Докторантурата

  • 358 189
  • 2 261
  •   2
Отговори
# 735
  • Шумен
  • Мнения: 206
Това има ли го заложено в някой закон, нали все пак докторантите са със статут студенти. А до колкото знам, студентите могат да се прехвърлят от един ВУЗ в друг.

# 736
  • Мнения: 758
Това има ли го заложено в някой закон, нали все пак докторантите са със статут студенти. А до колкото знам, студентите могат да се прехвърлят от един ВУЗ в друг.
Не мога да цитирам закон. Най-добре питай в ВУЗ-а. Погледни и "Наредба за прием и обучение на докторанти" Там може да има нещо.

# 737
  • Мнения: 2 312
Здравейте, има ли някой информация, дали редовен докторант може да се прехвърли в друг институт преди да е защитил?

Миналата седмица ходих и питах точно същия въпрос, но за задочен докторант - много, много трудно ,но е възможно,процедурата е доста тромава.

# 738
  • София
  • Мнения: 274
Много благодаря, Васко.

Аз се готвя по икономическа специалност. Надяввам се да е толкова лесно, колкото звучи, но ужасно много се притеснявам. А устната част как минава? Не знам от кое повече се плаша. Sad

Устният изпит е по-лек от писмения Simple Smile Би трябвало да ти задават въпроси само по вече дадените 2 теми. Но ... не го правят, разхождат те из целия материал. Хубавото е, че вече почти си изкарала, ако са те допуснали до устния. Не знам да има скъсани на втората част.
Мен ме приеха миналата година задочно обучение, но не успях да се преместя в редовно. Сега ще кандидатствам пак. Икономическа специалност.

# 739
  • Шумен
  • Мнения: 206
Киф, на теб какво ти отговориха, защото при нас е пълна мъгла и никой не дава информация иначе в новия ВУЗ който съм избрала ми казаха, че може.

# 740
  • Мнения: 682

При нас ми се струва, че нещата все още са на формална основа - абе ти напиши там колкото трябва, ясно е, че ще мине, пък после ще видим дали ще има часове за теб... Изобщо не се споменава за истински принос, дали ще има полза от целия ти труд. Затова в чужбина първо извеждат проблемите и след това обявяват конкурс за докторанти, които искат да ги разработят.
А за връзката с практика изобщо не ми се говори, щото заминава цялата образователна система....

В университета, в който защитих (Англия), изискваха резюме на темата (research proposal), която ще разработва докторантът. Това е задължително условие при кандидатстване - предлагаш тема, която евентуално одобряват, но подлежи на модификации. Няма предварително определени тематики, които да се предлагат на докторантите.

# 741
  • Мнения: 11 621
Здравейте, има ли някой информация, дали редовен докторант може да се прехвърли в друг институт преди да е защитил?
Не мисля, че е възможно. Зачислен си като докторант към определен институт със съответния договор и задължения. Ако не защитиш, може да използваш написания труд на друго място, като те зачислят на свободна докторантура.

Не, не може. Зачислена си по точна определена специалност, за която съответният институт/университет има акредитация. Още повече, че тук става дума и за авторски права. Вероятно с научния ти ръководител сте писали статии и имате други общи научни работи. Там сигурно стои и неговото име. Не можеш да ползваш тези неща без писмено съгласие от негова страна, още повече, че при написване на дисертацията с епопълва една декларация за авторство. Нещата не са толкова простички и леснички, като при студентите. ДОКТОРАНТИТЕ НЕ СА СТУДЕНТИ!

# 742
  • Мнения: 17 407
Може ли да цитирате източника, упоменаващ, че докторантите са със статут на студенти?
Като гледам последните мнения - основната  цел, изглежда, е да се намери най-лесният път. Не че се учудвам, ама е ужасяващо...

# 743
  • Шумен
  • Мнения: 206
 Дренка, бихте ли уточнила, към кого си отправяте въпроса и за какъв лесен път става въпрос, защото лично аз нищо не разбрах от вашия коментар?
И още нещо, според Вас с какъв статут са докторантите при положение, че нямат трудово-правни отношения с организациите, към които са зачислени и се изплаща стипендия, а не заплата без осигуровки?

# 744
  • Мнения: 11 621
Proletina,  хубаво ще е да се запозаете лично със Закона за развитие на академичния състав и сама ще си отговорите на въпросите.
бакалавър и магистър са образователни степени, а доктор е научно-образователна степен. Стипендията не е критерий за приравняване към студент, още повече, че ако не защитите навреме или пък не се отчислите с право на защита, ще трябва да я връщате.

Последна редакция: вт, 04 дек 2012, 22:51 от petiaivanov

# 745
  • Свищов
  • Мнения: 874
Proletina,  хубаво ще е да се запозаете лично със Закона за развитие на академичния състав и сама ще си отговорите на въпросите.
бакалавър и магистър са образователни степени, а доктор е научно-образователна степен. Стипендията не е критерий за приравняване към студент, още повече, че ако не защитите навреме или пък не се отчислите с право на защита, ще трябва да я връщате.
Това не е вярно. Връщането на стипандии става при 2 последоватлени отрицателни атестации, доброволно напускане и отчисляване без право на защита. В подчертания случай докторантът сам плаща разходите по защитата си, но не връща стипендии. Освен това докторантът е със статут на студент и може да ползва студентските права по отношение на настаняване в общежития, столово хранене, транспорт (но до 26 годишна възраст само) и т.н. Е, нещо от се дърпат за помощта за майки-докторантки от 2880 лв, но все пак да не забравяме, че има колежка, осъдило държавата и статутът й е приравнен със студетския. В момента не съм подготвена да цитирам всички нормативни актове, но Ви моля да не говорите така сякаш сте последна интстанция.
По въпроса с устния изпит - моят мъж изкара писмен, но след устното изпитване не беше пуснат напред. И това не е е прецедент в нашия ВУЗ.

# 746
  • Мнения: 11 621
Proletina,  хубаво ще е да се запозаете лично със Закона за развитие на академичния състав и сама ще си отговорите на въпросите.
бакалавър и магистър са образователни степени, а доктор е научно-образователна степен. Стипендията не е критерий за приравняване към студент, още повече, че ако не защитите навреме или пък не се отчислите с право на защита, ще трябва да я връщате.
Това не е вярно. Връщането на стипандии става при 2 последоватлени отрицателни атестации, доброволно напускане и отчисляване без право на защита. В подчертания случай докторантът сам плаща разходите по защитата си, но не връща стипендии. Освен това докторантът е със статут на студент и може да ползва студентските права по отношение на настаняване в общежития, столово хранене, транспорт (но до 26 годишна възраст само) и т.н. Е, нещо от се дърпат за помощта за майки-докторантки от 2880 лв, но все пак да не забравяме, че има колежка, осъдило държавата и статутът й е приравнен със студетския. В момента не съм подготвена да цитирам всички нормативни актове, но Ви моля да не говорите така сякаш сте последна интстанция.
По въпроса с устния изпит - моят мъж изкара писмен, но след устното изпитване не беше пуснат напред. И това не е е прецедент в нашия ВУЗ.

Извинете ме, но говорите откровени глупости. Никога докторантите не са били и няма да бъдат със статут на студенти. Ползването на общежитие, стипендии и т. н. нямат нищо общо със студентството. И не забравяйте, че за да стане човек докторант, му е нужна МАГИСТЪРСКА диплома, което ще рече, че минава на по-горно научно-образователно ниво.
И да уточня за връщането на стипендиите: това е регламентирано в  правилниците на съответното обучаващо научно звено/институция. извинявам се, ако не се изразих ясно. Под "защитите навреме" имах предвид ЗАКОНОВИТЕ СРОКОВЕ!

# 747
  • Свищов
  • Мнения: 874
В Правилника за приложение на закона за развитие на научния състав на ВУЗ-а, в който се обучавам е написано точно това, което Ви цитирам. Лично аз съм го чела през последния месец сума ти пъти, защото съм вече във финалните фази и се налага да спазя доста срокове и да подготвя необходимата документация. Как е за институцията, в която Вие се обучавате - не зная. Може и да е различно. Реално познавам бивши докторанти, които са отчислени с право на защита, изминал е 5 годишния срок за това, те не са защитили и не са върнали 1 стотинка. По време на докторантурата си имат положителни атестации (при атестиране всяка година, а не както е сега - на 3 месеца).
Колкото до статута на докторанти - при постъпването ми като редовен докторант ми беше връчена 1 книжка, в която ясно и точно е упоменато, че статута ми е като на студент редовно обучение. Съответно никъде не уточнявам, че съм докторант като ми питат студент ли съм.

Все пак отговорът на по-горните питания се съдържа в Закона за висшето образование. Там правата на студентите и докторантите не са отделени, а именно:
Скрит текст:
Чл. 70. (1) Студентите и докторантите имат право:
1. да избират учебни дисциплини при условията, определени в учебния
план;
2. да получават квалифицирана помощ и ръководство за своето
професионално-творческо израстване;
3. да се обучават едновременно по повече от една специалност или да
изучават допълнителни курсове при условия, определени от висшето
училище;
4. да участват в научноизследователска дейност на висшето училище,
като им се гарантират авторските, изобретателските и сродните им права и
възнаграждение;
5. да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на висшето
училище;
6. да ползват студентски общежития, столове, медицинско обслужване,
намаление при пътуване по градския и междуградския транспорт, както и
цялата база на висшето училище за учебна, научноизследователска, спортна
и културна дейност и други придобивки за нормален живот и обучение при
условия, определени от държавата и висшето училище;
7. да се сдружават в учебни, научни, културни и спортни общности за
защита и удовлетворяване на своите интереси, както и да членуват в
международни организации, чиято дейност не противоречи на законите на
Република България;
8. да се преместват в друго висше училище, факултет, специалност,
степен или форма на обучение в съответствие с правилниците на висшето
училище;
9. да прекъсват обучението си, както и да го продължават след това при
условия и по ред, регламентирани в правилниците на висшето училище;
10. (отм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 2.07.1999 г.);
11. да ползват ваканция не по-малко от 30 дни в рамките на една учебна
година;
12. (изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 2.07.1999 г.) да получават
стипендии;
13. (нова - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 2.07.1999 г.) да ползват кредит
за заплащане на такси и/или за издръжка през периода на обучението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) Студентите, докторантите и
специализантите - сираци, слепи, глухи, инвалиди с трайни увреждания и
31
намалена работоспособност 70 и над 70 на сто, военноинвалиди и лица,
отглеждани до пълнолетието си в домове за отглеждане на деца, лишени от
родителска грижа, майки с деца до 6-годишна възраст и диспансеризираните,
имат право на специални облекчения, регламентирани в правилниците на
висшето училище.

Последна редакция: ср, 05 дек 2012, 23:58 от krem4et0

# 748
  • Мнения: 129
Здравейте! Бих искала да ви попитам относно писмения изпит по английски език за кандидат - докторанти в СУ - допустима ли е ксерокопирана книга? Извинявам се ако въпросът ми е глупав, но явно вече ме е хванала параноята, изпитът наближава, а в конспекта  пише:
"Прочит и устен превод на посочен от комисията откъс от оригинален съвременен специализиран текст (100 страници).." - аз лично тълкувам "оригинален съвременен текст" като непревеждан, но се притесних тъй като материалът, който съм подготвила, е от копирана книга (в България въобще я няма даже). Дали това не е проблем?

# 749
  • Мнения: 682
Proletina,  хубаво ще е да се запозаете лично със Закона за развитие на академичния състав и сама ще си отговорите на въпросите.
бакалавър и магистър са образователни степени, а доктор е научно-образователна степен. Стипендията не е критерий за приравняване към студент, още повече, че ако не защитите навреме или пък не се отчислите с право на защита, ще трябва да я връщате.
Това не е вярно. Връщането на стипандии става при 2 последоватлени отрицателни атестации, доброволно напускане и отчисляване без право на защита. В подчертания случай докторантът сам плаща разходите по защитата си, но не връща стипендии. Освен това докторантът е със статут на студент и може да ползва студентските права по отношение на настаняване в общежития, столово хранене, транспорт (но до 26 годишна възраст само) и т.н. Е, нещо от се дърпат за помощта за майки-докторантки от 2880 лв, но все пак да не забравяме, че има колежка, осъдило държавата и статутът й е приравнен със студетския. В момента не съм подготвена да цитирам всички нормативни актове, но Ви моля да не говорите така сякаш сте последна интстанция.
По въпроса с устния изпит - моят мъж изкара писмен, но след устното изпитване не беше пуснат напред. И това не е е прецедент в нашия ВУЗ.

Извинете ме, но говорите откровени глупости. Никога докторантите не са били и няма да бъдат със статут на студенти. Ползването на общежитие, стипендии и т. н. нямат нищо общо със студентството. И не забравяйте, че за да стане човек докторант, му е нужна МАГИСТЪРСКА диплома, което ще рече, че минава на по-горно научно-образователно ниво.
И да уточня за връщането на стипендиите: това е регламентирано в  правилниците на съответното обучаващо научно звено/институция. извинявам се, ако не се изразих ясно. Под "защитите навреме" имах предвид ЗАКОНОВИТЕ СРОКОВЕ!


Извинявам се за намесата, но може би това би било от полза на някого. В Англия не е необходимо да имаш магистърска степен, за да защитиш докторска. Ако дисертацията ти изглежда обещаваща и научните ръководители те подкрепят - те могат да препоръчат промяна на степен (от магистърска към докторска) още първата година.

Общи условия

Активация на акаунт