днес сме 6-ти август, а в сметката ми нЕма никой (когато си плащах таксата, си дадох и номер на банкова сметка, както ми беше разпечатан от банката, т.е. няма грешка). И секретарките във факултета, и тези, които отговарят за обслужването на докторантите в съответния университет по принцип, са в отпуска.
...
На вас колко време след зачисляването започнаха да ви ги превеждат?

# 692
  • София
  • Мнения: 1 076
Имам спомен за подобно нещо първия месец. Иди в началото на септември да питаш. Възможно е просто от следващия месец да започнат да ти ги превеждат, тъй като плащането е реално от 19ти до 19ти и касае предходния месец (т. е. юлската стипендия ще я изплатят на 19 август), ако ли смятат от 19ти до 19ти (а не от 1во число), щом си от първи юли нямаш пълен месец и вероятно правят други изчисления.

# 693
  • Мнения: 355
В НБУ стипендията е 700 лв. Но пак не стигат за нищо Sad

# 694
  • Мнения: X
Здравейте, момичета (и момчета, колкото такива са се свъртали наоколо). Появявам се малко на ауфтакт, ама ми възникна един въпрос, на който в момента никой от университета не може да ми отговори, защото са в отпуска.
Зачислена съм в редовна докторантура от 1 юли тази година. Като ходих да попълвам декларацията за здравното осигуряване и да си взема заповедта, ми казаха, че стипендията от 450 лв. се превежда след 20-то число. Аз, щото съм патка застреляна и измервам всичко в учебни години, питах дали ще започнат да ми я превеждат от октомври, а секретарката ме изгледа като нещо много нещастно и заблудено (  Crazy ) и ми натърти: "Зачислена сте от първи ЮЛИ", от което разбрах, че явно в края на юли трябва да очаквам първата стипендия.
Чаках, чаках, ама днес сме 6-ти август, а в сметката ми нЕма никой (когато си плащах таксата, си дадох и номер на банкова сметка, както ми беше разпечатан от банката, т.е. няма грешка). И секретарките във факултета, и тези, които отговарят за обслужването на докторантите в съответния университет по принцип, са в отпуска.
...
На вас колко време след зачисляването започнаха да ви ги превеждат?

Трябва да получиш стипендии за юли и август. Ще ти ги преведат и двете през август, след 20-то число, както са ти казали. При мен в СУ беше така.

# 695
  • Мнения: 1
Не е вярно, че докторат се защитава само, ако имаш интереси в науката. Може да го направи и човек, който се интересува от конкретна тема и мисли, че може да е полезен с творческия си принос по нея. Поне това е моята истина. Но че е трудоемко и скъпо начинание е вярно! Успех!

# 696
  • Мнения: 274
Здравейте!
Следя ви с интерес и често чета, че някои от вас работят и по международни проекти. Бихте ли ми казали какво представлява работата с чуждата институцията - предполагам се прави изследване или се пише статия, според съответното поле на действие, но по-конкретно ме интересува самата работа с хора - твърде взискателни ли са, толерантни ли са, достига ли се до ниво на приятелски отношения или се върви строго по линията на работата и т.н.?
Разбирам, че е индивидуално, затова ще се радвам който желае да сподели своите лични впечатления и съответно за коя държава се отнасят, защото съм се убедила, че в разлините точки на света хората сме различни!
Предварително благодаря!

# 697
  • Мнения: 2
Доктурантурата е по-скоро за престиж и лично удовлетворение, че можеш да го постигнеш. Иначе няма реално забележимо финансово изражение ...

# 698
  • Мнения: 1
В днешно време в БГ докторантурите са само за чест и слава. А по света званието буди респект.

# 699
  • София
  • Мнения: 2 062
Доктурантурата е по-скоро за престиж и лично удовлетворение, че можеш да го постигнеш. Иначе няма реално забележимо финансово изражение ...

Зависи в коя сфера работиш. В академичните среди обикновено тя е стъпка от кариерното развитие и образованието, освен това определено си има финансово изражение. В различните университети и изследователски институции е различно (те определят „ на колко" оценяват докторската степен).

За съжаление трябва да се съглася с MarionYaneva, че като цяло
В днешно време в БГ докторантурите са само за чест и слава. А по света званието буди респект.

# 700
  • Мнения: 1
Благодаря за отговорите, момичета. Аз не се бях притеснила особено, просто реших, че като си знам късмета, ще се почне с проблемите още от първия месец, който се пада отпускарски, на всичкото отгоре. Точно понеже на мен все ще ми се падне я глуха акула, я свирка без топче (според онзи безсмъртен виц), та реших да си сверя часовника.
Още веднъж благодаря. Ще се навъртам наоколо, темата е много полезна.  Peace

# 701
  • Мнения: 101
Шехи, а ако работиш на трудов договор по време на докторантурата, тогава пак ли се счита за трудов стаж отделно от стажа по договора? Никак не съм наясно с тия неща, затова задавам такива лаишки въпроси, извинявам се за което  Heart Eyes

# 702
  • Мнения: 2 697
Ако работиш на трудов договор, си ти тече трудов стаж на това основание, а когато прекратиш работа, можеш да поискаш останалото време по докторантурата да ти се брои за стаж (със съответен документ от университета, разбира се) Peace. Уточнението от министерството беше, че университетите не попълват трудов стаж на докторантите в трудови книжки, защото реално нямат договорни отношения с тях, но при нужда на докторанта може да се издаде документ за срока на обучението му, който да му послужи за признаване на стажа.

# 703
  • Мнения: 101
Благодаря за обяснението. Искаше ми се да се брои два пъти този период за трудов стаж - един път по трудовия договор и още веднъж по докторантурата:)) Не, че тая надежди да доживея до пенсиониране, ама щеше да е добре да съм с 3 години по-близо Wink Предполагам, съм си представяла нещо като годините в университета, които можеш да си откупиш като трудов стаж, ако искаш.

# 704
  • Мнения: 2 697
Е, трудовият стаж никога не е излишен Wink, но пък няма как едно и също време да се брои два пъти за трудов стаж, просто няма такава възможност по принцип, не само по отношение на докторантурата Peace

Общи условия

Активация на акаунт