Спи му се, но отказва да заспи?

  • 12 400
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Моля Ви за съвети, как да преспивам детето, вече е почти на 1 годинка, но не успявам да го преспивам. Наблюдавам го като си играе, доспива му се започва да клюма, но в момента когато го сложа да спи, и започва да врещи, обръща се и се изправя. Ако му дам да суче или го изведа навън и веднага заспива. Но в това лошо време, не може да сме постоянно навън, а да суче не ми се иска защото е голям и мисля скоро да го отбивам.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 1 237
Ами като за начало пробвай да го слагаш преди да се появят симптомите на заспиване, гушкайте се, пей песнички, приказки разказвай, и така докато се унесе. Имам съмнения че го слагаш прекалено късно - когато вече е превъзбуден.  Peace

# 2
  • Мнения: 1 536
Ами и ние  доста време се гушкаме преди да заспи.
Нищо друго не помага

# 3
  • Мнения: 6 713
Значи аз така приспивах на ръце до 1,4 месеца, отказваше да заспива ако просто я оставя в креватчето. Винаги трябва да е заспала, за да я сложа в него. Пробвала съм да я поставя в креватчето, да й пея, да й говоря, гушкане, гушкане, приказки разказвах, абе приспиванията ни траеха 1-2 часа, и ако не беше заспала директно се изправяше и надваше страшен рев. Просто пробвах какво ли не, но нищо - само на ръце и на ръце успявах да я приспя (аз кърмех до 9ия месец).
Но вече изчаках да стане малко по-голямка - на 1,4 месеца, защото вече разбираше повече. И я пробвах да заспи без нищо, само я гушнах, говорих й, милвах и излязох от стаята. Първият ден рева 15 минути, честно едвам дишах през това време, но този път бях решила вече да спираме с безкрайните дундуркания. Втората вечер плака още по-малко, после още по и вече изобщо не плаче. Случва се от време на време, разбира се, но не е като преди.
Въоръжи се с търпение, още мисля че сте малки за такъв експеримент, аз лично пробвах към годинката, но много плака, и после чак след 3-4 месеца.

# 4
  • Мнения: 1 174
Ами щом заспива с кърмене, може да опиташ като мен. Аз направих така - като видя, че му се спи /търка очите, гледа умно  Wink и се прозява/, вземам го на спалнята и го кърмя, ама нарочно му говоря, бутам му ръчичките, не му давам да заспива. После като си посуче го махам от гърдата и давам биберон, гушвам го с гръб към мен, обърнат на една страна и го милвам и той понеже е вече отпуснат от кърменето и лесно се предава. Понякога се налага да стана права и да го гушна, като му сложа главата на рамото ми и леко се полюлявам. Целта на тия работи е да се отпусне детето и да е готово за сън - затова и кърменето или полюляването, да се успокои. Ще видиш как лесно ще заспи после. За да избегнеш кърменето по - нататък - пробвай с полюляването или давай вода, сокче, нещо такова и пак същата процедура - не даваш да заспива, а после вече с гушкане да заспи. Детето ще отдели кърменето от ритуала за заспиване, кърменето ще го свързва с хранене, а заспиването с гушкане и галене, евентуално полюшкване. При мен се получи този резултат за около месец /малкия беше на 11 месеца като започнах/ и сега на годинка и месец той заспива с гушкане, имаме кърмене сутрин след събуждане, вечер след баня, нощем когато дойде  Laughing
Нощните кърмения ще си останат поне още 3-4 месеца, не искам да го насилвам. Дневните ограничих и промених начина на заспиване за да улесня майка ми, която ще го гледа денем от януари.
Важо е също да знаеш кога обикновено му се доспива. Аз знам, че моя фъстък става към 8ч., после спи от 11ч - 11,30 до към 2ч. и следобед от 4 докъм 5,30ч. Вечер около 9,30 -10ч. Става мрънкав ако се промени режима. С храната яде когато дойде, не мога да кажа някакъв режим, но съня трябва да си е тогава, в противен случай става почти невъзможно да го приспиш. Наблюдавай детето кога иска да спи, приспивай горе долу по едно и също време и ще се получи.
Сега моето бебе може да бъде приспано от всеки, докато по - рано само с мен или в количка.

# 5
  • Мнения: 765
Има и такива бебета, казвам аз винаги в такива случаи. И на майките, които имат спящи бебета, винаги им се струва, че майките на неспящите бебета нещо не правят, както трябва.
Аз съм изпробвала буквално всичко - спане с мен в леглото, спане в отделна стая, приспиване на гърда, оставяне в легълцето буден, оставяне в легълцето и приспиване, докато заспи (половин час не ни мърда), спане в количката навън, спане в количката на терасата... В крайна сметка метод, който в определен период е действал, след два-три месеца примерно е спирал да действа (само като пример - на 2 месеца спеше с нас в леглото и ни беше добре на всички, с около 2-3 кърмения на нощ, след което веднага заспиваше; на 5 месеца вече беше ад, сучеше по цяла нощ, и ако се завъртя, се буди и плаче).
Дневните спането са дори по-сложни от нощните, освен това се буди по няколко пъти и пак приспиване половин час и т.н.
В обобщение - освен че трябва много внимателно да следиш детето кога му се спи и какво го успокоява (например се оказа, че мога да полюшвам моя безсънник в креватчето, все едно го галиш по гръбчето, но леко му въртиш телцето като за люлеене; преди да се сети за това една жена, която го гледа, сме люлели я бебето, я кошарата, я количката); много търпение; и аз също мисля, че в един момент трябва да видиш дали не може да го оставиш да плаче (все пак моят съвет е да влизаш през 2-3-5 минути, за да види, че не си изчезнала безвъзвратно, но без да стоиш много и без да го взимаш, за да разбере, че в крайна сметка трябва да си заспи само). И после пак много постоянство и минимум промени (например на около годинка бях успяла да го науча да спи по цяла нощ, точно с плачене. Обаче понеже живеем в чужбина, след около три седмици пътувахме за България и той пак почна да се буди все по-често, за около месец се беше върнал на варианта 10-тина будения на нощ). В момента долу-горе спокойно спи - с частично оставяне да плаче, частично приспиване само в кошарката, с една дума - максимално възможно оставяне да заспива сам.
И освен това и с израстването постепенно се оправят нещата.

# 6
  • Мнения: 57
щом заспива навън опитаи да го приспиваш в количката.Дъщеря ми отказва да заспива в леглото си по никакъв друг начин немога да я накарам само в количката  пускам телевизора и я оставям ,ако се наложи я люшкам и като заспи я пренасям в креватчето...

# 7
  • София
  • Мнения: 44 218
аз не виждам какво му е голямото на детето ти. бих го приспивала пре спокойно с кърмене.
Другият вариант е на голямото легло и да лягате заедно, после ако  спи дълбоко да го пренасяш и така.
Може и да пробваш просто да забележиш кога почва да клюма и да почнеш да го слагаш 20-тина мин по-рано....да четеш приказка или да пееш песничка...ако се унася от това....може като вече прояви признаци, да е преуморен и да му е трудно да заспива....

# 8
  • Мнения: 647
Моят син януари ще става на 4 г. и заспиването е кошмар! Направо ад, вече нямам сили и нерви, дори да му се спи и две да не вижда, просто не ляга, пощурява и прави какво ли не, но не и да легне да спи! Надявам се бебето поне да е кротичко.  Praynig

# 9
  • Мнения: 8 242
Още се приспиваме с кърмене.. и няма друг вариант.. ако съм наблизо..
Може да се пули по 20 часа в денонощието..

# 10
  • Мнения: 9 776
И аз приспивам с кърмене. Ако случайно не мога да го приспя така, го слагам в кошарката и той след малко почва да мрънка. Изчаквам известно време, и като отиде работата на плач, го вземам и лягаме на спалнята. Ако му дам да суче, заспива веднага, но ако не му дам, се гушваме и заспива след малко. Понякога правим това упражнение по 2-3 пъти, докато заспи, но предимно през деня. Вечер ми е лесен все още Laughing. Пък ти като го кърмиш все още, защо се чудиш как да го приспиваш?

# 11
  • Мнения: 6 713
Е момичето е написало вече, че скоро обмисля отбиване.

# 12
  • Мнения: 8 242
Е момичето е написало вече, че скоро обмисля отбиване.
Да, ама детето явно не мисли като нея  Laughing

# 13
  • Мнения: 212
OK, да прдположим че ще бъде волята на детето и ще му давам да суче преди заспиване, но какво става с режимът му на хранене тогава????????? Връщаме се на хранене през 2 часа? Отчайвам се със всеки изминал ден

# 14
  • Мнения: 8 242
Ау, ама вие и режим ли имате  Crazy
Виж.. кърменето не е само за хранене Simple Smile Още повече за голямо бебе на годинка.. едва ли му е единствената храна Simple Smile ..
Изгради си 4 твърди хранения на ден - с каша, пюре или там каквото ядете.. а кърменето изобщо не може да е проблем - дали суче по 3 или 10 пъти на ден Simple Smile .. за заспиване още по-малко ..

Общи условия

Активация на акаунт