Новия грип и антибиотик

  • 40 759
  • 118
  •   2
Отговори
# 30
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Когато гърдите са чисти и няма температура, няма нужда от АБ.
Не винаги е така. На братовчед ми детето също нямаше температура, също не чуваха нищо обезпокоително в гърдите и като го заведоха на снимка - пневмония.

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Направо се ошашавих с тоя антибиотик, такава дилема дали да започваме не съм имала. Детето се подобрява, но не достатъчно бързо (като друг път) за да съм спокойна, а грипът е коварен Confused

Когато гърдите са чисти и няма температура, няма нужда от АБ.
Не винаги е така. На братовчед ми детето също нямаше температура, също не чуваха нищо обезпокоително в гърдите и като го заведоха на снимка - пневмония.
А каква беше причината да направят снимка?

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Не винаги е така. На братовчед ми детето също нямаше температура, също не чуваха нищо обезпокоително в гърдите и като го заведоха на снимка - пневмония.
Да това се случва при вирусната пневмония. Дъщеря ми преди години е карала вирусна пневмония и на слушалка не се чу нищо като смея да твърдя, че педиатъката ни е много дибра. Тя се усъмни и като ни изпрати на снимка нещата станаха ясни.

# 33
  • Благоевград
  • Мнения: 2 869
В момента карам грипа. За един ден ме отряза с темп. 38.5, суха, гадна кашлица, от гърлото. Още същия ден отидох на лекар и ми изписаха Цитерал за 5 дни, плюс Парацетамол за темп. и Есберитокс за имунната система. Трети ден пия тези неща, но от днес кашлицата ми е влажна и ме боли между гърдите. Но пък носът ми тече като за световно. В понеделник съм на контролен преглед и ще видим дали е слязло нещо към дробовете. Иначе с темп. стигнах до 39.4 и се наложи да пия течен аналгин.
Желая на всички болни бързо оздравяване!!!  Hug

# 34
  • Мнения: 1 836
Цитат на: barfly liи nk=topic=443785.msg13037709#msg13037709 date=1257607320
Когато гърдите са чисти и няма температура, няма нужда от АБ.
и
Не винаги е така. На братовчед ми детето също нямаше температура, също не чуваха нищо обезпокоително в гърдите и като го заведоха на снимка - пневмония.
Няма гаранция обаче,че гърдите са чисти без да се направи снимка.И аз не съм привърженик на АБ и отлагах да дам а сина ми и за съжаление е трябвало да дам,грипът се проточи повече време,снимката показа бронхит,а на слушалки нищо не се чуваше и детето беше жизнено през цялото време.Даже ходеше и на училище,защото няма Т и реших,че сме прескочили трапа,но този грип е много коварен и моят съвет е да се дава АБ когато нещата продължат повече от 3-4 дни Peace

# 35
  • Мнения: 647
Здравейте!

Намесвам се, защото виждам, че паниката ви е обхванала.

Първо, слезте на земята и помислете, като имате предвид следното нещо:

Независимо дали е вирусът на грипа, или е аденовирус или е RSV, във всички случаи се стига до масово атакуване на клетките, които постилат отвътре бронхите и алвеолите. При тази атака се стига до разкъсване на клетки, изливане на тяхното съдържимо навън. Отделно, за да противодейства на атаката, в тези тъкани организмът изпраща макрофаги и други имунни клетки, които засилват напърването на тъканите с течности – получава се оток на тези тъкани (подуват се). Допълнително, в зоните, където има разкъсване на засегнати клетки, се получават лезии (дупки в тъканите). При самата „война” на организма с вируса, допълнително се отделя жилав секрет по вътрешността на бронхите и алвеолите.

И така, в начален етап на лечението е важно да се стигне до прочистване на тъканите от вируса, до отпускане на мускулите на бронхеолите, за да може този гъст секрет да се изчисти с кашлицата. Затова в начален момент не се дават препарати, които спират кашлицата (например, неправилно е в началото да се дава Либексин или Синекод). Обратно- дават се бронходилататори – например, Вентолин на сироп или на капки за инхалации.

Допълнително, ако в началото още започнете с инхалации с физиологичен разтвор, вие ще дадете възможност на организма да рехидрира лигавиците, да ги направи по-способни да се справят с инвазията на вирусите, както и ще прочистите носните секрети, които се стичат от носа към гърлото и внасят дълбоко към бронхеалното дърво вещества, причиняващи спазъм.

Ако обаче, не сте успели да направите това, в един по-нататъшен етап може да се наложи заради неизвадения от дробовете секрет да приложите антибиотик- в този секрет се загнездват бактерии, които могат да направят сериозно усложнение.

Има и друго – ако успеете в началото още да спрете развитието на вирусната инфекция, например с приложението на противовирусни препарати, като Изопринозин, може всъщност да се справите със ситуацията още на третия ден.

ОБАЧЕ, както в началото ви написах, първата атака на вируса води до образуване на дупки по лигавицата на пациента и като следствие – суха, произволна кашлица. Тези дупки в лигавицата заздравяват за период от 9 до 21 дни! А понякога и за няколко месеца. Ето, затова няма как след излекуването кашлицата да спре внезапно! Остатъчната кашлица продължава до 3-4 седмици след вирусна атака.

Ако приемем, че пациентът е оздравял практически от вируса на 5-я ден, то чак тогава можете да включите препарати, които да потискат кашлицата, и то, след като е приключил цикъла на муколитиците – препаратите за отхрачване.

Още нещо, ГРЕШКА сериозна е даването едновременно на Вентолин (бронходилататор) и муколитик! Муколитикът действа бързо и разтваря гъстия секрет – прави го като вода. Като се има предвид, че вентолинът действа след няколко часа до няколко дена, излиза, че още преди да са се отворили бронхите, с муколитик вие сте ги запълнили с течност и пациентът започва да се задушава….

Правилната схема е:
Вентолин – поне един ден, след което муколитик (10 дни) и чак тогава препарати за потискане на кашлицата.

Разбира се, включването на антибиотик си остава приоритет на лекуващия лекар, което е добре да стане поне след преслушване на слушалка и евентуално рентгенография.

В резюме: инхалации с физиологичен разтвор, за да не стигате до лекарствена терапия. Ако стигнете, бърза реакция с бронходилататор и противовирусен препарат, ако няма данни за бактериална находка, за да не стигате до антибиотици. Но: във всички случаи, бъдете готови да изчакате самоизлекуването на белия дроб с продължителна кашлица!


Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 36
  • Linz
  • Мнения: 11 619
маг.фарм. Антон Вълев, благодаря за информацията.
Значи все още има шанс да се оправим без АБ, само с Изопринозин. Обаче на контролен преглед сме чак във вторник следобяд и дотогава няма кой да я преслуша Confused А АБ го изписа "при нужда" Rolling Eyes

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
Много, много логично ми звучи всичко, написано от маг.фарм. Антон Вълев за продължителността на кашлицата и че няма как да спре изведнъж  Peace
Искам нещо само да напиша за произволното изписване на АБ - вчера бяхме на УНГ с дъщеря ми, лекаря лекува отит на едното ушенце и вчера бяхме на вторичен преглед. Лекува ни без АБ. Оплаках се от безразборното изписване на АБ, все едно се дават витамини. Той каза следното - не е важно какво ти изписва лекаря, а какво не ти изписва - т.е. най-лесно е за тях да изпишат АБ - бързо се излекува проблема, а това, че срива имунитет и всички други негативи не се броят в момента. Той каза, че трябва ако се наложи ежедневни прегледи и проследяване на състоянието на детето и АБ могат да се избегнат. Разбира се, не отрича случаи, в които АБ се налага, но при коментара ми, че е много смел лекар, той малко се засегна. Не бил смел, защото за него смелостта означава малко или много безотговорност, просто вика за чести прегледи и стриктно следи за състоянието.
Рени, няма ли кой частен педиатър да я преслуша утре да речем  Confused Ние миналата неделя се наложи да ходим на преслушване  Rolling Eyes

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
*Бубето*, точно такива лекари уважавам- които не гледат веднага да си вържат гащите с АБ Peace
Можем да потърсим педиатър утре, но се опасявам, че пак ще препоръча АБ (и то много вероятно друг). Това е резервният вариант. Засега почти не кашля, а активността й се повишава непрекъснато и вече не мога да я накарам да легне.

# 39
  • Мнения: 28
Моят съвет е : следи температурата и промяната в кашлицата, секрета, активността на детето, повече течности , овлажнявай въздуха в стаята, можеш да правиш инхалации и в/у тенджера с вода и сода ако нямаш инхалатор. Хубаво е че си почнала с изопринозина и задължително отиди пак да я преслуша лекар. Бързо оздравяване.

# 40
Големи сте философи всички! То затова има смъртни случаи на свински грип- точно заради ето такива лечения като вашите- с капки и хапчета за смучене!!! Грипът сам по себе си е 20% от всичко, усложненията са ОГРОМНИ! Прави се пневмония буквално за няколко дни! И престанете да щадите толкова децата от антибиотик- на детска възраст се дава повече антибиотик, за да се изгради имунна система, но какво ли знаем ние докторите, да не би да сме учили затова?

# 41
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А каква беше причината да направят снимка?
Детето кашляше. Нямаше температура, нищо, което да показва, че е пневмония. И уж гърдите били чисти ... Та така до една сутрин, когато в 5 часа от кашлицата направил някакъв пристъп и взел да се задушава. Спешно отишли в клиниката и на снимката се оказало т. нар. скрита пневмония.

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Големи сте философи всички! То затова има смъртни случаи на свински грип- точно заради ето такива лечения като вашите- с капки и хапчета за смучене!!! Грипът сам по себе си е 20% от всичко, усложненията са ОГРОМНИ! Прави се пневмония буквално за няколко дни! И престанете да щадите толкова децата от антибиотик- на детска възраст се дава повече антибиотик, за да се изгради имунна система, но какво ли знаем ние докторите, да не би да сме учили затова?
Аз не прочетох никъде, че при усложнение някоя майка отказва АБ. Въпросът е, че АБ се изписва превантивно, а не е редно. Вирусната инфекция може да не премине в бактериална за какво да се пие АБ в този случай. Аз не знаех, че с АБ се правел имунитет при децата..

# 43
  • Germany
  • Мнения: 7 974
Големи сте философи всички! То затова има смъртни случаи на свински грип- точно заради ето такива лечения като вашите- с капки и хапчета за смучене!!! Грипът сам по себе си е 20% от всичко, усложненията са ОГРОМНИ! Прави се пневмония буквално за няколко дни! И престанете да щадите толкова децата от антибиотик- на детска възраст се дава повече антибиотик, за да се изгради имунна система, но какво ли знаем ние докторите, да не би да сме учили затова?
Аз не прочетох никъде, че при усложнение някоя майка отказва АБ. Въпросът е, че АБ се изписва превантивно, а не е редно. Вирусната инфекция може да не премине в бактериална за какво да се пие АБ в този случай. Аз не знаех, че с АБ се правел имунитет при децата..

Мдааа, и аз това го чувам за сефте...Добре, че не са всички лекари толкова "компетентни" към децата ни  ooooh!

# 44
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Др. Никой, а децата, които почти не боледуват и не им се налага да пията антибиотик как си изграждат имунитета? Сигурно им го изписвате като имуностимулатор newsm78

В момента детето е само с хрема, която започна вчера. И кашля по малко, но не повече от 2-3 закашляния на час. Мисля, че ще устискаме до вторник.

Общи условия

Активация на акаунт