На какъв език говорите на бебетата?

  • 6 549
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 221
Аз говоря на бг на Виктор, като се наложи само на датски. Ина4е с мъжа ми си говорим на датски предимно, малко бг ако той ме пита не6то и така. ИСкам да нау4а детето, за6тото няма от къде от друго място да се нау4и. А и как сте се разбира с баба си и дядо си и останалите от родата в БГ...

# 46
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
nie sme smeseno semeistvo vseki si ima edin roden i treti e ezika na koito obstuvame az govoria na bg tatkoto na frenski okolnite na arabski i po riadko chuva ruska rech ot priateli no puk razbira chudesno vsichkite ne znam kak ste e po natatuka kazva dosta dumi na bg na franski i arabski no na bg nai mnogo sled edin mesec v bg na gosti ako chuete kakvo ne i da kazva i dai ili mitko (svako i ) i batko i kaka i tati no puk vika papa ca va  ili na arabski  sheshi, mami, labes,nana, teti,nam,  na 2 gidni ste stane na kraia na oktomvri viarno ne govori izrechenia no az znam che ste stane poleka leka prosto ne znae na kakuv da reagira i karoa  po lesnoto ili po izpolzvanoto .ne boite se da govorite naiqstina ste il e lesno posle , imame dosta poligloti v semeistvoto (az-5ezika) basta i -3 diado i 7 tui che da e jiva i zdrava ste progovori  i s izrechenia

# 47
  • Мнения: 1 215
Говоря й, разбира се, най- вече на английски, поонякога и на френски а най- дората ми приятелка й говори на испански Laughing Да видим на какъв език ще проговори

# 48
Privet,
Nie s moiat suprug i dvamata sme bulgari i govorim samo bulgarski na  Xristijan v kushti.
No kogato ima drugi xora okolo nas koito mu govoriat angliiski, nie  mu govorim sushto na angliiski( samo pri tazi situacia).
Nie iskame toi da nauchi bullgarski ezik, za da moshe da obshtuva sus babi, leli, bratovchedi a i da znae che vse pak e bulgarin. A puk i ne moga da si predstavia da ne mu govoria na rodnia ezik kogato sme v kushti.
Dnes  zapochna da xodi na gradina za purvi put, i beshe dosta zabavno kogato uchitelkite mu govorexa a toi si gi podminavashe. Ednata ot tiax kaza che za 3,4 mesecha i shte pochne da razbira i da se opitva da govori pochti vsichko. Xristijan  e na 1.5 godini sega.

# 49
  • Мнения: 30
Здравейте! Аз говоря на дъщеря ми, която е почти на 4 месеца на български език, мъжът ми й говори на норвежки, а ние с него си общуваме на английски, така че на детето дупе да му е яко #2gunfireЧетох доста литература по въпроса и доминиращото мнение е, че на колкото езици се говори на едно дете, толкова и то ще научи. Наистина при тези деца проговарянето може да се забави, но какво от отова после в къщи си имате ПОЛИГЛОТ Joy

# 50
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
понеже е пове4е време с мен , а трябва да нау4и бащиния си език , който му е и роден, решихме да му говорим само на арабски първите две години.като тръгне на градина на 2 там ще го у4ат на английски и арабски. тогава " ще се разделим" аз на английски , мъжа ми на арабски. български , живот и здраве.  като проговори на останалите два.  горкото.  малко е объркващо , но така решихме 4е е най-добре в нашата ситуация

# 51
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
mariabutti, и свекърва ми прави такива планове с мъжо ми. По този повод сега малкия бъкел руски не отбира. Само английски и български. Аз им говорих тогава, ноооо... Rolling Eyes сами си го направиха. Мъж ми сега иска да го записва някъде на уроци по руски  Sick

# 52
  • Мнения: 400
Говоря му само на български. Чета му на френски и на английски - като му превеждам Wink
Баща му също му говори само на бг, но понякога се прави на интересен и му говори на английски, ОСОБЕНО ако сме навън сред хора, като че ли го е срам да му говори на детето на български.

Адриан обаче прави ясна разлика като му говоря на друг език, който не е български, гледа ме право в муцуната и се усмихва (когато говоря на другия език).

А английски и испански ще научи от детските градини, телевизията, всичките му играчки са с батерии - т.е на английски (че и на испански вече, бре ей   ooooh!).

Проблема е обаче да не почне да говори като едно наше познато момченце на 4 год. на българо-английски. Но това предполагам вече трябва да се регулира от родителя! Много е грешно да оставиш детето да ти отговаря на чуждия език според мен (ако съответно имаш план да го научиш на майчиния)! Мисля, че ще настоявам ако и при нас стане така (имам доста случаи за пример около мен).  А ако и това не помогне - ще има заточение в България  smile3513
Simple Smile

Последна редакция: нд, 09 окт 2005, 03:56 от lillababe

# 53
  • Мнения: 734
На български естествено, а когато сме навън сред американци - не спирам да й говоря и пак само на български!
Мъжа ми като се върне от работа повтаря като папагал над нея " Къдей тати?"" Къдей мама""Къдей баба?"" малка душичко""пате" пиле"" добро утро, как си" и с това май му се изчерпва речника...Като гледат телевизия, си обсъждат филмите на английски;)
Много искам детето ми да говори книжовно майчиния си език и ще направя всичко възможно тя да го научи. Не съм се прибирала в Бг отдавна, но сега заради нея, мисля да си ходя всяка година за да чува бг реч навсякъде.

# 54
  • Мнения: 30
Здравейте! Аз говоря на дъщеря ми, която е почти на 4 месеца на български език, мъжът ми й говори на норвежки, а ние с него си общуваме на английски, така че на детето дупе да му е яко #2gunfire
Забравих да поясня, че всъщност аз довлякох горкият човек (мъжа ми де) да живее в България, тъй че малкото задължително ще научи български и за да е пълна идилията записах шашнатият викинг да усвои нашата родна реч омайна в ИЧС. Сега пита детето "Малкото искаш ли ака? и "искаш ли спи?", а откакто я сърбят венците й казва "плюнка-плюнка" hahaha

# 55
  • Мнения: 1 072
Сега пита детето "Малкото искаш ли ака? и "искаш ли спи?", а откакто я сърбят венците й казва "плюнка-плюнка" hahaha
Цитат

Ама усвоил, 4ове4еца, само как се справя добре. Браво. Laughing Wink

# 56
  • Мнения: 3 478
Ами живот и здраве като се появи нашето първо чедо, съм решила аз да му говоря на Английски, а татето на Български.  Дали ще удържа фронта незнам, но сметнах че това ще е най-добрия вариянт за научаване на два езика, при положение, че не сме сигурни дали ще го даваме на градина не виждам иначе как ще научи английски. Ама ако можех да го подложа и на три бих го направила, ама за целта ще трябва да пазарим една от бабите да се пресели у нас, така че варианта отпада.

# 57
Само на български им говоря на децата си. На туземския език, ако имаме туземчета на гости.
Голямото даже чете и пише на български доста добре.
Защо трябва да им отменям възможността да знаят два езика? Всеки език е богатсвто.
И трябва да се започне още с раждането. Туземският няма как да не го научат. Моите се справят отлично и никой не може да открие разлика в произношението им.
Тези заблуди, че нека първо научи единия, пък после другия, въобще не са успокоение. Около мен има страшно много примери на деца, чисти българчета, които една дума не могат да обелят на майчиния си език - срам!

# 58
  • Мнения: 30
В едно съм сигурна. Ако се наложи да предпазя детето си от нещо ще й извикам  "ВНИМАВАЙ" на чист български и след като я докопам може и да се сетя нещо на норвежки или английски Praynig

# 59
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
mariabutti, и свекърва ми прави такива планове с мъжо ми. По този повод сега малкия бъкел руски не отбира. Само английски и български. Аз им говорих тогава, ноооо... Rolling Eyes сами си го направиха. Мъж ми сега иска да го записва някъде на уроци по руски  Sick

нещо не разбрах newsm78 .
би ли ми обяснила . много се 4удя какво да правя, а времето си минава. през  по-голямото време е с мен и докато не тръгне на градина ще нау4и езика, който аз му говоря.... за това така решихме.

Общи условия

Активация на акаунт