Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 309
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 76
tais КОГАТО ЕДИНИЯТ РОДИТЕЛ ПОЛУЧИ РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА И ИСКА ДА ИЗВЕДЕ ДЕТЕТО В ЧУЖБИНА МОЖЕ ЛИ ДА СТАНЕ БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА ДРУГИЯ КОЙТО ИМА САМО ПРАВО НА КОНТАКТИ РЕГЛАМЕНТИРАНИ ПО СЪДЕБЕН ПЪТ, ТОЕСТ ВЪПРОСА МИ Е БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА КОЙТО И ДА Е ОТ РОДИТЕЛИТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЕДЕ ДЕТЕТО НАЛИ - НИТО БЕЗ МОЙТО НИТО БЕЗ НЕГОВОТО АКО АЗ РЕША ДА Я ИЗВЕЖДАМ?

# 331
  • София
  • Мнения: 717
Здравей, tais!
И аз имам нужда от консултация, за което предварително благодаря!
Става въпрос за следното: ако по време на развод двамата съпрузи живеят в жилище на родителите на съпруга, възможно ли е, ако се присъдят правата на майката, тя да остане в жилището?
Още веднъж благодаря за отговора!

Последна редакция: сб, 07 авг 2010, 07:57 от GoldenEyeful

# 332
  • Мнения: 564
Здравейте
Отдавна искам да получа информация по този въпрос: мога ли да осъдя бащата на детето ми да му изплаща издръжка,но да го лиша от бащински права.Да няма право на посещения,да го взима съботи и недели и т.н.
Идеята ми е да направя ДНК(понеже сина ми е на моите имена)така реших при раждането,защото неискам той да има права.И след теста искам да заведа дело...вече обясних доколкото мога какво искам.
Благодаря

# 333
  • Мнения: 146
Здравейте!
Аз все още не съм разведена, но съм в процес на развод и имам няколко неясноти. Бих искала да спомена, че майката на съпруга ми е адвокат и той е доста информиран по всички въпроси, които го касаят за разлика от мен. Аз съм с малка заплата и за съжаление не мога да си позволя консултация с адвокат, защото това тук в София ще ми коства бюджета за една седмица. Зарадвах се много на тази тема и се надявам някои от страховете ми да изчезнат. Раздялата ни бе малко драматична, в момента детето ни е при мен, на три годинки е. Най-вероятно като повечето майки, минали през това, през което преминавам аз, на моменти изпадах в истерия и неутешим плач. Съпругът ми като цяло не иска детето, но ми каза, че ако реши да ми го вземе, може да го направи. До колкото знам, освен ако не съм наркоманка, убийца или с психични отклонения, това не може да се случи и просто си мисля, че се опитва да ме психира. Въпросите ми са следните:
1. Заяви ми, че може да изтъкне, че на моменти не съм била психически стабилна(всичко това след раздялата ни и докато детето ни бе при родителите ми), както и това, че съм сменила три работни места през последната година и да ме изкара нестабилна за отглеждане на дете. Аз наистина смених три работи, но на едното място получавах тормоз от колега, на второто, не ни плащаха заплати и съответно нямах стимул да работя там, а третата си работа напуснах вчера, защото смятам да напускам София, тъй като с малката си заплата покривам само наема на жилището и сама с детето не мога да се оправям тук. Може ли заради тези доводи да ми отнеме родителските права?
2. Той взима заплата 2500 лева, но иска да дава 100 лева издръжка, под предтекст, че щом са мои правата да се оправям. На всички ни е известно, че със 100 лева от него и 100 от мен дете не се гледа. То си има разходи, които не са само храна и такса градина, а при положение, че той взима такава заплата, си мисля, че не е редно да плаща толкова малка издръжка, а аз да се чудя как да вържа двата края. Още повече това дете утре ще порасне и далеч няма да харчи само за храна. Мога ли да му искам по-голяма издръжка или заплатата която той получава не се има предвид и не играе роля при определяне на издръжката, която ще плаща?
Предварително благодаря!
P.S. Някъде може би трябваше да вмъкна, че детето е родено преди брака, ако въобще това има значение за ситуацията. Просто бих искала да си знам правата, защото той може и да не си иска детето, но майка му е властна и това е една от причините за развода ни, той постоянно се влияе от нейното мнение, а както вече споменах тя е адвокат и ми е трудно да запазя спокойствие.

Последна редакция: вт, 10 авг 2010, 16:52 от Syncho

# 334
  • Мнения: 24
Здравейте Тайс,
при сключването на брака взех фамилното име на съпруга си.имаме момченце, което естествено носи същото фамилно име. Предстои ми развод.Искам да попитам:

мога ли да запазя сегашното си фамилно име, дори съпругът ми да не е съгласен?

просто не искам аз да съм с едно фамилно име, а детето ми- с друго.

Хубав ден!

# 335
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
tais КОГАТО ЕДИНИЯТ РОДИТЕЛ ПОЛУЧИ РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА И ИСКА ДА ИЗВЕДЕ ДЕТЕТО В ЧУЖБИНА МОЖЕ ЛИ ДА СТАНЕ БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА ДРУГИЯ КОЙТО ИМА САМО ПРАВО НА КОНТАКТИ РЕГЛАМЕНТИРАНИ ПО СЪДЕБЕН ПЪТ, ТОЕСТ ВЪПРОСА МИ Е БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА КОЙТО И ДА Е ОТ РОДИТЕЛИТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЕДЕ ДЕТЕТО НАЛИ - НИТО БЕЗ МОЙТО НИТО БЕЗ НЕГОВОТО АКО АЗ РЕША ДА Я ИЗВЕЖДАМ?
Не може да се извежда дете, без съгласието на вамата подители.

п.п. Моля, те спри да "викаш ".

# 336
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей, tais!
И аз имам нужда от консултация, за което предварително благодаря!
Става въпрос за следното: ако по време на развод двамата съпрузи живеят в жилище на родителите на съпруга, възможно ли е, ако се присъдят правата на майката, тя да остане в жилището?
Още веднъж благодаря за отговора!
Да, възможно е.

# 337
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте
Отдавна искам да получа информация по този въпрос: мога ли да осъдя бащата на детето ми да му изплаща издръжка,но да го лиша от бащински права.Да няма право на посещения,да го взима съботи и недели и т.н.
Идеята ми е да направя ДНК(понеже сина ми е на моите имена)така реших при раждането,защото неискам той да има права.И след теста искам да заведа дело...вече обясних доколкото мога какво искам.
Благодаря
Нищо не ти се разбра от въпроса.

# 338
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754

Въпрос 1. Заяви ми, че може да изтъкне, че на моменти не съм била психически стабилна(всичко това след раздялата ни и докато детето ни бе при родителите ми), както и това, че съм сменила три работни места през последната година и да ме изкара нестабилна за отглеждане на дете. Аз наистина смених три работи, но на едното място получавах тормоз от колега, на второто, не ни плащаха заплати и съответно нямах стимул да работя там, а третата си работа напуснах вчера, защото смятам да напускам София, тъй като с малката си заплата покривам само наема на жилището и сама с детето не мога да се оправям тук. Може ли заради тези доводи да ми отнеме родителските права?
Въпрос 22 Той взима заплата 2500 лева, но иска да дава 100 лева издръжка, под предтекст, че щом са мои правата да се оправям. На всички ни е известно, че със 100 лева от него и 100 от мен дете не се гледа. То си има разходи, които не са само храна и такса градина, а при положение, че той взима такава заплата, си мисля, че не е редно да плаща толкова малка издръжка, а аз да се чудя как да вържа двата края. Още повече това дете утре ще порасне и далеч няма да харчи само за храна. Мога ли да му искам по-голяма издръжка или заплатата която той получава не се има предвид и не играе роля при определяне на издръжката, която ще плаща?

Отговор 1 Не.
Отговор 2 Да, би магла да претендираш по- висък размер на издръжката. размера общо казано зависи от възможностите на давашият и нуждите на получаващият- т.е. трябва да докажеш, какви са нуждите на детето ти, за исканата от теб сума.

# 339
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте Тайс,
при сключването на брака взех фамилното име на съпруга си.имаме момченце, което естествено носи същото фамилно име. Предстои ми развод.Искам да попитам:

мога ли да запазя сегашното си фамилно име, дори съпругът ми да не е съгласен?

просто не искам аз да съм с едно фамилно име, а детето ми- с друго.

Хубав ден!

Да.

# 340
  • Мнения: 564
Незнам как да го задам,за да го разбереш,благодаря за отговора.

# 341
  • Мнения: 165

Привет!
Посъветвайте ме как да постъпя, че ще лудна   #Cussing out

Синът ми е на 17 години.
 В решението за развода относно издръжката пише :"Бащата..........се задължава да заплаща на непълнолетното си дете....действаща ЛИЧНО И СЪС СЪГЛАСИЕТО НА НЕГОВАТА МАЙКА И ЗАКОНЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ....издръжка ...."

До момента (10-и месец) БНД не ми  е превел нито лев по това си задължение и заведох изпълнително дело срещу него.Той ходи през ден при съдия изпълнителя, представя разни разписки подписани от детето ,че е получавало ЛИЧНО издръжката си, заплашва да ме съди за заблуда на съда, понеже аз не потвърждавам разписките на сина си, плаши с "агенцията за защита правата на детето" и различни медии, изобщо цирка е пълен.
На 20 август трябваше да има опис на имуществото му за погасяване на задълженията му.

Обаче днес получих съобщение от ЧСИ, с молба от детето изпълнителното производство да бъде прекратено,защото е получавало издръжката и няма претенции към баща си.  Още уведомява,че е конституиран като ответник по гражданско дело , заведено на основание чл.339 от ГПК по което баща му бил завел отрицателен установителен иск и моли ЧСИ да изчака изхода на делото,преди да пристъпи към действия.

БНД е ужасен манипулатор, умее да подкупва и да налага мнението си, синът ми в момента е при него, успял е да го придума някак си и...... нямам идея как да постъпя  Sick

Аджиба, теоретично може ли сина ми да получава издръжката си лично, но без мое съгласие и какво казва закона в този случай?

# 342
  • Мнения: 403
Здравейте Тайс,
предстои ми завеждане на дело за установяване на бащинство респективно и издръжка. Питането ми е следното :
1. имам ли право в същото това дело да искам издръжката една година на зад?
2.И мога ли да искам то съда да ми даде разрешение за вадене на паспорт на детето с новото име и за извеждане му извън Бг., тъй като е ясно, че такова от БНД няма да получа?
Питането ми е в смисъл дали мога да ги искам в едно дело или трябва да се завеждат отделни дела. 
Моя адвокат не се е занимавл с такива дела и възникна разминаване между моето искане и неговите тълкувания на закона. Не ме разбирай погрешно... имам 100% доверие на адвоката си, просто това не е "негова територия" и той със сигурност ще потърси консултация с други Ваши колеги, но и аз искам да знам какво искам.
Благодаря предварително   bouquet

# 343
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754


Аджиба, теоретично може ли сина ми да получава издръжката си лично, но без мое съгласие и какво казва закона в този случай?

Не.

# 344
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте Тайс,
предстои ми завеждане на дело за установяване на бащинство респективно и издръжка. Питането ми е следното :
1. имам ли право в същото това дело да искам издръжката една година на зад?
2.И мога ли да искам то съда да ми даде разрешение за вадене на паспорт на детето с новото име и за извеждане му извън Бг., тъй като е ясно, че такова от БНД няма да получа?
1. Да;
2. Да.
И все пак, потърси консултация с адвокат, който е водил такъв тип дела.

Общи условия

Активация на акаунт