Трудно заспиване, помощ!

  • 18 761
  • 16
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8
Здравейте отново! В последните дни реших да го слагам вечер по-рано и да оставам при него, докато заспи. Леко изнервящо е, тъй като понякога отнема дори и цял час. Пускам му една приказка на диск и му казвам, че трябва да слушаме и да пазим тишина до края на приказката. Когато сме само двамата вкъщи, става горе-долу лесно. Това обаче е рядкост. Когато види баща си, едно на ръка става много по-буен, второ се опитва да ни вкара в някакви негови хитринки - единият носи вода, другият го води до тоалетна, четем едни и същи приказки и тн.....
Разсъждавах по въпроса за страха от загуба, но дали е нормално да се прояви само вечер? Защото той през деня не ме отразява особено, дори никога не се е разстройвал, когато излизам.
Другият проблем, който пък възникна наскоро, е че започна да хапе всички наред, защото бил "вълчо" и да се засилва и хвърля върху хората с крясък....
Как мислите, дали има нужда да се консултирам с психолог?

# 16
  • Мнения: 984
malkata, страхът от изоставяне е постоянен фон при някои деца. Това, че се порявява само вечер, не означава, че през другото време детето не го изпитва. Много добре си подходила според мен - ритуалът за лягането е много важен, за да се установи сигурност у детето, че всичко е наред. Сигурно ще е изнервящо в началото, обаче не отстъпвай, бъди упорите в това отношение и детето ще ти е благодарно за това.
За хапането - нормално детско поведение на утвърждаване, стига да не посяга на други деца наоколо. Възрастните могат да влязат в тона на детето, но за детата това е стряскащо. Детето ти играе, влиза в роли, развива въображението си и търси ефектите от сторенетото - нормално е и не ти трябва психолог, докато сама можеш да се справяш със ситуацията. Освен това в очите на много малкого дете ситуацията с посещенията при психолог има и обратна /негативна/ страна - у децата остава усещането, че родителите им търсят чужда помощ, за да се справят с тях, а това ги подбужда да изострят нежеланото поведение, за да видят какво ще стане или почват да се вкопчват в чуждия човек /психолога/, за да са на сигурно място. Спират да вярват на родителя, че може да се справи. А това е един от фундаментите на спокойното детство.
Ще се правиш - ти си разумна и упорита жена! Успех! Hug

Общи условия

Активация на акаунт