Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 373
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 8
Здравей, TAIS!

Със съпруга ми сме подали молба за развод по взаимно съгласие.
Въпросът ми е:

Може ли да се оспорва решението на съда? В смисъл, ако искам да се промени определена клауза от споразумението, или всичко се решава сега и завинаги?

Ако правилно съм ти разбрала въпроас, се интересуваш, дали в последствие, след влизане в сила на решението то може да бъде изменено по някакав начин?? Да, може.
Това не означава ли, че по този начин някой от родителите може да манипулира и тормози другия, а в крайна сметка и детето цял живот? Ако решението/споразумението се спазва, как страните, подписали го са спокойни, че няма да посещават съда през определен период от време. Как гледа съда на тези повторни опити за разрешаване на спорове по чисто субективни причини?

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 14:54 от mamamamak

# 166
  • Мнения: 148
mamamamak ,
беше ми хрумнала идеята да се разведем наново, по негова вина, а не както аз незаслужено му постлах - по взаимно съгласие. И то ставаше въпрос към момента, в който мина делото, но решението не беше излязло, а лъснаха неща, които могат да изкарат всяка една от нас извън релси. Но, ****** му

# 167
  • Ловеч
  • Мнения: 184
Здравей Tais,
имам следният сложен казус:
1.Бащата на големият ми син е осъден на нанасяне на средна телесна повреда на лишаване от свобода и изплащане на обезщетение. Присъдата е влязла в сила, а в ръцете си държа изпълнителния лист. Въпросът ми е дали да се обърна към ЧСИ или да се доверя на държавен съдебен изпълнител и какво ще ми струва приблизително едно такова дело/за София/? Адвокатът ми спомена за една начална такса от 50лв, но по-нататъшни суми биха ме притеснили доста финансово/а много се обърках от тарифите на ЧСИ/. Той няма нищо на негово име движимо-недвижимо/убедена съм/, не се осигурява - единствено може да се наложи запор на възнаграждението което би получил в затвора.
2.Искам да заведа дело за отнемане на родителските права над детето. Правата наднего не са разделени/не сме имали брак/, той не е съден за издръжка и не е давал нищо. Реално мога да докажа, че не е полагал грижи за детето последните 2.5години, а не го е виждал от 2год. Обажда се на всеки 6месеца за да ме тормози и това е. Осъден е по ЗЗДН, НПК има предишни присъди - като на това детето е било свидетел и е описано в делото. Осъзнавам че е тежко дело и всичко е труднодоказуемо, но имам ли шанс да го спечеля? Страх ме е ако не му отнемат правата дали няма съдът да разпореди режим на свиждане - страх ме е защото малкия е одрал не само кожата на баща си, но и характера му и срещите биха били пагубни за развитието му. Да не говорим, че идея си нямам как ще си вади ЛК и паспорт/за напускане на страната не мога и да мечтая - защото баща му отказва/
Какво ще ме посъветваш като юрист и майка?   bouquet

# 168
  • Мнения: 74
Здравей!!
Аз съм самотна майка, бащата на детето ми не фигурира в акта за раждане.Нямам живи родители, съвсем сама съм.Нямам жилище и никакви имоти.
Един възрастен човек , които няма наследници иска да осинови  сина ми.
Възможно ли е това да се случи и какво трябва да се направи?

# 169
  • Мнения: 86
Добър ден, имам следното питане.Самотна майка съм и живея в апартамента на баба си, която живее при родителите ми защото е болна  и те я гледат.По принцип след смърта на дядо ми апартамета е 2/3 на баба и 1/3 на леля. В момента леля иска да ме изгони и въпроса ми е какви права има тя след като има 1/3 от апартамент който не е делим.Възможно ли е да се направи някаква декларация от страна на баба, е поради това че я гледа майка ми тя предостъпва правото на живене в апартамента докато е жива. Много благодаря за отделеното време.

# 170
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Здравейте.Искам да попитам трябва ли да имаме задължително 3 години брак,за да се разведа?

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 9 740
Здравейте.Искам да попитам трябва ли да имаме задължително 3 години брак,за да се разведа?

Преди това изискване беше само за развод по взаимно съгласие. Иначе развод можеше да се получи, но по исков път.

# 172
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Здравейте.Искам да попитам трябва ли да имаме задължително 3 години брак,за да се разведа?

Преди това изискване беше само за развод по взаимно съгласие. Иначе развод можеше да се получи, но по исков път.


Благодаря.Аз ще си подам документите,но ме интересуваше това,понеже сме женени от около 1г. и половина.Оттам нататък каквото ми предложи адвокатката като най-безболезнена процедура.

# 173
  • Мнения: 3
Здравейте, Tais,

Моля за съвет. Имам детенце на възраст под 1 г. С БНД нямаме брак и не живеем заедно. Рядко идва да види детето. Искам да го осъдя за издръжка и евентуално отнемане на родителските права за да не се налага да му се моля всеки път, когато реша да заведа детето на екскурзия в чужбина примерно.
1)  Това, че не идва да види детето, не полага грижи за него и подхвърля жълти стотинки за отглеждането му, достатъчно основание ли е да искам отнемане на родителските права?
2)  Ако сега го осъдя само за издръжка и той я плаща, ще мога ли да искам отнемане на родителските му права след няколко години на основание неполагане на грижи за детето?
3)  В случай, че се отнемат родителските права на БНД, детето губи ли право да го наследи?
4)  каква е максималната издръжка, която би могъл да определи съдът? Мога ли да искам издръжка в размер на ¼ от заплатата, позовавайки се на текста в семейния кодекс, който определя минимум ¼ от МРЗ дори за родител, който няма доходи?
5)  Има вероятност заплатата му да не е изцяло “на светло”. В такъв случай как да докажа пред съда, че той има добри доходи и следва да плаща издръжка, по-висока от минималната, определена от закона?
6)  Това, че БНД има добри доходи, достатъчно основание ли е да искам по-висока издръжка, или трябва да доказвам, че нуждите на детето надхвърлят 80 лв на месец? Ако се налага да доказвам нуждите на детето, как става това – достатъчно ли е да съставя списък със средномесечни разходи за храна, дрехи и т.н., или трябва да представя касови бележки?
7)  Тъй като живеем в различни градове, мога ли да заведа делото в съда по настоящия ми адрес?

Благодаря предварително

# 174
  • Мнения: 1
Здравейте Тайс,

Имам един въпрос, свързан с моята майка. Тя се пенсионира преди два месеца. От фирмата, в която работи още не са й изплатили обезщетението, което й се полага при пенсиониране, в размер на две работни заплати (работила е там 8 години). На запитване кога ще й бъде изплатено и се отговаря, когато се съберат парите. Та въпросът ми е: има ли законен срок, в който работодателят е длъжен да изплати това обезщетение?
Предварително благодаря за отговора!

# 175
  • Мнения: 1
Здравйте!
Искам да попитам следното:бременна съм,а с половинката ми нямаме брак.Чух,че при раждането,ако нямаме брак,той трябва да осинови детето,за да може да го припознае и май ще се наложи да се женим.
Благодаря за вниманието.

# 176
  • София
  • Мнения: 224
Здравейте!Искам да попитам следното-налага се да се разведа,просто тормоза стана непосилен,живеем в жилище което ми е наследство от моите родители които са починали,но по време на брака ми.В удостоверението за наследници фигурирам само аз,не и съпруга ми,но той твърди че не мога да го изгоня защото имал дял от апартамента.Знам че ако подам молба за развод и живеем заедно ще ме убие от бой,чудя се какво да правя,първо молба за развод или първо да се пробвам да го игоня,въпреки че ще е много трудно.

# 177
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей, TAIS!

Със съпруга ми сме подали молба за развод по взаимно съгласие.
Въпросът ми е:

Може ли да се оспорва решението на съда? В смисъл, ако искам да се промени определена клауза от споразумението, или всичко се решава сега и завинаги?

Ако правилно съм ти разбрала въпроас, се интересуваш, дали в последствие, след влизане в сила на решението то може да бъде изменено по някакав начин?? Да, може.
Това не означава ли, че по този начин някой от родителите може да манипулира и тормози другия, а в крайна сметка и детето цял живот? Ако решението/споразумението се спазва, как страните, подписали го са спокойни, че няма да посещават съда през определен период от време. Как гледа съда на тези повторни опити за разрешаване на спорове по чисто субективни причини?
Доколкото отнашенията не са статични, е нормално да има процедура, при евентуалната им промяна. Например, с възрастта нуждите на детето порастват, естествено е издръжката да се увеличи.

# 178
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей Tais,
имам следният сложен казус:
Въпрос 1.Бащата на големият ми син е осъден на нанасяне на средна телесна повреда на лишаване от свобода и изплащане на обезщетение. Присъдата е влязла в сила, а в ръцете си държа изпълнителния лист. Въпросът ми е дали да се обърна към ЧСИ или да се доверя на държавен съдебен изпълнител и какво ще ми струва приблизително едно такова дело/за София/? Адвокатът ми спомена за една начална такса от 50лв, но по-нататъшни суми биха ме притеснили доста финансово/а много се обърках от тарифите на ЧСИ/. Той няма нищо на негово име движимо-недвижимо/убедена съм/, не се осигурява - единствено може да се наложи запор на възнаграждението което би получил в затвора.
Въпрос 2.Искам да заведа дело за отнемане на родителските права над детето. Правата наднего не са разделени/не сме имали брак/, той не е съден за издръжка и не е давал нищо. Реално мога да докажа, че не е полагал грижи за детето последните 2.5години, а не го е виждал от 2год. Обажда се на всеки 6месеца за да ме тормози и това е. Осъден е по ЗЗДН, НПК има предишни присъди - като на това детето е било свидетел и е описано в делото. Осъзнавам че е тежко дело и всичко е труднодоказуемо, но имам ли шанс да го спечеля? Страх ме е ако не му отнемат правата дали няма съдът да разпореди режим на свиждане - страх ме е защото малкия е одрал не само кожата на баща си, но и характера му и срещите биха били пагубни за развитието му. Да не говорим, че идея си нямам как ще си вади ЛК и паспорт/за напускане на страната не мога и да мечтая - защото баща му отказва/
Какво ще ме посъветваш като юрист и майка?   bouquet
Отговор 1 Зависи какво ще те посъветва адвоката- т.е. как на него му е по- удобно да работи.
Отговор 2 Да, можеш да водиш дело за лишаване от родителски права. Дори ида му ксе отнемат правата обаче, съдът ще определи режим на лични контакти, както и издръжка. В това дело поискай и заместващо съгласие за излизане от страна и паспорт.

# 179
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей!!
Аз съм самотна майка, бащата на детето ми не фигурира в акта за раждане.Нямам живи родители, съвсем сама съм.Нямам жилище и никакви имоти.
Един възрастен човек , които няма наследници иска да осинови  сина ми.
Възможно ли е това да се случи и какво трябва да се направи?

А ти в какви отношения си с този човек?? Съпрузи, семейно съжителстване?

Общи условия

Активация на акаунт