15 дневен болничен за татковци?Въпрос?

  • 2 409
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Здравейте когато ни изписваха с бебето от болницата и оправяхме документите ме попитаха дали искаме  пплатания болничен и за таткото както било по закон,съответно като информация ми искаха само името на бебето(два пъти ги попитах).Та питам тези които са наясно трябва ли от някъде да се взима тоя болничен ,автоматично ли си отива при счетоводителя на фирмата ,защото до момента не му е изплатен пък тяхната счетоводителка е толкова смотана и не знае нищо.

# 1
  • Мнения: 529
Аз не съм специалист,но това платен отпуск,а не болничен ,в деня на исписването  ви дават бележка от болницата в която си родила и той я представя в службата.Работодателят не може да откаже отпуската на бащата,закона го задължава да я даде.

# 2
  • Мнения: 307
 Таткото има право на 15-дневна отпуска платена от Нои.На мен ми обясниха,че в деня на изписването на майката от родилно се издава белешка,която таткото представя на работното си място. Тази бележка и някакъв документ който се попълвал от счетоводителката на фирмата  се представят в Нои и от там парите се превеждат по карта.

# 3
  • Мнения: 48 082
дава се бележка от болницата, вкоято пише бебто ... роден... е изписано на... дата
таткото отива във фирмата, и там го пускат отпуск за 15 календарни дни от датата на изписване на детето, подава се една декларация плюс бележката, плюс акта за раждане на детето, плюс заповед за разрешаване на отпуската
Този отпуск не  може да се откаже и мести

# 4
  • Мнения: 14 654
1. Служебна бележка от болницата, удостоверяваща на коя дата се изписва детето;
2. Приложение 7 и приложение 13 от сайта на НОИ;
3. Молба в свободен текст до работодателя.

Акт за раждане НЕ трябва, те излизат поне след 3-4 седмици, а болничният трябва да се представи своевременно.

# 5
  • Мнения: 48 082
За съжаление последните няколко пъти ми ги връщаха за акт за раждане от НОИ  Tired
Иначе по принцип не трябва, да

# 6
  • Мнения: 572
От болницата трябва да ти издадат "Удостоверение за дата на изписване"
От датат на която са те изписали таткото има право да вземе отпуск по бащинство в размер на 15 дни
И копие от акта за раждане
Зависи къде работи да попита работодателя какво още му трябва
Моя мъж е полицай и освен молба удостоверение и копие от акта
нищо друго не му трябваше Hug

# 7
  • Мнения: 329
Е хубава работа  Crossing Arms на нас защо никой не ни е казал  Thinking
А ние се борихме едва, едва да го пуснат една седмица и пак го тормозиха и му натякваха  ooooh!

# 8
  • Мнения: 100
Моят съвет е ако можете избегнете този отпуск, той се води като болничен и не стига че накрая на месеца парите са наполовина ами и закъснява с 2 месеца, голяма набутвация и никой нищо не ти казва!!!

# 9
  • Мнения: 266
от болницатая ти дават една бележка написана на ръка с данните на родителите и бебето, която таткото представя на работодателя си, но не знам в какъв срок може да се ползва този отпуск, нашият татко го ползва веднага след раждането, но парите много се бавят, съответно и моите се забавиха, така че си представете ситуацията - с бебе и без пари почти цял месец...

# 10
  • Мнения: 48 082
отпуска не може да се мсети и да с еоткаже от работодателя
Ползва се или веднага след раждането, или не с еползва

# 11
  • Мнения: 9 776
Е хубава работа  Crossing Arms на нас защо никой не ни е казал  Thinking
А ние се борихме едва, едва да го пуснат една седмица и пак го тормозиха и му натякваха  ooooh!

Защото ако не се лъжа влезе в сила от 1 януари 2009 година Wink.

# 12
  • Мнения: 479
може би тъпичък въпрос, но нали може да се подаде молба за по-малко, примерно 10 дни?

# 13
  • Мнения: 257
може би тъпичък въпрос, но нали може да се подаде молба за по-малко, примерно 10 дни?


Аз също се чудех дали може. Мисля, че някъде в Интернет бях срещнала информация, че бащата може да прекрати отпуска по-рано, но не зная дали съм разбрала правилно.

# 14
  • София
  • Мнения: 30 210
Моят съвет е ако можете избегнете този отпуск, той се води като болничен и не стига че накрая на месеца парите са наполовина ами и закъснява с 2 месеца, голяма набутвация и никой нищо не ти казва!!!

Плащат се 90% от осигурителния доход (както при майчинските) т.е. зависи ня колко е осигуряван таткото, изчисляват дневна ставка, умножават по 15 и готово. Ние ги имахме по сметка още на следващия месец.

Общи условия

Активация на акаунт