стипендия за майки студентки редовно обу4ение???

  • 104 896
  • 696
  •   1
Отговори
# 675
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 333
New B, към момента на раждане на детето, била ли сте записана като студент? Това е едно от условията за получаване на еднократната помощ от 2880 лв.

Скрит текст:
Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) Майка (осиновителка) студентка има право на еднократна помощ за отглеждане на дете независимо от доходите на семейството, при условие че:
1. детето живее постоянно в страната и не е настанено за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
2. майката (осиновителката) живее постоянно в страната и е студентка в редовна форма на обучение във висше училище, получило акредитация и създадено при условията и по реда на Закона за висшето образование;
3. майката (осиновителката) е записана като студентка в редовна форма на обучение към датата на раждане на детето;
4. майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване.
(2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.
(3) Помощта по ал. 1 се изплаща на майката (осиновителката), а при невъзможност да я получи - на друг законен представител на детето.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) При условията на ал. 1 еднократна помощ за отглеждане на дете се предоставя и на самотния баща (осиновител).
(5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) Помощта по ал. 1 се изплаща на два пъти, като 50 на сто от нейния размер се изплаща след влизане в сила на заповедта за отпускането й, а остатъкът се изплаща след представяне на уверение/удостоверение за записан следващ семестър или за завършено висше образование, но не по-късно от навършване на една година от детето.
(6) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) Помощта по ал. 1 се възстановява от лицето, на което е била отпусната, ако до навършване на двегодишна възраст от детето то бъде настанено за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето поради лишаване от родителски права на основание чл. 132, т. 1 и 2 във връзка с чл. 131, ал. 1 от Семейния кодекс и/или на основание чл. 25, ал. 1, т. 2 и 4 от Закона за закрила на детето.

# 676
  • Мнения: 1 161
Не, не съм. Жалко...

# 677
  • София
  • Мнения: 6 334
Също, доколкото знам, всички помощи и стипендии са за държавна поръчка.

# 678
  • Мнения: 3 421
Също, доколкото знам, всички помощи и стипендии са за държавна поръчка.

С изключение на европейската стипендия  Peace

# 679
  • Мнения: 881
Здравейте, не знам вече и аз къде да си задам въпросите, дано да съм в правилната група. Надявам се някой да ми отговори. Та така. Накратко. Имам дъщеря на 10м. и висше образование магистър. Сега ще запиша платено редовно обучение в друга специалност. Предстои другата седмица да прехвърля майчинството ми на свекървата. На баба може да се прехвърли майчинство само за втората година. По-рано може да се прехвърли на бащата Т.е. когато се запиша, няма да бъда в майчинство. Имам следните въпроси - 1/Ще имам ли право на еднократната помощ от 2880 лв? Не, защото си осигурена и не си била студент, когато си родила2/Ще имам ли право на някакви степендии? Не, защото си платено обучение 3/ Като майка на дете под 6 години ще имам ли някакви облекчения от гледна точка например на лекционен и изпитен график или това нещо не важи при платеното обучение? Обикновено има, но трябва да питаш конкретно в университета какви точно. Някои ВУЗ-ове дават такива облекчения на майки с деца до 3-годишна възраст 4/По време на образованието ми мога ли да сключвам трудов договор можеш, както нов, ако сменяш фирмата, така и втори ТД на 4 часа, ако първият е на 8 или да се запиша в бюрото по труда и да бъда обезщетявана за безработица и това може, но ще се прекъсне майчинството на бабата, защото ти не можеш да й прехвърлиш отпуск, ако не работиш. Същото така ще ползваш обезщетение от борсата само 4м с дневен размер 7лв, защото като майка с дете под 3 години може да те освободят само по взаимно съгласие? Всичко това ме интересува, защото семестърът в платено обучение е страшно скъп и се надявам да имам някакви допълнителни средства, за да успея да се справям... Благодаря предварително на всеки, прочел поста и намерил време да отговори...

# 680
  • Мнения: 1 161
Magairlin, много благодаря за изчерпателния отговор. Доста неща ми се изясниха!

# 681
  • Мнения: 438
Здравейте момичета,
Не съм изчела темата, но ми трябва бърз отговор. Кандидатствам магистратура в СУ държавна поръчка. Синът ми е на 4, 5 г. Имам ли право на стипендия за майки студентки, ако доходът ни надвишава 360 лв. на член от семейството на месец?

# 682
  • София
  • Мнения: 23 156
Здравейте момичета,
Не съм изчела темата, но ми трябва бърз отговор. Кандидатствам магистратура в СУ държавна поръчка. Синът ми е на 4, 5 г. Имам ли право на стипендия за майки студентки, ако доходът ни надвишава 360 лв. на член от семейството на месец?

Условията са детето да е до 6г и да си в редовна форма на обучение,доходът не се гледа в предвид.  Peace

# 683
  • Мнения: 438
Sea, Много ти благодаря за отговора.  Hug

# 684
  • Мнения: 3 421
Не съм сигурна дали въпросът е за тук, но все пак: Вярно ли е, че майка-студентка редовно обучение може да плаща 50% такса на детето си в детска градина? И ако знаете в коя разпоредба го пише евентуално.
Благодаря!  bouquet

# 685
  • Мнения: 56
Да, вярно е. Разпоредбата незнам коя е. Трябва уверение от университета и което се представя пред съответната детска градина.

# 686
  • Мнения: 881
Не съм сигурна дали въпросът е за тук, но все пак: Вярно ли е, че майка-студентка редовно обучение може да плаща 50% такса на детето си в детска градина? И ако знаете в коя разпоредба го пише евентуално.
Благодаря!  bouquet
НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Скрит текст:
Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1. деца с един родител;
2. (зал. - Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010 г.)
3. (доп. - Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010 г.) деца единият от родителите на които е учащ, редовен студент или редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.
(4) (Изм. и доп. - Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007 г., изм. - Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010 г.) Разпоредбите на ал. 1 и ал. 3 могат да се прилагат едновременно.
Peace

# 687
  • Мнения: 4 841
Това е само за София. Всяка община си има своите изисквания. Примерно за Русе трябва и двамата родители да са студенти редовно обучение.

# 688
  • Мнения: 438
Момичета, кога е срокът за подаване на документи стипендиите в СУ Климент Охридски. Не мога да се ориентирам в сайта, а от моята катедра не знаели за тях.

# 689
  • София
  • Мнения: 23 156
Зависи,кога е родено детето?

Последна редакция: ср, 28 сеп 2016, 16:39 от sea.sea

Общи условия

Активация на акаунт