Докторантурата

  • 358 887
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 990
  • Свищов
  • Мнения: 874
Аз лично минах през 4 заседания:
първи вариант на дисертацията предадох февруари 2012-та и имах обсъждане през април;
втория вариант внесох началото на септември 2012-та и имах обсъждане в края на октомври. Тогава ми назначиха и вътрешните рецензенти (вътрешна защита ли се води);
краяна ноември 2012-та рецензените изнесоха доклад. Можеше и тогава да ме отчислят, но беше твърде рано (4 месеца преди да ми изтече крайния срок и щях да загубя доста пари), за това обсъждането на автореферата, на индивидуалния план за 3-те години и на останалите документи -приноси, предприятия за отзиви и т.н. беше отложено за края на януари. Отчислена съм в края на януари 2013-та година, месец и нещо преди да ми изтече 3-годишния срок. Защитата ми беше на 25 април (мисля, че чисто технологично няма как да е под 3 месеца този срок).
От 30-ти септември пък вече съм асистент в обучаващата ме катедра.
При мен малко се размиха във ремето нещата, но това е защото бях много рано готова с дисертацията (на практика още 2-рата година) и доста забавяхме нещата с катедрата.
Това, което пише във вътрешния ни правилник е че между избора на рецензенти и представянето на доклада им трябва да има едномесечен срок, на рецензентите (външните и вътрешни, но вече за защита) трябва да се даде 2 месеца срок за рецензии, които да стоят в сайта най-малко месец преди защитата. За това и времето от назначаването на вътрешните рецензенти до защита чисто технологично няма как да е под 4 месеца.

# 991
  • София
  • Мнения: 485
Здравейте, а на някой случвало ли му се да иска да се откаже от докторантурата след като вече е бил зачислен? Вече съм 3-та година, изгубила съм тотално мотивация и реших да не се занимавам повече. Та искам да ме отчислят без право на защита, знаете ли как става?

# 992
  • София
  • Мнения: 2 062
Здравейте, а на някой случвало ли му се да иска да се откаже от докторантурата след като вече е бил зачислен? Вече съм 3-та година, изгубила съм тотално мотивация и реших да не се занимавам повече. Та искам да ме отчислят без право на защита, знаете ли как става?

Спокойно, продължавай да не правиш нищо и ще те очислят без право на защита, така или иначе. Приготви се да върнеш всички стипендии за 3- те години, ако си взимала такива.

# 993
  • София
  • Мнения: 716
Аз лично минах през 4 заседания:
първи вариант на дисертацията предадох февруари 2012-та и имах обсъждане през април;
втория вариант внесох началото на септември 2012-та и имах обсъждане в края на октомври. Тогава ми назначиха и вътрешните рецензенти (вътрешна защита ли се води);
краяна ноември 2012-та рецензените изнесоха доклад. Можеше и тогава да ме отчислят, но беше твърде рано (4 месеца преди да ми изтече крайния срок и щях да загубя доста пари), за това обсъждането на автореферата, на индивидуалния план за 3-те години и на останалите документи -приноси, предприятия за отзиви и т.н. беше отложено за края на януари. Отчислена съм в края на януари 2013-та година, месец и нещо преди да ми изтече 3-годишния срок. Защитата ми беше на 25 април (мисля, че чисто технологично няма как да е под 3 месеца този срок).
От 30-ти септември пък вече съм асистент в обучаващата ме катедра.
При мен малко се размиха във ремето нещата, но това е защото бях много рано готова с дисертацията (на практика още 2-рата година) и доста забавяхме нещата с катедрата.
Това, което пише във вътрешния ни правилник е че между избора на рецензенти и представянето на доклада им трябва да има едномесечен срок, на рецензентите (външните и вътрешни, но вече за защита) трябва да се даде 2 месеца срок за рецензии, които да стоят в сайта най-малко месец преди защитата. За това и времето от назначаването на вътрешните рецензенти до защита чисто технологично няма как да е под 4 месеца.

А ти в редовна, задочна или свободна форма на обучение си била и в коя сфера? Аз съм в свободна форма (асистент съм в обучаващата ме катедра), преди година ме зачислиха на база 50% от дисертационния труд. Срокът ми е 4 години, но реално съм вече почти готова (в началото на следващата година ще съм напълно готова). Срока разтегнахме във времето (аз също бях готова още при зачисляването с глави, които в последствие писахме в научния план, че те първа ще пиша), защото така трябвало... newsm78 Силно се надявам да не ми се налага да чакам до 2015 година, за да защитя... Rolling Eyes
И последно, вторият вариант на дисертацията ти представлява първият вариант + отразените забележки, нали така?

# 994
  • Свищов
  • Мнения: 874
Редовна докторантура бях. Научното направление е икономика, а научната специалност - Приложение на изчислителната техника в икономиката.
И да, вторият вариант е първият, обработен на база бележките. При мен основно беше съкръщаване на първата глава и малко преструктуриране във втората.

# 995
  • София
  • Мнения: 716
Редовна докторантура бях. Научното направление е икономика, а научната специалност - Приложение на изчислителната техника в икономиката.
И да, вторият вариант е първият, обработен на база бележките. При мен основно беше съкръщаване на първата глава и малко преструктуриране във втората.

Благодаря ти за информацията. Hug

# 996
  • Мнения: 1
Здравейте,

Бих искала да попитам има ли някои от вас, които да са били на Кандидат-Докторантски изпит по Политическа Икономия (включващ Микроикономика и Макроикономика)?

Интересуват ме следните въпроси относно изпита по специалността -

- Колко въпроси се падат на писмения изпит, вие ли си ги теглите, или комисията предварително са ви определили по какви въпроси да пишете?

- Съответно, ако са повече от 1 въпрос на писмения изпит - то имали някакво съотношение колко от въпросите са по Микроикономика и колко от въпросите са по Макроикономика?

- Следващият ми въпрос е можеби най-важният - какво точно представлява писмения изпит?
Пишете текст под формата на съчинения (Есе) или включвате в писмената си разработка абсолютно всички видове Математически уравнения и формули заедно с Геометричните им фигури?
И съответно, ако не включите математическите уравнения, имате ли шанс да вземете изпита, или директно ви скъсват заради това, че сте им предали писмения изпит под формата на съчинение (есе) ?
Все пак едно е да имаш знания по абсолютно всичко, но да можеш да ги израшиш под формата на думи, съвсем друго е имаш познания отново по абсолютно всичко, но да можеш да го напишеш под формата на математически уравнения? (Както казах, този въпрос ми е най-важният).

Накратко въпроса ми е следния - на какъв език се пише изпита:
(А). на Български език под формата на съчинение (есе)
или
(Б). на Математическия език под формата на алгебрични уравнения и геометрични фигури

- След това, ако преминете през писмения изпит и ви поканят на устен изпит, тогава този устен изпит какво точно представлява, отново ли си теглите 1, 2 или повече въпроса от конспекта върху, които ви изпитват, или устния изпит е продължение на писмения изпит?

- По време на устният изпит, трябва ли отново да им описвате всички видове математически формули, уравнения, и комисията карали ви да чертаета по дъската някакви геометрични фигури и алгебрични уравнения?  (Междудругото от колко човека се състои комисията по време на устния изпит)?

- Последният ми въпрос е - колко време продължава устният изпит, защото доколкото разбрах писменият изпит в някои университети е 4 часа, в други е 5 часа, но устният изпит колко време продължава и какви точно конкретни въпроси ви задават по време на устния въпрос?


Благодаря на всички, които преди мен са били на такъв Кандидат-Докторантски изпит и са вече запознати с процедурите! Щв ви бъда много благодарна, ако споделите конкретна информация какво точно представляват тези 2 изпита (писмен и устен) по специалността.

# 997
  • Перник
  • Мнения: 396
Здравейте, какви са задълженията на докторант редовна форма и задочна форма? 
Всъщност подавах документи за кандидат-докторант. Попълних и редовна, и задочна форма, но не ми приеха молбата защото към момента на подаването на док. не можело да бъда на трудов договор Confused А, доколкото зная, при редовна форма, не мога да работя на трудов договор, но при започване на обучението, а не при кандидастването /смятам да прекратя трудовия ми договор, скоро/.

# 998
  • Мнения: 1 304
Аз лично минах през 4 заседания:
първи вариант на дисертацията предадох февруари 2012-та и имах обсъждане през април;
втория вариант внесох началото на септември 2012-та и имах обсъждане в края на октомври. Тогава ми назначиха и вътрешните рецензенти (вътрешна защита ли се води);
краяна ноември 2012-та рецензените изнесоха доклад. Можеше и тогава да ме отчислят, но беше твърде рано (4 месеца преди да ми изтече крайния срок и щях да загубя доста пари), за това обсъждането на автореферата, на индивидуалния план за 3-те години и на останалите документи -приноси, предприятия за отзиви и т.н. беше отложено за края на януари. Отчислена съм в края на януари 2013-та година, месец и нещо преди да ми изтече 3-годишния срок. Защитата ми беше на 25 април (мисля, че чисто технологично няма как да е под 3 месеца този срок).
От 30-ти септември пък вече съм асистент в обучаващата ме катедра.
При мен малко се размиха във ремето нещата, но това е защото бях много рано готова с дисертацията (на практика още 2-рата година) и доста забавяхме нещата с катедрата.
Това, което пише във вътрешния ни правилник е че между избора на рецензенти и представянето на доклада им трябва да има едномесечен срок, на рецензентите (външните и вътрешни, но вече за защита) трябва да се даде 2 месеца срок за рецензии, които да стоят в сайта най-малко месец преди защитата. За това и времето от назначаването на вътрешните рецензенти до защита чисто технологично няма как да е под 4 месеца.


krem4et0 , а да те попитам за тези пари които са на два пъти по 1000 лв,първата сума кога се получава,точно месец като са те отчислили преди защитата ли? и втората кога?

# 999
  • Свищов
  • Мнения: 874
Веднага след като ме отчислиха, с решението на катедрата, че съм изпълнила индивидуалния си план и оценка от това изпълнение (при нас трябва да бъде Положителна) подадох молба за стипендия. Преведоха ми я няма и 10 дни след това. За втората стипендия трябва копие от дипломата. Превода малко се позабави, но пак дойдоха в рамките на 2 седмици след подаването на молбата.

# 1 000
  • Мнения: 1 304
Веднага след като ме отчислиха, с решението на катедрата, че съм изпълнила индивидуалния си план и оценка от това изпълнение (при нас трябва да бъде Положителна) подадох молба за стипендия. Преведоха ми я няма и 10 дни след това. За втората стипендия трябва копие от дипломата. Превода малко се позабави, но пак дойдоха в рамките на 2 седмици след подаването на молбата.

БЛАГОДАРЯ  bouquet

Последна редакция: пт, 18 окт 2013, 20:40 от DELI22

# 1 001
  • Мнения: 71
Веднага след като ме отчислиха, с решението на катедрата, че съм изпълнила индивидуалния си план и оценка от това изпълнение (при нас трябва да бъде Положителна) подадох молба за стипендия. Преведоха ми я няма и 10 дни след това. За втората стипендия трябва копие от дипломата. Превода малко се позабави, но пак дойдоха в рамките на 2 седмици след подаването на молбата.

Здравей. Да те питам,а имаш ли право на стипендия университетска, такава каквато получават обикновените студенти редовна форма - бакалаври и магистри и ако да, има ли някакви условия, да има някакво класиране, както за обикновените студенти по успех или доход, както и минимален успех, който обикновено е 4,00 и под този  успех студентите нямат право да подават молби за стипендии?
Имаш ли право на евро стипендии и там също какво са условията?

# 1 002
  • Свищов
  • Мнения: 874
По време на редовната докторантура всички докторанти получават стипендия от 450 лева за целия 3 годишен период, независимо от доходите и успеха.

# 1 003
  • Мнения: 71
По време на редовната докторантура всички докторанти получават стипендия от 450 лева за целия 3 годишен период, независимо от доходите и успеха.

това разбрах, въпросът ми беше дали имат право и на друга стипендия, която НЕ им е по право, както тази 450лв. На евростипендия или на стипендия ПМС 90

# 1 004
  • Свищов
  • Мнения: 874
Мисля, че не. На какво основание? Успех нямаш (има разни минимуми, но не знам оценката за какво точно е и каква е разликата от това дали е 3 или 6).

Общи условия

Активация на акаунт