Аелис в страната на чудесата

  • 78 158
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                                  Тирамису

                                                                   

За тази рецепта аз нямам никаква заслуга - тя е на Танита, по- долу ще дам линк към рецептата й, горещо ви препоръчвам да разгледате целият й блог и няма да сгрешите, ако освен Тирамисуто опитате и други от нейните вкусотии.Търсих рецепта за Тирамису, в която да няма сурови яйца и така открих тази чудесна торта.

Ето и рецептата:


1 ч.ч пудра захар
1 пакетче(220гр) крем сирене Филаделфия
2.5 чаши течна млечна сметана
5 ч.л. захар
1 чаша гъсто кисело мляко или заквасена сметана
1 пакет бишкоти
една чаша кафе – еспресо или нес + 1-2 с.л ром, Бейлис или ликьор с вкус на кафе
Може да се използва безкофеиново кафе и есенция ром, ако от тортата ще хапват деца.

Пудрата захар се разбива със сиренето до пухкав крем. Към крема от сиренето се прибавя киселото мляко(заквасената сметана) и се бърка до получаването на еднородна смес.Чаша и половина течна сметана се разбива с три лъжици захар, докато стане гъст крем и малко по малко се прибавя към крема от сиренето докато стане пухкав крем.
Бишкотите се потапят в кафето и се редят в тортена форма с откопчаващи се страници, изсипва се половината крем и се разстила върху бишкотите, настъргва се шоколад или се поръсва какао по желание, после пак се редят бишкоти напоени в кафе и отгоре останалия крем. Оставя се в хладилника за поне 10 часа. Изважда се от хладилника, махат се страниците, разбива се останалата една чаша сметана с 2 ч.л. захар, намазва се тортата и се поръсва с какао.
Отстрани направих борд от разрязани наполовина бишкоти, но украсата може да бъде каквато си решите.

Според авторката на рецептата, когато нямате бишкоти може да изпечете пандишпанов блат.Досега съм я правила само с бишкоти, но може някой път да опитам и с блат.

Източник

# 46
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                  Пълнени патладжани по италиански

                                                           

Тази рецепта открих съвсем случайно във вестник "Сега" - взехме го заради седмичната телевизионна програма, а той ни изненада и с хубава рецепта за патладжани.Наистина вкусни се получиха.

Необходими продукти за 4 порции:

2 патладжана
1 глава лук
30 мл. зехтин
2-3 скилидки чесън
риган
черен пипер
60 гр. пармезан
100 гр. крутони
магданоз
3 домата
200 гр. моцарела



Патладжаните се разрязват по дължина и вътрешността им се издълбава до половин сантиметър от кората - да станат като лодки.Посоляват се лодките и вътрешността на патладжана и се оставят настрана за 30 мин., след което се измиват.В загрятият зехтин се запържват нарязаният на ситно лук , счуканият чесън и изплакнатата вътрешност на патладжана.Към тази смес аз добавих и 2с.л. лютеница, но в оригиналната рецепта го няма , така че може да го пропуснете.Подправя се с риган и черен пипер, не добавяйте сол- патладжаните са поели от нея по време на престоя.Със сместа се пълнят лодките и се поръсват с пармезан, крутони и магданоз.Редят се в тавичка и се поливат със сока от настърганите домати.Отгоре се редят парченца моцарела или се поръсва с нея, въпрос на вкус.Пекат се в предварително загрята на 220 гр. фурна за около 20 мин.

Това е - лесно и вкусно.Препоръчвам да спазвате рецептата, но ако ви липсват някои продукти - импровизирайте.Пармезана може да замените с твърд кашкавал, моцарелата с бяло сирене, но ако имате възможност, ползвайте оригиналните продукти.

За крутоните - приготвих си ги сама.Нарязах една филия хляб на кубчета и врътнах в микровълновата фурна на два пъти по за 40-50 секунди, като между двете врътвания разбърках.

# 47
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Сандвичи от патладжани

                                                       
                                                             

Тези патладжани приготвих по рецепта от в. "Сега", но я промених малко - получи се вкусно лятно ястие.Плънката правих "на око", ще дам приблизителни пропорции, то тя е толкова лесна , че няма какво да й се обърка.

Необходими продукти :

2 патладжана
150-200 гр. сирене
150-200 гр. извара
2 скилидки чесън
2 яйца
50 мл. зехтин
риган

Нарязват се патладжаните на колелца, осоляват се и се оставят така за час, след което се измиват със студена вода.Запичат се от двете страни - аз го направих във фурната, използвах режим "грил".Прави се плънка от изварата, сиренето, яйцата и чесъна - трябва да се получи гъста каша.Взима се кръгче патладжан, маже се с плънка, поръсва се с риган и върху него се залепва друго парче патладжан и така докато "залепите" всички кръгчета.Поставяте "сандвичите" в покрита с намаслена хартия за печене тавичка.С останалата плънка се намазват патладжаните отгоре, ръсва се малко зехтин и се пекат на 210-220 гр.докато хубавко се запече плънката върху патладжаните.

Това е. Може да се експериментира - да се добави кръгче домат към "сандвича", да се поръси с кашкавал - ще пробвам следващият път.

Да ви е сладко!

# 48
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                              Препечени телешки филета с Балсамико по рецепта на Дейвид Роко

                                                                             


Тази рецепта видях по Фиеста ТВ - направи ми силно впечатление, много ми беше интересно какво ще се получи.Дейвид Роко е голям чаровник и аз съм му голяма почитателка - с такава лекота и удоволствие готви, че направо заразява Simple Smile.Ето рецептата, копирана от сайта на Фиеста ТВ :

Продукти:
4 телешки филета
3 глави лук
1/2 чаша зехтин
1/2 чаша оцет Балсамико


Приготвяне:

Загрейте мазнина в тиган, нарежете лука на шайби.
Пържете докато стане приятно златист и карамелизиран. Това е в моментът, в който лукът е мек и сладък и всичките му естествени захари излизат. Добавете малко сол.
Ако видите, че лукчетата залепват за тигана, сложете малко вода, така тиганът ще се деглазира. Щом лукът стане златисто кафяв и прозрачен - е готов. Махнете го от котлона и го извадете от тигана.
# В същият тиган добавете малко зехтин, изпържете филетета от всяка страна за около 30 секунди.
# Когато месото е почти готово, добавете балсамиковия оцет. Силният му вкус ще намалее от готвенето и ще стане приятен плътен, сладникав сос.
# След около 15 минути върнете лука в тигана и оставете на котлона за още 5 минути.


Да дам някои разяснения - трябват ви наистина хубави , крехки и тънко начукани телешки филета - случих на месар, направи ми 2 много хубави, големи и тънки филета, пак ще пазарувам от него Simple Smile.Направих рецептата с 2 филета, тъй като не бях сигурна в крайният резултат - те бяха големички и изпълниха тигана ми точно, все едно за него бяха правени.Запържих ги малко повече от 30 секунди, може би по минута от всяка страна.Сложих половин чаена чаша балсамико - в началото ми се стори , че е много, че филетата плувнаха, но точно след 15 мин. готвене ,колкото си е написано, течноста се изпари и се получи гъстичък сос.

Много вкусни станаха филетата - леко сладки, а карамелизираният лук е просто вълшебен, приготвен по този начин.Мисля си, че и свинско, и пилешко ще стане вкусно по този начин, ще пробвам със сигурност и ще споделя резултата с вас.

Да ви е сладко!

# 49
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419

                                                            Орзо с пилешко, гъби и грах

                                             

Необходими продукти за 4 порции :

1 1/2 чаша орзо
200-300 грама пилешко - сварено и обезкостено
4 с.л. консервиран грах
3 с.л. мариновани гъби
1 малка глава лук
100 гр. настърган кашкавал
3-4 с.л. зехтин
1/2 ч.л.риган


Орзото се сварява в подсолена вода , като спазвате указанията на опаковката.Докато ври в зехтина запържвате лука, като стане прозрачен добавяте гъбите, но само за няколко минути, не ги пържете много, 2-3 мин. са достатъчни.Пилешкото се нарязва на малки парченца.
Орзото се прецежда и се слага в съда, в който ще се пече / аз използвах тавичка от йенско стъкло/.Към него се добяват запържените лук и гъби така както са си с мазнината, пилешкото, граха, ригана и хубаво се разбърква.Отгоре се поръсва с кашкавала и се запича за кратко, докато кашкавала се разтопи .

# 50
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                        Сладкиш "Шоколад и орехи"

                                         

Обичам всичко с шоколад, този сладкиш не прави изключение.А в комбинация с орехи е просто неустоим.Съвсем лесен е за приготвяне, заслужава си да се пробва;).

Необходими продукти:

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. олио
1 1/2 Ч.Ч. брашно
3 с.л. какао

За глазурата:
50 гр. натурален шоколад
50 гр. течен шоколад
1 с.л. олио
100 гр. смлени орехи

Киселото мляко и содата се разбъркват хубаво и се добавят останалите продукти така, както са изброени.В намазнена и набрашнена форма с диаметър 22-23 см. се изсипва сместа и се пече в предварително загрята на 180 гр. фурна за около 30 мин..След като се изпече се приготвя глазурата - на водна баня се разстапя натуралният шоколад с добавената към него лъжица олио, като се разстопи се отмества от котлона и към него се добавя течният шоколад.Бърка се енергично до гладка смес и се залива охладеният сладкиш - не е задължително да е съвсем изстинал.

Заливката може да се приготви и като се разстопи 100 гр. шоколад с лъжица олио.Отгоре сладкишът обилно се поръсва със смлените орехи.

                                                       

Да ви е сладко!

# 51
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Чийзкейк с боровинки


                                                         

Отдавна се канех да вкарам в употреба замразените боровинки и домашното сладко, което приготвих миналият месец.Получи се чудесен десерт - и на вид, и на вкус.

                                                         

Необходими продукти:

За основата:

1 пакет чаени бисквити - използвах "Еверест" с масло,220 гр.
90-100 гр.меко масло


За крема:

3бр.крема сирене(всяко пакетче от 125 гр., общо около 375 гр.)
5 с.л. пудра захар
1 ч.ч. готварска сметана
5 с.л. кристална захар
1 бр.желатин
1 ч.ч. боровинки - използвах замразени

За намазване :

1 бурканче сладко от боровинки

Бисквитите се натрошават на ситно - сложих ги между два пласта хартия за печене и минах няколко пъти с точилката, тази идея взех от Pep-4o;).Размекнатото масло се смесва с тях и с така получената смес се покрива дъното на форма с откопчаващи се страни с диаметър 26 см..Остава се в хладилника докато приготвите крема.
Крема сиренето се разбива с пудрата захар, а готварската сметана се разбива на крем и към нея се добавя кристалната захар.Двата крема се смесват и към тях се добавя разтвореният на водна баня желатин, разбива се хубаво.Накрая се добавят боровинките и се разбърква леко с лъжица.Извадете формата от хладилника и сложете крема върху основата, загладете го и отново сложете в хладилника.След около 4 часа , когато крема хубаво е стегнал ,отгоре се намазва със сладкото от боровинки.
Остава само да си отрежете парченце, а след него още едно Wink.

Да ви е сладко!

# 52
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                 Макарони с три вида сирена

                                         

Необходими продукти:

1 пакет макарони - моят беше от 400 гр.
150 гр. пуешко филе
200 мл. готварска сметана
100 гр.краве сирене
80 гр. пушено топено сирене
150 гр. кашкавал

Сварете макароните според указанието на опаковката.Прецедете ги и ги сложете в тавичка - нека не е много малка, не бива да се получава дебел пласт макарони.Добавете филето, нарязано на малки кубчета. Поръсете със сиренето и добавете и нарязаното на кръгчета пушено топено сирене.Идва ред на сметаната - залейте с нея макароните и хубаво разбъркайте.Поръсете с настърганият кашкавал и запечете във фурната на 200 гр. , докато кашкавала хубаво се разтопи.

В рецептата нямаше пропорции, описала съм ви в какво съотношение приготвих макароните аз, ако вие желаете да промените нещо - не е проблем.В рецептата на колежката ми имаше шунка и бекон, които се запържват предварително, но аз ги замених с пуешкото филе - притесних се , че шунката и беконът могат да " утежнят" макароните;).

Това е, сервират се веднага след приготвянето.

Приятно готвене и още по- приятно похапване!

# 53
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                         Пиле по милански      

                                   



Най- общо казано ще ви трябват :

Пилешки филета, начукани,но не много тънко, да приличат на сочни пържолки

За панировката:

брашно
яйца
сол
галета
олио или зехтин за пърженето

За запичането:

домати
кашкавал
босилек

Може да си вземете филета, които са си във вид на пържоли, по- удобно е.А може да си вземете "пеперуда", да я разделите на две и да получите две пържоли;).Между два пласта свежо фолио сложете филето и много леко и внимателно го начукайте, мъъъничко да го изтъните, но внимавайте да не го накъсате - не ви трябва да е много тънко, за да остане сочно.
Пригответе си три чинии - в първата сложете брашното, във втората - разбитите яйца с малко сол, в третата - галетата.Вземете едно филе, овъргаляйте го в брашното, изтръскайте го, потопете го и от двете страни в яйцето, а след това и хубаво го овъргаляйте в галетата - готово е за паниране.
Не засичах време, пържих , докато хубаво се зачервиха.
Когато всички филета са готови си приготвяте тавичката, в която ще печете - застилате я с хартия за печене и редите филетата в нея.Върху всяка пържолка слагате домат на кръгчета, поръсвате с босилек и отгоре слагате тънки резенчета кашкавал.Всичко това може да приготвите предварително и когато решите, че ще сервирате вечерята слагате тавата във фурната за 8-10 мин., или докато се разтопи кашкавала.

Източник: ФиестаТВ

# 54
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                 Кекс със сусамки и ананас

                                                    

Не знам защо този кекс стана толкова вкусен - може би защото рецептата е на Йоли, а нейните рецепти са нещо като синоним на " много, много вкусно". Чудих се какво ще се получи с кексово тесто и сусамки,че и ананас, но си знаех , че няма как да не стане - може и да не ми вярвате, но това е един от най- хубавите кексове , които съм опитвала;).Може пък и нещо общо да има това, че много обичам сусамки:))).


Необходими продукти:

3 яйца
100 гр.захар
180 гр.брашно
1 ч.л.бакпулвер
125 гр.течно масло
1 ванилия
щипка сол

150 гр.ананас (пресен или от консерва)
100 гр.сусамки

Приготвяне

* Разбийте добре яйцата със захарта.

* Прибавете пресятото брашно,заедно с бакпулвера,солта и ванилията.

* С внимателно бъркане сипете маслото към тестото.

* Нарежете на кубчета ананаса,а сусамките начупете на едри парчета. Сложете ги в кексовото тесто и разбъркайте.

* Намаслете правоъгълна кексова форма и я поръсете с брашно. Сипете в нея тестото и изпечете кекса в предварително загрята на 180*фурна.

Това е всичко, което е необходимо, за да зарадвате семейството си с вкусен десерт:).

Приятно кексоправене и още по- приятно похапване!
Източник

# 55
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                 Пърленки


                                        


Тестото наистина е много вкусно!Според авторката на темата Angela това е най- вкусното тесто за пици и мекици и аз реших, че най- вероятно ще е изключително подходящо и за пърленки:).Е, много обичам да го казвам и ще го направя - оказах се права:))).
В рецептата тестото се замесва на ръка, но машинката ме е разглезила напоследък , та тя се справи с тази задача:).
Тъй като количеството ми се видя голямо - направих половин доза, вие решавате с какво количество тесто ще се справи вашето семейство:))).



около 1 кг брашно
1 суха мая
1 ч. л. сол
2 ч.л. захар
2-3 с.л. олио
1 с.л. оцет
1 кофичка кисело мляко с 1 ч.л. сода бикарбонат в него
1 яйце
прясно мляко на око - около 200 мл

Брашното и сухите съставки се разбъркват в голяма тава или купа, правим кладенче и добавяме останалите. Замесваме меко тесто. Престоява на стайна температура около 30 минути. След това може да се ползва за каквото искате - пица, мекици.

Това е оригиналната рецепта на Angela.
Направих половин доза с 200 мл. кисело мляко и 100 мл. прясно, 1 яйце, половин пакетче суха мая на доктора - или казано накратко, освен яйцето всичко разделих на две.Първо поставих в машинката мокрите продукти , накрая пресятото брашно и върху него маята.Тестото пое около 550-600 гр. брашно,докато стане на хубава топка, не го измерих точно.
Половината пърленки направих в контактният сандвичмейкър, а другата половина изпекох на грил тигана - и двата вида станаха уникално вкусни.Веднага след изпичането ги намазах с масло и половината натърках със скилидка чесън (със съпругът ми обожаваме чеснови пърленки), а другата половина поръсих с шарена сол за децата.

Източник

Последна редакция: чт, 12 май 2011, 15:31 от Аелис

# 56
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                           Талиателе с левурда и синьо сирене

                                    

Необходими продукти:
250 гр. талиателе
50 гр. синьо сирене
6-7 листа левурда( мечи лук, див лук, див чесън)
25 гр. масло
175 гр. заквасена сметана

Пастата се сварява в подсолена вода според указанията на опаковката.
В тиган разтопете маслото и в него запържете нарязаната на ивици левурда за около 3 минути.Синьото сирене намачкайте в заквасената сметана, добавете така получената смес към запържената левурда и разбъркайте, докато се получи не много гъст гладък сос - не дръжте сметаната продължително на котлона, достатъчно е само да клокне и е готова.
Прецедете пастата, добавете соса, разбъркайте и поднесете веднага.

Това количество хапнахме със съпруга ми и питахме за още:))).Не бях сигурна в успешният си опит, затова направих по- малко количество, но следващият път ще знам - удвоявам количествата и ще можем да си хапнем всички от тази наистина вкусна паста.

Източник

# 57
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                  Медена пита

                                     

Веднага ви предупреждавам - много сладка става тази пита, ако пожелаете - намалете количеството на меда.В рецептата на marina_slavena то е 250 мл., аз сложих една ч.ч., която е с вместимост 220 мл. и стана много, много сладко - но не се оплаквам, точно по мой вкус е:))).

Необходими продукти:

1 яйце
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода угасена в 1 ч.л. оцет
1 ч.ч. брашно - сложих съвсем малко в повече
1 ванилия
1 ч.л. с връх канела

За заливане:
250 мл. мед - сложих 220 мл.
кокосови стърготини - по желание



Всичко се разбърква с вилица или лъжица - както ви е по- удобно, не е необходим миксер.Сместа сложете в намазнена и набрашнена тавичка - моята е с диаметър 20 см., но и малко по- голяма да е - не е проблем.Пече се в предварително загрята на 180 гр. фурна до "суха клечка" - при мен отне 30 мин., но при вас може и различно да е.Готовият сладкиш изкарайте от фурната, надупчете го с вилица и веднага го залейте с меда - сладкиша трябва да е горещ при заливането!!!.След като меда попие в блата, може да поръсите с кокосови стърготини.


Това е - много лесен за приготвяне сладкиш!

Приятно готвене и още по- приятно похапване!!!

Общи условия

Активация на акаунт