Относно хигиената - кое е нормално и кое не за вас

  • 26 897
  • 519
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 12 008
Обещах на авторката, затова ще кажа и аз моите мании, от какво се потрисам/неща, които много хора ги намират за нормални.
-много примерна чистофайница предлага десерт ,но не предлага прибори.Т.е., с която вилица си ял основното, с нея си ядеш и сладкиша.Може и аз да съм си близала вилицата, ама ме е гнус да ми е мазна от храна и после да ям с нея десерт
-при козметичката ми е неприятно когато ми пипа лицето да говори по телефон.Но нищо не казвам, защото ми е неудобно, но си представям как глутница микроби прескачат от телефона по лицето ми.
-в едни приятели, много близки си приготвяхме заедно храна , пържихме риба.След като я изчистиха я оставиха да се отцеди върху вестник.Близки са ми и направих забележка.Ами гадно е, нищо че като се изпържи рибата ще се "изпржат" и микробите.
-ако обядваме с приятелки и сме си поръчали различно, предлагам да опитат от моето/ има такива, които все им е интересно какво различно си поръчваш/Но ги подканям настоятелно преди да са почнали да ядат от своето.Ако си оближат вилицата и след това опитат от моята храна, тогава си избутвам голяма част от яденето или пък почти не го ям.
-една от най-големите гнусотии ми е онова веро, в което се топи гъба.Винаги има опасност да изпадне мръсотия от гъбата въ в верото, колкото и невидима да е.Едва отучих майка ми да полза това веро, пфу, гнусна работа.
-аз гъба за под не ползвам.измивам пода с парцал, който изхвърлям, ако не е много мръсно изчиствам с домакинска хартия и препарат и хвърлям хартията.

започнах да допълвам, но ми изтече времето.


Последна редакция: чт, 05 ное 2009, 17:46 от Светкавица

# 31
  • София
  • Мнения: 4 884
Напълно съгласна съм с авторката и не мисля,че прекалява.На мен лично най-голямо отвращение ми създава държането на сирене,сладки и т.н. в магазините.Стоят открити,продавачките минават,кой киха,кой кашля,кой забърсва с дрехата си сиренето ooooh!но все пак се сещам,че едно време го увиваха във вестник, а сега слагат торбичка на ръката и така взимат бучката-напреднали сме Crazy

# 32
  • Мнения: 3 146
Аз явно съм единствената, която смята, че има нещо нередно в отношението ти.

Първо заради това, че определено имаш фиксация върху нещата, които смяташ за гнусни (кадрите ти се повтарят, т.е. натрапливост има и тя е притеснителна, щом стига дотам, че да не ядеш след това).
Второ, не всички неща, които описваш, са чак толкова недопустими, като забърсването с една гъба няколко пъти или пък плодовете в мивката... Мисля, че се вторачваш още повече, т.е. фиксацията ти се задълбочава.

Всичко това, обаче, важи единствено ако такива случаи имаш принципно, а не само по отношение на свекърва си. Защото, ако е само в нейния дом и само тогава ти се случва, смятам, че отчасти се дразниш от самата нея, от самия факт, че не прави нещата, както ти ги разбираш и, следователно, няма нищо притеснително, просто ще изчезне с преместването от тях. Ако, обаче, става и на други места, и при други хора, значи имаш проблем. Така си мисля.

# 33
  • Мнения: 325
Ahim_sa ,незнам какво да те посъветвам...И аз страшно много се дразня от такива неща, някои близки приятели ми казват Монк.
До скоро само се ядосвах,но напоследък започнах да правя забележки.
Навън например редовно се нервирам,че плюват торбичката,в която ти слагат каквото там си пазарувал.
Ще разкажа една случка от времето,когато си премълчавах и трупах в себе си:
В една сладкарница влезнахме със сина ми да му купя пасти за вкъщи.Пред мен тъкмо плащаха други клиенти и след като взе ужасно мръсните банкноти,жената върна монети и без да си измие ръцете,започна да слага нашите пасти-направо с пръсти Shocked. След като сложи първата паста в кутията,облиза пръстите си и грабна другот парче.Не издържах и само й казах "Достатъчно!".Не ми се вдигаха скандали пред детето.Преди да ги хвърля,пробвах да ги орежа отстрани,поне детето да ги опита,но отвътре се появи голям бял косъм Shocked #Crazy. Повече не съм влизала във въпросната сладкарница.
При следващия подобен случай в друг търговски обект,вече направих забележка и ми отговориха,че досега никой не им се бил оплаквал за такива неща и даже бяха учудени,че реагирах.Оказа се,че всъщност на много хора изобщо не им прави впечатление.  newsm78

Последна редакция: чт, 05 ное 2009, 19:11 от massy

# 34
  • Мнения: 582
 На авторката мога да кажа, че да се опита да поговори със свекървата на тази тема, било то и с най-милия и нежен тон, ще бъде катастрофа според мен. Жената си е свикнала по този начин, цял живот така е живяла и изведнъж да дойде някое момиче и да се опитва да й прави забележка...меко казано няма да стане  Laughing. Така, че ако искаш мир и спокойствие, най- добрият начин е бързо да се изнасяте с мъжа ти.
 Иначе няма лошо да имаш добри хигиенни навици, да следиш за чистотата в дома и т.н., но мога да те посъветвам да не изпадаш в такива мании т.к. и по 1000 пъти на ден да си миеш ръцете микробите си ги има и ние не можем да се отървем от тях така, както ни се иска. А по въпроса за препаратите, моят учител по химия едно време ме съветваше да използвам по-малко препарат за съдове, ако е възможно, например, ако не са мазни съдовете, да се мият само с вода.

# 35
  • Мнения: 17 414
Не си само ти, герганди, не си...
Благодарение на темата, си спомних как лелката от детската кухня обра с пръст храната от ръба на бурканчето, после го облиза, разбира се, и премина към следващото. Ами швамтухчета, с които забърсва манджата- сигур, ако бършеше пода, щяха да са по- чисти. За два пъти по 1 година, не видях някой да възропта. Гнуслив народ, инак, както виждам.
Светкавице, ако не си представяш как глутницата препуска от кушетката, на която лежиш- към лицето ти, то и ти имаш проблем Joy

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Към авторката: Много добре те разбирам. Аз също минавам за маниак. Явно ти самата осъзнаваш, че някои твои мании не са съвсем в реда на нещата. Приеми  този период на съжителство като възможност да промениш някои твои възгледи, защото в бъдеще може да попаднеш и в по-гадни ситуации и да не можеш да се справиш. Да, това, което описваш, не е върха на хигиената (на мен също би ми се догадило от някои неща), но тази жена е живяла така и е отгледала мъжа ти жив и здрав. Бактерии има навсякъде, въпросът е в имунитета. Няма смисъл да говориш с нея, най-много да помолиш мъжа ти да й прави понякога забележка. Но според мен, когато завърши "тренировката" ти, ще се чувстваш по-добре самата ти. А и ще гледаш на себе си по друг начин. Преместването ще дойде скоро, а дотогава - успех! Пък после пак си спазвай твоите порядки, но все си мисля, че няма да си толкова стриктна Simple Smile, че те да се превръщат в натрапливости.
P.S. И какво от това, че флумастерът ще изсъхне? ще изсъхне, можеш да си купиш друг. И, ако си в ресторант, знаеш ли как са ти приготвили храната?

# 37
  • Мнения: 6 155
А аз си мислех, че съм гнуслива. Не сте у ред, честно. Принцеси. Mr. Green
Циганетата все са с измити ръци, чисти дрехи и ядат от перфекно почистени чинии, на абсолютна стерилна маса...нали?!Пък са живи, че даже болшинството и здрави.

# 38
  • Мнения: 3 425
Оф...не очаквах и такава тема ooooh! Ама всеки има различно разбиране за хигиена,ама ако не го смяташ за нормално дезинфекцирай в  белина всички съдове поне веднъж на 10-ина дни и ползвай гъбата за чинии само за тях! Цяла тема за това! Свършиха ли изневерите? Thinking

# 39
  • Мнения: 12 008
Дренка, аз си зная, че си имам мании, обаче наистина ми се струва много лесно да се коригират посочените от мен неща, все пак водата и сапунът отдавна не са лукс.

На работа имахме посещение и проверка от висшестоящи шефове, с голямо извинение ми поискаха пепелник./Аз не пуша, а и по принцип при нас се пуши по изключение/След като проверяващата излезе и се очакваше да дойде отново по-късно аз извиках чистачката да измие пепелника.Точно така и казах"Моля те, измий пепелника."А тя го забърса с един гнусен парцал, оставяйки черна диря.Пак и казах, че не е чист, а тя се извини и отново го забърса със същия парцал.Е, кое му беше трудното да го измие, не разбрах.
Кое е трудното да не се оставят двете гъби за под и за чинии на едно и също място?

Кое е трудното да се предложат две вилици за две ястия?

Кое е трудното в измиване на ръце и спазване на елементарна хигиена.

Сетих се и друг случай, в началото на пролетния сезон две дами на работа в служебната тоалетна на чешмата мият ягоди.Ама не в купа или чиния, а направо в порцелановата част ги изсипали и мият ли мият.А там се мият ръце, зъби /който ходи направо от работа на зъболекар/, ох, отврат.И ми предлагат да опитам.Отврат.

При козметичката лицето ми има пряк досег с ръцете и, намирам, че трябва да са стерилно чисти.
Чужди чехли не обувам посмъртно, ако ще и минус 30 градуса да е.
там където се пипа храна и банкноти с една и съща ръка не купувам нищо.
В заведение отказвам да платя преди да съм се нахранила/ понякога искат по-рано сметката/, защото не мога да пипам пари и след това пак храна.
Преди и след тоалетна се мият ръце, а не само след.
Ох, сигурно съм лудичка, но за мен тези неща са толкова елементарни.





Последна редакция: чт, 05 ное 2009, 20:30 от Светкавица

# 40
  • Мнения: 6 155

Кое е трудното да не се оставят двете гъби за под и за чинии на едно и също място?

Кое е трудното да се предложат две вилици за две ястия?

Кое е трудното в измиване на ръце и спазване на елементарна хигиена.


Въпросът е не дали е трудно, а дали е повод да истерясва човек.  Wink

# 41
  • Мнения: 2 556
Нито тя ще се промени,нито ти.
По най-бързия начин-отделно и това е.
Щом не е уморила сина си с микроби,значи и внучето й няма да е застрашено.



Това мнение се покрива с моето точно. Не бих живяла там, но и не бих умряла от страх. Все пак щом бъдещия ти мъж е израснал там, значи няма нищо страшно  Grinning

# 42
  • Мнения: 1 567
Всички, предполагам и авторката се храните по заведения...
Защо .... питам аз....
Или преди да си дадете поръчката правите инспекция на кухнята, как и къде се съхраняват продуктите, как се приготвят,
че готвачът е с ръкавици и боне....... bowuu

Май темичката се превърна в "оплюй хигиенните навици на свекървата" ... Joy Joy Joy

Към авторката....Нали знаеш в Рим, постъпваш като Римляните...

# 43
  • Мнения: 2 556
Аз пък съм израсла с майка - чистница. У нас никога никъде не е имало и една троха, не си спомням прах да съм срещала където и да е. Майка ми ми е споделяла, че не могла веднъж да пие кафе у приятелка, защото забелязала колко са й прашни полиците в кухнята  Simple Smile Та и тази крайност на супер чистотата не е толкова прекрасна - тогава повечето хора те дразнят, защото не са си лъснали дома на макс.

Резултата е, че аз съм далеч от тези неща и макар да държа у дома да е чистичко и подредено, никога не се заглеждам чисто ли е у приятелките ми, а ако ще всичко да е в прах, няма да седна да го мисля. Щом им харесва на хората - да си живеят така. Мен не ме е страх от микроби никак.

# 44
  • Мнения: 3 146
Всички, предполагам и авторката се храните по заведения...
Защо .... питам аз....

В тази връзка, имам приятел, който завърши ТОХА миналата година и беше карал стаж като готвач в доста много скъпарски ресторанти, като ми разказа потресаващи неща (особено подробно за Радисън-хотел, например). Няма сила, която да го накара да яде в ресторант, в чиято кухня не е влизал и не е установил, че е горе-долу чисто. Тъй че, независимо в колко скъп ресторант се храним, трябва да сме наясно, че кухните им са кочина, супер нечистоплътни и изобщо... не бихме хапнали, ако мислехме за това.

Не си само ти, герганди, не си...
Какво точно имаш предвид, не разбрах?

Общи условия

Активация на акаунт