Храм-приютът на отец Иван

  • 2 798
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 144
Здравейте всички,

Отново видях тази тема ( http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=446108.msg13108873#msg13108873 ). Какво смятате за примера му? Дали такива хора трябва да бъдат повече или по-добре да са малко, а тези проблеми да си ги решава държавата? Лично според мен дори и когато държавата започне да намира решения вероятно пак ще са необходими хора като отец Иван, макар и по-рядко.

# 1
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Държавата, така или иначе, се оказва неспособна. Браво, че има хора, като отец Иван, въпреки нея.

# 2
  • Мнения: 4 138
аз смятам, че трябва да има много такива хора, независимо от това, което държавата решава.
да не говорим, че там майки имат възможност да живеят с децата си, вместо да ги изоставят в дом, което е незаменимо.

дори и в държавите, в които проблемите с бездомни, деца лишени от родителска грижа и социално слаби хора са много по-решени, има много подобни хора  и организации, които се занимават с такава дейност, създават приюти и подслони за нуждаещи се, снабдяват ги с дрехи, грижат се за прехраната им..........
просто много по-голяма част от населението е ангажирано на доброволни начала и със собствени средства да помага на нуждаещите се. и имащите, и нямащите.

# 3
  • Мнения: 144
аз смятам, че трябва да има много такива хора, независимо от това, което държавата решава.
да не говорим, че там майки имат възможност да живеят с децата си, вместо да ги изоставят в дом, което е незаменимо.

дори и в държавите, в които проблемите с бездомни, деца лишени от родителска грижа и социално слаби хора са много по-решени, има много подобни хора  и организации, които се занимават с такава дейност, създават приюти и подслони за нуждаещи се, снабдяват ги с дрехи, грижат се за прехраната им..........
просто много по-голяма част от населението е ангажирано на доброволни начала и със собствени средства да помага на нуждаещите се. и имащите, и нямащите.

Т.е. може би трябва да е нещо като публично-частното партньорство, така ли? Държавата да поема каквато част може, а останалото да отива в ръцете на хора като отец Иван. Най-малкото те може би ще имат опита, необходим, за да могат организират и кординират подобни дейности по един изключително професионален начин. Вероятно това наистина ще е една от добрите алтернативи.

# 4
  • Мнения: 4 138
мога да говоря от опита си в германия, макар че не съм запозната в детайли, но непрекъснато по пресата има статии, а по телевизията репортажи.
хората тръгват да помагат от добро сърце и съпричастност, после към тях се присъединяват други и така.......

но, църквата също много помага. и католическата, и протестантската. към манастирите също има приюти, а към почти всяка църква има помещения, в които могат да спят или поне да се хранят нуждаещи се.
фирми, продаващи хранителни стоки в края на седмицата предоставят непродаденото за нуждаещи се, което или им се дарява, или им се продава на символични цени. има безплатни супени кухни, огромни складове на каритас, от които нуждаещите се могат да се снабдят с мебели и дрехи
комбинирано с добре действащата социална система всичко това помага на хората, които имат нужда, да живеят един що-годе достоен живот.

за пример ще дам нашата общност тук. има една жена, която от години се грижи на доброволни начала за български деца, идващи на лечение тук. българка, омъжена за немец, живееща от много години в германия. напоследък говорихме и тя ми каза, че за толкова години аз съм единствения човек, предложил повече от веднъж помоща си и направил повече от едно нещо за тези деца.
нито студентите ни, нито хора, които познава и са българи, откликват на молбите и.
тъжно ми е да го призная, но определено имаме дефицити, когато се отнася до помагане на ближния.

# 5
  • Мнения: 144
мога да говоря от опита си в германия, макар че не съм запозната в детайли, но непрекъснато по пресата има статии, а по телевизията репортажи.
хората тръгват да помагат от добро сърце и съпричастност, после към тях се присъединяват други и така.......

но, църквата също много помага. и католическата, и протестантската. към манастирите също има приюти, а към почти всяка църква има помещения, в които могат да спят или поне да се хранят нуждаещи се.
фирми, продаващи хранителни стоки в края на седмицата предоставят непродаденото за нуждаещи се, което или им се дарява, или им се продава на символични цени. има безплатни супени кухни, огромни складове на каритас, от които нуждаещите се могат да се снабдят с мебели и дрехи
комбинирано с добре действащата социална система всичко това помага на хората, които имат нужда, да живеят един що-годе достоен живот.

за пример ще дам нашата общност тук. има една жена, която от години се грижи на доброволни начала за български деца, идващи на лечение тук. българка, омъжена за немец, живееща от много години в германия. напоследък говорихме и тя ми каза, че за толкова години аз съм единствения човек, предложил повече от веднъж помоща си и направил повече от едно нещо за тези деца.
нито студентите ни, нито хора, които познава и са българи, откликват на молбите и.
тъжно ми е да го призная, но определено имаме дефицити, когато се отнася до помагане на ближния.

Може би затова е добре да се появат повече свещеници като отец Иван, които да съчетават проповядването за добрини с практическото вършене на такива. Тогава може би ще вдъхновят повече обикновени хора да помагат.

# 6
  • Мнения: 4 138
абсолютно съм съгласна. отците са духовни пастири, ерго-водачи. вярващите хора в българия се увеличават. дано да има повече хора като отец Иван.
а и не е необходимо да си вярващ или религиозен, за да помагаш и да се приобщиш към някоя добра  кауза.

# 7
  • Мнения: 2 134
Всичко ,което се прави некомерсиално е благословено!Дано да има последователи!

# 8
  • Мнения: 144
Всичко ,което се прави некомерсиално е благословено!Дано да има последователи!

Може би наистина е така, защото то вероятно вдъхновява най-доброто у нас.

# 9
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
абсолютно съм съгласна. отците са духовни пастири, ерго-водачи. вярващите хора в българия се увеличават. дано да има повече хора като отец Иван.
а и не е необходимо да си вярващ или религиозен, за да помагаш и да се приобщиш към някоя добра  кауза.
в контекста на това си мисля, че ако повече свещенослужители бяха като отец Иван, църквата в България би имала по-голям авторитет, отколкото сега. Защото по-лесно е да се кудкудяка срещу Мадона, да се делят имоти и да се карат кой да води бащина дружина, отколкото да дадат шанс на "дерайлирали" от коловоза на живота люде. Казвам да дадат шанс, защото това не опира само до подслон и храна, а и до някакво душевно изцеление. Много са далеч обаче нашенските попове от подобни неща. И отец Иван, уви, е бяла врана сред тях!

# 10
  • Мнения: 144
абсолютно съм съгласна. отците са духовни пастири, ерго-водачи. вярващите хора в българия се увеличават. дано да има повече хора като отец Иван.
а и не е необходимо да си вярващ или религиозен, за да помагаш и да се приобщиш към някоя добра  кауза.
в контекста на това си мисля, че ако повече свещенослужители бяха като отец Иван, църквата в България би имала по-голям авторитет, отколкото сега. Защото по-лесно е да се кудкудяка срещу Мадона, да се делят имоти и да се карат кой да води бащина дружина, отколкото да дадат шанс на "дерайлирали" от коловоза на живота люде. Казвам да дадат шанс, защото това не опира само до подслон и храна, а и до някакво душевно изцеление. Много са далеч обаче нашенските попове от подобни неща. И отец Иван, уви, е бяла врана сред тях!

Според мен и това ще стане, защото на едно място, където пишеше за отец Иван имаше коментар на човек, който обясняваше, че отец Иван показва на младите свещеници как да бъдат по-добри.

# 11
  • Мнения: 59
Възхищавам се искрено на този човек.
Иска се голяма вяра,търпение и мъдрост как
поддържаш такава обител,да снабдяваш
нуждите на хората и да общуваш с толкова
различни и понякога трудно за разбиране хора.
В очите ми той е като майка Тереза-отказал се
напълно от личен живот и спокойствие,носейки
на плещите си страшно много проблеми и човешки
съдби.

# 12
  • Varna
  • Мнения: 2 594
Ако имаше повече отци като отец Иван, само ако имаше на повече места. И дай Боже повече от младите свещенници да вземат пример от този свещенник.  Много хора ще застанат зад тях, съм сигурна. Църквата ни нищо не прави а тя трябва да води народа- нали ни учи да помагаме на ближния си. Ами хайде де, те са пастирите. Ама големи бизнесмени и те. Няма да забравя като ходих във Бачковския манастир. Купувах свещички а младия слещенник, Боже ако знаете какво лице пълно със безразличие и сякаш омраза. Да ме прости Господ. Но такова лице не се забравя. Тези хора трябва да са благи и да и да излъчват благост.
Дали има още някой като Отец Иван, че една птичка пролет не прави.....аз оптимистката доста се съмнявам......

# 13
  • Мнения: 144
Дали има още някой като Отец Иван, че една птичка пролет не прави.....аз оптимистката доста се съмнявам......

Е не може да е само той. Трябва да има и други. Вероятно има и други, а ако няма сега то вероятно в бъдеще ще се появат и много млади, за които тепърва ще разбираме покрай делата им.

# 14
  • Мнения: 10
Аз имах шанса да мина по време на една екскурзия оттам и меко казано съм възхитена - отношение, помощ и т.н. Дай боже хората като отец Иван стават повече.

Общи условия

Активация на акаунт