Какво мислите за виниловите настилки

  • 60 359
  • 63
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 377
Слагайте квото ви е кеф! Живи и здрави!

# 46
  • Мнения: 315
Момичета, какво го превъзнасяте тоя НЕбалатум. Не виждате ли, че няма собствен облик, а евтина (май не особено) имитация на дърво, теракот и др. Снимки и рисунки.

Цитат
Аз лично ламината много не го харесвам - за мен това си е пресована хартия. Паркета колкото и топло да държи не  е много функционален. При едно наводнение в маминия апартамент се разду и изглеждаше ужасно след това. Също ми изглежда и малко архаичен. Искам нещо по-съвременно,

 Shocked Shocked
По-добро от естественото няма! Това, което се среща в природата. Щом паркета ти изглежда архаичен (прости реакцията ми, но  Shocked) постели на пода найлони, хем ще се предпазиш от наводнение. Може да го обрисувате с картинки на " архаичен" паркет, или още по-архаичните мрамор и гранит.
Мила, не споря с теб, на мен просто така ми харесва. Искам нещо по-различно. А това, което се среща в природата не  е задължително да се осакатява и да се слага по подовете. Световната тенденция е да се използват изкуствени и еко материали, сиреч неща, които "имитират" естественото и придават същия уют, без да разрушават естествената екосфера с изсичане на горите... Ние в България май не сме дорасли да мислим по този начин newsm78

# 47
  • Мнения: 377
Тези настилки и др. съвременни материали въобще не са "еко". Те вредят на околната среда много повече. Но да не влизаме в дискусии, които не са предмет на темата.
Щом ви харесва, дерзайте. Просто ме позволете да не се съглася колко "архаични" са другите настилки.

# 48
  • софия
  • Мнения: 2 140
Лорче,не се хаби,мила! NaughtyНе можеш да промениш
закостенелите възгледи на хората. Crossing Arms

Последна редакция: нд, 20 дек 2009, 19:45 от smehorana

# 49
  • Мнения: 315
Тези настилки и др. съвременни материали въобще не са "еко". Те вредят на околната среда много повече. Но да не влизаме в дискусии, които не са предмет на темата.
Щом ви харесва, дерзайте. Просто ме позволете да не се съглася колко "архаични" са другите настилки.
Разбира се, че ти позволяваме! Това си беше лично мое мнение, по простата причина, че в маминия апартамент паркета ужасно ми е омръзнал, както и скърцането му. За другите настилки нищо не съм казала, но те не стават за поставяне навсякъде. А за "еко" материалите, че замърсяват околната среда, има начини за рециклиране и уползотворяване отново, но както казах, в България мисленето е различно. Аз лично съм завършила "Полимери" и ми е ясна тази материя...
Тук приемаме всякакви мнения, защото темата е такава. На мен ми е интересно колко хора имат такива настилки, защото не ссъм срещала у познати, освен в чужбина. Също са ми интересни и отрицателните мнения, които евентуално биха ми "отворили" очите за отрицателните им качества. Аз лично не си натрапвам мнението на никой, право на всеки е да си има собствено такова Hug

# 50
  • Мнения: 3
Здравейте дами,

Искам да внеса малко разяснения и информация относно виниловите настилки.

Виниловите настилки, според техния строеж биват хетерогенни и хомогенни.

1. Хетерогенните винилови настилки /PVC настилки/ са подходящи за обществената област - за офис и търговски центрове с директен контакт от улицата, здравни заведения, училища и детски градини, магазини, аптеки, болници, заведения за обществено хранене, помещения, в които има производство на леката промишленост, шивашки цехове и т.н., поради притежаваните от тях свойства. Тези настилки предлагат безкрайни възможности за дизайн и цветово разнообразие.  Хетерогенните винилови настилки са изградени от няколко слоя:

- горен слой прозрачен полиуретан, едновременно гъвкав и достатъчно твърд, който предпазва настилката от износване и увреждане.

- слой, носител на цвета.

- слой стъклени фибри.

- долен PVC слой.

Дебелината на настилките варира от около 2 мм до 4 мм. Горният полиуретанов слой също е с различна дебелина в зависимост от колекцията, общата дебелина на настилката, класа износоустойчивост и областта на приложение. Някои от колекциите имат в състава си кварцови частици и корборунд, което обуславя завишените им противоподхлъзващи свойства.

Виниловите настилки притежават шумозаглушаващи, противоподхлъзващи и топлоизолационни свойства. Поддържат се и се почистват лесно. Тези настилки са високо износоустойчиви, което определя и дългият им живот. Цветовото разнообразие е голямо, възможни са комбинации между цветове и колекции.
Виниловите настилки се монтират като се лепят пълноплощно. Поради спецификата на материала, основата трябва да бъде гладка, равна, здрава, добре почистена от остатъци от прах и мръсотия. Ако има проблем с основата, това може да доведе до проблеми с настилката - да се скъса, да се надуе и др. Снадките между ролата се заваряват със заваръчен шнур.   

Относно почистването - почистват се с прахосмукачка и влажен моп. Колкото до запечатката - да може да се направи, но не е задължително.

Този тип настилки имат продължителен "живот" - над 10 години. При правилна подръжка, добър монтаж и добре подготвена основа могат да изкарат много повече.

Разбира се, има и винилови настилки, подходящи за домашната област, но те се различават от тези за обществената. Те са по-меки, по-дебели и не притежават същато износоустойчивост и здравина, както тези за обществената област. Затова, когато избирате винилови настилки за офис помещение или магазин, обръщайте внимание на техническите данни и посочения в тях клас износоустойчивост.

Относно балатума - това е остарялото название на виниловите настилки, които масово се полагаха в апартаментите миналия век. Другото название, което също се използваше за виниловите настилки е линолеум, което е неправилно, тъй като линолеума е коренно различен тип настилка.

И тук стигаме до това що е то линолеум? Не това не е балатум.
 
2. По състав линолеума представлява изцяло екологичен и природен продукт - в състава му влизат ленено масло, дървесна смола и дървесно брашно, пигменти, коркови частици и юта. Настилката е изключително популярна за полагане  в обществени области, където хигиената е от съществено значение. Това е така, тъй като благодарение на естествените лечебни и бактерицидни свойства на лененото масло върху настилката е практически невъзможно да се развиват най- разпространините в света MRSA бактерии. Това я прави особено подходяща за лекарски кабинети, болнични стаи и коридори, аптеки и детски градини.  Цветовото разнообразие е уникално. Линолеума е хомогенна настилка с продължителен "живот", който се поддържа чрез периодично нанасяне на "запечатка". Чрез нея се постига запълването на микропорите с износоустойчив химикал. Има линолеуми с фабрично нанесена запечатка, която не се нуждае от подмяна през първите пет години от живота на настилката, като по този начин се спестяват разходите по поддръжката й. Дебелината на линолеума варира, най-масово прелаганите линолеуми са дебелина 2.00 мм., 2.20 мм., 2.50 мм. Настилката се монтира, като се лепи пълноплощно с лепило, а снадките се заваряват със заваръчен шнур. Основата трябва да бъде равна, гладка, здрава, суха, почистена от прах и мръсотия. Почистването става с прахосмукачка и при необходимост влажен /влажен, а не мокър/ моп.

Относно това дали са подходящи за дома или не - лично моето предпочитание е паркет /има предвид трислоен паркет или масив, не става въпрос за ламиниран паркет, тъй като такова "животно" няма, наименованието е ламинат/ и/или дебел вълнен мокет.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 365
Относно балатума - това е остарялото название на виниловите настилки, които масово се полагаха в апартаментите миналия век.

един въпрос по горното - защо тогава по магазините се продават отделно "балатуми" на цена около 10 лв/кв.м., докато т.н. "винилови настилки", предлагани основно от фирми без магазини или шоурумове, тръгват от цени 30 лв/кв.м без монтажна?

# 52
  • Мнения: 3
Здравейте,

Фирмите, без магазини и шоурумове, работят с корпоративни клиенти и предлагат настилки за обществената област /те затова нямат магазини, тъй като са насочени към друг тип клиенти и предлагат друг тип материали/. Виниловите настилки, предназначени за обществената област, са по-здрави и много по-износоустойчиви от тези за домашната. Домашните настилки нямат място в обществените сгради, тъй като нямат нужните качества и само след няколко месеца ще е необходим нов ремонт /който разбира се също струва пари/. Затова настилките за офиси и болници струват повече.
Разбира се, цените варират много - зависи от производителя на настилката, качествата, количеството и др.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 365
благодаря за пояснението. попитах, защото преди време търсих настилка за една група в детска градина и на няколко места ми твърдяха, че виниловите настилки не били балатум. от вас разбирам това, което и аз инстинктивно си мислех - че и двете са винилови настилки, но с различно приложение и характеристики.

# 54
  • Мнения: 3
Да, виниловите настилки не са балатум. Другото име на виниловите настилки е PVC настилки. Това наименование балатум е останало от миналато, не мога да кажа точно от къде. Хората го ползват обаче, и като стане въпрос за балатум те се сещат за точно за виниловата настилка вкъщи. Те и на виниловите настилки също викат линолеум Simple Smile обаче те се две различни неща.

Колкото до настилките за детска градина - изключително подходящ е линолеума.
Първо, напълно естествен е. Второ, снадките между ролките се заваряват със заваръчен шнур, което не позволява създваването на мръсни фуги, където да се събират микроби и боклуци. Трето, лененото масло съдържащо се в линолеума има естествени бактерицидни свойства.
Снимки от детска градина с линолеум има тук - http://www.podovinastilki.com/bg/nc/proekti/proekti-katalog/?gro … _projects_uid=111

# 55
  • Мнения: 1
Дали става за фитнес зала, домашна имам предвид? В смисъл по-топъл ли е от паркета и дали е удароустойчиво? Почиства ли се с мокър парцал и препарат?
Да подходящи са за фитнес зали можеш да погледнеш ето тук:www.geramis.net

# 56
  • Мнения: 18 542
Хм, интересно защо няма прехласнати по снимките от къщите, които показвате? Всъщност те досега са най-големия аргумент в полза на тези, които са против. Rolling Eyes
Сигурна съм, че ако не знаеше какъв е вида на настилката, по снимките нямаше да познаеш, че не е дървен паркет. Всъшност от тези снимки никой не може да бъде сигурен това паркет ли е, ламинат ли е или винилова настилка/балатум. (визирам специално снимките на smehorana

Определено се замислям дали да не сложа такъв вид настилка в детската стая. Със сигурност няма да е имитация на дърво, по-скоро цвят, но още не съм решила, а и имам време. Виждала съм и кофти варианти, но и много добри такива на този вид настилка.

# 57
  • Мнения: 0
            Здравейте,
Виниловата настилка е подово покритие от ново поколение, все още безизвестна и неразпространена и като всичко ново и неизвестно се отрича, но това е настилката с най-добри качества, измислена досега! Притежава няколко свойства: шумозаглушаваща, противоподхлъзваща, топлоизолационна, електропроводима, антибактериална (специално разработена срещу проникване на мухъл), при пожар пламъка е самозагасящ се, с безкрайни възможности за дизайн и цветово разнообразие и с най-дълга гаранция от производител!Ако някой може да ми посочи друг вид настилка с всички тези качества да заповяда Simple Smile) Тук може да видите интересни решения с винилови настилки:  http://www.mb-flooring.com/vinyl-flooring-images.html

# 58
  • Мнения: 686
 Каква е разликата между виниловите настилки и линолеум?
 Стават ли да се поставят върху водно подово отопление,също и върху сух под?

# 59
  • Мнения: 177
Преди няколко месеца и аз попитах за същото. Получи се интересна дискусия, включи се една мама, която професионално се занимава с това. Ето линк към темата.
[urlhttp://www.bg-mamma.com/index.php?topic=522300.0][/url]

Общи условия

Активация на акаунт