Магребски мечти и надежди - 22 тема

  • 35 409
  • 713
  •   1
Отговори
# 75
  • Varna
  • Мнения: 2 596
РАЛИ Hug
Много си мила и внимателна, благодаря ти Hug Два дена не се е обаждала. Може би са я приели във болница, вече. А да знаеш как обича живота и как не са дава. Дано и помогнат и тоя път.
Още веднъж ти благодаря, че попита Hug

# 76
  • Мнения: 2 171

Много си мила и внимателна, благодаря ти Hug Два дена не се е обаждала. Може би са я приели във болница, вече. А да знаеш как обича живота и как не са дава. Дано и помогнат и тоя път.

Делтичка, стискам палци за приятелката ти Hug. Лично аз вярвам, че положителната нагласа е пътя към оздравяването. Щом има воля и желание за живот, ще се справи Praynig

# 77
  • София
  • Мнения: 7 988
Сегиз ... да попитам тия дето са от София. Трябват ми хубави фурми, ама не тия дето стоят като изгнили едни такива черни със странен вид, че съм намислил да правя един експеримент. Ако някой знае в София къде могат да се намерят да свирне насам.

# 78
  • Мнения: 24
Делта надявам се всичко с твоята приятелка да е наред.  Praynig Praynig Praynig за нея.

# 79
  • Мнения: X
Делтичка, Hug и аз като Астарта съм сигурна, че положителната нагласа е от огромна полза, така че щом тя е такъв човек вярвам, че ще се оправи и всичко ще е наред.
Дядо Хаджи, аз бях купувала фурми от арабски магазин на Женския пазар. Първия път, като купих бяха много едри и страшно сладки. След това си купих от същия магазин, но бяха пълни с някакви дребни буболечки Sick Явно неправилно съхранение. Напоследък купувам от Метро. Останах много приятно изненадана /Фирмата е Детелина/. Нямат нищо общо с тези, които преди купувах и обикновено бяха сухи и безвкусни. На етикета пише, че са внос от Ирак. Пробвай ги, сигурна съм, че ще ги харесаш.

# 80
  • Varna
  • Мнения: 2 596
АСТАРТА, РАЛЧЕ, НИКИ Hug Hug Hug

# 81
  • Мнения: 610
Добро утро !



Марси- радвам се, че вече си по-добре .  Simple Smile  Hug
Амалче  wavey здрасти душа   bouquet от сто години те чакам да се включиш  Crazy как си ? как е бебка ?  Heart Eyes баткото помага ли ти ?  Wink
Делта, Фаима  Hug
Белбейче- вие до кога сте в БГ ? а такава украса като в подписа ми на втората снимка можеш и ти да си направиш за Коледа  Simple Smile това върху портокала са пръчици карамфил , можеш да ги наредиш в каквато форма желаеш , става красиво и миризмата на портокал+ карамфил е много приятна  Flutter може да се сложи и панделка :



Хубав ден на всички .   Nature Sun With Face Flowers Bouquet

# 82
  • Egypt
  • Мнения: 132
Понеже не се отваря линка за Е-вестника, цитирам цялата статия тук, че е много интересна:
"Многоженството е нещо обичайно за арабския свят. Но неотдавна в Египет се появи проектозакон, който може да ограничи тази практика и да даде право на жените да не се съгласяват в семейството да има втора съпруга. Какви са предимствата и недостатъците на многоженството пише в. „Нойе цюрхер цайтунг”.
„Защо да не се възползваме от правата си?”, пита Мансур Таха. Таха е мюсюлманин и говори за полигамията. В Корана пише: „… оженете се за толкова жени, колкото ви подхождат, две или три, или четири…” (Сура 4, стих 3). Този стих цитират привържениците на полигамията, когато стане дума за това, дали един мюсюлманин може да се омъжи само за една или за повече жени. В Египет обаче се появи проектозакон, който може да ограничи многоженството драстично. И това може да повлияе върху целия арабски свят. В бъдеще жените ще може да отхвърлят многоженството. Женените мъже ще имат право да се женят само за вдовици и за разведени жени, но не и за девственици.
По времето на фараоните край Нил царувала моногамията. Това обществено правило има отзвук и до днес: малко египтяни имат повече от една жена. И ако някой реши да се посвети на многоженството, рядко има повече от две жени. Никой бюджет не може да издържи на повече, казват край Нил.
Едно от изключенията е Махмуд Таха. На челото си той има „зебиба”. Това означава стафида, мястото е върдо като мазол и има връзка с религията. Тя е доказателство, че притежателят й редовно се отдава на молитви.
          Да минеш 30-те

Преди четири години, когато Таха бил на 45 години, поискал ръката на Амел. Той вече бил женен, но Амел била минала 30-те, а на египетския пазар за булки шансовете й били лоши. Бъдещите му тъст и тъща погледнали челото на Таха и се успокоили, като видели „зебибата”.
„Направих това, което повелява Коранът. Не се женя за удоволствие, а за да направя една стара мома добра съпруга,” казва Таха и глади доволно брадата си. Брадата е знак, че е мъж на място.
От първата си жена Мариам, която е на неговата възраст, Таха има „само” една дъщеря. В арабския свят раждането поне на едно момче е крайно наложително. Само то може да продължи името на рода, да поеме бизнеса и по-късно да изхранва старите си родители. „Във всеки случай исках да пробвам дали една нова жена няма да ми роди момче,” признава Таха.
Амел родила близнаци – две момчета. А Таха разказва: „Радвахме се невероятно много.” Проблемите обаче не закъснели. „Мариам също забременя – страхуваше се, че ще я изостява.” Тя обаче направила спонтанен аборт. Сега Таха се държи за главата – доскоро беше горд, а сега е объркан. Малко след като се съвзела, Мариам се върнала при родителите си. „Сега иска развод,” казва Таха.

                            Сексуалните желания

А какво става със сескуалните желания в един брак при повече съпруги? „Коранът повелява справедливост,” обяснява адвокат Халед Адел. Там пише, че един мъж трябва да остане моногамен ако се бои, че няма да може да се справи с повече жени. „Затова стихът може да се разбира и като отказ от многоженство. Но мнозина го приемат като доказателство за мъжествеността си,” обяснява Адел. Това важи в пълна степен за Фати Алаа, който е над 60 години. В края на 50-те си той открил, че „жена му вече не е жизнена”. Дали това означава, че й е липсвала сексуална енергия? Да, трябвало да си намери по-млада, защото самият той преливал от сила, отговаря Алаа с момчешка усмивка.

Алаа открил Далал. Далал е секси. Тя омагьосва с вълнуващия си глас, с чудни истории и галещи жестове. Ходи без забрадка, което в изглеждащия набожен Египет означава, че сексът, алкохолът и цигарите не са й чужди. „Това са глупости”, казва Далал с възмущение, никога не би влязла в любовни отношения без свидетелство за брак.

Когато Алаа се запознал с Далал, тя тъкмо се била развела. Край Нил това причинява на почти всяка жена притеснения, защото неизбежно тя започва да привлича безброй мъже. Те са убедени, че й липсва секс и затова се опитват да я прелъстят. „Един нов съпруг означаваше за Далал не само финансова обезпеченост, но и защита от свалки,” коментира Алаа.

Алаа й предложил най-доброто, но имало една пречка: първата му съпруга и трите му големи деца не искали да приемат втора жена. Страхувайки се от тях, Далал предложил „орфи-брак”. Той не се регистрира, може да бъде пазен в тайна и лесно да бъде разгрогнат. За Алаа той бил перфектното решение. Разведената Далал се съгласила.

Край Нил има много по-възрастни мъже, които с удоволствие биха се подмладили и за тази цел си търсят привлекателна жена. Искат да се забавляват с нея и да правят секс, заради които иначе скромното общество приема двуженството. Съпругът може да посещава безпрепятствено втората си жена когато и където иска. „Животът с Далал е страхотен,” признава Алаа. С нея той би пътувал извън града – нещо, за което не успя да убеди първата си съпруга.

Типичен пример за първа съпруга, която се примирява с втората, е Хайам Дорбек. 44-годишната египетска писателка твърди, че полигамията тушира по религиозен път всички големи проблеми край Нил като изневярата, развода и безбрачието.

Това важи и за мъж като модерния радиоводещ Махмуд Тарек. Преди пет години той обяви, че си взима втора жена. Приятелите му интелектуалци го заклеймиха като безумец. „Край Нил полигамията се счита за назадничава,” казва Тарек и продължава: „Пример за тукашните интелектуалци е западната моногамия.”

Тарек и приятелката му Нахед обаче били много влюбени и едновременно с това много консервативни. От първата си жена Тарек имал три деца и отказвал да се раздели с тях. Нито той, нито Нахед приемали и извънбрачна връзка. Затова се оженили официално, Нахед забременяла и се родил Али. След това родила и Мохамед. „Това, което е позволено на първата, е позволено и на втората. Някога ще имам шест деца,” казва Тарек.

Не е сигурно, че това ще се случи. След пет години като че ли любовта между Тарек и Нахед е угаснала. Нахед е убедена, че няма да им стигнат парите. „Две семейства струват невероятно много, и не знам как да се оправя,” признава Тарек. В Египет е прието всяка жена да има собствено домакинство. Тарек трябва да подсигурява финансово двете семейства, които никога не се срещат и се мразят жестоко. Това е религиозният му дълг.

Но животът в Египет стана скъп, а заплатите не растат. Освен това първата съпруга на Тарек Раша печели територия. Много от вторите съпруги установяват, че след няколко години чувствата на мъжа й към първата му жена изведнъж се събуждат.

Когато Тарек получи предложение за работа в Дубай Раша настоя тя и двете й деца да пътуват с него. Нахед остана в Кайро. Опита се да накара мъжа си да прекара лятото в Дубай, но той отказа. „Вече и едно семейство ми е много, с още едно ще откача.”

Според Мустафа, приятел на Тарек, проблемът е в децата. Египтяните искат промяна. Ако трябва да са честни ще признаят, че харесват повече западния модел, според който освен семейство можеш да имаш и любовница. „Но ислямът и религията ни го забраняват,” казва Мустафа.

Тарек не се изразява толкова категорично. Предпочита да недоволства от това, че Нахед иска прекалено много пари и секс, а децата й непрекъснато крещят. Готов е да реши брачните си проблеми по необичаен начин. „Ако Нахед и Раша продължат да превръщат живота ми в ад, ще се оженя за трети път.” Тогава двете ще се постараят да му се харесат и да бъдат мили, привлекателни и любвеобилни.






 


# 83
  • Мнения: 2 171
Хаха, Фаима, много интересно, мерси  bouquet

Изводът за мен е, че човекът е толкова изобретателно същество, че винаги ще си намери вратичка да заобиколи правилата. Пък ако не си намери, сам ще си я направи Joy. Тези Орфи бракове, за които признавам си, за пръв път чувам, ми се струват точно такава вратичка Simple Smile

# 84
  • Мнения: 8
 Добър ви ден!   bouquet

Ееееееех, а една жена защо да не може поне за 2-ма мъже да се омъжи.....  Laughing /само се шегувам  Laughing /

Като четях предните постове и в главата ми изникна един спомен, не е много по темата, но пък ми се иска да го споделя с вас. Един мой преподавател в университета обичаше често да повтаря: " Колеги, както е казал шопът, законът е като врата в полето - само глупавият минава през нея!"  Grinning

Хайде лек ден.

# 85
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ФАЙМИЧ-
много се смах на тоя Тарек. JoyТой цъфнал и вързал със двете мацки и смята, че като се ожени за трета и ще се отърве от ада който сам си е създал. Недоволен от втората, че иска много секс. Е той нали затова я е взел, да не ми дрънка, че не е за това, щото не му вярвам.  Joy А третата сигурно няма да иска иЧ  пари и секс. Ще кара на фотосинтеза.  МалеЙЙЙ и това ЕнтЕлигентИн чиляк newsm78 Дупе да му е яко на тоя муньо. Много искам да го видя и със третото семейство, ама многоУУУУУ Joy
БЛИЗНАЧКОВЧЕ Hug  Страшно стилна закуска newsm10
Много ти благодаря за идеята. Много на хубаво ще мирише у дома от тия портокали със карамфилчетата. И миризмата на карамфил обичам исвен тази на канела и жасмин. Аз поначало съм много чувствителна на миризми. Една миризма може да ми развали дори настроението ако не ми допадне. Много хубав аватар имаш thumbsup Как са малките умньовци? Все така ли те изненадват със умни лафчета? Laughing

# 86
  • Мнения: 24
Файма много се забавлявах докато четох поста ти  JoyИмах нужда че днеска имахме премеждие с мойта щерка - по-точно тя , паднала като отивала към училище и си сцепила веждата и цялата и страна е охлузена. Казва че не се е подпряла на ръце като падала да не ги счупи  newsm78 Та цяла сутрин бяхме по доктори, липиха я, ваксина и правиха (тя каквато е страхлива и като види кръв лошо и става  ooooh! Ама мина всичко и сега ще се гледаме в къщи.
Лек ден на всички

# 87
  • Мнения: 126
Бързо да се запиша в новата темичка и аз
извинете ме не съм изчела,ама е било интересно и с кефффф ще се върна на споко да си изчета и наваксам
При мен-Пълна Лудница ooooh!  
Хепи съм,че Алжетата победиха-Другаря ке купи билет на мама да ни посети през Май  bouquet Peace ако всичко е наред-с децата Hug

Аз Съм За орфи брака
А в Англия при брата направо се гръмнах- Системата е такава,че трябва много да си луда или болно влюбена,за да се жениш.
Закона е Изцяло на страната на самотната майка и тя в крайна сметка хич не си е самотна,ами....си има един такъв Орфи брак Joy
и защита от Държавата,което Е за предпочитане в днешните смутни дни в Европа,имайки дете от арабин


# 88
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ДАЛЧЕВАААА Hug
Как си Душеееее?ч Ама виж сега, ОК за Орфи брака, но ако не съм прочела грешно поста на Файмича у ЕгипитскУ нямаш голяма изгода от него ако останеш alone. А във Англията казваш, че там да си самотна мама е the best  щото там Държавата те защитава. Ох, немога да намеря отново абзаца за Орфи брака какво става със жената като се разтрогне такъв брак smile3538 Днеска очите ми направо подскачата като пинг-понг #Crazy

# 89
  • Мнения: 3
Файма,стаията е много интересна,както каза Астарта,човека е изобретателно същество.Но както и аз си мислех даимаш повече от една жена си е скъпо,пък първата винаги си е първа.Колкото до орфи браковете,не са чак такава вратичка особено са религиозните,понеже не се одобряват нито от исляма,нито от обществото,пък и недават сигурност на една мюсюлманска жена.Орфи брака спада към категория пробни бракове особено грешни според корана,но пък е начин да се види могат ли джама души да живеят задно.

Общи условия

Активация на акаунт