Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси - 4

  • 175 704
  • 1 157
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 6 274
Иначе големите детски по 59,15 лв. за всяко циганче + 78 лв. майчинство всеки месец за циганката си остават. За тях пари има.

Как така по 59,15лв.?!  Shocked
Кой им ги дава тия детски и сигурен ли си в това, което пишеш?!
  Rolling Eyes

# 376
  • Мнения: 161
Иначе големите детски по 59,15 лв. за всяко циганче + 78 лв. майчинство всеки месец за циганката си остават. За тях пари има.

Как така по 59,15лв.?!  Shocked
Кой им ги дава тия детски и сигурен ли си в това, което пишеш?!
 Rolling Eyes

Ами Еййй така. Дават им ги. Не съм сигурен само в едно - дали не им дават и още някакви пари, за които не знам.

Колкото до горните две месечни суми за циганките. Те идват от ПП на ЗСП (Правилник за Прилагане на Закона за Социално Подпомагане)

Ето можеш да четеш този Правилник на следния адрес :
http://lex.bg/laws/ldoc/-13038592

1) Та защо циганчетата получават не по 35, а по 59,15 лв. детски ?
Това идва от член 9, алинея 8а на ПП на ЗСП :


"8. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2007 г.) за дете:
а) до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст - 91 на сто от ГМД;"


Умножи 91% по 65 лв., (колкото е ГМД за 2009 и 2010 г.)  и виж, дали не стават точно 59,15 лв.

2) Та защо циганките получават други 78 лв. месечно + детските ? Ами защото техните деца получават по-големи детски, та майките им за да не се чувстват гузни, та и на тях още едни пари.
Тези 78 лв. идват от член 9, алинея 10а, на същия ПП на ЗСП :


"10. за родител, отглеждащ сам дете/деца:
а) до 3-годишна възраст - 120 на сто от ГМД;"


Умножи 120% по 65 лв. и виж дали не стават 78 лв.
Забеляза ли срока от 3 години за тези пари ? Чрез този срок пришпорват циганките да раждат на всеки 2 години, за да не им спрат тези 78 лв.


Последна редакция: пт, 02 апр 2010, 19:56 от Загрижен

# 377
  • Мнения: 6 274
Чакай малко, нещо не те разбирам.
Тук пишат както многодетни майки, така и самотни родители, но досега още не съм чула някоя мама да се е похвалила с това, че получава такива суми.
Защо ли?
Имам предвид - защо ние не ги взимаме тези суми, ако това, което казваш е така?
 newsm78

# 378
  • Мнения: 161
Чакай малко, нещо не те разбирам.
Тук пишат както многодетни майки, така и самотни родители, но досега още не съм чула някоя мама да се е похвалила с това, че получава такива суми.
Защо ли?
Имам предвид - защо ние не ги взимаме тези суми, ако това, което казваш е така?
 newsm78

Белите майки не взимате тези суми, даже и когато сте самотни майки. Защото в следващия член 10 на ПП на ЗСП има цял куп допълнителни условия, които са подбрани така, че да пасват на "профила " на циганките. Нито една бяла майка не може да "прескочи" тези допълнителни критерии.

"Чл. 10. (1) Месечната помощ се отпуска, ако лицата или семействата отговарят и на следните
допълнителни условия:

1. обитаваното от тях собствено жилище да е единствено и да не е по-голямо от:
а) за едно лице - едностайно;
б) за двучленно и тричленно семейство - двустайно;
в) за четиричленно семейство - тристайно;
г) за петчленно и по-голямо семейство - четиристайно;
д) за всяко съжителстващо лице - една стая;

2. да не са регистрирани като еднолични търговци и да не са собственици на капитала на търговско дружество;

3.  да нямат вземания, влогове, дялови участия и ценни книжа, чиято обща стойност за отделното лице или за всеки един от членовете на семейството да надхвърля 500 лв., с изключение на боновете или акциите от масовата приватизация;

4. да не притежават движима и недвижима собственост, която може да бъде източник на доходи, с изключение на вещите, които служат за обичайно потребление на лицето или семейството;

5.  да нямат сключен договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане; това изискване не се прилага в случаите, когато поелите задължения за издръжка и/или гледане са учащи се, безработни, в нетрудоспособна възраст или хора с увреждания;

6.  да не са прехвърляли жилищен или вилен имот и/или идеални части от тях срещу заплащане през последните 5 години;

6а. да не са прехвърляли чрез договор за дарение собствеността върху жилищен или вилен имот и/или идеални части от тях през последните 5 години;

7. безработните лица да са регистрирани в дирекциите "Бюра по труда" най-малко 9 месеца преди подаване на молбата за социална помощ и да не са отказвали предлаганата им работа и включването им в курсове за квалификация и преквалификация, организирани от дирекциите "Бюра по труда".

(2) Изискванията на ал. 1, т. 1 не се отнасят за обитателите на собствено жилище, когато е единствено и в което живее лице с трайно намалена работоспособност 50 на сто или над 50 на сто или тежко болен член на семейството, както и когато жилището не е източник на допълнителни доходи поради невъзможност за отдаване под наем, лошо техническо състояние, здравни, хигиенни, социални или други причини.

(3)  Не се изисква регистрация по ал. 1, т. 7 в дирекциите "Бюра по труда" за отпускане на месечни помощи на:
1. родител, полагащ грижи за дете до 3-годишна възраст;
2. човек с увреждане с трайно намалена работоспособност 50 на сто или над 50 на сто;
3. лице, полагащо грижи за тежко болен член на семейството или за съжителстващо с него тежко болно лице;
4.  лица с психически заболявания, удостоверени от съответните специализирани лечебни заведения;
5.  лица над 18-годишна възраст, които се обучават в дневна форма на обучение в училищата от системата на народната просвета и в средните специални училища;
6. (нова - ДВ, бр. 46 от 2002 г.) бременни жени след третия месец на бременността.

(4)  Срокът по ал. 1, т. 7 не се отнася за лицата, които са се регистрирали в дирекциите "Бюра по труда" в едномесечен срок от:
1. изтичането на срока за отглеждане на дете до 3-годишна възраст;
2. навършването на 16-годишна възраст, ако не учат;
4. приключването на работа по програми или мерки за заетост или на сезонна работа;
5. освобождаването от местата за изтърпяване на наказанието "лишаване от свобода";
6. завършването на социално учебно-професионално заведение или специални училища;
8. изтичането на срока на експертното решение на териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК), с което е определена 50 и над 50 на сто намалена работоспособност;

(5) Срокът по ал. 1, т. 7 не се отнася за лицата - жертви на трафик, които са се регистрирали в дирекциите "Бюро по труда" в 3-месечен срок от завръщането им в страната, от прекратяването на престоя им в приютите за временно настаняване или след окончателното приключване на наказателното производство за лицата по чл. 25, т. 1 от Закона за борба с трафика на хора и не са отказали съдействие на българските компетентни власти за изясняване на обстоятелствата по въвличането им в трафик на хора.

(6)  Срокът по ал. 1, т. 7 не се отнася за лица с предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут, които са се регистрирали в дирекциите "Бюро по труда" в 3-месечен срок от връчването на решението за предоставяне статут на бежанец или хуманитарен статут.

(7) Срокът по ал. 1, т. 7 не се отнася за майки, чиито деца са починали, преди да навършат 3-годишна възраст, и които са се регистрирали в дирекциите "Бюро по труда" в 3-месечен срок от настъпване на събитието."

Последна редакция: пт, 02 апр 2010, 20:24 от Загрижен

# 379
  • Мнения: 6 274
Ами, ще те оборя - ние отговаряме на всичките условия.
И?
Какво следва да направя, според теб, защото НЕ получавам посочените от теб суми?!
  newsm78

# 380
  • Мнения: 161
Ами, ще те оборя - ние отговаряме на всичките условия.
И?
Какво следва да направя, според теб, защото НЕ получавам посочените от теб суми?!
  newsm78

Хехехе драга ! Има и още "допълнителни" към допълнителните условия. Те са описани в МД за социални помощи, която се подава към АСП на МТСП. Ето ги въпросчетата :

Раздел V - Доходите ми, на семейството ми, през предходния месец са :

Общо -
В това число от :
1)   Трудова дейност -
2)   Дейности в областа на селското, горското и водното стопанство -
3)   Продажба и/или замяна на движимо или недвижимо имущество -
4)   Продажба на акции, дялове и други участия в търговски дружества -
5)   Наем, рента и аренда -
6)   Авторски и лицензионни възнаграждения -
7)   Дивиденти и доходи от дялово участие -
Sunglasses   Премии и награди от спортни съзтезания -
9)   Обезщетения и помощи -
10) Пенсии -
11) Стипендии -
12) Месечни помощи по ЗСПД -
13) Присъдени издръжки -
14) Други доходи -


Раздел  VIII - Аз и членовете на семейството ми притежавам(е) следната друга недвижима и движима собственост :

жилищен имот -
вилен имот -
земеделска земя -
движима собственост -
други имоти -


И така нататък условия до Раздел XVIII ...
Освен това още към 18 условия има в членове 11 и 12 на ПП на ЗСП


Направена е такава гъста мрежа от ИЗБИРАТЕЛНО подредени критерии, че ..
НИТО ЕДНО БЯЛО СЕМЕЙСТВО, ДА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЪКНЕ ПРЕЗ НЕЯ

# 381
  • Мнения: 6 274

Хехехе драга ! Има и още "допълнителни" към допълнителните условия. Те са описани в МД за социални помощи, която се подава към АСП на МТСП. Ето ги въпросчетата :


Добре де, така и така сме тръгнали да си говорим, айде да доизясним нещата до край.
Ние сме 5 членно семейство (ако броим и майка ми сме 6, но не мисля, че тя влиза в бройката).
Живеем в двустаен апартамент, който не е нито моя, нито негова собственост, не притежаваме и никога не сме прехвърляли/продавали/заменяли имоти или движимо имущество.
Получаваме:
* аз - само детски - 105лв. (защото съм в третата НЕплатена година за отглеждане на малко дете и не получавам друго);
* той 260лв. заплата;

Като гледам, пак отговаряме на всичко.
Кажи какво да направя, за да получаваме тези суми, посочени в предишен твой пост.

Последна редакция: сб, 03 апр 2010, 17:03 от Джуличка

# 382
  • Мнения: 161

Хехехе драга ! Има и още "допълнителни" към допълнителните условия. Те са описани в МД за социални помощи, която се подава към АСП на МТСП. Ето ги въпросчетата :


Добре де, така и така сме тръгнали да си говорим, айде да доизясним нещата до край.
Ние сме 5 членно семейство (ако броим и майка ми сме 6, но не мисля, че тя влиза в бройката).
Живеем в двустаен апартамент, който не е нито моя, нито негова собственост, не притежаваме и никога не сме прехвърляли/продавали/заменяли имоти или движимо имущество.
Получаваме: аз 105лв. детски (защото съм в третата НЕплатена година за отглеждане на малко дете), той 260лв. заплата.

Като гледам, пак отговаряме на всичко.
Кажи какво да направя, за да получаваме тези суми, посочени в предишен твой пост.


Добре де, кажи ми какви са тези 5 члена в семейството ви. Три деца ли имате, и по на колко години са. Както и дали имате подписан брак ?

# 383
  • Мнения: 6 274
Добре де, кажи ми какви са тези 5 членав семейството ви. Три деца ли имате, и по на колко години са. Както и дали имате подписан брак ?

Да, какви биха били иначе тези 5 члена, ако не аз, той и трите деца?!
На 11г., на 6г. и на 2г. са децата ми.
И винаги, когато кажа, че имам три деца, уточнявам, че не съм циганка, и ние също можем да раждаме и да си гледаме дечицата.
Крайно време е да се изкорени насажданото с години мнение, че само те могат и раждат по повече от едно или две деца.
А какво значение има дали имаме брак или не?

# 384
  • Мнения: 2 471
Аз не разбирам, до кога ще се търпи поведението на "Загрижен" в сайта. Всеки един негов пост е с расистка пропаганда, линкове към националистическия му блог - всичко е в разрез с правилата тук.

# 385
  • Мнения: 6 274
Ами, моля да ме извините, ако и аз съм допринесла за това, но наистина ми беше любопитно дали действително е възможно това, което той твърди.
И както виждаме до тук, не е възможно "белите" майки да са онеправдани, по простата причина, че има и такива, които да отговарят на посочените от него условия (в случая аз).
Следователно няма никакви дискриминации, няма никакви преференции за "шарени" майки.
Просто Законите са еднакви за всички, само че трябва да отговаряш на изискванията в тях.

# 386
  • Мнения: 161
Добре де, кажи ми какви са тези 5 членав семейството ви. Три деца ли имате, и по на колко години са. Както и дали имате подписан брак ?

Да, какви биха били иначе тези 5 члена, ако не аз, той и трите деца?!
На 11г., на 6г. и на 2г. са децата ми.
И винаги, когато кажа, че имам три деца, уточнявам, че не съм циганка, и ние също можем да раждаме и да си гледаме дечицата.
Крайно време е да се изкорени насажданото с години мнение, че само те могат и раждат по повече от едно или две деца.
А какво значение има дали имаме брак или не?


Разбрах. Но НЕ-подписването на брак, е ключово условие да получаваш, тези 59,19 лв. за всяко дете + 78 лв. за майката месечно. Ето отново ви копирам точка 10, от алинея 3, на член 9, от ПП на ЗСП"

10. за родител, отглеждащ сам дете/деца:
а) до 3-годишна възраст - 120 на сто от ГМД;


Тоест ако имате подписан брак, забрави за горните привилегии.
Освен това неговите 260 лв. чисто ли са или бруто ? Интересува ме САМО брутния му доход.

# 387
  • Мнения: 6 274
Разбрах. Но НЕ-подписването на брак, е ключово условие да получаваш, тези 59,19 лв. за всяко дете + 78 лв. за майката месечно. Ето отново ви копирам точка 10, от алинея 3, на член 9, от ПП на ЗСП"

10. за родител, отглеждащ сам дете/деца:
а) до 3-годишна възраст - 120 на сто от ГМД;


Тоест ако имате подписан брак, забрави за горните привилегии.
Освен това неговите 260 лв. чисто ли са или бруто ? Интересува ме САМО брутния му доход.



Чакай, че сега се замислих.
Ако той не фигурира, от какъв зор тогава му искат заплатата?  newsm78
И още нещо - в такъв случай, аз и децата имаме брутен месечен доход от 105лв.
А сега де.
Кажи ми какво да направя и къде и какво да подам?
  newsm78

# 388
  • Мнения: 161
Разбрах. Но НЕ-подписването на брак, е ключово условие да получаваш, тези 59,19 лв. за всяко дете + 78 лв. за майката месечно. Ето отново ви копирам точка 10, от алинея 3, на член 9, от ПП на ЗСП"

10. за родител, отглеждащ сам дете/деца:
а) до 3-годишна възраст - 120 на сто от ГМД;


Тоест ако имате подписан брак, забрави за горните привилегии.
Освен това неговите 260 лв. чисто ли са или бруто ? Интересува ме САМО брутния му доход.



Чакай, че сега се замислих.
Ако той не фигурира, от какъв зор тогава му искат заплатата?  newsm78
И още нещо - в такъв случай, аз и децата имаме брутен месечен доход от 105лв.
А сега де.
Кажи ми какво да направя и къде и какво да подам?
  newsm78

Ти пак не ми отговаряш, дали имате брак. Това е ключово условие. Освен това тези 105 лв. детски, не ги получаваш, защото си трета неплатена година майчинство, а защото сте под прага от 350 лв. бруто.

Та ,,, имате ли подписан брак, или не ?

# 389
  • Мнения: 6 274
Ти пак не ми отговаряш, дали имате брак. Това е ключово условие. Освен това тези 105 лв. детски, не ги получаваш, защото си трета неплатена година майчинство, а защото сте под прага от 350 лв. бруто.

Та ,,, имате ли подписан брак, или не ?


Не, нямаме подписан брак.
За това ти казвам, че ако той не фигурира в по- горното описание за семейството ни, значи семейството ми се състои от 4 човека, с общ брутен доход от 105лв.
Кажи сега какво можем и какво не можем да получаваме.  Rolling Eyes

П.С. За 105- те лева казах, че понеже съм неплатен отпуск за отглеждане на малко дете, не получавам нищо друго, а само тях.
А не, че ги получавам, заради това.  Peace

П.С. 2  Страхувам се да не досадим на останалите, но пък от друга страна си мисля, че това, което обясняваш, би било от полза за майките тук.
  Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 03 апр 2010, 16:59 от Джуличка

Общи условия

Активация на акаунт