Дайте да проведем една смислена дискусия за дългото кърмене

  • 4 760
  • 93
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 531
Много интересно ми е да ви чета, само не мога да разбера защо като реши някой да кърми му трябва мнението на другите? Ми кърмете се колкото искате без да питате въобще какво мислят другите за това!Може би някой компетентен психолог трябва да се изкаже по повод дългото кърмене но тук май няма такива.

# 76
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
Що бе, Вени, няма лошо да се пита.
Пък и Зъхи в такива теми се надъхва най-много да кърми, нищо че не си признава Mr. Green Wink

# 77
  • Мнения: 36 047
защо психолог?

# 78
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Много интересно ми е да ви чета, само не мога да разбера защо като реши някой да кърми му трябва мнението на другите? Ми кърмете се колкото искате без да питате въобще какво мислят другите за това!Може би някой компетентен психолог трябва да се изкаже по повод дългото кърмене но тук май няма такива.

Всъщност решението ми да кърмя до по дълго няма общо с темата. Отдавна се вълнувам от мотивите на дългокърмещите.  Mr. Green

# 79
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
... А ако нямаш кърма при никненето на зъбките? ...
А ако нямах - щях като всички майки, хранещи с адаптирано да правя, сигурно. Но когато имам (и нямам против да я кърмя нощем) - защо да не давам? Когато виждам колко по-лесно заспива за броени минути...Всеки сам си избира Wink

А чувала ли си, че кърмените бебета и деца спят по-лошо и имат по-неспокоен сън? Може би ако нямаше, нямаше пък да се буди през нощта!  Wink
Между другото и на сина ми му излизаха зъби, пък не е имал нужда от нищо през нощта, освен от водичка от време на време...  Mr. Green

# 80
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Нека добавя един много силен (според мен) аргумент в полза на дългото кърмене. Няма връзка с бебетата Wink, а с майките.

Колкото по-дълго кърми майката - като време общо всичките си деца - толкова е по-малък рискът за нея да се разболее от рак на гърдата и от остеопороза.

Това не може да е самоцел, а и насила дете не се кърми, но е много добър 'бонус' Simple Smile

Това звучи много добре и има логика за рака на гърдата, но за остеопорозата не ми се връзва...  Rolling Eyes Дай повече инфо, щото не е ли точно обратното - кърменето все пак "изсмуква" доста калций от организма на майката...  newsm78

# 81
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
А чувала ли си, че кърмените бебета и деца спят по-лошо и имат по-неспокоен сън? Може би ако нямаше, нямаше пък да се буди през нощта! Wink
Може...а може и не, казва ли ти някой Wink БТВ, когато няма зъб да никне, се буди по 1-2 пъти само; като бяхме на морето и спеше по-далеч от мен, не се будеше чаааак до 5-6 сутринта (което се брои за сутрешно кърмене); откак я преместих в собствено легло, допряно до моето, също лееекичко намали броя хранения нощем...изобщо, не са едно и две Wink

# 82
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Точно това искам да кажа - будят се, щото знаят, че ще им дадем да сучат. Иначе няма да се будят гадинките!  Laughing
Според мен с дългото кърмене наистина удовлетворяваш някаква необходимост на детето, но пък преди това я създаваш. Нещо като рекламите - не знаеш, че имаш нужда от точно такава паста за зъби, преди да я видиш по телевизията!  Joy

# 83
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Точно това искам да кажа - будят се, щото знаят, че ще им дадем да сучат. Иначе няма да се будят гадинките!  Laughing
Според мен с дългото кърмене наистина удовлетворяваш някаква необходимост на детето, но пък преди това я създаваш.
Е, не мисля Simple Smile винаги съм се радвала как я приспивам за минути (вкл. и току-що), когато се разбуди от зъб. За синът ти може и да е било валидно, но аз знам и деца на адаптирано, които ох, само как се будят (и никой не ги храни, зъби-мъби, такива работи). Мхм.

# 84
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Това звучи много добре и има логика за рака на гърдата, но за остеопорозата не ми се връзва... Rolling Eyes Дай повече инфо, щото не е ли точно обратното - кърменето все пак "изсмуква" доста калций от организма на майката... newsm78

 
Цитат
During lactation a mother may experience decreases of bone mineral. A nursing mom's bone mineral density may be reduced in the whole body by one to two percent while she is still nursing. This is gained back, and bone mineral density may actually increase, when the baby is weaned from the breast. This is not dependant on additional calcium supplementation in the mother's diet. Breastfeeding has been shown to actually protect against osteoporosis (Blaauw, R. et al. Risk factors for development of osteoporosis in a South African population. SAMJ 1994; 84:328-32.)

Оттук

7 WAYS BREASTFEEDING BENEFITS MOTHERS
1. Reduces the risk of breast cancer. Women who breastfeed reduce their risk of developing breast cancer by as much as 25 percent. The reduction in cancer risk comes in proportion to the cumulative lifetime duration of breastfeeding. That is, the more months or years a mother breastfeeds, the lower her risk of breast cancer.

2. Reduces the risk of uterine and ovarian cancer. One of the reasons for the cancer-fighting effects of breastfeeding is that estrogen levels are lower during lactation. It is thought that the less estrogen available to stimulate the lining of the uterus and perhaps breast tissue also, the less the risk of these tissues becoming cancerous.

3. Lessens osteoporosis. Non-breastfeeding women have a four times greater chance of developing osteoporosis than breastfeeding women and are more likely to suffer from hip fractures in the post-menopausal years.
...
Оттук

И още много по osteoporosis+breastfeeding в чичко Гугъл Simple Smile

# 85
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Еййй, добра си с тоя Гугъл!  Laughing
Да се надяваме, че не само в Южна Африка им се сгъстява костното вещество след кърмене!  Mr. Green

# 86
  • Мнения: 3 146
Не знам за остеопорозата, ама на най-добрата ми приятелка й отрязаха гърдата на 35 години при 2 деца , кърмени до малко над годинката. Аз си признавам, че гледам какво става около мен, а не си изграждам представите по някакви доклади на " световни огранизации" .
Емем, детето ти не е ли вече към 4 годишно? Не си мисли, че се заяждам, (ако искаш изобщо не отговаряй) , ама понеже нямаш лентичка, та се зачудих дали не ме лъже нещо паметта?

# 87
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На Емем детето е на възрастта на Меденката горе-долу - на 2г Grinning
Освен това сама знаеш,че в докладите има статистики,които се правят чрез наблюдения върху широк кръг хора,а не върху изолирани единични случаи - защото по тази логика всяка от нас може да ти приведе веднага примери като аз с моята баба - кърмила е 6 деца до късна възраст,баща ми като последен е кърмен 3години и отгоре и жената почина на 89 години,без никога да е имала проблеми с гърдите Grinning И така съответно чрез наблюдение над примери около нас и ние си изграждаме представите Wink

# 88
  • В офиса
  • Мнения: 4 029
Почвам отзад напред.
Пето: Отбих Цвета този юли - на 2г. 9 м. Без грам драми и ревове, без напрежение в гърдите. Един ден тя замина на гости на приятелче на село и когато я видях на другия просто й казах, че няма вече мляко. Тя каза добре, а кога ще има. Когато има бебе. А кога ще има бебе? И започна да си разпределя - бебето ще суче от тази, а аз от тази...Това беше.
За зависимостта. Понякога си мечтаех - само веднъж да спра да кърмяя...ехееее...животът почва. Глупости. Същото си е. Обаче....Много по-лесно й се ядосвам и си изтървам нервите, няма го това безкрайно спокойно намиране на правилния подход. Според мъжа ми, защото вече не съм я усещала така близка. Може и да е прав. Освен това вместо да смъкна така мечтаните 2 кг, качих 2:) Кво да се прави...
Много се будеше нощем до 2 1/2 г. Спря сама, без това да зависи от кърменето. Сега толкова рядко се буди, че ако се случи, почвам да се притеснявам.
Зависимостта: Такава, каквато беше преди. Социална е, има приятели, понякога много й липсвам, друг път не се сеща за мен. И тук зависимостта няма връзка с кърменето, а с разширяването на възможността на детето да комуникира със себеподобни. Също и със самочувствието му. А кърменето пък дава увереност и самочувствие.
Имунитетът - все още не е пила лекарства. Обаче от както спрях да кърмя почна да влачи упоритите градински кашлици и хреми. А преди не бе близвала сироп за кашлица, нито й бях капала какпки за нос. Ей на, сега пак е с кашлица и хрема:( Връзката - намален имунитет, спряно кърмене е толкова ясна, че почти мога да я пипна.
За остеопорозата не знаех, но за рака - да. И това бе един от силните аргументи, които ме караха да продължавам, когато ми беше писнало. Ако имаш такава генетична предразопложеност като мен, това би било сериозен фактор.
И накрая, супер готино се получи че кърмих толкова. В началото си мечтаех да кърмя до годинка, пък то какво стана.... Идея нямам дали едно друго бебе бих кърмила пак толкова. Те децата всичко си показват. И са различни.

# 89
  • Мнения: 3 146
На Емем детето е на възрастта на Меденката горе-долу - на 2г Grinning
Освен това сама знаеш,че в докладите има статистики,които се правят чрез наблюдения върху широк кръг хора,а не върху изолирани единични случаи - защото по тази логика всяка от нас може да ти приведе веднага примери като аз с моята баба - кърмила е 6 деца до късна възраст,баща ми като последен е кърмен 3години и отгоре и жената почина на 89 години,без никога да е имала проблеми с гърдите Grinning И така съответно чрез наблюдение над примери около нас и ние си изграждаме представите Wink
[/quotе

 Аз затова питам, понеже  ми се струва, че беше малко преди третата година, когато тя каза, че ще го кърми до три. А оттогава мина доста време.

Общи условия

Активация на акаунт