Трудно заспиване, помощ!

  • 18 751
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, от няколко месеца имам проблеми с приспиването на сина ми Алекс - на 2г. и 8мес. 
 Sad
От първия му ден вкъщи спеше в отделна стая, непробудно, по цяла нощ, оставям го и просто заспива...Преди няколко месеца обаче започна да упорства, излиза от леглото си през 5 минути, дори е готов да се хвърли и да падне от него. Четем приказки, пеем песни, пускаме дискове, говорим, увещаваме, пробвахме и с лошо - никакъв ефект. Просто прави напук, като че ли да пробва докъде ще стигнем с баща му. Заспива към 12, после едвам става сутринта и очевидно е недоспал. Следобед спи два часа, но пак трудно заспива.
Моля ви, кажете какво мислите...допускам и аз от нерви да не се сещам за някакво очевидно решение Simple Smile))
Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 047
Сигурно това може да се обясни с вездесъщата теория за "периодите", с която аз не съм добре запозната обаче  Mr. Green
Ще предложа няколко решения, може и да сте опитвали де  Peace
Започнете да се приготвяте за сън по-раничко от обичайното. Преди това намери време за разни игрички с детето, но по- динамични, за да се измори повече: гоненица или криеница...... Опитай и да го изкъпеш преди лягане и ако повечко се е изморил ще заспи с по-малко четене и по-навреме. Има и при нас понякога такива моменти на свръхактивност, които сякаш започват точно когато трябва да се обличаме за лягане и като вас заспиваме късно и не можем да станем навреме......
Ако не ходите на ясла и след следобедния сън не излизате навън, защото е тъмно и студено вече в късния следобед- може това да ви действа зле на режима  newsm78 На нас така ни действа поне

# 2
  • Мнения: 8
Да, не ходи на ясла и през зимата е доста трудно. Но имам усещането, че не се влияе толкова от физическата умора от разходките, защото започна ей така изведнъж ...мерси за отговора  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 4 555
Аз няколко неща не разбрах. След като не ходи на ясла, какво значи "Едвам става сутринта"? Да не би да го събуждате  #Crazy И ако да, с каква цел?
След като не иска да заспива, защо не му махнете обедния сън? Казваш, че и тогава трудно заспива, защо го слагате тогава да спи?
Дъщеря ми вече не спи на обед, издържа по 12, а понякога и по 14 часа будна без проблем и без най-бегла следа на умора. Ако тръгна да я приспивам и тя ще протестира и то как. Аз съм на принципа, че човек не трябва сам да си създава проблеми и като е казала, че не ще да спи, няма да се борим я!

# 4
  • Мнения: 2 478
А той не говори ли? Какво казва, че не му се спи ли? Тихите игри са задължителни поне час преди лягане, без ТВ.

# 5
  • Мнения: 600
мога да кажа от опит. ние ходихме известно време на психиатър поради други проблеми,но човекът ни даде много ценни съвети и за заспиването,тъй като детето упорито не искаше да заспива и въобще да ляга.

1) режим - вечеря в определен час, лягане всеки ден по едно и също време

2) ритуал - примерно: ако ще заспива в 22.00, всеки ден в 21.15 се къпете, после чете приказка или гледа макс 30мин филмче, целувате се за лека нощ и му държиш ръката,или галиш главата или крачето - въобще, както там е свикнало да запива детето. помага също чаша чай, от маточина да кажем, или да сложи да спи и любимата си играчка, или да си дръпне пердетата сам. ей така да си знае кое след кое следва и накрая - в леглото. с времето и детето се увлича.

3) да не заспива на телевизор

4) да преживееш дните на протест, рев, тръшкане,защото в крайна сметка резултатът ще си струва.

може да не успееш веднага, т.е. със сигурност няма да е веднага, но за няколко седмици със сигурност детето ще свикне. аз така първо се справих с лягането само в един час - 23.00 и после за няколко месеца го изтеглих до 22.00,сега дори до 21.30. а детето ми през пролетта лягаше в 23-24.00...

успех!

# 6
  • Мнения: 8
Всичко, което пишете, го пробвах...не помага:( той просто прави напук, повярвайте ми, пробвах всичко...
Колкото до сутрешното ставане, той се "излюпва" към 9.30 и се влачи сънен по 1 час. А за следобедния сън - ако не спи, след това става невъзможно нервен и заспива дори по-късно от обикновено. Аз също поддържам идеята, че не трябва дза го насилвам, но в общия случай се вижда как много му се спи, затварят му се очите, но упорства. Питам го, а той избягва отговора и хитрува...

# 7
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Нашето дете е на същия етап. До скоро заспиваше към 21.00 часа, но сега едва в 22.00. Сутрин става рано- 7 .00 часа.
Надявам се да отмине Sad

# 8
  • Мнения: 209
И ние сме точно в същото положение:(((
На 3 годинки и два месеца и заспива ето чак сега ... Направо ме побърква. Сестра му също. Сутрин ставаме 7 с ужасен рев и са много кисели и двамата. Девет и половина ги къпя, 10 са в леглото. Започва бой, каране, ставане... Накрая ги разделям в отделни стаи и като се скарам сериозно и се разсърдя и  чак тогава се кротват.
Да но това не е идеята ми за лека нощ, но никой не ме пита:(((
Ако още в началото ги сложа отделно се търсят и събират
Всяка вечер опитвам с добро и всяка вечер стигаме до скандали... Това просто ме състипва Sad((

# 9
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
И аз съм в подобна ситуация. Два дни не е спала в градината, а отдавна заспиването вечер е голяма мъка. Върти се постоянно, пишка й се, вода й се пие, баща си търси,каквото се сети  ooooh!. Аз чета приказка, гася лампата и сядам до нея да я гушна. Често се случва да се скарам леко и чак тогава да заспи. А така изобщо не ми харесва,но не знам изобщо какво да я правя.

# 10
  • В офиса
  • Мнения: 4 030
Същата картинка като при Yany (всичко съвпада с описаното)
Освен това малкият се буди по няколко пъти на нощ.
Разликата със сестра му е, че той се буди в 7 часа и се е наспал. Е, това не го разбирам, всички се влачим като парцали след такова заспиване и неспокоен сън, а той в 7 е свежарка и готов за подвизи.

# 11
  • Мнения: 2 478
Нашето дете е на същия етап. До скоро заспиваше към 21.00 часа, но сега едва в 22.00. Сутрин става рано- 7 .00 часа.
Надявам се да отмине Sad

И Дилян е със същият режим. Но след годината ( от 6м до 1г6м), през която не спах, вече и този непробуден сън ми е достатъчен и щастлив.

# 12
  • Мнения: 984
Моето предложение:
Щом детето става 9,00 - 9,30ч. и се влачи без настроение, значи съня му е бил неспокоен и накъсан, а не недостатъчен като количество /сигурно сте чели за бързият и късият сън?/. Което означава, че нещо в обстановката и ситуацията се е нарушило и детето не може да го приеме.
1. От тази гледна точка,malkata, трябва да видиш дали всичко около креватчето /светлина, твърдост на матрака, обиколници /ако ползваш/ или нещо друго нововъведено не създава проблем със заспиването.Ако се сетиш за нещо такова  - отстрани го въведи предишния ред в стаята.
2. След края на втората година, до началото на третата детето започва да се самоосъзнава като самостоятелeн индивид - научава, че в крайна сметка е само докато спи и се страхува от загуба на майка си /в детските очи всеки страх е оправдан, смислен, аргументиран, за това не бива да се пренебрегва!/. Така наречения "страх от загуба" или "страх от изоставяне" са естествени трамплини за самоосъзнаването на самостоятелната личност и се изразяват в нежелание за раздяла с мама дори за сън. Нормално е и ще бъде преодоляно, ако детето е уверено, че мама е там винаги, когато има нужда /това можете да го видите като постоянно искане на нещо - пиш, вода, гуш, преобличане, спане заедно и т.н. детски"прищевки" преди заспиване/
3. Някои деца нямат нужда от обеден сън след две и половина годинки, а други - спят до шестата си година на обяд. Опитай следното - в часа за спане облечи детето като за разходка и излезте навън. Отидете на необичайно място за игра, което да е наоколо обаче. Поиграйте малко, разходете се. В часа за ставане се приберете вкъщи и продължете деня по обичайния начин. Вечерта опитай в 9,00-9,15 да започнеш да приготвяш детето за сън, без да му казваш "Хайде да си лягаме" и други такива, а просто отидете в стаята му подредете креватчето, извадете пижамката, измийте се в банята и т.н. Накрая му разтриваш стъпалата и крачетата с кремче, мийте зъбите, даваш вода и т.н. и си лягате. Стоиш до детето докато заспи без много много приказки. Ако пита нещо му отговаряш, ако иска нещо му го даваш без коментари.Така детето ще се успокои и ще се унесе.  

Yany, децата ти са с такава разлика, че имат нужда от коренно различни неща в ежедневието си. Едното ходи на училище и тепърва се адаптира към самостоятелно ежедневие, а другото е достатъчно малко, за да дразни с поведението си кака си. Нормално е да се карат и дори да се посбиват, ако спят в една стая. Раздели ги, доре това да ти коства още лично пространство /твое и на мъжа ти/. Така всяко ще си има собствен живот, без да пречи в спането и игрите на другото.

# 13
  • София
  • Мнения: 100
мисля, че това е нормално за тази възраст, особенно за момченцата.
ние имахме същия проблем, но отшумя, много е изнервящо за съжаление

# 14
  • Мнения: 37
Моето момче е на година и десет месеца, но и той както заспиваше сам без никакви проблеми, изведнъж започна не само да не иска да спи и вечер и наобед, а да не иска да ляга дори, а за неговата кошара изобщо дума да не става, ако го сложа там излиза от нея. В началото се пробвах да го уговоря някак, но не се получи. Сега и наобед и вечер се приспиваме на дивана и после се местим в леглото. Първите дни беше бавно и изнервящо, защото даже не искаше да легне и стоеше седнал, само и само да не заспи, но постепенно нещата като че ли се нормализират. Приспиваме се на дивана и се преместваме в кошарата. Вечер ми отнеме повече време да заспи, но се надявам скоро да отшуми. А ако не заспи наобед в приличен час вече в пет часа очите сами му се затварят и става страшно. Сега като е хубаво времето гледам да сме повече навън, за да изразходва енергия. Peace

Общи условия

Активация на акаунт