Орхидея - 2

  • 136 820
  • 736
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 010
daka14, корените, които са извън саксията се наричат въздушни и не е нужно да се опитваш да ги вкараш в саксията. Цветоносите щом са прецъфтели преди толкова много време аз бих ги отрязала, но можеш да изчакаш напълно да изсъхнат и тогава да го направиш. А като казваш, че си я пресадила в по-голяма саксия имаш предвид отново в кори, а не в пръст, нали?

# 16
  • Мнения: 25
Благодаря за бързя отговор White_tulib :о)
Да, взех прозрачна саксия, 2 см по-голям диаметър, от цветарски магазин смес от кори, специално за орхидея. Явно добре и понесе пресаждането, а цветоносите са си свежи и нямат признаци на изсъхване. Тя цъфтя през м. февруари -  май, от тогава си е така.

# 17
  • Мнения: 28
Моята орхидея има 2-ва цветонса който прецъфтяха отрязах исъхналата час .В момента пак имам пъпки на единия цветонос а на другия не аз я пресъдих в по- голяма съксия.Моя въпрос е дали цветоноса трябва да го отрежа от дъно или не и загнилите корени ги режа и я торя редовно.Бях я сложила на слънце и малко исъхнали листата те каточели изгоряха трябвали сухата час да я отрежа.Как да разбера,че излиза нов цветолос.Благодаря ...

# 18
  • София
  • Мнения: 6 010
vessiq, ако излиза нов цветонос със сигурност ще го видиш. Аз режа цветоносите на около 2 пръста над спяща пъпка или пак толкова да се показва над корените. С времето този израстък ще изсъхне и ще може да се махне много лесно, но не режи в началото до долу, защото може да започне да съхне около листата.
Не слагай орхидеята на пряка слънчева светлина, а на светло

# 19
  • Мнения: 950
 Hug
Здравейте отново ,да ви покажа новата орхидея ,да се притеснявам ли затова " прищипано" на някои  от цветчетата ,а и едното листенце е дефектно ?
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2534/179480267140321608112575 … PMXGtPFjCpUNa.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2758/177666022713043398751257 … XerwjD8sTuOfi.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2143/752362420335825751125751 … vJrBJOpeYeYgw.JPG
 Laughingмного са ми сложни тия снимки

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 15:26 от FEN

# 20
  • София
  • Мнения: 6 010
Пу, пу! Красавица! И листата са й добре и корените... при мен за съжаление не щат да виреят въздушните.
FEN, новичка ли ти е?

Аз си мечтая за ето такава най-много


но и тези не бих ги отказала




# 21
  • Варна
  • Мнения: 25 242
FEN,
това новичката ли е? Много е хубава, явно и двете сме се хвърляли на бели фалчета този път Grinning
Аз имах намерение днес да посетя Билата пак, но вчера спешно ни изникна много голям харч и направо се депресирах и временно преустанових покупките Crossing Arms Но си мисля за РД след 2 седмици да си подаря пак едничко, пък ако ще и  преоценено. В Билата ми харесва, че има орхидеи с много интересни и странни форми на цвета, не само класическите, та ще си търся евентуално такава. Иначе новата ми оттам изглежда чудесно, въпреки че я носих до нас в един страшен студ и вятър не даде признаци, че страда, та много и се радвам, нали ми е единствената цъфнала в момента. А орхидеята на майка ми, която след 1 година марулево развитие реши да цъфне пак, заформя невероятен цветонос с 2 странични разклонения. Ще е голяма красота като цъфне, ще я снимам Party

White_tulip,
тази наистина е голяма хубавица Heart Eyes Колкото повече гледам, толкова повече искам да имам, то цветове, то форми, такова разнообразие, че човек веднъж влюби ли се в орхидеите, няма отърване Simple Smile

п.п. FEN, сега прочетох, че е новата Simple Smile Това прищипаното на цветчето май е само на едно цветче? Аз не бих се притеснявала, възможно е да е механично увреждане или просто неблагоприятно въздействие в момента на формиране на пъпката (или пъпките, ако са няколко). Листенцето не го виждам много добре, но също ми прилича на механична повреда. Дано някой по-опитен се изкаже, според мен си е добре орхидейката Hug

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 15:23 от Месечинка виторога

# 22
  • Мнения: 950
Да новата е ,не можах да я снимам по-отблизо ,листото е като огънато и от другата страна липсва част от него  newsm78- на третата снимка се вижда по-добре , а прищипаното го има на три цветчета .
White_tulip ,тази зелената е страхотна !
Месечинка, цвета й е бледозелен ,но не се вижда много добре на снимката .
А Кауфланд вече не зареждат ли орхидеи ?

# 23
  • Мнения: 13 810
Здравейте момичета.

Танче много интересно си писала за реанимиране. Много важна особеност че има корени но не и листа. Не знам дали наопаки е възможно да се реанимира орхидея с добри  листа а пък лоши корени.  Сфагнума ли е този които е постоянно влажен от водата в чинийката и осигурява влага на корените, колко време ти казаха че ще отнеме, влияе ли е от сезона- примерно през зимата по трудно, през лятото по лесно? Много ти е хубав орхидеиста, той си има собствено мнение за цветята .странно защо котките ви събарят орхидеите. моите се интересуват само то палми- гризат и такива.

Корали -
1.благодаря за хубавото обяснение, как се грижим з фалчетата си. . би ли ни написала обаче по какъв начин полива- с потапяне или или с душ и с какъв тор ториш- еднакъв ли е по време на цъфтеж и когато не цъфти, в каква концентрация, през колко поливания.
2.За лепкавостта по орхидеите в материала пише не да се попиват а само да се опита да се смалят денонощните разлики а ако все пак има такива да се проветрява по често за да не се причини поява на гъбички.Мисля обаче че лепкавостта по листат е едно а по цветовете е съвсем друго. Примерно при мен на Октопусито задължително има лепкава капка в основата на цвета. Аз го отдавам на привличането за опрашване.
3.тъмновиолетови фалчета-  видях на Бриколаж но преди седмица - две. Бяха по 19 лева и не бяха от минитата а от онези дето на Кауфланд бяха по 17.99. Като знам че търсиш тъмнолилава ще се оглеждам за такава на приемлива цена.
4. страхотна снимка на цветоноса, да ти честито новото цъфтене.

Миле много са красиви и твоите фалчета, за сетен път се учудвам на разнообразието на цветове, като твоята розова или същата керемидена а като "зелевата" то имам но със безцветен център. Твоята обаче така е пикантна. Всички са ти писали но да се запиша и аз- корените ти изгледат добри, субстрата нормален, имаконденз което означава че скоро си я поливала, въздушните корени не ги пипай дори и да ти се струват много изсъхнали. Част от пъпките след преместване в къщи наистина окапват но често е от стрес- не се притеснявай.пресаждане казват само в краен случай, поне не докато цъфтят. ако се налага само ако спасява растението. Ако желаеш от любопитство може на пролет като прецъфтят да извадиш субстрата да видиш какво има вътре - превантивно срещу разни гъбички които слагат в корените при транспортиране.

*Све* - заповядай пак. винаги е хубаво да опиташ пак. Фалчетат са едни от най-непретенциозните растения, не познавам друго освен кактус да остане 17-18 дена на сянка без поливане лятото и да няма проблеми.Ние сме готови да ти помогнем.

Фен - Таня ти е отговорила перфектно за корените, но не виждам смисъл да се притесняваш. Аз имам две от Кауфланд на които корените бяха много малко . Разбрах го защото по невнимание съборих едната. Факта че корените са малко сякаш не ме смути. Явно не е голям проблема защото  те цъфтяха най-дълго, точно тази която съборих цъфти вече 4-ти месец !!!

Нади мерси за инфото за корите, мисля че знам за кой цветарски става въпрос, ще проверя като имам път и ще ви пиша да знаете какви са. Ще търся и субстрат. За субстрата имам чуден материал за вас но трябва да го набера, че е от книга.

Месечинка честит ти нов "бомбон". много ми хареса историята на купуването му, обичам когато цветята пускат такива сигнали а ние сме чувствителни да ги чуем.Аз бях вчера там нямаше нови, като пуснат ще ви сигнализирам. Аз обаче също имам нова красота - от тези със сигналите. Зелена !!!!. Тя си беше там в Билата и не си я харесала вероятно защото твоят дребосък те е омаял, или защото тази зелена хубавица се е скрила и е чакала мен да я купя.Невероятен цвят на лайм с оранжевеникаво сърце. Опитах да я снимам но камерата не може да предаде истинския цвят. Накрая я снимах в съседство с жълтата и зелевата които имам, за да видите разликата. Продавачката- усмихнатото момиче ми каза че досега е имало две зелени фалчета - едното е моето с нула интерес от купувачите а другата прецъфтяла също без никой да я купи и тя си я взела преоценена, само че нейната била с виолетова сърцевина и ореол.. Ох ще ви сваля снимки - невероятна е и първата от орхидеите си която кръстих на скъп човек да ми напомня за него.

Хайде сега ще се мъча да сваля снимките а от вас чакам да пишете.
 Аз пък ще ви набера материала за субстратите и един също много интересен за саксиите и кашпите.
Лека петъчна вечер на всички

ОХО ИМАМЕ НОВА ТЕМА
Започвам да ви чета!!!

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 18:07 от _re_ge

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Регенце, пусни я зеленичката да я видя, аз явно просто не съм я забелязала Blush. Уж се оглеждах, ама се оказах кьорчо, чак не мога да повярвам Crazy Добре, че не я е взел друг, явно теб си е чакала Laughing Много се радвам, абе те цветенцата наистина пращат сигнали - на теб е пратила, за да я забележиш, а после се е покрила Hug

# 25
  • Мнения: 220

Аз си мечтая за ето такава най-много



White_tulip сякаш си снимала моята орхидейка!
Направо се ококорих  Simple Smile

А пък аз бих грабнала последната /нещо май се вманиачавам по тъмните цветове/.

# 26
  • Мнения: 13 810
Мили момичета
Честита нова тема, благодарности на Милето за чудесното оформление. Ще замоля само в предната тема да се сложи линк към тази защото и аз ви намерих след като осъзнах че в старата не мога да ви напиша нищо. И още - тези рисунки на орхидеи които Милето използва са страхотни. Малко предложения - може би по нататък в началото можем да сложим някои основни принципи при отглеждането, инфо за кристалони, торове и други интересни неща НО всичко това може да узрее и  да се оформи полека лека -УХА имаме продължение на темата, браво на нас.

Добре дошли на всички нови членове.
Гууди, много е красива тази Калипсо билбоса, но сигурно е и трудна за гледане, аз само ще й се любовам не бих рискувала да се заема да отглеждам такава екзотична красавица.
Бяло лаленце,от снимките като първата със сигурност съм виждала някъде- ако забележа във Варна ще ти свирка. Като другите обаче не съм виждала много ми хареса зелената- явно съм на "зелена вълна".Последното е цимбидиум- това цвете рядко можеш го накара да цъфти в домашни условия- освен ако не се занимаваш само с него - ту да го изваждаш ту да го прибираш. Тук нещо интересно - цимбидиума често се спряга като 'нарезен цвят" и се продава в букети ( тук го има доста често, дори бучнат в пиефлора с малко декорация)  - това идва да ви каже колко лесно цъфти в оранжериите но не и в къщи...

Месечинке често ще ви уведомявам за Билата, в момента там нещата са на изчерпване, дори и преоценените бяха само 3-4 а тези с цвят все познати и не много. Следващият път ми е ходенето ако не почивните то  другата седмица- ще ви пиша какво и как.Честито за цъфтежа на майкината ти орхидея, ако може да видим снимкаще е чудесно.

ФЕН нямаш проблем, цветчето е просто дефектно , нещо е попречило да се развие симетричнои при мен съм имала такива случаи на пъпки с които е била купена. Доказва уникалността на всяко цвете.

И ето това са снимките на новата ми придобивка, направени са със светкавица и без такава, при различно осветление, защото нито една реално не може да се доближи до истинския  цвят.

                    

# 27
  • Мнения: 950
korali   точно такава имаше в Кауфланд преди време ,а аз се влюбих в зелената  Heart Eyes
_re_ge    да се радваш на новата си придобивка ,много е красива  Peace, а идеята ти за основните правила да се сложат в началото на темата е много добра и ще бъде полезно за всички !
Благодаря ви ,ще съм по-спокойна вече за моята хубавица  Hug

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 20:43 от FEN

# 28
  • Мнения: 220
Отидох до Била от пусто любопитство.
Ама съм много  разочарована - имаше само няколко орхидейки.
Нещо се бях настроила за голямо разнообразие.

Корали -
1.благодаря за хубавото обяснение, как се грижим з фалчетата си. . би ли ни написала обаче по какъв начин полива- с потапяне или или с душ и с какъв тор ториш- еднакъв ли е по време на цъфтеж и когато не цъфти, в каква концентрация, през колко поливания.

_re_ge направо ме е срам от себе си за поливането. Поливам с обикновена престояла вода.  По най-обикновения начин - наливам в кашпата, а когато бързам много - отгоре.
Торя с течна тор на Terrasan - 1/2 капачка тор се разтваря в 4 литра вода. Купих я от Бриколаж. Указанията са за поливане по време на растежа през 1-2 седмици, но аз торя през лятото докато цъфти. Разтварям 1/4 капачка с тор в двулитрово шише пълно с вода.

И........Честита ти нова придобивка! Simple Smile

# 29
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 324
Регенце,

заключили са предишната тема преди да се усетим и никой не е сложил линк. Не знам как може да стане това впоследствие. Освен да помоля модератор.

Иначе за основни насоки, напътствия в началото и аз мислех, че е добре да слоца, но нали съм новичка, по-скоро от вас съвети чакам.  Blush

Зелената орхидея е страхотна, невероятен цвят. Никога по магазините не съм срещала, истински късмет.

Общи условия

Активация на акаунт