Има ли имен ден Станислав/а?

  • 22 343
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте,

Знаете ли има ли имен ден това име?
Ние досега не сме празнували, но детето му е мъчно, че сестра му има, а той няма.
Та си мислех може би 5-ти декември? Или друг?

# 1
  • Добрич
  • Мнения: 119

ами незнам дали има имен ден това име,но на мен ми честитят на стефанов ден,някъде края на декември е

# 2
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Според мен е Стефановден - 27 декември  Peace
Станислав - "да въдворява слава". Празнуват на 27 декември. Това е от нета.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
На Стефанов ден празнуват.

# 4
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
Имах колега с това име и празнуваше на Стефановден-27 декември.

# 5
  • Мнения: 1 364
На Стефановден-27 декември.

# 6
  • Мнения: 441
И аз съм Станислава,никога не съм празнувалана Стефановден.
Това намерих в нета/ Станислав
Станислав празнува имен ден на 5 декември. На този ден православната църква чества Савинден.

Името Станислав има славянски произход и носи смисъла на “да стане известен”.
или
Станислав - "да въдворява слава". Празнуват на 27 декември.
поне имате избор  Wink

# 7
  • Мнения: 2 185
И аз знам, че празнуват на Св. Сава- 5.12  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 44 242
И в двата случая си е изсмукано от пръстите така или иначе...

# 9
  • Мнения: 4 555
И според мен няма връзка нито със Сава, нито със Стефан.

# 10
  • Торонто
  • Мнения: 837
Щом Славчовците и Славките всички празнуват на Сава и Варвара (5.12), значи може и Станислав Simple Smile
А на мен ми е още по-изсмукано Милена и Емилия на Архангел Михаил.

# 11
  • Мнения: 4 555
И на мен ми е интересно по каква логика има една сюрия народ, които празнуват на 8.11., сред които съм и аз. Никъде не съм срещала обяснение.

# 12
  • Мнения: 5
Ами аз съм Станислава и от няколко години "празнувам" на 5.12 св.Сава.

# 13
  • София
  • Мнения: 216
Детето ми е Станислав и като решихме да го кръстим така се порових и за имен ден, хубаво е да си има, още един празник за него Simple Smile, открих и 05.12 и 27.12 - Стефановден, но понеже е кръстен на дядо си Стайко, а другият му дядо е Стефан и двамата празнуват имен ден на Стефановден, решихме, че и неговият имен ден ще празнуваме тогава, според мен зависи и на кого е кръстено детето, аз съм Ива, кръстена съм на дядо Иван и затова майка ми държеше да празнувам имен ден на Ивановден, а не на цветница, все пак нося неговото име и е хубаво да го отбелязвам на неговия празник.

# 14
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
...според мен зависи и на кого е кръстено детето, аз съм Ива, кръстена съм на дядо Иван и затова майка ми държеше да празнувам имен ден на Ивановден, а не на цветница, все пак нося неговото име и е хубаво да го отбелязвам на неговия празник.
Съгласна съм с това мнение. Моята дъщеря също е Ива, но не празнува на Цветница, а на Ивановден, защото е кръстена на баба си Иванка. Виж, ако не е кръстен на никой Станислав, мисля, че може да си избере кога да празнува, щом пък има избор.

# 15
  • Мнения: 22
05.12. > Именници са Сава, Савка, Савина, Владислав, Владислава, Слав, Слави, Славка, Станислав, Станислава

27.12.> Именници са Стефан, Стефанка, Стефка, Стоян, Стамат(ка), Стоил(ка), Стамен, Станимир(а), Станко(а), Стоимен, Стойко(а), Венцислав(а)

Извадка от православен календар. 5.12 е твоя ден, Stani Simple Smile

# 16
  • Мнения: 882
Съпругът ми се казва Станислав и винаги е празнувал на Стефановден. Не, че това е правилното, ама ако чак толкова няма кога Grinning...

# 17
  • Мнения: 0
Аз се казвам Станислав и не празнувам имен ден, защото в православната църква няма такъв светец и съответно няма такъв имен ден (въпреки че някои празнуват на 5.12, други на 27.12), освен това съм чул, че ако не си празнувал имен ден никога, може да не го празуваш.
Но за тези, които се интересуват, ще кажа (знам го със сигурност, все пак съм Станислав), че по католическия календар Станислав има имен ден на 11 април. Освен това съм бил в Полша (там това име е много популярно, като Иван за България) и там има църква Св. Станислав (за съжаление я ремонтираха и не можах да я посетя), така че има и такъв светец (доколкото знам е покровител на Варшава).

# 18
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Ако се казваш Станислав/а и си православен християнин нямаш имен ден. Знам го от дядо ми, който беше свещеник. Принципно, когато кръщават човек му казват на кой ден да празнува името си.
Аз честно казано съм много против да празнуваш имен ден, ако в действителност нямаш такъв. Всъщност както и празнуването на един куп католически празници от православни християни, ама мода, кво да правиш Crazy

Общи условия

Активация на акаунт