Отказване от силиконови зърна. Как?

  • 1 708
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 594
Здравейте,
От вчера вечерта реших, че е време да пристъпим към следващата крачка в кърменето - отказването от силиконовите зърна. В началото дребосъчето ми изобщо не желаеше да засуче от мен и затова се цедях и давах с шише. След това от шишето минах на варианта силиконови зърна. С тях се справя много добре. Нацоква се бързо и заспива доволен, но на мен ми се иска да започна да си го кърмя и без тях. За съжаление обаче той не е на същото мнение. В първия момент когато е много гладен успява да лапне зърното добре и да засуче, но след 1-2 минути го пуска и от там на сетне не мога да го накарам да засуче както трябва - или лапа само зърното ми без ареолата, или изобщо не иска да захапе и само се гърчи и пищи. Отделно и аз изпитвам доста силна болка от неправилното му захапване. Направо ми се плаче докато го кърмя Confused В крайна сметка от цялото ми желание резултатът е гладно, нервно и плачещо бебе и болезнени и изтормозени зърна  Confused  
Моля, дайте ми съвет как да процедирам  Rolling Eyes

# 1
  • София
  • Мнения: 12 284
  Поздравления за успеха досега  Simple Smile
  Ето малко съвети от тази статия  - Силиконови зърна - кога, как да ги употребяваме
 
Цитат
   6.
      Когато бебето засуче добре и млякото потече, бързо махнете силиконовото зърно и сложете бебето на гърдата.

Последната стъпка създава най-много проблеми, а е много важна. В повечето случаи силиконовите зърна се ползват за улесняване засукването на гърдата – лекият вакуум от тях и вакуумът при засукването на бебето обикновено са достатъчни да омекотят ареолите и да оформят зърната и най-често бебето може да засуче веднага след това на голо. Прекият контакт между бебето и гърдата е важен, за да се запази нормалната стимулация и да може лесно да се прекрати използването на силиконови зърна.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 594
Благодаря,
Тази статия я четох няколко пъти още преди да пристъпя към употребата на силиконките. Въпреки това не постигам особено добри резултати. Всъщност бебето няма проблем с първоначалното поемане на моето зърно докато потече млякото, а след това когато струята намалее и се налага да суче по-усилено за да се нахрани. Тогава започва да се затруднява и ядосва и или плаче и се дърпа или просто пуска зърното кротко и така ме заблуждава, че се е нахранило докато не започне отново да плаче от глад след няколко минути. В крайна сметка пусне ли веднъж след първоначалното правилно захапване повече не мога да го накарам да поеме зърното както трябва  Confused

# 3
  • Мнения: 6 713
Пробвай да видиш как ще е с други силиконки. Аз в началото се мъчех с тези на Авент, и беба не можеше да суче, и зърната ме боляха, и просто беше ад. Confused Купих други - някаква марка, дори не помня какви бяха, не толкова известни, с много по-мек силикон, много по-лесно беше и за мен, и за нея. Около седмица-две ги ползвах почти непрекъснато (най-вече на едното зърно) и после се оправи.
Според мен пробвай с други и виж как ще е. Peace

Предполагам, че искаш да ги откажеш, след като се пооправят зърната ти ли? Май се включих в темата, но не по темата.... Embarassed Embarassed Embarassed
Ако не съм разбрала добре, извинявам се  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 1 594
Всъщност искам да се откаже от силиконките въобще. Независимо от болежките в зърната ми. Тях ще ги изтърпя. Мажа ги с кремче след всяко кърмене и знам, че след няколко дни ще са ОК. Но това постоянно слагане на силиконката, миене, стерилизиране... хич не са ми по вкуса. Да не говорим, че бебо много обича да си прави компресия на гърдата ми сам с ръчички и много често отлепя зърното и млякото събрано в него изтича и след всяко кърмене сме омазани и двамата до ушите  Rolling Eyes От това искам да се оттърва. Друг е въпроса и, че ако искам да си накърмя детето някъде навън докато извадя силиконовото зърно и си го сложа половин София ще ми е видяла прелестите (те вече не са толкова и прелести, де...  Laughing )

# 5
  • Мнения: 6 713
Аз не съм стерилизирала никога силиконките.  Embarassed  Embarassed
При мен проблемът беше, че ми разкървави едното зърно Confused и после 2-3 седмици ме болеше адски, добре че бяха тия силиконки, иначе щях да се откажа сигурно от кърменето. Rolling Eyes
Нека ти заздравеят зърната и тогава махни изведнъж силиконките. Боли, но стискаш зъби и някакси зърната "претръпват" колкото и звучи ужасно. Поне аз стигнах за мен си до тоя извод.  Rolling Eyes И явно едното ми зърно е проблемно, плоско ли е не знам, но си ме болеше докато засуче до края на кърменето почти. Аз кърмих до 8ия месец Simple Smile
Успех ти желая!  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 1 594
Аз само веднъж на ден ги стерилизирам, но това миене посред нощите също не ми е приятно. Много съм мързелива, признавам си  Laughing
Силиконовите зърна ги купих като преход между шишето и гърдите ми защото иначе не желаеше да суче. Та сега вече съм на етапа, в който искам да ги махна изведнъж силиконките и стискам зъби независимо, че боли. Това не ме тревожи защото знам, че няма да е вечно. Проблемът е не в болката, а в това, че бебо не ще да яде като хората без тях и това си е  и въпросът ми е как да го направя от малък фен на естественото, а не на силикона  Laughing

# 7
  • Мнения: 6 713
Мила, да не ти спамя темата, дано и други се включат с коментари!  Crazy А в полу-сънено състояние кърмиш ли го без тях? В смисъл лека-полека през нощта, докато е сънен да му даваш без тях да суче?

# 8
  • Мнения: 3 595
Привет Addri,
Един от големите проблеми на силиконовите зърна, предполагам знаеш, е самия им начин на поемане. При тях зърното е голямо, бебето лапа само зърното и когато се образува вакуум издърпва твоето зърно заедно с по-голямата част от ареолата. Когато силикона се махне, често бебетата се опитват да направят същото.

Предполагам, че причината да ползвате силиконови зърна са рагадите, които споменаваш? Рагадите се получават в следствие на неправилно сучене на бебето. Ето някои неща, за които може и да си чела, които да те насочат дали бебето е добре поставено на гърдата и дали суче ефективно. Добре е ти да си седнала или да си се наместила удобно, така че да не усещаш никакъв дискомфорт. Добре е ти да приближиш бебето към себе си, а да не се надвесваш към него. Коремчето да е добре обърнато към твоя корем, ушенцето, рамото и дупето трябва да са в една линия. Бебето трябва да е поело зърното и по-голяма част от ареолата. За да се случи последното, е необходимо бебето да си отвори много добре устичката. Ако твоето зърно сочи между горната устничка и нослето на бебето, то ще трябва да надигне леко нагоре главичка, с което ще я наведе леко назад и ще отвори повече устичката си. Ако зърното ти сочи към долната устна, то би свело глава към вратлето си, с което не може да отвори достатъчно добре уста. При добре сучещото бебе се вижда движение на мускулчетата на лицето, мърдане на ушичките, чува се и се вижда как преглъща. Ако бебето не е поело достатъчно голяма част от гърдата, тя достига до твърдото небце на бебето и то я наранява, а често се вижда и вълнообразно движение на гърдата, което не е добре. Ако обаче гърдата е поета достатъчно добре - стига до мекото небце. При добре поетата гърда вълнообразно движение няма.

Виждам, че сама си се ориентирала кое би ви помогнало във вашия случай и бебо те е насочил чудесно. Когато спре да суче активно, можеш да приложиш компресия на гърдата, така че да поеме освен предното мляко, което му се е изтекло в устичката) и задното, което му е също така необходимо. Той се дразни, че не слиза, но ти можеш да му помогнеш с тази част. Правиш няколко плавни погалвания, лек масаж от основата на гърдата, към ареолата и зърното и на 1-2 пръста от ареолата леко притискаш. Държи се притиснато, докато бебето суче и се отпуска, когато спре да гълта. Като спре отпускаш и повтаряш. Ето линк към темата за компресията, а ето тук можеш да видиш видео как става (виж compression и Compression, nibbles, open eyes). Вероятно известно време може да отнеме с компресия, а после постепенно Виктор би трябвало да започне да се справя и самичък.

Ако усещаш болка от разранените зърна, би могла да промениш позата на сучене, така че бебето да поема гърдата от друга страна, която не е толкова наранена. Това би трябвало да намали болката. Като цяло със смяна на позата (докато рагадите отшумят), правилно позициониране на гърдата, ефективно сучене на бебето и компресия, би трябвало значително да се облекчи процеса на кърмене  bouquet

Последна редакция: вт, 17 ное 2009, 04:08 от Ivy

# 9
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Споделям ти практическия си опит. Поради рагади съм кърмила около 10 дена със силиконови зърна. Също пожелах да ги махна. Стана постепенно, като като засуче хубаво зърното, млякото слезе и освобождавах зърното,махах силиконивото и давах гърда. така за около 2-3 дена се отказа от тях.

Важно е да промениш позата и да не страдаш от разранени зърна.

# 10
  • Мнения: 21
Седем месеца  кърмих първото си дете със силиконови зърна, а сега второто без такива въобще. Ако не бяха тези зърна в началото едва ли щеше да засуче, защото зърната ми не бяха изпъкнали. После едни мъки да суче без тях, обаче не се получи и с тях до 8месец. Вече със второ дете зърната са по изпъкнали и всичко беше както трябва.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 112
Дали пък не е още мъничко за отказване  newsm78?
Моят син също го кърмех със силиконови зърна, заради плоски зърна на едната ми гърда. Не можеше да засуче добре и това е. На 3 месеца сам все да им се сърди и да ги бута с муцунка  hahaha, обяснявам си го с по-голямата му устичка, която вече успяваше да поеме огромната ми гърда и по-укрепналите мускули.

# 12
  • Мнения: 3 595
Има варианти и за кърмене без силиконови зърна, когато майката има плоски зърна. Бебето не е никак малко да се справи и само
Колкото по-кратко се ползват, толкова по-лек е прехода за кърмене без тях  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 1 594
Силиконовите зърна започнах да ползвам не заради рагади, а заради плоски зърна и тотален отказ на бебо да суче. Първите 10 дни от живота си изкара на изцедена кърма дадена в шише. След това реших да пробвам отново от гърда, но той не желаеше. Като компромисен вариант си взех силиконовите зърна и след известна борба той се научи да суче с тях. Сега третата крачка е махането и на силиконките. За съжаление той още не е готов за това явно. Въпреки упоритостта ми, всички сменени пози и компресията бебето цяла нощ плака и памперсите му бяха почти напълно празни, което досега никога не се е случвало.Очевидно просто не може да се нахрани без силикона. Страх ме е да не си наруша или намаля лактацията ако продължавам да го изтезавам още  Confused Sad

# 14
  • София
  • Мнения: 293
Addri, аз и по-рано споделих, че първото дете го кърмих със силиконови зърна до около 6-тия месец поради плоски зърна. Един ден опитах без тях и то просто засука без проблем.
При второто зърната се бяха изтеглили (аз изобщо не спирах да кърмя първото) и уж нямаше проблем. (Сега като си правя ретроспекция в началото и той се сърдеше понякога като започваше да суче, дърпаше се и плачеше, но след минута-две се отказваше и започваше да суче. Явно не са му били съвсем удобни зърната - вече не плоски, но не и достатъчно изтеглени за малка устичка.)
Сега за третото след неколкомесечна пауза в кърменето се оказа, че зърната пак са се сплескали Simple Smile и не искаше да суче изобщо. Още на първото кърмене започна едно дърпане и реване, сетих се за причината, веднага намерихме силиконови зърна и като опитах с тях си засука съвсем нормално. Опитвам понякога да му ги махна като се е поизтеглило зърното след сукането със силикона. Когато е сънен и се залъгва, но като е изнервен и не иска да суче така. Гледам, че просто не му е удобно. Устата му още е мъничка, зърното като не е достатъчно изтеглено и трябва да налапа по-голяма част от ареолата и не му се получава. Това, че сега не се получава кърмене без силикон, не ме притеснява - ще пробвам периодически и до няколко месеца (като му порасне и устичката, а и зърната се поизтеглят още) ще се получи.
Иначе като давам да суче със силикона внимавам да не захапва само зърното, а да стигне до основата и ареолата. Иначе като засуче и направи вакуум и наистина много боли.

А за да миеш по-малко нощем, има вариант да купиш и втори комплект зърна. Аз по-рано имах общо 2 комплекта и беше по-удобно. Сега е само 1 и се чудя дали да не се сдобия и аз с втори комплект. И аз съм от мързеливите.  Joy

Общи условия

Активация на акаунт