Орхидея - 2

  • 136 819
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 25 242
_re_ge, разкошна е Hug
И бих се хванала на бас, че такава красавица виждам за първи път Heart Eyes Явно наистина си е била предназначена за теб Hug За Била значи да не съжалявам, че днес ми се провали ходенето. korali, спокойно, ще чакаме новото зареждане Simple Smile

За линка - писах на модератор да добави линк в последното мнение на предната тема, но още няма нищо newsm78 Може би все още никой не е успял да реагира.

# 31
  • Мнения: 13 810
Здравейте отново
Корали аз живея на 5 минути път пеша от Билата и ходим поне веднъж в седмицата. Ще ви държа в течение какво има и кога зареждат. Както писах по горе вчера нямаше почти нищо а за ново зареждане момичето не знаеше. Като получат веднага свиркам.

Напиши ни моля те какво е съотношението нa елементите в този тор на Терасан. Освен това наистина навсякъде казват че като ториш не повтаряш или поне не със същата/ия ( замислих че тор какъв род е? май женски   newsm78)  тор освен ако не е балансирана или зелена ( струва ми че твоята обаче е точно такава) . Също така навсякъде пише да се разрежда с половината от указаното количество. Ето още един пример че на орхидеите не трябва да им се слугува. Освен ако не си в 100% разрез с правилата те се нагаждат според условията, спомням си че някой тук беше писал че поливал само в чинийката и оставял водата там ,  а фалчето се спуквало да цъфти.

Ако знаете в кварталиния рибен магазин каква красавица имат. Като го отвориха преди 3 години им я подариха от съседния цветарски павилион. Като я гледах си мислех че ще я уморят. Нищо подобно, цъфти всеки 8- месеца, че и с по два цветоноса. Вътре в магазина е студено, понякога миризливо, вратата стои 365 дена в годината отворена, тя е върху хладилната витрина в едни стериопорени подложки обаче си е намерила мястото и стопанина...

Миленце благодаря за комплимента- не мислех че ще я видя отново тази зеленоока красавица. Вероятно Месечинката е гледала с едно око или благосклонно я е оставила за мен...
Като са заключили страта тема- здраве да е, ще си я караме така.
 Hug

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 21:39 от _re_ge

# 32
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Определено на фалчетата не трябва много да им се слугува, а да се оставят на мира общо взето Simple Smile И майка ми хич не и се шашка на нейната, казвала ми е, че я е забравяла по цяла нощ натопена във водата, корените и се скъсват да растат. Аз на моите засичам време за киснене, попивам със салфетка след това, голяма игра. Е, още не съм ги уморила де Grinning за щастие Party
А тази сутрин забелязах, че новият ми бял дребосък има изключително нежен и лек, но ясно доловим аромат Heart Eyes Това ми е първото ароматно фалче, много се изненадах, сега постоянно минавам покрай него и го душа Laughing

# 33
  • Мнения: 13 810
Здравейте момичета.
Ето материала, които ви обещах за саксиите. Лично на мен ми е много информативен. Примерно при нас цветарника е в близост до прозореца. През лятото слънцето е високо и има светлина без пряко греене. През зимата обаче слънцето направо грее в прозорците. Излиза че кашпите които използвам помагат именно да не с нагряват излишно пластмасовите саксии. Но както и да е ...

=================================================================================================================================
СЪДОВЕ ЗА РАСТЕНИЯ

Съдът на растението е по важен отколкото се предполага, той трябва да отговаря на растението така както всички други условия на отглеждане.Излишно е да се споменава че икономията от саксия е неправилна. Тя е домът на растенителните корени и те трябва да се чувстват добре там.

Глинени саксии
Глината саксия е икономична, но за съжаление има недостатъци. Поради конусовидната си форма тя не е особено стабилна и високите растения с дълъг цветонос могат да се катурнат. Освен това тя изсъхва отвън навътре. Новите корени на орхидеите растат навън и често засъхват , докато тези във вътрешността ( старите корени ) на саксията са прекалено мокри. Поради изпаряването през глинената стена се получава охлаждане , така че външните корени стават прекалено студени и не могат да се развиват правилно.Някои орхидеи с захващащи се корени не с прилепят добре към саксията., а други видове се захващат така здраво че е невъзможно да ги отделим при смяна на субстрата. Друг недостатък е запушването на порите на саксията с течение на времето поради натрупаните соли( около година).

Пластмасова саксия
За жалост тя не е екологична но си ма редица преимущества.Въпреки че е лека е стабилна не заема много място.Лесно се почиства и дезинфекцира.Но не всички пластмасови саксии са добри. Определено четириъгълните не са практични.Освен това подредени една до друга застават толкова плътно че пречат на вентилацията и способстват поява на вредители.Трудно се пресаждат и растения засадени в 4-ъгълна саксия без увреждане на корените. Тук малко и за вида пластмаса. Тези от по твърда пластмаса не толкова удобни при пресаждане като тези от мека.Саксиите от мека пластмаса позволяват "мачкане",  с което се отделят растенията без увреждане на корените.
Пластмасовите саксии изсъхват отгоре надолу.Ето защо се препоръчва на дъното да има добър дренаж,в противен случай горните корени ще имат нужда от овлажняване докато долните още ще са влажни.
Препоръчват се да се използват саксии с еднакви размери,това улеснява подреждането но и невероятно много поливането, така растенията ще искат вода по едно и също време.

Внимание:  
1.Тъмните и черните саксии се загряват по лесно, това трябва да се има в предвид при пряко осветени саксии.

2.Често допускана грешка е и невниманието към температурата на корените. Тя трябва да бъде по висока с два градуса  от околната.При отглеждане в глинена саксия поради голямото охлаждане при изпарение температурата при корените е доста по ниска. Поеманата от растението вода е недостатъчна и то изглежда като "повяхнало" - сякаш е неполивано.Изложените на слънце пък саксии често се загряват много силно, примерно при черните температурата в саксията може да достигне 50 градуса. В тези случаи корените на растението не могат да поемат вода и то повяхва.
...
=================================================================================================================================



И една НОВИНА
В днешният вестник на Кауфланд виждам че зареждат с фалчета от 12.11. Може би ако е хубаво времето ще се разходим натам с децата и ще ви напиша какво, какви размери и разцветки са заредили.

Относно поливането Месечинке и мен много ме вълнува въпросът как и колко често, с каква вода.... От това което прочетох в новата книга пък останах в размисъл неправилно ли поливам - май че ДА,  но пак е дълга тема и ще ви пиша вероятно утре- точно ще имаме още един аспект за обсъждане.А за ароматния дребосък- ами той ненапразно те омаял, ти си го купила и той сега ще те учудва с още екстри, че да не съжаляваш.

Лека съботна вечер ви желая
 Hug

# 34
  • София
  • Мнения: 6 010
_re_ge, полезна както винаги!  Hug
Аз поливам последните с пъти с леко хладка вода и може и да си въобразявам, но май им харесва на моите орхита.
Ето и обещаната снимка от друг ъгъл на новите пъпки на бялата. Капчиците от предната снимка бяха от водата, с която ги пръскам. (извинявам се за качеството, но апарата ми е под всякаква критика)
 

# 35
  • София
  • Мнения: 13 152
Здравейте, орхидеолюбителки!

От няколко дни си обновявам темите и се чудя защо никой не се сеща да пише за орхидейки, а то какво било!  Grinning

Честито на всички с нови придобивки! Дълго да ви радват!
Добре дошли и на всички нови попълнения!   bouquet Дака14, много се радвам, че те виждам тук  Wink. Вече си получила съвети и не се съмнявам, че ще се справиш  Grinning.

Ре ге, за реанимирането - казаха, че резултати се чакат след 2-3 месеца. За сезони нищо не са ми казали. Да, сфагнума е винаги във вода, а корите са тези, до които се допират корените и са влажни. Все пак май не се справям добре и не е добър вида и. Видях, че най-долния корен/най-мокрия/ е започнал да се разлага, а горните пък са започнали да изсъхват. Май ще е по-лесно да я излекувам с нова  Mr. Green.

А пък вчера мъжът ми се върна с 3 нови от Баумакс  #Crazy. Не знам къде да ги редя вече. Много му харесали и не устоял. А уж отиде за строителни материали, че правим ремонт  Mr. Green. Не съм сигурна какъв вид са. Приличат на камбрии - поне двете от тях, а третата е с много ситни цветчета като на онцидиум. Утре ще покажа снимки. Как пък не са им сложили по една табелка  #2gunfire. На всички пише орхидеен микс и са на промоция в момента. Имало е и разкошни цимбидиуми по 30 лева, но на мен един ми стига  Mr. Green - все пак марулки се продават и на пазара  Mr. Green.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Цитат
все пак марулки се продават и на пазара

Това ме разхили много hahaha
Таня, да ти завиди човек на мъжа, дето отива за строителни материали и се връща с орхидеи Simple Smile Честити придобивки Laughing
За поливането - откакто захладня топя в направо топла вода (но не гореща), смесвам 1:1 вода от бойлера и такава, престояла в бутилка поне 24 часа и определено по-рядко от седмица се случва, но колко точно не съм засичала, днес полях, ще видим кога пак ще ожаднеят.
На едната ми орхидея - жълто-червеникаво-кафявата, дето същата имат Таня и FEN и дето се чуди ще буди ли спящи пъпки или не и излиза нещо измежду листата Rolling Eyes Още е на фаза главичка на топлийка, но някак ми изглежда по-различно от избиващ корен (такива имам няколко). Та се чудя...  newsm78 е ли... не е ли.... пък а дано да е Crazy Ще чакам да поотрасне, че да разсее мистерията Laughing

# 37
  • Мнения: 220
Привет на всички!

За момичетата от Варна - днес ходих до Бриколаж по задачки и хвърлих поглед и в цветния сектор. Имат няколко фалчета на цена 28 лв. и тези на цена 17 лв. /качеството е лошо, защото снимах с телефон/:





Приятна неделна почивка!

Последна редакция: нд, 08 ное 2009, 15:16 от korali

# 38
  • София
  • Мнения: 6 010
tania67, поздравления за новите придобивки и най-вече за мъжа!   bouquet Чакаме снимки да ги видим.
korali, не се виждат снимките.
Месечинка виторога, и при мен така се появяват листата, бавно в началото, но после за един месец изкарва на още педя над другите.

# 39
  • Мнения: 1 630
Здравейте момичета
много полезна тема
Искам да питам някой от вас има ли опит  в засаждане на няколко фалчета в една саксия? Имам три с почти еднакъв размел и са чудя дали, ако ги засадя заедно няма де е по-красиво?

# 40
  • Мнения: 13 810
здравейте момичета

Бяло лаленце и с лоша камера се вижда колко е жив цветоноса и колко много пъти ще цъфне още. Това за водата беше много интересно, аз принципно пръскам само и единствено въздушните корени, избягвам да пръскам по цветовете заради рязката смяна на температурите, възможност да изгорят цветовете през лятото и страх от поява на ботритис. Твоята обаче е много добра и хич не й пречи.

Танче с тази реанимация трупаш много опит че приобщаваш и нас, не се знае кога ще ни потрябва пък хубаво е някой да има опит. Аз си мисля че дори и да правиш всичко 100% верно все има процент неуспех, ти сама каза че жената от другият форум не е успяла да реанимира всичките си орхидеи по този начин.

Честити ти нови орхидеи освен това - наистина ще чакаме снимки. Имам съмнения че твоят мъж е роднина на моят- една порода така да се каже - много са ни Убави мъжете, много ни глезят. И аз все мрънкам че вече стават много орхидеите и  че се налага да ги разполагам на височина защото мястото започва да липсва но пък умирам от кеф като ми донесе някоя неочаквана хубавица. Дори като си купих зелената красавица и му я показах, прочетох в очите му съжаление че не ми я е купил той. А за цимбидиума не се шегувай, имам вяра че ще го накараш да цъфне.Да ти пиша че планирам да извадя дендра на стълбището тази седмица. Ще те държа в течение как го е понесъл. ако се чувства добре можеш да изнасяш и твоят.

Месечинке за поливането днес няма да мога да ви пиша но ще изкроя време. То в статията тотално заплюват потапянето въобще, пък що изисквания към водата ... ама ще я набера и ще ви я постна - от интерес така да се каже.

Дано е цветонос точицата, пожелавам ти го - аз пък само в началото се чудех кое е цветонос а кое не и все ми се искаше да е цветонос а се оказваше корен. Сега с малко опит веднага... е не но  почти веднага мога да кажа дали ще е корен или цветонос. по този повод да ви се похваля че три от фалчетата ми пускат зелени езичета от спяща пъпка. Добре че са хибриди и си мисля че сезона няма да им попречи да цъфнат.

Корали - бомба са си снимките. Виждам че имат пак като моят епидендрум - с жълтите обички и дендробиум фалаенопсиси. Забележете колко са високи, за мен както писах са излишно форсирани с тор.

Бяло лаленце,моите пощуряха последните месеци да пускат листа - по два три и едни големи здрави листа. Време им е за цветонос, чудя се дали да ги торя с оранжев кристалон на следващо поливане.

Рали- категорично подобно обединяване на фалчета освен да ги умори друго няма да постигне и може би краткотраен ефект. Защо ще стане така трябва да се аргументирам с литература, да засегна типа Фалаенописи който е монопидален а не симпоидален и прочие но в момента ми е трудно да го направя. Принципно можеш да ги обединиш като обща култура в една кашпа но трябва да има въздух около всяка толкова колкото все едно да са в отделни саксии при това не допрени една до друга. Затова за сега просто не ги обединявай а пък аз скоро ще се обоснова защо.

Лека вечер на всички

# 41
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Аз цветонос досега не съм виждала как избива, но това вече порасна още - сега изглежда като сплеснато лещено зрънце и съм 99% убедена, че е цветонос - просто корените изглеждат съвсем различно, имат връхче и са някак лъскави, а това е сплескано и зелено като стъблото. Тази сутрин обаче забелязах, че от едната пробуждаща се спяща пъпка на отрязания цветонос е текла някаква течност - какво ли ще е това пък. Чак е намокрила щипката отдолу. Ще го наблюдавам да не е пък някакво гниене, знам ли го newsm78 Странно ми изглежда, не е просто онази роса, която обсъждахме.
raly,
и аз не виждам абсолютно никакъв смисъл да ги садиш заедно. Според мен освен че е опасно, ще им се загуби красотата, аз пък мисля, че всяко трябва да си е отделно, за да изпъква.
korali,
Бриколажа май е доста добре зареден, аз отдавна не съм ходила там Simple Smile
_re_ge, Таня, моято мъж пък е противоположност на вашите - все смята, че цветята ни са предостатъчно Crazy Да ми купи ново е абсурд, иначе като растат моите понякога му се хваля и той се впечатлява, или се прави на впечатлен, за да не ме разочарова, но да ми купи сам... ще има да чакам Crossing Arms Ама в крайна сметка това да му е кусурът Laughing

# 42
  • Мнения: 1 630
Мисля си, че ако са 3 в една саксия все някоя от 3 те ще е цъфнала. Когато са само листа без цвят са малко тъжни
Но щом Реге твърди, че не трябва ще я послушам определено.
Сетих, се че миналата седмица видях 3 мини орхидейки в обща кашпа, но вътре си бяха отделни саксии. Явно не е случайно

# 43
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 324
Рали,

мисля, че проблемът би дошъл и от това, че всяко едно от растенията ще е в определен индивидуален стадий - едно цъфти, друго не, трето с проблем. Торенето в различните стадии е различно, а ще трябва да третираш и трите по един и същ начин.

Да ви се похваля за нещо дребно, но много важно за мен. Получих много мило мейлче от съпруга ми - видял чудно красива орхидея в МОЛа, бяла с циклама в средата. Но му се сторила скъпа - 58 лв. И ме пита дали все пак да не я вземе. Развълнува ме не самото цвете (и на тази цена е ясно, че няма да се вземе), а това че и той се е впечатлил от цветята, или най-малкото е усетил колко много означава това за мен. Много мило ми стана!  Heart Eyes

Сега се връщам назад, че съм пропуснала да прочета внимателно последните постове,  а всяка буквичка е важна.  Mr. Green

# 44
  • Мнения: 220
Да ви се похваля за нещо дребно, но много важно за мен. Получих много мило мейлче от съпруга ми - видял чудно красива орхидея в МОЛа, бяла с циклама в средата. Но му се сторила скъпа - 58 лв. И ме пита дали все пак да не я вземе. Развълнува ме не самото цвете (и на тази цена е ясно, че няма да се вземе), а това че и той се е впечатлил от цветята, или най-малкото е усетил колко много означава това за мен. Много мило ми стана!  Heart Eyes

Миле, наистина е много миличко! Много се трогнах.
Пожелавам ти все повече такива изненади, придружени с красиви цветя!

Общи условия

Активация на акаунт