ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДИОПТЪР - чрез компютър или чрез разширяване на зениците?

  • 29 205
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 195
Здравейте!
Напоследък ми се влоши зрението заради постоянната работа с компютър.
Офталмоложката ми направи преглед и каза, че трябва да ми разшири зениците,
за да установи точния диоптър, дали има някакви изкривявания и т.н.
Досега не съм носила очила и затова, за да бъдела диагнозата точна, не бивало да се разчита
само на данните от компютъра.

Да си призная малко ме плаши това разширяване на зеници и се чудя наистина ли е наложително? Не е ли остарял метод? В повечето оптики правят преглед само с компютър - това не е ли достатъчно?
Някой знае ли отговорите? Simple Smile

# 1
  • Мнения: 96
За точна диагностика е абсолютно наложително да се разширят зениците.
Препоръчвам ти да си направиш преглед не в оптика, а в специализирана очна клиника, където ще те прегледат по-детайлно и ще се установи причината за влошаване на зрението. Това включва редица изследвания- не само прелгед с авторефрактометър ( компютър ), а и оглеждане на очни дъна, измерване на очно налягане и т.н.
Няма нищо притеснително в изследването с разширяване на зениците, не се тревожи, може да се направи за един следобед, като е важно да не шофораш през това време и да си носиш слънчеви очила, понеже светлината дразни много силно, докато се свият зениците. Разширяването става с капки за около час, след изследването на мен лично ми сложиха капки за свиване на зениците и цялата процедура отне не повече от 3 часа.
Успех!

# 2
  • Мнения: 2 195
Благодаря! А можеш ли да ми препоръчаш лекар?

# 3
  • Мнения: 96
Предполагам си от София? newsm78
Можеш да се прегледаш в очна клиника "Вижън" след предварително записване. Ако си само за преглед няма особено значение кой лекар ще избереш от клиниката, нужно е само да кажеш че искаш обстойна диагностика на зрението за точно определяне на зрителния статус и да споделиш с лекаря притесненията си. Аз си правих пълен предоперативен преглед там преди година , макар че впоследвствие се отказах да се оперирам там и избрах друга очна клиника в чужбина.
Ето линкче за преглед: http://www.lazervision.eu/index.php?m=438&lang=1
Не се страхувай от изследванията.

# 4
  • Мнения: 2 195
Мерси. А като сложа очилата, ще се включа в темата "очилата като аксесоар" -
поне една полза от недовиждането си да извлека Simple Smile

# 5
  • Мнения: 133
Всичко е казано от Vian   bouquet
За най-точно диагностициране категорично трябва да е преглед с разширяване на зениците.
А пък за очилата - съвсем не е задължително да ги слагаш, можеш да си купиш контактни лещи - определено повече ще можеш да се фукаш - днес със сини очички, утре със зелени...  newsm10

# 6
  • Мнения: 2 195
Oooo, и лещи ще си взема Simple Smile Само да изтърпя процедурата по разширяването на зениците.

# 7
  • Мнения: 2 480
Здравейте!
Напоследък ми се влоши зрението заради постоянната работа с компютър.
Офталмоложката ми направи преглед и каза, че трябва да ми разшири зениците,
за да установи точния диоптър, дали има някакви изкривявания и т.н.
Досега не съм носила очила и затова, за да бъдела диагнозата точна, не бивало да се разчита
само на данните от компютъра.

Да си призная малко ме плаши това разширяване на зеници и се чудя наистина ли е наложително? Не е ли остарял метод? В повечето оптики правят преглед само с компютър - това не е ли достатъчно?
Някой знае ли отговорите? Simple Smile



Не винаги се налага разширяването на зениците. Мой близък офталмолог, работещ в "Царица Йоанна" сподели, че разширява зеници само в 5 или 10% от случаите. Тест в повечето случаи той не го прави. А иначе е доста старателен и прецизен.
Причината за влошаването на зрението не винаги е ясна и на самите лекари! Така че не се заблуждавайте! Вярно, че е хубаво да се измери налягането и да се видят дъната. И ако са добре, тогава каква е причината?
От това, което сте написали не става ясно как точно се е влошило зрението-наблизо, надалеч?

Последна редакция: пт, 11 дек 2009, 13:39 от vl

# 8
  • Мнения: 2 133
Имам далекогледство.Един път в годината ми разширяват зениците задължително.След шест месеца ме гледат само на компютъра.
При теб какъв е проблема?
Моя го открих случайно, в смисъл, че ме болеше главата дълго време и след слагането на очилата ми мина болката.

# 9
  • Мнения: 2 195
Мен ме болят очите от непрекъснатото взиране в монитора, определено зрението ми доста се влоши през последната година, както и почти няма момент, в който да не ме боли главата. Офталмоловката от оптиката ми обясни, че имам и някакво изкривяване.
Щеше ми се да избягна процедурата по разширяването на зениците най-вече затова,
защото 2 дни няма да съм работоспособна. Но реших да се консултирам с още един специалист
и ако и той е на същото мнение, ще жертвам един уикенд. Може и да не е толкова лошо  - легло, приятна музика  и мнооого сън Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 480
Мен ме болят очите от непрекъснатото взиране в монитора, определено зрението ми доста се влоши през последната година, както и почти няма момент, в който да не ме боли главата. Офталмоловката от оптиката ми обясни, че имам и някакво изкривяване.
Щеше ми се да избягна процедурата по разширяването на зениците най-вече затова,
защото 2 дни няма да съм работоспособна. Но реших да се консултирам с още един специалист
и ако и той е на същото мнение, ще жертвам един уикенд. Може и да не е толкова лошо  - легло, приятна музика  и мнооого сън Simple Smile
Пак не стана ясно какво значи влошено зрение? Кой ред на таблицата виждате? На колко години сте? Щом Ви болят очите, непременно настоявайте да измерят очното налягане! Разширяването на зениците само в редки случаи е крайно необходимо.

# 11
  • Мнения: 2 195
На 30 години съм.  В оптиката ми показаха само 3 реда, осветени
на стена на около 3 м от мен. Не зная на кой размер и кои редове от
стандартната таблица отговарят (ако таблицата за проверката на
 остротата е стандартна, разбира се). Преди около 6-7 месеца бях
на профилактичен преглед и тогава установиха -0.5 и -0.75 диоптъра.

# 12
  • Мнения: 2 480
Значи имате слабо късогледство. Дано не е съчетано и с астигматизъм. Възможно е продължителната работа на компютър да го е предизвикала. Но както казах и по-горе, щом Ви болят очите НЕПРЕМЕННО искайте да измерят очното налягане! Повечето хора нямат проблем с него и на 30г. е малко вероятно да сте го вдигнали, но никога не се знае предварително.
Не зная на какво са Ви гледали в оптиката, но стандартната таблица показва зрението ред по ред в проценти. Най-горният ред означава зрение 10%, a предпоследният-100%. Отгоре надолу следват 10%, 20%, 30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 80%, 90%, 100%, 150%. Когато офталмолозите изписват очила, се стремят да ни осигурят нормално виждане на предпоследния ред, тоест зрение 100% или зрение 1 казано по друг начин. Не е желателно да виждаме последния ред-той означава далекогледство и очите се претоварват от това.

# 13
Здравейте!
Аз наскоро си правих изследвания при офталмолог и ми преписаха очила за постоянно носене заради астигматизъм, като очилата са с диоптър –1, а една приятелка, която също носи очила, каза че ако изследването показва -1, диоптъра на очилата трябвало да е по-малък. И това доста ме притесни. Като СПХ (SPH) от изследването показва -0.75, а на едно място дори е и -0.5. Моля, за отговор, ако някой има информация по този въпрос. Благодаря предварително за отговора!

Общи условия

Активация на акаунт