Докторантурата

  • 358 151
  • 2 261
  •   2
Отговори
# 810
# 811
  • Мнения: 168
Здравейте! Аз също сега започвам докторантура, зачислена съм преди два дни в СУ.  Така че ще понаминавам  Simple Smile

# 812
# 813
  • Мнения: 126
При нас стипендиите се превеждаха на 1-во число (първия работен ден в месеца). Така ми каза и жената от студентски стипендии, че и 1 ден да хвана - ще ми преведат...ама здраве да е. Поне 1000-та лева взех и живот и здраве след защитата - още толкова. Иначе заветната дата е 25-ти април.

За какво се дават първите 1000 лв.?

# 814
  • Мнения: 1 304
При нас стипендиите се превеждаха на 1-во число (първия работен ден в месеца). Така ми каза и жената от студентски стипендии, че и 1 ден да хвана - ще ми преведат...ама здраве да е. Поне 1000-та лева взех и живот и здраве след защитата - още толкова. Иначе заветната дата е 25-ти април.

За какво се дават първите 1000 лв.?

Не са ли само едни 1000 лв за вземане, тоест след защитата само? или за предаване в срок на дисертацията се вземат също 1000 лв ли?

# 815
  • Перник
  • Мнения: 396
Здравейте, от доста време следя темата. Виждам, че повечето сте вече докторанти. Аз все още обмислям тази стъпка и възможните варианти. Засега май се спирам на свободна докторантура към Икономическия институт на БАН. Просто вариантите за редовна/задочна ми изглеждат непосилни. Не ме притеснява подготовката, просто се съмнявам, че от доста кандидати точно аз ще имам успех, при условие, че приемат 1-2 души. Ще се радвам да давате съвети и насоки.

# 816
  • Свищов
  • Мнения: 874
DELI22, при започване на процедура в рамките на 3-те години се дават 1000 лева. При нас искаха решение на катедрата за успешно изпълнение на индивидуалния план за 3-те години. При защита в рамките на 1 година след изтичане на 3-те - още 1000 лева. Надявам се, че и до тях ще стигна.

Надя*, при нас се взе решение местата за редовна и задочна докторантура да се увеличат от следващата учебна година драстично. Казаха, че това е тенденция във всички ВУЗ-ове. Желанието е да има обявени поне по 5 места в катедра, а в по-големите катедри - до 10. Мен ако питаш това специално при нас няма попълване. И сега 1 конкурс се преобявява по 2 пъти и пак остават незаети места, предимно поради липса на кандидати. В нашата катедра нямаше кандидат за редовна докторантура...

# 817
  • Мнения: 1 304
благодаря krem4et0  bouquet
аз съм втора година редовен докторант,след третата чак като мине , тоест и третия план да ми бъде представен по обучението, тогава как точно  newsm78молба аз ли подавам в деловодството на университета за първите 1000 лв да ми изплатят newsm78

# 818
  • Свищов
  • Мнения: 874
Изплащат се след решението на Катедрения съвет за изпълнение на индивидуалния план за 3-тата година и общ отчет за 3-те години (при мен отчитането беше годишно, защото бях заварено положение). Необходимо е това да стане преди да изтекат 3-те години и на същото заседание да се даде ход на процедурата за защита. При мен конкретно имаше обсъждане на автореферат, справка за приноси, списък на предприятията за отзиви, избор на жури, дата за защита. С препис от протокола на заседанието и молба за стипендия отидох в офис Студентска политика, казах, че искам по същата сметка да ми се преведат и 1 седмица по-късно вече бяха преведени.


Общо взето трябва да ти дадат ход за защита, преди да са минали 3-те години. При мен цялата хамалогия стана края на януари, а бях зачислена до 1-ви март.

# 819
  • Шумен
  • Мнения: 206
 krem4et0 значи не са ти изплатили последните 2 стипендии, така ли?

# 820
  • Свищов
  • Мнения: 874
Не, само 1 не са - тази за февруари. За март не ми се полагаше по принцип, защото взех март 2010-та.

# 821
  • Мнения: 168
Нещо последните страници само за заплати и стипендии става дума. Кажете кой по каква тема работи! Моята специалност е испанска литература от 18, 19 и 20 век, а темата ми, която още не съм формулирала, ще бъде свързана с връзките и влиянието между киното и литературата. Аз лично с огромно желание започвам тази доктурантура, защото обожавам литературата, както и обожавам да потъвам в сладки размисли за нея Simple Smile Темата, на която съм се спряла не е никак изследвана в България.

# 822
  • Мнения: 1
Добър вечер на всички Simple Smile Днес ,по време на работа се заприказвахме с една колежка и тя ми каза за докторантурите на 2-3.Попринцип обмислям да запиша в ПУ и да е по математика.Въпросът ми е -,
кога се провежда изпитът  и попринцип колко време продължава тази доктатура и КАК продължава,защото на мен ми казаха че е 1 год и някаква дипломна работа се прави,давали ти около 450 лв като заплата,а в сайта на университета пише 4е годишната такса е 860 лв.

# 823
  • Мнения: 758
Докторантурите може да са редовни, задочни и свободни. Срока за редовните е 3 г., получаваш стипендия 450 лв. месечно, но не можеш да работиш на трудов договор на 8 ч. за това време. Задочната - нямаш стипендия, но не плащаш такси за защита. И двете са с изпит - университетът обявява датите. Обикновено са ноември-декември, но има и по друго време на годината. Не се пише "дипломна работа", а дисертация, което е доста по-сериозен научен труд и не се пише за месец-два. Таксата от 860 лв, която е обявил университета, вероятно е за докторанти, които не са държавна поръчка. Предполагам, че в този случай няма да полагаш изпит, не получаваш стипендия, а си плащаш семестрите.
Свободната докорантура - университета може да те зачисли като свободен докторант, когато си написал 2/3 от научния труд, един вид си на самоподготовка. Плащаш си всички такси по защитата, и ако защитиш успешно получаваш докторска степен от съответния университет.

# 824
  • Свищов
  • Мнения: 874
roverandom, ще си позволя една корекция. Редовните и задочните докторанти също плащат такса за обучение. При редовните тя се плаща само първата година, а при задочната - първите 2. Поне за нашия ВУЗ беше така. Нека останалите колежки да кажат как е при тях. Това си е такса за обучение, подобна на тази в останалите образователни степени.

Общи условия

Активация на акаунт