За кристалните чаши, скъпите сервизи и ред други неща ...

  • 43 885
  • 410
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Не вярвам на някого да му е неприятно, ако му сервират в подобни 'посуди'






Подобни чинии, най-вече тези с позлатата, колкото и да искам няма да използвам всеки ден. По простата причина, че не се мият в съдомиялна. Освен това не са и евтини /само за сравнение неописуемо красива чаша за кафе Розентал струва 20евро - бял порцелан, без позлата и декол/

# 46
  • Мнения: 12 695
И аз така. Но тук доста хора са родени със сребърна лъжица. 

# 47
  • Мнения: 4 300
Богиня, мисля че смесвате две различни неща.
Едно е нещо да е скъпо, друго е философията "това за гости, това за нас". За мен чаша от 10лв може да е скъпа, но поне съм цялостна в изявите си така да се каже:) Ако не мога да си я позволя не я купувам, или ако все пак я купя- си я ползвам. Мисленето, че нещо е твърде хубаво за мен, въпреки че така или иначе го притежавам ми е ....не точно обидно, но нещо такова.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Рокси, съгласна съм.
Ако ми се дояде в специалния севриз, никой и нищо не може да ме спре да го направя. Не мисля, че трябва да лиша себе си от това удоволствие.
/но все пак ще гледам да не ми се случва често, че съм скръндза за хубави неща а имам и две леви ръце/

# 49
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Соред мен се получава някакво разминаване в разговора. И аз говоря за сервизи тип Розентал, които да се ползват при семейни поводи /но не скрити за вечни времена в килер или зад витрина в хола/, а ежедневно да се слагат приятни сервизи за ежедневна употреба /ние напр. ползваме един керамичен, френски, стил прованс/. Аз дори си сменям два сервиза, за да не ми омръзнат. Но имам чувство, че за някои съфорумки ако не ползваш всичко, което имаш, значи слагаш на масата си изпочупени и нащърбени чаши и чинии.   newsm78

# 50
  • София
  • Мнения: 2 623
ОК де, хора разни, но аз пак не можах да разбера нещо  newsm78
Така се изразявате, а и най-вероятно го мислите, че ако вие използвате
скъпи прибори и посуда за хранене, вероятността да ги счупите е много по-голяма,
отколкото ваш гост примерно. Аз това не го разбирам и мисля, че всъщност
е обратното, защото само вие знаете цената /сантиментална и парична/ на
даден сервиз, прибори, фруктиера и т.н. и много повече ще пазите от госта,
който си няма ни най-малка представа.
Поправете ме ако не е така  Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 4 916
Самата тема като че ли има няколко нива
- защо ежедневното за авторката е огромна ценност за комшийката,
- трябва ли да имаме скъпи чинии, ако на гости ни идват предимно батовчедите и другарчетата на детето,
- можем ли да минем с дуралексов сервиз, ако мъжо е на позиция, която изисква каненето на служебни гости два пъти в месеца,
- ако имаме скъп сервиз, това означава ли, че останалата ни посуда е с изпочупени ръбове  и т.н.

Както често става в подобни теми, всеки е прав за себе си.

# 52
  • Мнения: 836
В тази тема се усеща болезнената липса на xenia.  Simple Smile


Не разбирам култа към кристалите и кухненските джунджурии въобще. А истеричните писъци при вида на разбитите стъклени парченца по пода могат да ме влудят.

Никога няма да забравя как бе преживяна загубата на чаша от реликвения семеен сервиз от костен порцелан. Виновната бях аз. Разплаках майка си. Ми, няма друго такова чувство за вина  ooooh!.
След доста години, току получила първата си заплата, вече тичах към магазина за изящен порцелан. Пак я разплаках  ooooh!.



Харесвам красиво подредената маса. Но, ако й липсва приятна компания и ведро настроение, губя апетит.  Laughing

# 53
  • Мнения: X
Междудругото имам поне 3-4 сервиза, уж за гости, които си стоят в един много любим мой шкаф във кухьо-столовата, и така и не съм се сетила да извадя за гости. По-скоро ги възприемам като някаква украса вече. Красиви са, но са ми омръзнали и то не от ежедневна употреба. Да ги гледам само са ми омръзнали. Заради това и предпочитам да се наслаждавам на предметите си докато е време.

# 54
  • София
  • Мнения: 12 803
Не вярвам на някого да му е неприятно, ако му сервират в подобни 'посуди'
Не вярваш, но аз не харесвам подобен стил сервизи. Имам няколко за кафе и прочее, които са ми подарък, но не ги ползвам, защото не подхождат на нищо в дома ми.

Наистина, темата малко започна да ме обърква. В началото говорехме за дуралекса като лукс, а сега за сервизи за празник и делник. Ако на стандарта ми отговарят сервизи Розентал няма да ги пазя за празник, а ще имам и празнични сервизи. Ако мога да си купя 10 чинии за 1000 лв ще си наема някой да ги мие на ръка. Едва ли някои отделя всеки ден по левче, за да може след години да си купи скъп сервиз и да може да му трепери и да го предава през поколенията докато някой го сметне за бабешки и го забута в килера.
И не разбрах, защо мешаната скара с кьополу трябва да ги сервирам в пластмасови съдове, а не в хубави такива. Rolling Eyes Нима само див гълъб пълнен с фуагра заслужава да бъде поднесен човешки?

# 55
  • Varna
  • Мнения: 2 596
За кога да чакам да ползвам хубавите сервизи.
Ползваме всичко и аркопала който си е ширпотреба и троянския който винаги ми напомня за Коледата,  но пък колко е вкусно винцето или водата дори от такива чаши. И ползвам сервиз Чърчил-английски, със розови шарки. Ами хубаво ми е да си хапвам във него не да чакам специално да ми дойдат гости. Нямам много кристал но и него ползвам до откат. Сина ми поръчал някакъв специален сервиз за кафе също розов със 23 каратова позлата. Бе що да го пазя, за кого? И него ползваме.  Тази красота е за нас не да ми стои във витринките. Вещите са за това да ми служат и да ми доставят удоволствие.
Да, някой път си казвам- абе трябва да си имам един сервиз само за гости. Но пък после като го видя колко е хубав и немога да устоя да не го сложа и него хем да му се радвам, хем да си го ползвам newsm47
Много харесвам и стъкло, много красиви стъклени неща има сега. И на тях не прощавам- всичко на масатааааа Grinning
Бояна, тъкмо днеска си поднесох мусаката във Чърчила. Абе добре седеше във чинията newsm47 Права си!

# 56
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
ОК де, хора разни, но аз пак не можах да разбера нещо  newsm78
Така се изразявате, а и най-вероятно го мислите, че ако вие използвате
скъпи прибори и посуда за хранене, вероятността да ги счупите е много по-голяма,
отколкото ваш гост примерно. Аз това не го разбирам и мисля, че всъщност
е обратното, защото само вие знаете цената /сантиментална и парична/ на
даден сервиз, прибори, фруктиера и т.н. и много повече ще пазите от госта,
който си няма ни най-малка представа.
Поправете ме ако не е така  Rolling Eyes

Според мен никога не се знае, кога ще пострада един сервиз.

# 57
  • Мнения: 4 892
Напук на водолейската ми същност - обожавам лукса. Това се отнася и за сервизите за хранене. Но луксът не обожава мен, само поради финансови причини, де. Въпреки това имам сервиз от "скромен лукс", нека така да кажа, който ползвам при определени поводи. Няма да обяснявам, Дона Флор е изказала и моето мнение. Напълно съм съгласна с нея.
Ако имах възможността да разполагам с достатъчно количество лукс, нямаше да ми пука и бих се хранила ежедневно в красиви сервизи. Но въпреки това, пак бих си нарочила такива, които да са ми за специални поводи.
Имам нужда нещо да отличава специалните ми моменти, извън чувства, настроенията и други сантименти.
И сега не ми пука ако ми се счупи някоя част от хубав сервиз, но по-трудно си набавям нов.  А аз страдам от някакви лудости и ако не са ми еднакви всички части, има голяма вероятност остатъка от сервиза да иде в коша, независимо, че може да липсва само капак на захарница, примерно.

# 58
  • Мнения: 46 653
Едно време всичко ни беше Дуралекс, но харесвам непрозрачни сервизи и ги подарих на майка ми.
И кристални комплекти бяхме натрупали, но след като близо 9 г. си стояха по кутиите и така и не ми допаднаха, ги продадох.
Ползваме такива, които ни харесват, за всеки ден и за гости са едни и същи.
Имам и един резервен комплект, ако дойдат повече хора, подобен модел на този, който е изваден сега, но ми харесва по-малко и затова седи за спешна нужда, а и не е пълен, че го изпочупихме  Laughing
Не пазя нищо - каквото ни харесва - това е на масата, ако се счупи - ново, голяма работа, не рева заради една чиния  Sunglasses

Приятно ми е - Богиня!, не харесвам подобни на тези, които си показала, такива ми допадат http://www.como.bg/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319ed … 9/4/947108-01.jpg

Последна редакция: нд, 15 ное 2009, 15:15 от Не се сърди, човече

# 59
  • Мнения: 836
И кво, никой тук не харесва торта по мексикански?
Сега, да не ми кажете, че не знаете как се поднася?

Общи условия

Активация на акаунт