На какъв език говорите на бебетата?

  • 6 557
  • 86
  •   1
Отговори
# 60
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Мария, исках да кажа, че арабският няма да му избяга в такава среда живеете. Ако искаш да знае български му говори още от сега, а баща му да си му говори на арабски.
При нас майчиният език на мъж ми е руски, моят е български, живеем в Англия. Мъж ми и свекървата бяха решили като порасне да започнат да го учат на руски, но не стана. Или започваш докато е малко детето или го пускаш в среда, където говорят съответния език, за да го научи. Ние път към Русия за сега нямаме  Rolling Eyes

# 61
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
за български ще из4акаме защото кой знае кога ще ходим там. не искам да го затормозявам поне в близките 2-3 години с 3 езика. бях свидетел на следната ситуация- рускиня омъжена за местен.3 деца. тя им говореше само на руски.понеже бащата е по цял ден на работа нямя кой толкова да им говрори на арабски. не ходят на градина. децата говорят и разбират само руски, дори английски не знаят, който тук е 2-ри важен. горките, бяхме заедно на една сватба, не могат дори да си поискат вода. толкова много са изолирани, не могат да си общуват с другите деца. трагедия. и така тя си има проблеми с семейството на мъжа. е това не искам да ми се слу4ва. не мога да съм егоистка да го у4а на български ,който няма да му трябва за сега. към 5-6 годищен като овладее другите два ще го нау4а и на български. така си  мисля.

# 62
  • Мнения: 2 452
за български ще из4акаме защото кой знае кога ще ходим там. не искам да го затормозявам поне в близките 2-3 години с 3 езика. бях свидетел на следната ситуация- рускиня омъжена за местен.3 деца. тя им говореше само на руски.понеже бащата е по цял ден на работа нямя кой толкова да им говрори на арабски. не ходят на градина. децата говорят и разбират само руски, дори английски не знаят, който тук е 2-ри важен. горките, бяхме заедно на една сватба, не могат дори да си поискат вода. толкова много са изолирани, не могат да си общуват с другите деца. трагедия. и така тя си има проблеми с семейството на мъжа. е това не искам да ми се слу4ва. не мога да съм егоистка да го у4а на български ,който няма да му трябва за сега. към 5-6 годищен като овладее другите два ще го нау4а и на български. така си  мисля.

Аз не съм пример за подражание, защото изпуснах момента и сега като и говоря на български ме гледа лошо. Grinning То и с френския е така; просто не и харесва да не ме разбира.
Искам да кажа, че грешиш! Всеки сам си решава за себе си, но това, което казваш, че децата са изолирани т.н. - това е много временно явление. Веднага щом влязат в средата на други деца ще научат езика безпогрешно. А дори и без да се разбират ще могат да играят. В Канада има безброй примери на деца, дошли в страната на различна възраст и говорещи английски като матерен език. Според мен Мери е права, но както казах, всеки си взема сам решенията.

# 63
  • Мнения: 1 793
и според мен Мери е права. още от бебе трябва да се започне да му се говори на български /в случая като роден език/.  ние постъпихме точно така - още от раждането говорим на детето само на български - и аз, и таткото. защото в крайна сметка само от нас чува този език, няма от къде другаде да го научи, а все пак му е майчин език /и бащин/. за английския въобще не се притеснявам за момента. знам, че като тръгне на детска градина и после на училище ще го научи, няма къде да ходи. просто ще  се слее с другите деца и ще го научи. дори се притеснявам тогава българския да не остане на заден план. то със сигурност ще е така, но мисълта ми е да не би да не иска да го говори  у дома. сега ходи на ясла. забелязвам, че когато там му говорят на английски той нищо не разбира. само гледа странно и стои като му кажат да направи нещо. когато му го кажа на български го прави. но това е нормално според мен. та той тепърва започва да общува с местни, а и засега не ходи всеки ден на ясла, така че  е обяснимо да не може още да разбира английски. децата са като попивателни . дори и да има момент, в който бъркат езиците , той отминава и после всичко си идва на място.

# 64
TOVA E KAM MARIABUTTI!!!!!!!!!!!!

Занчи не искам да звуча нападателно, но просто мисля, че мажа ти ти оказва влияние - просто го чувам в тона ти !!!! ЗАЩОТ И АЗ СЪМ В ПОДОБНА СИТУАВИЯ - значи аз сма БГ, мажат ми е от Турция, живеем в САЩ. Докато бяха бременна нямаше проблем, че ще говоря на БГ , той на турски, и едновременно и двамата на английски на деттео, но след катос е роди и под напъните на майк аму - не ттрябвало да говир на бг, за ккаво му е на деттео, то не било бг. МОЛЯ ТИ СЕ - ЯСНО МИ Е ОРИЕНТАЛСКОТО МИСЛЕНЕ И МАНТАЛИТЕТ!!!!!!!!!!! Sorry, не обичам да  правя обобщения но дотакъв извод достигнах. И въпреки всичко аз говоря на деттео си на БЪЛГАРСКИ- не мога да си предствай да и кажа ,че я обичам на др.. език. Баща и ходи на работа, и като се прибере и говори на Турски; сега започа и да ходи и на детска по 3 пъти в седмицата по 2 часа и няма проблем с нито един език. Но мажат ми не желае аз да и говря на БГ или тъй да го научи - И УСЕХЩАМ ЧЕ ТОВА ИСКА И МАЖА ТИ!!!!!!! СЪЖАЛЯВАМ  пак казвам ако звуча нападателноп; но това : ми не се знае кога ще ходим в БГ, не се знае къде ще го ползва, детето било изолирано от др. деца - са само ИЗВИНЕНИЯ И ОПРАВДАНИИЯ!!! Теб те е страх да нямаш разправии със свекърското сем-во- но аз лично ги имам проблемите и няма да отстъпя нито  за момент - детето ми ще знае бг, з/о е наполовина БГ; а сам сигюрна ,че те въобшет твоите се опитват точно това да ти кажат - не е бг, зачита се бащината страна- поне на мен това ми казват-няма да и трайбав, кой ще и говори на бГ- МИ АЗ - АЗ СЪМ И  МЪЖКА- моите родители... а детето знае БГ перфектно - и всочко говори- а  ена 2год 3 мес Simple Smile ...и знае и английски, и турски ... тъй цех не се оставя моля те - саректо ме боли и ми се къса, з/о усещам болката в думите ти - макар и да се стараеш да е скриеш така умело ... но аз я чувам з/о и аз съм в такова положение ... по между другото и аз сма мъжсулманка - тъй че напълно разбирам всичко и не съм с предубеждения към мъжсулманите или ориента!!!!


ps: ako ne e taka, MOLJA TE IZVINI ME I SAJALJAVM,AKO KAZAH NEHSTO S KOETO DA SAM TE OBIDILA; ako sam napravila greshka, to vinata e smao moja, i prosto javno az sam mnogo izmachene ot sobstevnata si situacija!Oashte vedna dano ne sma prava!!!

# 65
  • Мнения: 1 072
детето знае БГ перфектно - и всочко говори- а  ена 2год 3 мес Simple Smile ...и знае и английски, и турски ...

Мама_нй, имаме де4ица набори Wink
Всеки си има право на ли4но мнение и вьзможност да си го отстоява. Една мама с която родих, италиянка, омьжена за сириец пьк процедират така, ит. като пьрви език , таткото само ве4ер на арабски. Мом4енцето паназнайва арабски, според таткото недостать4но. Не зная то4но как се разбраха, но тя отстьпи и е доволна , 4е детето  е мЮсулман4е и обрязано. Мен така отстрани ми се стори като вид така да се каже пазарльк Rolling Eyes Едното за другото.
зодкрепям и Лаура и Анна, и за мен това е правилният пьт.

# 66
  • Мнения: 934
На сина ми му говорих на български докъм две години и половина. Баща му е англичанин, живеехме в Англия, говорим си на английски помежду си. А със сина - на български. Обаче не той не ще да говори! Тоест не че не ще, но си плямпа на някакъв негов си език. Тук-таме по някоя смислена дума. Като тръгна на детска градина, и проговори. На англйски. И тва беше. Стана ми страшно трудно да продължавам да му говоря на български, а и толкова се радвах, че най-после говори и осъществяваме някаква що-годе смислена двустранна комуникация. Направо камък ми падна от сърцето, толкова се радвах, че говори. И така си продължихме на английски. Викам си, като отидем лятото в България, майка ми и баща ми ще му говорят... обаче почнаха и те на английски, щото да можели да си общуват с детето. И така си стана англоезичен. Сега си мисля да му налея малко български в главата по някакъв начин. Той обаче е едно упорито, своенравно същество, с необуздана енергия - не е някое дето да седнеш да му обясняваш, пък то да слуша. Освен да му намеря учител по български, знам ли. Хубаво ще е да говори български, естествено. От друга страна си мисля - да го отгледаме да стане човек, всичко друго да е наред, само това да е проблема! Има толкова по-важни неща за възпитанието!
На малката (на почти 7 месеца) и говоря на български, де. Може би пък тя ще го научи, че и баткото малко покрай нея. Тя ми се вижда някак по-лингвистично настроена, за разлика от баткото, който си пада техничарче. Абе знам ли. Да са живи и здрави...

# 67
  • Мнения: 2 452
На сина ми му говорих на български докъм две години и половина. Баща му е англичанин, живеехме в Англия, говорим си на английски помежду си. А със сина - на български. Обаче не той не ще да говори! Тоест не че не ще, но си плямпа на някакъв негов си език. Тук-таме по някоя смислена дума. Като тръгна на детска градина, и проговори. На англйски. И тва беше. Стана ми страшно трудно да продължавам да му говоря на български, а и толкова се радвах, че най-после говори и осъществяваме някаква що-годе смислена двустранна комуникация. Направо камък ми падна от сърцето, толкова се радвах, че говори. И така си продължихме на английски. Викам си, като отидем лятото в България, майка ми и баща ми ще му говорят... обаче почнаха и те на английски, щото да можели да си общуват с детето. И така си стана англоезичен. Сега си мисля да му налея малко български в главата по някакъв начин. Той обаче е едно упорито, своенравно същество, с необуздана енергия - не е някое дето да седнеш да му обясняваш, пък то да слуша. Освен да му намеря учител по български, знам ли. Хубаво ще е да говори български, естествено. От друга страна си мисля - да го отгледаме да стане човек, всичко друго да е наред, само това да е проблема! Има толкова по-важни неща за възпитанието!
На малката (на почти 7 месеца) и говоря на български, де. Може би пък тя ще го научи, че и баткото малко покрай нея. Тя ми се вижда някак по-лингвистично настроена, за разлика от баткото, който си пада техничарче. Абе знам ли. Да са живи и здрави...

Ако намериш начин да ги научиш на български пусни ми едно ЛС. И аз съм в абсолютно идентична ситуация и не зная как да подходя.

# 68
  • Мнения: 1 793
трудна работа е явно. тук имам една приятелка - българка, омъжена за англичанин. дъщеря им е на 3 години и 7 месеца. майката говори с нея само на български, бащата естествено на английски, а като са си тримата вкъщи - пак на английски. прави ми впечатление, че детето когато идва у нас с майка си говори на български и то доста добре, без акцент. когато дойде баща му веднага превключва на английски. не бърка двата езика. та исках да кажа, че чуе ли, че около нея се говори на български и тя говори също на български. чуе ли английска реч веднага започва на английски. винаги съм се чудела как това дете знае така добре българския при положение, че само единия родител е българин. а ходят в БГ само веднъж годишно, тук в града няма други българи, с които да общува /освен нас/.

# 69
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
mama_ny ,
няма как да ти докажа колко много грешиш и колко много доказваш думите ми за правени обобщения на темата за Исляма и за българки омъжени за мюсулмани.
само едно ще те помоля да не сравняваш твоята ситуация с моята , защото не се ознаваме.
мъжа ми никога не е бил против нищо българско, най-малкото децата ни да говорят български, дори напротив той го у4и в момента, защото му омръзна да гледа като теле когато сме сред българи.
за детето в пове4ето слу4аи оставя  на мен да решавам и мога да кажа , 4е го гледаме по български манталитет....
естествено 4е спазваме оби4аите и традициите на религията и страната, защото той ще е пове4е тукашен отколкото българин. гадно зву4и, но това е реалността. аз съм я приела. много е разли4но като на4ин на живот и мислене м/у БГ и ОАЕ. лошото е знаеш ли кое. 4е в БГ срещаме много пове4е неразбиране, расизъм, неодобрение. тук са много по-толерантни.
това го казвам като зрял 4овек с опит, не като притеснена жена или промит мозък.
пове4ето от общите ни приятели са българи или руснаци.
не искам да коментирам семейството му, защото съм видяла само добро от тях. за малкия ме питат за вси4ко , дори за кори4ката хляб дали да му дадат.
съжалявам 4е си имаш проблеми, но моля те не обобщавай.


извинявам се за отклонението от темата.

а за езика и аз съм на мнение да са живи и здрави , да можем да се разбираме за да им помагаме в живота. все ще се нау4ат.

# 70
  • Мнения: 1 173
Още нямам собствен опит по въпроса, но много се интересувам от темата.
Изчетох къде що статии има по случая с езиковото обучение на децата и стигнах до следното заключение за себе си. #Crazy
Мозъка на детето и дарбата му да говори един език като майчин се развиват още от първия му ден. Затова е много важно то да слуша различните езици докато е малко, за да може да усвоява интонацията и произношението им.
За себе си съм решила, че от вкъщи детето ще научи български, защото и двамата му родители са българи (срамота ще е да му говорим на чужд език). След годинка ще го пратим на ясла за половин ден, а също така ще вземем и О-пеър с майчин френски, за да може тя да му говори на третия език. В процес на мислене съм как да вмъкна и четвърти език, ама още не съм го измислила. newsm78 Ако някой има идейка да свирка. Mr. Green

Последна редакция: вт, 11 окт 2005, 00:49 от doritt

# 71
  • Мнения: 1 220
 Аз нямам още опит с проговарянето, но когато проговори дъщеря ми ще ви кажа кога и на какъв език. Исках да разкажа за едно хлапе, съученик на сина ми като пример за възможностите на детския мозък. Момчето е с майка украинка и баща немец, разбирайте говори руски и немски, от малък ходи на английска детска градина, а сега и на англ. у-ще- говори и английски, а от 4 годишен са го записали на френски и испански (съобразено с възрастта), сега е на 6г. говори руски, немски и английски, като без проблем превключва от единя на другия език, другите 2 ги разбира и също се справя но не толкова добре.  Не мисля че родителите му са го направили от амбиция да доказват колко е умно детето им, интелигентни хора са, но са по-възрастни, майка му  ми каза че според тях това е добра инвестиция, защото сега работят и могат да плащат всички тези уроци, а  и  мозъка  му сега  е необременен и просто приема доста лесно!

# 72
  • Мнения: 934

Ако намериш начин да ги научиш на български пусни ми едно ЛС. И аз съм в абсолютно идентична ситуация и не зная как да подходя.
Laura, бих ти писала с удоволствие, но още не съм изнамерила начин. Мисля си сериозно някой да му дава уроци като за начало, аз да му помагам, и така. Той е много по-склонен да възприема като го учи някой друг, а не аз. Явно моя авторитет му идва много - хем майка, хем учител - не върви, почва да се лигави и прочее, друго си е да има и подтик отвън. Това лято в България викам на майка ми да му намерим учител, а тя вика - срам, всички сме българи (по майчина линия, де) а той- учител. Така и нищо не направихме. Сега се чудя какво да измисля и аз. Абе не е лесно! Вярно, че някои деца с лекота учат по много езици, но не мисля, че всички са еднакви. На някои определено по-лесно им се отдава. Като се замисля, даже се сещам за повече деца, които не говорят друг език, освен този на страната в която живеят, отколкото такива, които говорят по два и повече.

# 73
  • Мнения: 4 244
А моята луда щерка от вчера иска да учи френски  #Crazy
Пита ме как се говори, казах и няколко изречения и на нея много и хареса мелодията на езика и започна да каканиже Бонжур, Жьотем, Мерси и каквото запомни ooooh!
Ще ме побърка това дете  Hug

# 74
Момичета на мен ми е малко неудобно да се изказвам по темата понеже още нямам бебе и дори не съм бременна...но...правим опити и затова от време на време чета този форум!
 особено тази тема ми е много интересна понеже... виждам как този проблем с многоезичието ще се появи в даден момент!

понеже потомството ни ще бъде изложено на 4 езика :
- български ( от мен)
- холандски ( от таткото)
- немски ( понеже  ще се местим догодина в Германия)
- английски -  понеже това ние  е "домашния" език, и колкото и да се опитваме да говорим на холандски не се получава Embarassed

И притеснението ми идва от факта че  не са два и три езиците  а цели 4 Shocked

Общи условия

Активация на акаунт