Децата от смесени бракове и проговарянето им

  • 36 103
  • 448
  •   1
Отговори
# 330
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Оо, ама аз мислех, че не говорите въобще. щом те рабират все някога според мен ще проговорят. Нали чуват речта от теб всеки ден.  Ами ние за сега сме само на българска вълна сами двете по половин ден, че и с татето у нас пак говорим само на бъгларски. За после с училището не знам как ще стане. Но чак претенции за липса на акцент и дъра бъра нямам, то и аз самата припявам и ме имитират приятелите в Силистра. А дъщеря ми засега говори като расла в България, но едва ли ще си остане така с времето. И все пак темата е за проговаряне, не за учене задълбочено на нашия език, има си друга такава за четене и писане. Нашият татко знае да чете и напише нещичко на кирилица, камо ли децата ни да не успеят. Аз се замислих какво толкова сме се запритеснявали, я колко деца в България учат чужди езици, имат само за два часа седмично уроци, ние самите повечето сме почнали да учим от 6-7 годишни западен език и сме можели да водим от така малки разговори, защо да не успеят и нашите мъници?

# 331
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Венус, аз не разбирам какво търсиш в тази тема.  Confused Все обясняваш колко не е необоходимо да се учат децата на родния ти език, от 100 извора вода донесе, то не бяха примери с местното население на ЮАР, които оборват, че двуезичието развива мозъка (няма значение, че въпросното население е ниско образовано по принцип и едва ли двуезичието им е точно проблемът  ooooh!), то не бяха коментари, че на другите едва ли не бабите им гледат децата, ходят на българско училище задължително (очевидно представа нямаш от българските училища зад граница), пък и който знае езика е само защото майка му друга работа си няма...  ooooh!

Приеми, че други родители имат желание и средства да влагат повече от теб в това начинание.
А има ли желание, има и начин. И като обесняваш на детето на английски какво си му казала на български преди това, детето започна ли да употребява обяснената от теб дума? Предполагам, че не. Това не ти ли стига като доказателство, че този начин не е ефективен?

# 332
  • Мнения: 1 062
Темата доста се е разгорещила напоследък Mr. Green
Разбира се, че трябват усилия - нищо не се учи от само себе си. За мен е важно детето ми да може да говори с баба си и дядо си + останалата рода в Бг, а дали ще има акцент - много важно, нали се разбират! Засега успявам, макар че от мен приказките са вечер и в уикендите. При контакт с български деца тук или деца от смесени семейства си говорят на норвежки през повечето време и това си е техен избор.
Но да живеят детските филмчета! Особено Франклин Laughing Това и четенето на бг приказки помага най-много.
А споровете какво е най - добро са малко безмислени, ние самите сме толкова различни, как очаквате децата ни да реагират еднакво? Всеки прави това, което намира за правилно, и най-важното - което работи при неговото дете.

# 333
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Тъй че нека да не се бием в гърдите колко сме велики и как децата ни говорят български еднакво добре с връстниците им и да не забравяме че не всички деца прекарват с месеци при бабите си в България и че не всички майки си стоят вкъщи да гледат по цял ден детски филмчета и да четат книжки на български.  
А какво да правим, може би трябва да си посипем главата с пепел и да ти се извиним Laughing.
Едни се бият в гърдите, че по цял ден работят, други - че си гледат децата и ги учат на разни неща... Лично според мен, например, всеки може да "ходи на работа" и не всеки може и умее да се занимава с децата си. Така че, въпрос на гледна точка и приоритети, няма правилно и грешно.

Венус, аз не разбирам какво търсиш в тази тема.  Confused
Аз също.

Е то сега излиза че освен да учим децата да говорят на български в свободното си време друго не трябва да правим.
И кой ти го каза това? Ти не си ли възрастен човек, който си преценява за себе си и за децата си? Кой твърди, че си длъжна? Май самата ти имаш някакви съмнения и вътрешни противоречия, които те тормозят. А няма смисъл.

Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 11:02 от 'Кафе с мед'

# 334
  • Мнения: 407
Мента къде точно съм обяснявала че няма смисъл детето да се учи на родния му език? И не мисля че е твоя работа да решаваш на кой къде му е мястото и кой форум да чете и в кой да пише. И ако детето не разбира какво му казваш как според теб да му се обясни?

# 335
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И ако детето не разбира какво му казваш как според теб да му се обясни?

Ето, моето дете не разбира какво му казвам. На какъв език да му обясня?
Ако се замислиш над въпроса ми, може би ще се досетиш как се учи език от децата  Wink

(въпреки че сега виждам, че твоите деца са големи, но затова и по-опитните тук съветват да се започне с един език и да се постоянства с него)

# 336
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз точно затова и поясних, че дъщеря ми на 8 г. не знаеше нито една дума на местния език, когато тръгна директно на училище тук. Ами едва ли са й обяснявали на български уроците  Laughing. НАучи го за 1 месец. И го казвам, не за да се похваля /да поясня за всеки случай/  Mr. Green. Просто това е начина. Ето и аз ходих 1 година на курсове по местния език за чужденци. Ами няма контактен език, всичко се обяснява на италиански, дори и за тези, които почват от азбуката.

# 337
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
КАто се замисля, нашите майки, като са ходили  на работа по цял ден вечер и уикендите на какъв език са ни говорили? Независимо, че през деня децата са изложени на чуждия език в училище, те от малки , от бебета ни разбират на нашия език и го свързват с нас. А наистина това за говоренето по навик на чуждия език и "мързела" да се "привключи" на български  е друг въпрос, все пак навик трябва да е това превключване, нали и повечето сме все кандидат-преводачки по местата, където живеем. Какъв е проблемът тогава с това преминаване от единия на другия език , когато се обръщаме към другите около нас?
И според мен някои хора, които пишат тук "нервнички" фрази са терзаещи се, че не са успяли да общуват с децата си от бебета изключително само на български, дори и само вечерите и уикендите. Ако не им пукаше както споменават, нямаше да се интересуват въобще от тая тема, просто защото децата им не са проговорили български и защото майките им са убедени, че са спокойни.

# 338
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
тази тема е като онези "къде е по добре животът/образованието/здравеопазването и т.н. "  Joy
излиШен спор.
работеЩите, естествено, се 4увстват малко виновни, неработеЩите пък се заЩитават, 4е всеки може да ходи на работа, а да гледа деца, не  Shocked

Миликс, извинявай, ама това сравнение е смехотворно

КАто се замисля, нашите майки, като са ходили  на работа по цял ден вечер и уикендите на какъв език са ни говорили?

и това съЩо

Независимо, че през деня децата са изложени на чуждия език в училище, те от малки , от бебета ни разбират на нашия език и го свързват с нас.



... а за мързела Ще си замъл4а...  Sunglasses

# 339
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Иии, бе, Феям, какво му е смешното, връщаш се у дома и говориш на български, голяма работа! После удряш една ракия и пропяваш на български, а децата слушат и като е все така проговарят след време!

# 340
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
неработеЩите пък се заЩитават, 4е всеки може да ходи на работа, а да гледа деца, не  Shocked


Правиш ли разлика между "гледане" и занимаване с деца? Simple Smile И да - определено не на всеки му се занимава по цял ден с тях. Имам доста приятелки се деца, които признават, че си "почиват" чисто психически, когато са на работа. И аз съм се чувствала така, когато работех. Дето вика моя мъж - това, което ти правиш от сутрин до вечер, аз не мога да го издържа и 2 часа. Tук една дама спомена /съжалявам, че забравих името/, че е пожертвала кариерата си, за да помогне на децата си да запазят връзката с езика. Никой не й обърна внимание, но аз мисля, че наистина е огромна жертва и заслужава респект. Не всеки го може.
Изместихме темата, но и за тук важи - не на всеки му се занимава да държи на езика, да превклЮчва, да учи... И не е осъдително, просто е факт.

Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 15:39 от 'Кафе с мед'

# 341
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
неработеЩите пък се заЩитават, 4е всеки може да ходи на работа, а да гледа деца, не  Shocked


Правиш ли разлика между "гледане" и занимаване с деца? Simple Smile И да - определено не на всеки му се занимава по цял ден с тях. Имам доста приятелки се деца, които признават, че си "почиват" чисто психически, когато са на работа. И аз съм се чувствала така, когато ходех. Дето вика моя мъж - това, което ти правиш от сутрин до вечер, аз не мога да го издържа и 2 часа.
Изместихме темата, но и за тук важи - не на всеки му се занимава да държи на езика, да превклЮчва, да учи... И не е осъдително, просто е факт.

разбира се, така е. както и не може да се каже, 4е вси4ки неработеЩи се занимават с децата си, нали?   Peace

факт е, 4е седейки си в къЩи, или ходейки си 4есто, или с постоянна рода гледаЩа децата, се нау4ава по_лесно, отколкото с 2 4аса ве4ер и един уикенд.  не е невъзможно, но е по_сложно.
вси4ки сме виждали за колко време деца нау4ават и бг в България, италиански в Италия,  английски в англо_говоряЩите страни и за колко време, у4ейки го в страната, в която живеят и то с години  Wink

Иии, бе, Феям, какво му е смешното, връщаш се у дома и говориш на български, голяма работа! После удряш една ракия и пропяваш на български, а децата слушат и като е все така проговарят след време!

заради ракията Ще да е, ясно  newsm78  Laughing

(сравнението е смеШно, бе Миликс, ясно съм го написала)

# 342
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Ааа, кафесмед, обърнах внимание и още как на мамчето, жертвала кариерата, но не коментирах, за да стане някоя беля вербална пак.
Навремето писах за мода да се дават децата на градина, Феям, ще ме прощаваш, ти пак се изсмя, но аз пак повтарям, мода е, навремето са имали други идеи за възпитанието и себеотдаването, а сега домакините тук се оттърват от децата си буквално, сами си го казват, че не издържат. Затова писах навремето, дори да не работят не им се занимава на много жени с децата си. На моменти изпушвам, но ми минава. И българският процъфтява, трупаме материал, за да заседне трайно в съзнанието, защото ще се сблъскаме неминуемо с промяна за сметка на времето, на кеото детето ще е изложено на другия език в училище и после при приготвяне на домашнните, при излизане с други деца, игри, извънкласни занимания....

# 343
  • Мнения: 407

факт е, 4е седейки си в къЩи, или ходейки си 4есто, или с постоянна рода гледаЩа децата, се нау4ава по_лесно, отколкото с 2 4аса ве4ер и един уикенд.  не е невъзможно, но е по_сложно.

Напълно съм съгласна с това! Моят опит е че говоренето на български само вечер и през уикендите не е достатъчно за доброто научаване на езика, и особено при двуезични семейства. Изобщо не става въпрос за мързел или за липса на интерес или желание. Интересно ми е да попитам Кафе с мед и Миликс да ми кажат по колко време децата им прекарват на година в България и да се позамислят нали това до голяма степен не определя успехите им.

# 344
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Навремето писах за мода да се дават децата на градина, Феям, ще ме прощаваш, ти пак се изсмя, но аз пак повтарям, мода е, навремето са имали други идеи за възпитанието и себеотдаването, а сега домакините тук се оттърват от децата си буквално, сами си го казват, че не издържат. Затова писах навремето, дори да не работят не им се занимава на много жени с децата си. На моменти изпушвам, но ми минава. И българският процъфтява, трупаме материал, за да заседне трайно в съзнанието, защото ще се сблъскаме неминуемо с промяна за сметка на времето, на кеото детето ще е изложено на другия език в училище и после при приготвяне на домашнните, при излизане с други деца, игри, извънкласни занимания....

Миликс, баШ в Италия никога не е било на мода да дават децата на ясла (заЩото миналия път за яслите говореШе). дори и сега не е, ако има възможност, всеки предпо4ита да пропусне момента с яслата.
съмнявам се да съм се изсмяла тогава, просто са ми невероятни такива обобЩения, не са никак приятни за дамите, които не просто си по4иват в работата, или градят кариера, а им се НАЛАГА да рабоотят.
и това, 4е на МНОГО жени ПРОСТО не им се занимава с децата, за мен съЩо е много смело изказване.

пп. ах, и градината съЩо не е мода, а момент за социален живот на детето, после, да ре4ем вариант половин ден градина, половин ден с мама, да ре4ем за мен е идеален, но съЩо е въпрос на възможности.

Общи условия

Активация на акаунт