Детското въображение

  • 3 546
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 391
Вече го има дори на тази възраст - даже още преди около два месеца. Возя я с колата, тя в столчето си отзад, гледа навън и казва "я, 'но маце там, нани" или "'но бауче (куче) там". Естествено няма нито куче, нито коте.. Така няколко пъти се е случвало, не винаги в колата, а също и понякога, когато сме навън и се разхождаме - не знам въображение ли е или просто желание да ни имитира когато ние и показваме разни животни.
Това с храненето и приспиването на бебета, също отдавна го практикуваме, но не бих нарекла това точно въображение..

Много хубава тема  bouquet

# 16
  • Мнения: 660
При нас почна да се проявява след 1 година,7,8 месеца,поне тогава съм забелязвала,играеше с играчките и издаваше някакво бебешко говорене,тоест всякаш те си говорят помежду си.
Сслед 2 години вече има доста голямо въображение,казва ми,че в ръката има бонбони и показва как яде и колко са вкусни.Подрежда разни плюшки и им готви и посл еим храни и им говори.Отскоро и вика и някакъв Боби,въображаем приятел сигурно,казва му да дойде,да отидел там,незнам си къде,такива неща....

# 17
  • Мнения: 413
Днес имаше доста кървава измишльотина - дядо ми отряза пръстчето, защото не слушах...
Срещите с баща ми са винаги много положителни и винаги сме заедно, Робен знае - деди дава шоколадче когато е послушен, което означава винаги. Откъде го е измислил - не гледа филмчета, в приказките, които му чета и слуша няма отрязани неща, не мога да си представя, явно моето въображение куца...

# 18
  • Мнения: 5 940
Е, откъде ... навързал е разни неща по детски.
Иво ме изненада преди няколко дни като каза - не искам това ядене, поръсено е с отрова  Laughing Казвала съм му, че има отровни гъби, не всички са ядливи. Предполагам от там, макар в ястието никаква гъба да не се виждаше и да нямаше. А може от приказка... но не се сещам.
Може и това да е чисто въображение или пък някои деца да са по-добри разказвачи на истории...

Последна редакция: чт, 03 дек 2009, 22:57 от valerie

# 19
  • Мнения: 31 404
От много малки децата проявяват завидно въображение и изненадват околните.

# 20
  • Мнения: 405
Днес например моят син (1,5м)  ме "нахрани".  chef Като разпръснал из цялата стая тенджери, тигани и ми носи един по един и ми казва "мам" и се прави, че си взима от тенджерата и яде и .... аз също така направих Mr. Green. Вчера пък си нагости играчките. Дава им коричка хляб и си прави устничките сякаш ядат, и от купата им даде, наредил ги около нея...... Качва ги в камиона и ги вози...  много ми е интересен.  Heart EyesТова според мен си е чиста проява на фантазия! Joy

# 21
  • София
  • Мнения: 391
Днес например моят син (1,5м)  ме "нахрани".  chef Като разпръснал из цялата стая тенджери, тигани и ми носи един по един и ми казва "мам" и се прави, че си взима от тенджерата и яде и .... аз също така направих Mr. Green. Вчера пък си нагости играчките. Дава им коричка хляб и си прави устничките сякаш ядат, и от купата им даде, наредил ги около нея...... Качва ги в камиона и ги вози...  много ми е интересен.  Heart EyesТова според мен си е чиста проява на фантазия! Joy
Което пак ме навежда на въпроса - фантазия ли е опитът за подражание? newsm78 Не се заяждам, просто разсъждавам над въпроса.. По-скоро бих го нарекла креативност - детето на базата на видяното си е измислило с какво да се занимава, което е супер.. Но за мен въображението е малко по-абстрактно пречупване на преживяното - напр. измисляне на образи, на случки...

# 22
  • София
  • Мнения: 12 795
Под 2. Първите прояви са да се прави, че пие от чаша, да използва пръчка като играчка, да храни кукла- това според справочниците за нервно- психично развитие на децата. при всяко дете се проявява по различен начин и с времето се развива. Въображение е дори детето да може да си представи, че мама ще се върне след като излезе.  Laughing

*blue Имитирането на дейност е проява на въображение- да те нахрани, да сготви и тн. детето ги прави наужким, т.е. представя си, че ги върши, но знае, че реално не е така.

# 23
  • Мнения: 405
Днес например моят син (1,5м) .....
Което пак ме навежда на въпроса - фантазия ли е опитът за подражание? newsm78 Не се заяждам, просто разсъждавам над въпроса.. По-скоро бих го нарекла креативност - детето на базата на видяното си е измислило с какво да се занимава, което е супер.. Но за мен въображението е малко по-абстрактно пречупване на преживяното - напр. измисляне на образи, на случки...
Според мен за да си измислиш = въображение. Дали на база видяно или на преживяно, мисля че резултата е един и същ. По големите съдя и при нас не е ли така?! Няма заяждане, споко! Mr. Green Поне аз не го приемам така

# 24
  • София
  • Мнения: 391
Може и да сте прави. Да кажем тогава, че по-скоро аз степенувам въображението - приемане на роля въз основа на видяно -напр.  имитацията на хранене или на говорене по телефона или на четене, което е нещо различно от самостоятелното измисляне на образи и ситуации - т.е. един следващ етап на въображението.

# 25
  • Мнения: 5 940
Може и да сте прави. Да кажем тогава, че по-скоро аз степенувам въображението - приемане на роля въз основа на видяно -напр.  имитацията на хранене или на говорене по телефона или на четене, което е нещо различно от самостоятелното измисляне на образи и ситуации - т.е. един следващ етап на въображението.
Мисля като теб. Приемането на роля, както и ролевите игри  за мен са много добър ориентир детето как се чувства, какви модели наблюдава, какво възпитава у себе си чрез наблюдение на другите.

Общи условия

Активация на акаунт