Докторантурата

  • 355 478
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 758
би ли споделила повече, аз съм на етап разработка на труд за свободна доктурантура, ноооо ... "съветите" са, че трябва да е по шифъра на асистентския конкурс или водеща е бакалавърската, а труда се доближава като тематика до магистърската които са в различни направления....абе сложна е
 
Съветите са едно, наредби и закони - друго. По принцип за да кандидатстваш за докторантура, тя трябва да е по научното направление, в което е бакалавърската ти степен. Т.е. ако си учил "технически науки" за бакалавър, но магистърската ти е "хуманитарни науки" не можеш да кандидатстваш за докторантура по хуманитарни специалности. При теб как е? Ако бакалъврската и магистърката са от едно научно направление - например етнография и културология, тогава можеш да пишеш по което си избереш. За свободните докторантури не знам дали важат същите правила. Погледни "Наредба за прием и обучение на докторанти" и се поинересувай за правилника на висшето училище, към което ще бъдеш на свободна докторантура.

# 721
  • Мнения: 1
Здравейте на всички. Благодаря за тази полезна тема.

Аз съм кандидат-докторант в БАН по направление Физически науки. Има ли някой, който да се е явил миналата година на конкурсния изпит по английски език в БАН за да ми каже точно как протича той?

# 722
  • Мнения: 998
Момичета, здравейте, кога според Вас започват конкурсните изпити за докторанти-в Русенският университет още няма обявени такива? Мислех, че най-късно октомври ще има излезли списъци-ако някой има някаква информация ще се радвам да сподели!  bouquet

# 723
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
би ли споделила повече, аз съм на етап разработка на труд за свободна доктурантура, ноооо ... "съветите" са, че трябва да е по шифъра на асистентския конкурс или водеща е бакалавърската, а труда се доближава като тематика до магистърската които са в различни направления....абе сложна е
 
Съветите са едно, наредби и закони - друго. По принцип за да кандидатстваш за докторантура, тя трябва да е по научното направление, в което е бакалавърската ти степен. Т.е. ако си учил "технически науки" за бакалавър, но магистърската ти е "хуманитарни науки" не можеш да кандидатстваш за докторантура по хуманитарни специалности. При теб как е? Ако бакалъврската и магистърката са от едно научно направление - например етнография и културология, тогава можеш да пишеш по което си избереш. За свободните докторантури не знам дали важат същите правила. Погледни "Наредба за прием и обучение на докторанти" и се поинересувай за правилника на висшето училище, към което ще бъдеш на свободна докторантура.
За свободните докторантури важи същото както и за другите  Peace

# 724
  • Мнения: 274
Здравейте!
Имам въпрос към тези от вас, които са наясно със свободната докторантура...

Интересува ме, след зачисляването на самостоятелна подготовка (извършено на база над 50% от дисертацията), задължително ли е да се изчакат 3-те години, за да се защитити работата?
От една страна остава само изследването да се направи, изводите и приноса (не, че е малко). Като материалите са изготвени, а мястото за провеждане е организирано. От друга страна е записано, че докторантурата е със срок от 3 години след зачисляването...

Предварително много ви благодаря за отговорите!

# 725
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Не е задължително да се изчака тригодишния период. Той е максимален, минимум няма, но при нас е въведена система за събиране на кредити с посещения на различни мероприятия от Груповия учебен план на докторантите. За да се отчисли докторантът с право на защита, трябва да събере 50% от кредитите, което е предвидено да стане за не по-малко от 2 години. Зависи как е при вас.

# 726
  • Мнения: 17 402


При нас ми се струва, че нещата все още са на формална основа - абе ти напиши там колкото трябва, ясно е, че ще мине, пък после ще видим дали ще има часове за теб... Изобщо не се споменава за истински принос, дали ще има полза от целия ти труд. Затова в чужбина първо извеждат проблемите и след това обявяват конкурс за докторанти, които искат да ги разработят.
А за връзката с практика изобщо не ми се говори, щото заминава цялата образователна система....

Пишеш, колкото да  сътвориш  нещо, за да не те изгонят от работа или пък, за да те назначат. После почваме да бързаме - правим критичен анализ на литературния обзор, преди да сме го написали; оформяме цел и задачи с неясни приноси; бързаме да защитим, щото после пък трябва и да се хабилитираме, гоним брой публикации, без да отчитаме съдържание....Трагедия.

# 727
  • Мнения: 274
Не е задължително да се изчака тригодишния период. Той е максимален, минимум няма, но при нас е въведена система за събиране на кредити с посещения на различни мероприятия от Груповия учебен план на докторантите. За да се отчисли докторантът с право на защита, трябва да събере 50% от кредитите, което е предвидено да стане за не по-малко от 2 години. Зависи как е при вас.

Точно в това е драмата. Пише, че е с минимален срок 3 години, както е и редовната и в този ред на мисли не виждам разликата, а на практика такава трябва да има. Кредитите не се споменават.

# 728
  • Мнения: 11 445
Не е задължително да се изчака тригодишния период. Той е максимален, минимум няма, но при нас е въведена система за събиране на кредити с посещения на различни мероприятия от Груповия учебен план на докторантите. За да се отчисли докторантът с право на защита, трябва да събере 50% от кредитите, което е предвидено да стане за не по-малко от 2 години. Зависи как е при вас.

Точно в това е драмата. Пише, че е с минимален срок 3 години, както е и редовната и в този ред на мисли не виждам разликата, а на практика такава трябва да има. Кредитите не се споменават.
Не, не е нужно да чакаш. Това може да стане, в рамките на 3-те години от датата на зачисляване, в момемта в който си готова.

# 729
  • Мнения: 274
Много благодаря!   bouquet

# 730
  • Мнения: 1
Здравейте.

Предстои ми кандидат-докторантски изпит и ме е обвзело притеснението. Чета всички въпроси, препрочитам ги и имам чувството, че нищо не знам. Успокоявам се, че в деня на изпита всичко ще ми се избистри. Не се стремя да наизустявам нещата, а да имам обща представа за терминологията и някои факти. Може ли някой да ми каже как се провежда изпита? Как е настроена комисията и т.н. Не знам какво да очаквам ... а искрено желая да се справя ... Sad

Предварително ви благодаря Simple Smile

# 731
  • Мнения: 1
Изпитът по специалността зависи много от самата специалност, в която кандидатстваш, но като цяло - състои се от писмена и устна част. При мен например писмената част се състоеше от 2 въпроса от конспекта и задача, но съм в техническа специалност, при която задачите са основно нещо. И аз бях изпаднал в подобно състояние - чета, препрочитам и имам чувството, че незнам нищо, а в деня на изпита всичко си ми дойде в акъла в точния момент...
Успех и много късмет от мен Wink

# 732
  • Мнения: 1
Много благодаря, Васко.

Аз се готвя по икономическа специалност. Надяввам се да е толкова лесно, колкото звучи, но ужасно много се притеснявам. А устната част как минава? Не знам от кое повече се плаша. Sad

# 733
  • Шумен
  • Мнения: 206
Здравейте, има ли някой информация, дали редовен докторант може да се прехвърли в друг институт преди да е защитил?

# 734
  • Мнения: 758
Здравейте, има ли някой информация, дали редовен докторант може да се прехвърли в друг институт преди да е защитил?
Не мисля, че е възможно. Зачислен си като докторант към определен институт със съответния договор и задължения. Ако не защитиш, може да използваш написания труд на друго място, като те зачислят на свободна докторантура.

Общи условия

Активация на акаунт