Каша или зеленчуково пюре? Елдата-АЛЕРГЕН???

  • 5 826
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте на всички!
 Понаучих и попрочетох доста за захранването,отново благодарение на някои отзивчиви мами от тук,за което искренно благодаря   bouquet Има различни мнения за захранването в началото-някои майки предпочитат да се започне със зеленчуково пюре,а други- с каша.И все пак ме интересува и вашето мнение по този въпрос, кой е по-добрия вариант,а колкото по-вече информация, толкова по-добре,понеже сме навлезнали в 6-тия месец и сега тепърва ни предстои тази стъпка  newsm78

 Другото нещо за което искам да питам е,че като четох материалите за захранването една майка беше споделила,че е започнала захранването с каша от елда и с червени букви бе отбелязала,че след това е разбрала,че елдата е алерген. Това така ли е ,за да зная и да не рискувам???
    Мерси предварително!!!!  bouquet

# 1
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Ти сама си си отговорила - някои предпочитат каша, други пюре.Според мен - въпрос на избор!
Ето какво съм копирала от поста на една мама тук (сори, ама не запомних коя  Embarassed)
ЗЕЛЕНЧУЦИ
За
- имат по-неутрален вкус (в сравнение със сладките плодове)
- слаб алерген (картоф; тиквичка; тиква; морков)
- разнообразен витаминен и минерален състав
- колкото по-рано се въведат, толкова по-лесно се възприемат
Против
- зеленчуковата целулоза е сравнително тежка
- някои дечица ги възприемат по-трудно заради вкуса

ПЛОДОВЕ
За
- имат сладък вкус като млякото и това прави прехода по-лесен
- подходящи са само нискокиселинни плодове - напр. банан или авокадо
- бързоусвоими захари, добра калоричност
Против
- плодовите киселини са сериозен проблем за нежното стомахче, дори в по-късна възраст
- детето може да изгради предпочитание към сладникавия вкус
- не могат да заместят хранене

ОРИЗОВА КАША
За
- слабоалергенна
- щадяща за крехкото храносмилане
Против
- кърмата/АМ са богати на въглехидрати и няма нужда първите храни да са житни
- не толкова разнообразен витаминен и минерален състав
- евентуално може да запича

Аз лично ще започна с пюре, защото синко и без това си е слонче, няма нужда да го огоявам допълнително   bouquet
За елдата - тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73977.0

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 364
Когато дъщеря ми беше на поти 6 месеца, започнах захранването със зеленчуково пюре - морков, картов и т.н. По-късно въведох и плодовите.
Елда съм давала към годинката (на около 11 месеца беше)- много я хареса, готвих я с масло и сирене и я предлагах на закуска като една от алтернативите на попарата. Марина много я харесва и досега е една от любимите закуски, проблеми с алергии не сме имали.
Кисело и прясно мляко предлагам, но и до момента отказва да си хапва(На 2 години и 5 месеца е). Кърмих я до година и три месеца, отказа се сама от гърдата.
Успех!  Heart Eyes

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Не знаех, че елдата е алерген  Thinking Давам каша от елда от три дни. Много внимавам със захранването, тъй като детото е със съмнения за АБКМ и АД. С алергична обремененост е заради мен. Сега се чудя дали да продължа.  ooooh!

# 4
  • Мнения: 85
Давам елда от 7- мия месец, не сме имали проблеми. И тя като всяка нова храна се въвежда бавно, ако няма реакция може да се продължи. Иначе знам, че е много полезна.

# 5
  • Мнения: 9 481
Елдата НЕ Е алерген! И НЕ съдържа глутен!
http://karmene.greatnow.com/gluten.html

# 6
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
По принцип изборът е твой. Ако все пак избереш каша, потърси такава, която не съдържа захар. Алерген сред зърнените е основно житото, което съдържа и глутен, за това с него може да изчакаш до 7 месец.

# 7
  • Мнения: 2
Ние от няколко дни се мъчиме със зеленчукови пюрета и сме на 4 месеца.Изобщо не ги харесва и незнам какво да правя каквото лапне плюе или го повръща newsm78.Моля всички мами които са имали този проблем да помагат

# 8
  • Мнения: 9 481
mrani просто спри да ги даваш Peace
Изчакай бебето да навърши 5, а най-добре 6мес. Peace:

http://karmene.greatnow.com/zahranvane.html

# 9
  • София
  • Мнения: 2 658
Ние от няколко дни се мъчиме със зеленчукови пюрета и сме на 4 месеца.Изобщо не ги харесва и незнам какво да правя каквото лапне плюе или го повръща newsm78.Моля всички мами които са имали този проблем да помагат
ами явно бебето ти не е готово за захранване. Щом е готово ще се протяга към вашата храна и с готовност ще лапа подадената му лъжичка. Защо е това бързане бебетата да се захранват на 4 месеца? Изчакай месец-два или прочети в библиотеката, за кои признаци на готовност да наблюдаваш и тогава почни. Всяко бебе е индивидуално и е добре да се водиш по своето.


относно алергията към елдата, аз единствено съм чела за някакви реакции към пълнежа на възглавници, а не от каша.

# 10
  • Мнения: 47
Благодаря на всички мами,откликнали толкова бързо и точно на въпросите и запитванията ми!   bouquet

Ще изчакам още мъничко,а през това време ще реша как точно да започна нашето захранване. Явно е въпрос на лични предпочитания.
  Мерси отново  Hug

# 11
  • Германия
  • Мнения: 327
аз ги захраних моите момчета със зеленчукови пюрета от моркови,защото са с леко сладък вкус. Към края на 6м. започнах да давам на големия пасиран банан,скоро ще го въведа и при малкия. Акушерката ме посъветва да започна със зеленчуци,защото,ако започна с плодове,може после да не искат да ядат зеленчуците-не са сладки Sad

# 12
  • Мнения: 1 125
Аз лично захраних с оризова каша, безмлечна, разтворена в кърма. Причина - дъщеря ми доста бавно наддава, а тази комбинация е доста калорична, над 1 кcal/g. Зеленчуците съдържат малко калории, е в много от готовите пюрета това се компенсира с нишесте и захар (но това компенсиране не ми допада). Може би единствено картофите имат повечко калории.

За елдата - с изключително балансиран аминокиселинен състав е (близък до кърмата), много по-добър вариант е в това отношение от пшеница и ориз. Овесът също превъзхожда пшеницата и ориза (но и пшеницата и овесът съдържат глутен!).

Общи условия

Активация на акаунт