Орхидея - 2

  • 136 741
  • 736
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 6 010
Да ви се похваля за нещо дребно, но много важно за мен. Получих много мило мейлче от съпруга ми - видял чудно красива орхидея в МОЛа, бяла с циклама в средата. Но му се сторила скъпа - 58 лв. И ме пита дали все пак да не я вземе. Развълнува ме не самото цвете (и на тази цена е ясно, че няма да се вземе), а това че и той се е впечатлил от цветята, или най-малкото е усетил колко много означава това за мен. Много мило ми стана!  Heart Eyes

Миле, наистина е много миличко! Много се трогнах.
Пожелавам ти все повече такива изненади, придружени с красиви цветя!


Присъединявам се към думите на korali!
Миле, можеш все пак да кажеш на съпруга си, че орхидейте в Баумакс и Кауфланд са съответно по 10 и 14 лева за да знае ако пак иска да те изненада.

Аз днес си мислех как в скоро време не съм си купувала нова орхидея и за малко да литна към магазина, но се спрях и си казах, че докато поне една от вече прецъфтелите три не пусне цветонос няма да се награждавам с нова. Иначе имам голям мерак да си взема някоя преоценена с отрязан цветонос и не се знае какъв цвят е и да ме изненада като се появят пъпките после.

# 46
  • Мнения: 950
 Hug Каккви красиви неща се случват около нашите орхидейки   bouquet

# 47
  • Мнения: 322
Пу, пу! Красавица! И листата са й добре и корените... при мен за съжаление не щат да виреят въздушните.
FEN, новичка ли ти е?

Аз си мечтая за ето такава най-много


но и тези не бих ги отказала







Първите две са досущ като моите хубавици  Grinning

# 48
  • Мнения: 13 668
Здравейте момичета, бързам да ви драсна нещо докато мъжо придремва че другия комп не работи.

Месечинке права си, за теб специално направих днес снимки на пъпка на корен и на цветонос на едно фалче. Тези на цветоноса не са кръгли а някак прищъпнати и отгоре връхчето изглежда разделено на две- като бебешко дупенце. Поствам снимки да видите разлката. Пожелавам ти това да е цветонос и да те зарадва страшно много.
 

Освен това аз същи имах едно фалче на което беше текла по същният начин някава странна течност надолу по цветоноса, странното е че течността беше повече от капка и тъмна на цвят и аз се притесних да не е някакъв проблем и просто го отрязах. Другият цветонос обаче го оставих и той ми развива спяща пъпка в момента. Съветвам те просто да го следиш. Дано всичко е наред.

А на мъжът ти дано това му е проблемът НЕ подаряването на цветя - има и таква порода. Но пък нали не ти забранява да си купуваш нови орхидеи, не можеш да очкваш за мъжа ти да е неестествен и да се прибере в къщи с две три саксии подарък, нали ще се усъмниш че нещо не е както трябва.

Миле - и на мен много ми допадна споделеното. Душица е твойто мъжле, добре си го дресирала. Момичетата са прави, леко му намекни за 'горещите' точки като Баумакс или Кауфланд - от четвъртък ще има ново зареждане, както и други подобни . Усещам че ще му е приятно да ти подари нещо ново и предполагам че скоро ще му стане навик.

Бяло лаленце и аз също нямам нищо против изненадите. Примерно това фалче на което постнх по горе снимка ) корени и цветонос) не му знам цвета - срамота !!!!!- голяма част от саксиите са ми надписано но точно тази е една от ненадписаните - пропуснала съм. Мислех да си прегледам снимките, да изборя цветовете и да "изчисля" кои са липсващите цветове, но ме домързя - помислих си и аз - нека бъдат изненада.

Поля от слънчогледите- добре дошла.

Рали прочетох литературата , ровнах в интернет , четох и в моята книга. Ще резюмирам.
Навсякъде пише че орхидеите били растения чувствителни към растителни съобщества, обичали да растат в такива, на колонии, разположени хоризонтално или вериталко, създавал се по-добър микроклимат, но трябвало много да се внимава в подбора и отглеждането защото освен това били и много претенциозни към индивидуалното пространство.Можели да се съчетаят в обща кашпа но тя трябвало да е голяма и плоска с възможност за добра вентилация около всяко растение в противен случай често се завъждали акари и гъбички, защото за орхидеите свежият въздух и добрата вентилация били обезателни. Освен това орхидеите можели да се комбинират и с други зелени растения но проблемът идвал от там че всяко от тях имало различни условия на отглеждане и поливане, трябвало дългогодшен опит при подбора на декорация но дори и тогава не можело да става дума за дългогодишно съжителство. Режимът на поливане и торене е индивидуален за всяка орхидея - ако решите да съчетаете само орхидеи - и трудно може да се съчетае - това също е фактор. Затова често се продавали и предлагали подобни декорации които изгледали красиво но определено били временни.Така че от всички материали правя извод че при желание за дългогодишно отглеждане решението е саксиите наредени една до друга на отстояние здравословно за орхидеите или вертикално но с възможност за развитие нагоре защото липсата на пространство не е подходяща при издължени цветоноси.

Разбирам че нецъфналите фалчета не са особенно атрактивни. Аз стигнахдо същият извод. Освен това заемат място колкото и цъфналите и се чудиш какво да ги правиш. Аз след дълго чудене реших проблемът по вертикала. За "отмарящите" орхидеи си купих един цветарник с 12 гнезда и го поставих в спалнята зад балконската врата- не заема място, но е светло, просторно и с дози свеж въздух от отворената врата но без да става течение. За сега решението работи щом имам три събудени спящи пъпки и два самостоятелни цветоноса.

     


Това е за сега от мен. Дано успея утре в материала за поливането, намерих още един много любопитен за субстратите и техните разновидност делящи се на такива за често поливане и такива за рядко поливане но него ще ви споделя по нататък.

Лека вечер на всички

# 49
  • Мнения: 220
Напиши ни моля те какво е съотношението нa елементите в този тор на Терасан. Освен това наистина навсякъде казват че като ториш не повтаряш или поне не със същата/ия ( замислих че тор какъв род е? май женски   newsm78)  тор освен ако не е балансирана или зелена ( струва ми че твоята обаче е точно такава) . Също така навсякъде пише да се разрежда с половината от указаното количество.

_re_ge, преписвам етикета на течния тор:
***NPK течен тор 4+4+7 с микроелементи за градински храсти и листно наторяване. 4% азот-N:общ азот, 1,9% нитратен азот, 1,4% карбамиден азот, 4% фосфат P2O5:общ фосфат, 7% калиев оксид-K2O: водоразтворим калиев оксид.
Допълнително 0,01% бор, 0,002 % мед като желатин от EDTA, 0,02 % желязо като желатин от HEDTA,  0,01 % манган като желатин от EDTA, 0,001% молибден, 0,002% цинк като желатин от EDTA.***

Честно казано, сега за първи път го чета толкова подробно.   ooooh!

Дано да съм била полезна.

Много хубав момент е когато откриеш, че някоя спяща пъпка се е събудила е се развива.
Аз например започвам да наблюдавам през 2 часа и все ми се струва, че расте бавно  Simple Smile
Сега непрекъснато наблюдавам новия си цветонос Simple Smile

Лека вечер и от мен!!!

Последна редакция: пн, 09 ное 2009, 21:56 от korali

# 50
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Регенце,
благодаря за снимките, моето израстъче явно ще е цветонос Laughing

Снимката не е  много добра, защото не можах да приближа достатъчно обектива, но наживо изглежда абсолютно като на твоите.
А течността, която е текла от спящата пъпка е точно кафеникава на цвят. Ще го следя и ако не ми хареса нещо ще отрежа цветоноса. Този новият, който се подава, е от същата страна, в пазвата на горното листо, тъй че ще запълни липсата, само да порасне Laughing Старият цветонос от другата страна е добре, върхът му расте, освен това най-горната спяща пъпка ми изглежда нараснала и люспата е отделена, така че като надникна вътре се вижда зелено връхче. Малко по-долу е и разклонението, което засега обаче не дава признаци за събуждане.
А пък за мъж ми си съвсем права, ако ми цъфне със саксия определено ще ме усъмни Crazy Такъв му е моделът явно Wink

# 51
  • София
  • Мнения: 13 045
Ето обещаните снимки на новите орхидеи:







Ако някой знае как се казва последната - приемам предложения  Mr. Green

# 52
  • София
  • Мнения: 6 010
Леле! Що чудо сте изписали!
Започвам по ред на номерата.
_re_ge, това много ми хареса "леко му намекни за 'горещите' точки като Баумакс или Кауфланд".
Дано си приятно изненадана от цветето като го видиш кое е Wink А цветарника е супер решение! И аз от доста време вече се оглеждам за нещо подобно, защото масово разпространените заемат повече място.
korali, и аз съм като теб мине не мине и съм при орхидейте и гледам дали няма нещо ново  Joy
Месечинка виторога, честито за цветоноса! Можеш ли да дадеш малко информация за тази орхидея - от колко време я имаш, кога е прецъфтяла, с какво я ториш... Питам, защото имам спомен, че с теб май по едно и също време се разписахме като притежателки на орхидеи и се чудя дали и на мен не ми е време вече за цветонос на първата орхи.
tania67, поздравления отново! И за хубавите снимки също! Последната аз бих я кръстила "Карамелка" заради цвета й. Ама аз всичките орхидеи съм си ги кръстила де...
Да кажа и при мен положението как е - на бялата орхидея новите пъпки (2бр.) вървят много добре и се надявам до 2 седмици да се отворят, пък и трета да се покаже няма да я върна Simple Smile
Много съм притеснена за корените на жълтата, която прецъфтя и изсъхна за 10 дни след покупката от Кауфланд края на юли. Аз ги виждам, че изглеждат сухички въпреки поливането вчера и ежедневното пръскане с вода и като пипнах единия корен с ръка той направо ми се разпадна в ръката. Направо си беше сух и кух, а нишката вътре май и тя не е жива вече... Лошото е, че почти всичките корени на повърхността са тръгнали по този път... Утре ще дам снимки да видите. Аз си мисля, че става така, защото корите са много слегнали надолу и тези корени не са допряни постоянно до нещо влажно.
Много ми харесаха новите корени на едно тези снимчици:
 
Как да докарам и аз такъв ефект?

# 53
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Таня,
страхотни са орхидеите Hug За вид няма и да предполагам, аз освен фалчета друго не съм в състояние да разпозная Grinning На мен и трите ми изглеждат еднайъв вид, ама сигурно наживо има разлики.
Миле,
наистина много мило от страна на мъжа ти Hug
White_tulip,
тази орхидея си я взех на 30 юли от Кауфланд, прецъфтя ставнително бързо - към средата на септември, но пък пусна вече 2 листа, корените и растат, а сега и цветонос. Първата ми, с която ги гледам по съвсем еднакъв начин, я взех на 17 юли. Тя прецъфтя чак в края на октомври, пуска невероятни корени, но само едно листенце засега. Торя ги през поливане, че и през две ако забравя, с Террасан. Въздушните ги пръсках само през лятото, сега вече не. Явно просто тази е решила да цъфти много скоро, което ме радва естествено Simple Smile Но на майка ми примерно цяла година растеше само на корени и листа, затова пък сега цветоносът е разкошен, оформя се много по-кичест от този, с който е купена.
За твоите коренчета не знам защо така се получава, но ако тези в саксията са добре може би няма място за тревога. Може наистина да се получава от липсата на влага. На мен преоцененото ми фалче е така - старите корени явно са били много засушени и сега не са се оправили, изглеждат някак сухи, дори и след поливане. Но пък пускат разклонения, а и нови корени излизат. Него пък в събота го торих за първи път, а го имам от 14 септември. На него му се появи петно в основата на едното листо което ме притеснява, почистих го с кислородна вода и го намазах с топсин, дано да се оправи, утре ще изчистя топсина да видя какво става отдолу.

# 54
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Момичета,

изненадите нямат край!  Shocked Днес мъжът ми се прибира от работа, звъни на вратата и ме чака с цели 3 орхидеи, току що закупени от Баумакс за по 9,90 лв. всяка. Прекрасни цветове! Не е истина просто!  Hug Ще ги снимам като ги подредя. Едната е зелено-жълта с шаренко в средата, другата е бяла с циклама в средата и третата е пръскано розово. Сега ги оглеждам -едната е преполята, другата плаче за вода. Очаквайте снимков материал.

# 55
  • Мнения: 220
tania67
Честити ти нови орхидейки!!! Много са красиви и създават страхотно настроение.
Пожелавам ти да те радват с още много цветове!

Mileto
Честити и на теб нови орхидейки!!!  Вече на всички е ясно, че мъжа ти е безумно влюбен в теб Simple Smile.
Чакаме снимки на цветята Simple Smile.

А пък аз да ви разкажа нещо - днес минах да разгледам магазинчето за цветя на Мимоза на ул. Братя Шкорпил /Варна/. Имаше няколко орхидеи - един фалаенопсис, бледозелен, около 50 см., с 2 цветоноса, с разклонения от спящите пъпки, струва 70 лв. Още един, около 40 см., с 1 цветонос - 40 лв., минита - над 20 лв.
Нещо ми се видя множко  newsm78 По-горе бяхте писали, че в Мимоза вече не е толкова скъпо.
А тези, които мъжът на Mileto и е подарил са на толкова добра цена!
Обяснете ми къде е е този Баумакс - да го намеря като дойда в София.
Благодаря!   bouquet

# 56
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Ето ги и красавиците.



И един ансамбъл от всичките ми орхидейки ( не знам как ще отваряме вече този прозорец  Mr. Green):


Бялата с розовото в средата е много суха, увиснало й е едното листо, меко е и листенцата на цветчетата сякаш са увиснали. Накиснах за известно време, надявам се утре да е в кондиция. Сега така като ги гледам, май едни декоративни кашпички няма да им дойдат зле.  Mr. Green

Корали, Баумакс ти е ТОЧНО по път на влизане в София от Варна. Минеш ли един надлез (Околовръстното) след Долни Богров, има голяма табела за завой вдясно към Баумакс. Магазинът се вижда в далечината.
http://www.baumax.bg/c/location/searchresultdetails?code=Sofia&a … =&megabaumax=

# 57
  • София
  • Мнения: 6 010
Миленце, невероятно! Надявам се и аз един ден да срещна такъв човек! Не заради броя на красавиците (наистина са такива), ами заради тези изпълнени с толкова любов жестове!
Ансамбъла е бомба - дано се закрепят тези дето те притесняват! А ти все пак беше ли му подметнала къде е по-евтинко или сам е разбрал?
korali, тези цени са си направо космически  #Crazy Милето ти е дала обяснения как да стигнеш до Баумакс, дано останеш доволна! Кога ще идваш към София?

# 58
  • Мнения: 220
Mileto
Благодаря ти за обяснението. Смятам определено да се възползвам.

Кога ще идваш към София?
White_tulip
Въобще не ми е ясно. Надявах се  тази вечер да пътувам за София за един семинар, но ми се размина  Sad
А пък идвахме съвсем скоро с мъжа ми и то с колата. Язък, но нали съм съвсем отскоро при вас, откъде да знам  newsm78

# 59
  • Мнения: 1 732
Милето страхотни орхидеи имаш,поздравления за мъжа ти.

Общи условия

Активация на акаунт