Машина за хляб-23 част

  • 49 692
  • 741
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 2 658
аз да докладвам за баницата, за снимка не остана  Grinning Явно наистина с баклавата голямата ми грешка беше, че забравих олиото за тестото. Сега като направих всичко, както трябва, стана супер. Много са крехки корите, направо се топи в устата. Peace
Петя, колко горе-долу брашно използва за тестото? Има ли значение с каква точилка се точи - дълга и тънка или дебела и къса?
Момичета наистина страхотни красоти сте поазали последните страници  Hug
ами знам ли, аз правих половин доза и май сложих около 250гр брашно. Трябва да е меко тестото, но да не лепне много. По принцип точилката има значение, но тука заради нишестето няма проблем, а и корите излизат по-малки, около Ф25-30.

# 721
  • Разград
  • Мнения: 3 110
denis1906,не е от маята.На бързата програма така стават хлябовете,и за да получим по-добър резултата на 10-тата минута от началото на програмата спираме и отново стартираме пак отначало.Така тестото се измесва по-добре,също така се удължава времето и резултата е по-добър.Може и два пъти така да се спре и пусне програмата.

# 722
  • Мнения: 161
след всички вкусотии които показвате тук аз реших днес да забъркам един кекс , че да видя какво ще стане накрая.Сегая моята приятелка/машинката/бърка кекса Praynig

# 723
  • София
  • Мнения: 102
Да кажа и аз, откакто имам машинката (от дядо Коледа) досега ползвам само брашната на Арчар -пълнозърнесто и ръжено-пшенично. При нас в Т-маркет са малко по-скъпи (около 1.30). Доволна съм. Не ги смесвам с бяло брашно, ползвам суха мая, слагам винаги 1 ч.л. лимонов сок и различни семенца. Става добър хляб, според моя вкус. Само последния път бях изчерпала запасите, та добавих и типово брашно, ползвах бързата програма (вече благодарих за отличната идея) и пак стана.
Така и така съм се разписала искам да ви кажа, млади дами, че сте изключително мили и отзивчиви. Цяло удоволствие е човек за влезе в темите ви. От сърце желая здраве и късмет както на вас, така и на семействата ви.

# 724
  • София
  • Мнения: 12 302
  Някой може ли да ми каже в София откъде мога да си купя резервна кошница и бъркалки за Мулинекс?

# 725
  • София
  • Мнения: 6 232
  Някой може ли да ми каже в София откъде мога да си купя резервна кошница и бъркалки за Мулинекс?
звънни в сервиза-те би трябвало да продават.

# 726
  • Мнения: 161
  Някой може ли да ми каже в София откъде мога да си купя резервна кошница и бъркалки за Мулинекс?
И аз те съветвам да звънеш в Сервиза ако не продават поне могат да ти поръчат и да ти ги доставят.Така бяхме си поръчали капак за една сокоистисквачка и ни го доставиха

# 727
  • Мнения: 342
Здравейте нещо съм се отчаяла и имам нужда от вашата подкрепа като на по знаещи. Та аз попринцип правя хляба на бърза програма, но той никога не става много надигнат. Правила съм веднъж френски -резултата трагичен - твърда кора, хляб на дупки все едно е превтасал и много лепкав въпреки че е опечен. та бяхме на гости в петък и там опитах страшно вкусен хляб - по рецепта от книжаката ма мулинекса(и моята машинка е такава,но досега само на рецепти от темичката се доверявам. Реших да направя и аз това страхотно хлябче 600гр. брашно, 2 с.л олио, 2с.л. захар, 2 ч.л. сол, 2с.л сухо мляко -нямах затова сложих 125 мл. пр.мляко +200 вода, 1,5 ч.л. суха мая - сложих толкова точно а не цялото пакетче от 7 грама. Хората го бяха правили на най твърда кора и аз така. РЕзултат  Cry ужасен - кора камък твърда, вътрешност цялата на кръгли дупки и леко лепкав пак , абеееееее превтасал ли е какво а си е на програма от 3 , 20 часа. Гледам ващите корички отгоре едни гладички, а моята и там имаше дупки и шупли. Знам ли и аз защо така се получава  Confused 
дали маята ли е  била малко?

Последна редакция: вт, 12 яну 2010, 12:15 от Щастлива съм!

# 728
  • София
  • Мнения: 7 987
аз да докладвам за баницата, за снимка не остана  Grinning Явно наистина с баклавата голямата ми грешка беше, че забравих олиото за тестото. Сега като направих всичко, както трябва, стана супер. Много са крехки корите, направо се топи в устата. Peace
Петя, колко горе-долу брашно използва за тестото? Има ли значение с каква точилка се точи - дълга и тънка или дебела и къса?
Момичета наистина страхотни красоти сте поазали последните страници  Hug

Това е вчерашната ми баница с кайма.


Не я публикувах тук защото тестото го замесих на ръка. Оказа се, че съм си внушил, че имаме готови кори за баница ама ... и т.н. Значи отиде ми около 800 гр. брашно приблизително 300-400 мл топла вода, по една супена лъжица олио, оцет и сол. И там както са ти писали нали тестото меко. После го режиш на топки намазваш ги много хубаво с олио и ги оставяш да се отпуснат около половин час.

Не знаех че вида на точилката има значение. Аз си имам една обикновенна, която съм си купил от както съм се оженил, но сега пък имам една това дето е дебела с две тънки дръжки отстрани. Критерия ми за кора е докато видя да ми прозират шарките на мушамата върху която точа. По принцип обаче много тънки кори не приемам, защото те после ми се губят между плънката.

Здравейте нещо съм се отчаяла и имам нужда от вашата подкрепа като на по знаещи. Та аз попринцип правя хляба на бърза програма, но той никога не става много надигнат. Правила съм веднъж френски -резултата трагичен - твърда кора, хляб на дупки все едно е превтасал и много лепкав въпреки че е опечен. та бяхме на гости в петък и там опитах страшно вкусен хляб - по рецепта от книжаката ма мулинекса(и моята машинка е такава,но досега само на рецепти от темичката се доверявам. Реших да направя и аз това страхотно хлябче 600гр. брашно, 2 с.л олио, 2с.л. захар, 2 ч.л. сол, 2с.л сухо мляко -нямах затова сложих 125 мл. пр.мляко +200 вода, 1,5 ч.л. суха мая - сложих толкова точно а не цялото пакетче от 7 грама. Хората го бяха правили на най твърда кора и аз така. РЕзултат  Cry ужасен - кора камък твърда, вътрешност цялата на кръгли дупки и леко лепкав пак , абеееееее превтасал ли е какво а си е на програма от 3 , 20 часа. Гледам ващите корички отгоре едни гладички, а моята и там имаше дупки и шупли. Знам ли и аз защо така се получава  Confused

Хайде сега заедно да анализираме нещата. Първо 2 с.л. сухо мляко пишеш, че си заменила с 125 мл прясно млясо и си добавила 200 мл. вода. Кажи ми моляте по оригиналната рецепта колко е всъщност течността.

Ако наистина ти е много твърда кората тогава карай само на средна или дори на най-слабата (всъщност с вида на кората до някъде регулирате и температурата и продължителността на печене), после много лесно можеш да включиш на програма за печене още 10 минути, но иначе един път препечеш ли хляба после връщане назад няма. Когато ти е твърда кората имай в предвид, че когато хлябът престои тя омеква.

Дупките и шуплите означава превтасване, затова виж си количеството мая. Когато имате продължителни програми голямото количество мая води до превтасване. Аз си позволявам да слагам повече мая но напомням, че аз готови програми не ползвам, а комбинирам прорамата за месене и втасане и после за печенето. Така си контролирам втасването и щом обема ми се удвои почвам да печа.

# 729
  • Мнения: 342
По рецепта е 325 мл вода

За съжеление на тази тухла няма омеквне на кората.

А иначе нали виски слагат 7гр суха мая за брашно 500гр-1кг, а аз сложих едва 1,5 ч.л. от пакетчто, мисля че има вътре в плика още 1 или 2 и половина още.

 А за печенето толкова страно, по книжката гледах че независимо колко е дебела коричката все е 1 час за хляб 1 кг. , което ме навява на мисълта че да не би според коричките мощността на самите реотани да са различни при различни степени на коричката. Аз си мислех че за твърда трява да е 1 час, за средна 55 мин например и така а то не е така все си е 1 час

Последна редакция: вт, 12 яну 2010, 12:44 от Щастлива съм!

# 730
  • София
  • Мнения: 7 987
По рецепта е 325 мл вода

За съжеление на тази тухла няма омеквне на кората.

А иначе нали виски слагат 7гр суха мая, а аз сложих едва 1,5 ч.л. от пакетчто, мисля че има вътре в плика още 1 или 2 и половина още.

Значи течноста не сме я объркали и е точно.
Някъде назад тук в тази тема съм публикувал разбивката на програмите на Мулинекс. Мога ли да те помоля да видиш таблицата и да ми кажеш коя точно програма ползваш и съвпада ли там разбивката на нея. Освен това внимавай при определянето на обема на хляба. Ако печеш например 600 гр. хляб да не слагаш настройките за 1000 гр., защото при тази ситуация машината увеличава времето за печене.

# 731
  • Мнения: 37
Здравейте нещо съм се отчаяла и имам нужда от вашата подкрепа като на по знаещи. Та аз попринцип правя хляба на бърза програма, но той никога не става много надигнат. Правила съм веднъж френски -резултата трагичен - твърда кора, хляб на дупки все едно е превтасал и много лепкав въпреки че е опечен. та бяхме на гости в петък и там опитах страшно вкусен хляб - по рецепта от книжаката ма мулинекса(и моята машинка е такава,но досега само на рецепти от темичката се доверявам. Реших да направя и аз това страхотно хлябче 600гр. брашно, 2 с.л олио, 2с.л. захар, 2 ч.л. сол, 2с.л сухо мляко -нямах затова сложих 125 мл. пр.мляко +200 вода, 1,5 ч.л. суха мая - сложих толкова точно а не цялото пакетче от 7 грама. Хората го бяха правили на най твърда кора и аз така. РЕзултат  Cry ужасен - кора камък твърда, вътрешност цялата на кръгли дупки и леко лепкав пак , абеееееее превтасал ли е какво а си е на програма от 3 , 20 часа. Гледам ващите корички отгоре едни гладички, а моята и там имаше дупки и шупли. Знам ли и аз защо така се получава  Confused  
дали маята ли е  била малко?


майка ми прави по тази рецепта за мулинеск около 1,500 кг хляб,но ползва жива мая и другото което прави е 2 сл. захар ,1 с.л сол. става си прекрасен хляб от 1 година го прави по тази рецепта. преди 2 седмици беше сложила повече олио и не бухна много и отвътре беше блажен хляба

# 732
  • Мнения: 7 190
Щастлива съм! , кажи точно коя е рецептата от книжката и на коя програма пускаш хляба?

# 733
  • Мнения: 342
Значи рецептта е втората от книжката, направих го за хляб 1 кг. на първа програма 3,20 продължителност.

[/quote]
майка ми прави по тази рецепта за мулинеск около 1,500 кг хляб,но ползва жива мая и другото което прави е 2 сл. захар ,1 с.л сол. става си прекрасен хляб от 1 година го прави по тази рецепта. преди 2 седмици беше сложила повече олио и не бухна много и отвътре беше блажен хляба
[/quote]

А колко жива мая слага?

Последна редакция: вт, 12 яну 2010, 12:57 от Щастлива съм!

# 734
  • Разград
  • Мнения: 3 110
дядо хаджия,още вчера ти видях баничката,много вкусна изглежда  Peace .Скоро и аз ще се престраша да направя една баничка от точени кори мое производство.
Сега да си покажа пълнозърнестото хлебче,доволна съм,има какво да се желае.Никога не бях виждала даже какво представлява такова тесто,докато го улуча.........С втасването не се справих,че се притесних да не превтаса и го включих на печене.Грозничко е,но се надявам да е вкусно.Преди малко го разрязах,добре изглежда,но е можело още да втаса тестото.



Щастлива съм,а брашното какво ти е?Така като гледам рецептата само бих намалила захарта на 1 непълна сл.А наблюдаваш ли тестото в началото,дали се оформя на хубава топка?

Общи условия

Активация на акаунт