Постоянно кърмене, едва издържам...

  • 26 659
  • 113
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 147
Дано Embarassed, случи се 2 пъти да спи по 6 часа през нощта и изведнъж отново се буди на много кратки интервали.

# 61
  • Мнения: 12
Извинявам се на авторката, защото изместихме темата. Момичето търсеше съвет за конкретната ситуация, в която се намира, а то какво се получи ... Спор "за" и "против" кърменето на поискване, от какъвто май няма смисъл, защото всеки си има мнение, което не смята да променя.

За съжаление, последвалата дискусия си е направо по темата. Я си представете, чувстваш се пребита като куче от постоянните нужди на малчо, ровиш се по форуми, книги и сайтове, за да разбереш кое е най-правилното за мъничето, а педиатърката ти те докарва до нервна криза (както ми се случи на мен), като ти казва, че едва ли не причиняваш непоправима вреда на бебето си, като го кърмиш на поискване и че давайки му да суче само час след последното кърмене само изостря коликите. 

Двама педиатри в София ми заявиха категорично, че кърменето на поискване не е полезно, нито за майка, нито за бебе, както и че час-два след кърмене бебето няма как да е гладно и че вероятно са колики. Окуражена от опита на американските ми приятелки-мами и един щатски учебник,  аз обаче упорствах и продължих да кърмя сина си на поискване. В крайна сметка периодите на почти постоянно кърмене бяха два - когато той беше на около месец и после малко преди да стане на 2 месеца (фазите на супер бърз растеж - на 3-тия месец бебо вече беше 5.8 кг,  а се роди 3.320). През останалото време по ирония на съдбата той се кърмеше почти по идеализирания от българските педиатри режим 6-7 кърмения на всеки 3 часа.  Grinning

Не пречи да прилагате и топла кърпа или лек натиск на коремчето, когато бебчо е "необяснимо" и постоянно гладен. Идеята, че може да навредите на бебето си, ако го кърмите "прекомерно" обаче е пълна глупост.  Детето ще повърне кърмата, която му е дошла в повече. Освен това колко кърмите и коликите нямат нищо общо.

В цял свят говорят за кърмата като за "течно злато" (liquid gold), големите здравни организации насърчават кърменето и то на поискване, а само ние в България все още следваме схеми и съвети от 50-те и отпреди да започнат да се правят по-задълбочени проучвания по темата.

Ох, съжалявам за дългия пост, но толкова рев съм ревала, именно заради същото, което авторката на оригиналния пост е преживяла, че си позволих да се поолея.  Embarassed   

# 62
  • Мнения: 2 194
Да задам един невеж въпрос - кърмене на поискване си остава до самият му край, нали? Не се преминава на режим в определен месец, може би като изключим заместването на хранения със захранване след шести месец примерно или? Rolling Eyes

# 63
  • Варна
  • Мнения: 25 311
Да.

# 64
  • Мнения: 86
на мен ми обясниха, че кърменето на поискване първите 2-3 месеца може да намали коликите. Аз не съм имала проблем с това, но е мноооого изморително. Сега синът ми е на 4 месеца и си иска на ок 2-3 часа,а нощем и по-рядко. Използвам това за да му създам режим, защото иначе няма да мога да мръдна без него никъде.  Не,че ако е гладен, ще си гледам часовника и няма да му дам... Laughing

# 65
# 66
  • Мнения: 13
Друго обаче не ми става ясно - защо масово мамите решиха, че режимът е нещо лошо? И защо приемате, че 5-15-30 минути след като вашето мъниче е сукало, то пак търси храна?! Т.е., нужно ли е всяко промърморване да се търкува като сигнал за сукане? И защо смятате, че майките, които успокояват децата си с прегръдка, песни и всякаква друга проява на нежност, са някакви изверги, отказващи да задоволят естествените нужди на децата си?
Имам две деца, голямото е на четири, малчо още няма месец. С голямото от самото начало заедно и без насилие установихме прекрасен ритъм на хранене и сън, точно по старите учебници (и не, не съм седяла с часовника над леглото на ревящото бебе!). В следствие на това после нямахме никакъв проблем както със захранването (кърмила съм до годинка, захраних след 6-ти месец), така и с установяването на здравословен дневен режим, който спазва и до днес (и който намирам за изключително важен за развитието на децата). Нямам причина да не си гледам и второто дете по същия начин. Рутината е част от света на бебето - те не обичат хаос, не обичат промени и обстоятелства, внасящи дисхармония в техния свят.

Към мамите "на поискване", може ли да ми изтълкувате следната случка: моя приятелка, горда, че кърми детето си на поискване. Детенце е на година и половина. Тича около нас, в ръка държи закуска, похапва си с кеф. Както тича - пада, удря се, става и с рев се закача на гърдата на майка си. Какво, според вас гладен ли е?! Айде, моля ви се!
newsm10
Абсолютно подкрепям!!! Режимът е улеснение за майката, но и дава сигурност и увереност за бебето Peace № Дете с режим се гледа много лесно! Никога не бих си го причинила на мен и на бебето, кошмарът, наречен кърмене на поискване...
Сигурна съм, че тази мода ще е до време!  Всеки сам прави своя избор за себе си и детето си! Но защо си го причиняват месеци наред..., не мога да го разбера... Мода, мода... newsm78

# 67
  • Мнения: X
Я, как пък не сме се сетили, че можело да си изградим режим и да си улесним живота.
Много са ми забавни майки, които са извадили късмет с безпроблемно кърмаче и са убедени, че те са го "научили" на режим. Laughing

# 68
  • Мнения: 2 677
Да се чуди човек как са оцелявали прабабите ни с този кошмар като са нямали часовници да кърмят с режим  Thinking
Мода, мода - колко да е мода - според мен по-скоро природа!

# 69
  • Мнения: 926
Много го мислите това майчинство  Laughing. Ако майките престанат да се ангажират излишно с ненужни неща и вместо това се доверят на себе си, на своите инстинкти и вътрешно усещане за нещата ще има много повече щастливи майки и бебета

# 70
  • Мнения: 13
Да се чуди човек как са оцелявали прабабите ни с този кошмар като са нямали часовници да кърмят с режим  Thinking
Мода, мода - колко да е мода - според мен по-скоро природа!
А бабите ни и майките ни, как ли са оцелявали с режим...!?
За прабабите ни..., едва ли са угаждали и денонощно са държали кърмачетата си да сучат! Те са имали работа от сутрин до мрак! Кърмачето на люлката спи, под дървото. А те работят...
Алексче, никак не ми беше безпроблемно кърмачето. Ревящо, неспокойно, мрънкащо... Simple Smile Но режим имахме още от втория месец! И спане, и хранене, разходки, баня! Всичко организирано и лесно Wink   
Когато едно кърмаче плаче, то може да плаче по доста повече причини от това да е гладно! Мисля, да не ги изреждам newsm78 Ако не се сещате, ще ви ги изпиша тогава Wink  А вие му предлагате да се успокои с кърмене. Да, временно ще се успокои, но после... И се вкарвате в тази въртележка, на авторката...
Всеки сам си носи кръста Peace

# 71
  • Варна
  • Мнения: 25 311
Когато едно кърмаче плаче, то може да плаче по доста повече причини от това да е гладно!
Това не съм чела някой тук да го е оспорил, на всички ни е пределно ясно. А ако все пак е гладно, пък часовникът показва, че не е? На кого ще повярваш, на часовника или на бебето, на мен това не ми стана ясно от цялата работа.

# 72
  • Мнения: X
А, режим имате от ВТОРИЯ месец. С това трябваше да започнеш, защото останах с впечатление, че имате режим едва ли не от родилния дом.
А под безпроблемно нямах предвид неревящо и немрънкащо, а нямащо проблеми, свързани със самото кърмене.

С успокоението не знам как стоят нещата; детето ми никога не е ползвало гърдата за успокоение, а и второто също отказва да суче, ако нещо друго не му е наред.

# 73
  • Мнения: 926
Аз смятам, че режима по-скоро вреди, отколкото да помага и повече изнервя, отколкото да успокоява. Бебетата нямат усещане за време и не биха могли да разберат концепцията на хранене в 15 часа следобед, при положение, че имат нужда от хранене сега.

# 74
  • София
  • Мнения: 929
Нека пак да се изясним, че има отново неразбрали  Laughing (май нарочно не искат да разберат  Crazy )
Кърмещите на поискване мами предлагат гърда само когато бебето е ГЛАДНО[/b] а не на всяко проплакване. А как разбираме че е гладно ли? Ами много просто - следим за ранните признаци на глад, а именно: детето си суче ръчичките, върти главичка, примлясква с уста,  вади си езика  Peace И всичко това става без да гледаме колко е часа! За това, когато детето преминава в скок в растежа, ние, кърмещите на поискване не се шашкаме: Олеле, не му стига кърмата, давай да купуваме АМ!, ами просто даваме на детето по-често да суче. Отново без да гледаме часовника. Това е  Wink
Иначе ако моята кукла падне примерно и се удари много трудно мога да я успокоя с кърмене, за това не го и правя  Peace
Мадявам се да съм била достатъчно ясна и да няма повече безмислени спорове!  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт