Защо не дават направления Джи-пи-тата??

  • 5 817
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Абе здравеопазването ни не е никакво опазване, ами направо разбиване Rage

Не бях ходила на лекар откакто бях бременна, като с това се и изчерпва ходенето ми на лекар през съзнателният ми живот - ами наложи ми се вчера да отида, че нали ми се полага ваксина за дифтерия и тетанус, но се оказах болна, та не успях. Какво да ви кажа, хич да не стигаш до лекар, не стига че вниманието е нулево, ами мнооооого ме съмнява кой колко е компетентен. Направление за гинеколог естествено не ми дадоха - ще ходя пак началото на отомври............обаче иначе и аз съм редовен здравноосигуряващ се, само дето не ми е ясно за какво точно ме осигуряват - за здрав или за болен newsm78

# 16
  • Мнения: X
Да, и аз съм бясна на тази тема от тази сутрин  #Cussing out
В последните 3 дни имам 3 положителни теста за бременност и тази сутрин отивам да му искам направление, а той ми вика - във вторник  Shocked #Cussing out Амен треска ме тресе и искам да ме видят да ми кажат истина ли е това или не... и накрая сигурно ще ида на частен, щото няма да изтрая... Crazy Пък и ме наболява малко встрани и ми потече вчера едно светлокафяво... Гадни лекари  #Cussing out Язък дето ми прибират толкова пари всеки месец  Cry


Ха, че аз като забременях хич не ходих да им се моля - пак в поликлиниката си отидох, но без направлени - платих си 10лв. казаха ми, че наистина съм бременна и чак тогава вече си исках направление.

# 17
  • Мнения: 1 753
Доколкото съм запозната причините за 2:

1. Имат ограничен брой направлнеия за 1 месец и обикновено си ги кътат за "свои" хора. Защо е ограничен броя на направленията, не мога да ти отговоря. Това е поредното нещо, което ме убеждава, че живея в държавата на абсурдите.

2. Когато джипитата препращат пациенти на "по-горно" ниво, парите за този пациент, които се плащат от НЗОК се изплащат на последния лекар, който се занимава с пациента. сиреч, ако ти даде направление левчето (или там колко пари са), което НЗОК плаща няма да отиде в неговия джоб, а в джоба на специалиста при който те е пратил.

 Tired

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз не си обяснявам защо има лимит, и то такъв?!? Винаги като поискам никога не може да ми даде- свършли били още в началото на месеца! #Cussing out Това е поредната гавра с обикновения данъкоплатец в скапаната ни държава  #2gunfire

# 19
  • Мнения: 5 370
И аз не си обяснявам защо има лимит, и то такъв?!? Винаги като поискам никога не може да ми даде- свършли били още в началото на месеца! #Cussing out Това е поредната гавра с обикновения данъкоплатец в скапаната ни държава  #2gunfire
Моят мъж има една приказка-малко груба,да ме извините Embarassed
"тая скапана държава да го д...а.първо ще има за мене,а после за нея"-имаше предвид плащането на данъците.
Иначе по темата-аз ,да ви призная, май взех максимално да избягвам държавните"безплатни"услуги. Откакто съм забременяла,била бременна и родила-разчитам на частния прием. Но може ли някой,примерно,на минимална да си го позволи??? Иначе моето джи пи не ми отказа направление още на първото ходене-за ЖК имам предвид-но аз му го върнах,щото там,дето ходех.си беше официално платено.
И за дечкоса сега ходя пак на частно и съм си много доволна,плюс,че педиатърът ни се води един от добрите в София. Heart Eyes
Но пак казвам-тия пари,дето ни ги взимат ката месец-де отиват на май.....та си?? #Cussing out

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
  И аз съм много учудена като ми кажат "ела в началото на месеца". Добре де ами ако нещо се наложи спешно в края на месеца какво става - отиваме на частно и в крайна сметка за какво плащаме тези здравни и аз незнам.
  Преди няколко месеца отидох за направление за очен лекар и джипито се опита той да ми даде диагноза /а той е педиатър newsm78/ - каза, че мъглявината на очите да си оправя с "Визин" и много съм работела с компютър. Но понеже настоях и отидох на очен се оказа, че имам хроничен конюнктивит, който вече лекувам 4 месеца. Сигурно трябваше да го послушам, а? За да си спести той направлението аз щях да се мъча.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Доколкото съм запозната причините за 2:

1. Имат ограничен брой направлнеия за 1 месец и обикновено си ги кътат за "свои" хора. Защо е ограничен броя на направленията, не мога да ти отговоря. Това е поредното нещо, което ме убеждава, че живея в държавата на абсурдите.

2. Когато джипитата препращат пациенти на "по-горно" ниво, парите за този пациент, които се плащат от НЗОК се изплащат на последния лекар, който се занимава с пациента. сиреч, ако ти даде направление левчето (или там колко пари са), което НЗОК плаща няма да отиде в неговия джоб, а в джоба на специалиста при който те е пратил.

 Tired

15 левчета отиват от джоба на твоето джи пи при другия специалист.
Моето джи пи също иска до 6-то число на месеца да си вземаме направленията ако имаме нужда, това го правила заради пенсионерите, защото искали постоянно за различни специалисти.
Пълна простотия. #Crazy

# 22
  • София
  • Мнения: 2 300
направленията им са мнооого малко
аз например за гинеколог не ходя изобщо, защото са по-нужни на бременните жени и ми е гузно да взимам
Направленията, които се дават на бременни не влизат в РС:
7. Извън стандартите по т. 4., ИМП изпълняват без ограничение следните дейности:
б) издаване на едно първоначално направление за наблюдение на бременни от лекар с придобита специалност “Акушерство, гинекология и репродуктивна медицина” от ОПЛ;



Ами например скоро и на мен ми се наложи да искам направление и моята лична лекарка ми се оплака че на месец и дават 50 направления, а тя има общо 1500 пациента Confused
Доколкото зная % отпускан от касата  на джипките е около 7, не 3 /в случая минимум 100бр., а не 50/


Освен това личната на детето ме светна, че за всяко върнато (неизползвано) направление от касата им дават на докторите по 5 лева. Та и това е една причина да не искат да дават.
Това не е вярно.



Освен това за децата няма ограничение в броя и въпреки това ГеПи-тата не дават направления.
Няма ограниение за деца от 0-6 години, при остро заболяване и при това за консултация с педиатър. Повечето джипита на малки деца са педиатри, а за други специалисти това не важи:
7. Извън стандартите по т. 4., ИМП изпълняват без ограничение следните дейности:
а) издаване на направление за консултация или съвместно лечение със специалист-педиатър за деца от 0 до 6 годишна възраст при остро заболяване от ОПЛ;



Ето какво е всъщност обяснението (от лекар-специалист в болницата го знам) - за всяко направление, с което пациент е изпратен при специалист, последният получава определена сума от здравната каса. Ако ГеПи-то не даде направление, в края на месеца ще му останат свободни направления, които то ще обработи така, че все едно само е извършило необходимия преглед от специалист и ще си прибере паричките от касата.
Направо пародия... #Cussing out
И това не е вярно.



Болничен лекар ми обясни , че личните лекари имат определен брой безплатни направления и неограничен брой платени направления. Т.е., ако свършат безплатните трябва да си купят от Здравната каса направления???
Няма такова нещо, но общо взето ако джипито надхвърли с много отпуснатия лимит, то е за негова сметка. 



Да, и аз съм бясна на тази тема от тази сутрин  #Cussing out
В последните 3 дни имам 3 положителни теста за бременност и тази сутрин отивам да му искам направление, а той ми вика - във вторник  Shocked #Cussing out
Няма право да ти отказва. Направление за наблюдение на бременност е извън регулативните стандарти. Писала съм по-горе.

Последна редакция: пт, 30 сеп 2005, 16:26 от Elfi

# 23
  • Мнения: 1 425
То нашето май вече не е здравеопазване, а човекозатриване  #Cussing out предишната ми лекара също се скъпеше за направления и аз я смених, но сегашната ми е перфектна в това отношение. Изпращала съм познати при нея, които не са по здравна каса и тя не им взема по 15 лв за преглед, а само 1,50 колкото е таксата.

# 24
  • In transit
  • Мнения: 11 826
Снощи имах същия проблем от мойта лекарка, исках и направление за гинеколог, че ми закъснява и ме болят яйчниците, а тя вместо да ми каже, че са и свършили направленията, взе да ми обяснява, че трябвало 15 дни да изчакам от последната менструация и бля бля. Баси, аз ще отида на 2 години 1 път да искам направление за доктор, те ще ми извадят от 9 кладенеца вода... КАто не пожела тя самата да ме прегледа пак добре, че предната ми докторка беше "специалист" по всичко, само и само да не ми даде направление.
Тая здравна реформа дето я направиха е пълен въздух под налягане. Въпреки, че съм осигурена, не съм имала случай , в който да не платя за нещо. Преди няколко месеца, когато ми откриха увеличение на щитовидната жлеза, ендокринолога ми изписа Л-тироксин, който бил безплатен. Да ама за да го взема, дадох 2 лева за здравна книжка, ходих 2 пъти до Здравната каса, 15 лева за преглед  и накрая се оказа, че въпросното лекарство струваше 3-4 лева!
Незнам какво да кажа, просто всички се гаврят с нас максимално!

# 25
  • In transit
  • Мнения: 11 826
То нашето май вече не е здравеопазване, а човекозатриване  #Cussing out предишната ми лекара също се скъпеше за направления и аз я смених, но сегашната ми е перфектна в това отношение. Изпращала съм познати при нея, които не са по здравна каса и тя не им взема по 15 лв за преглед, а само 1,50 колкото е таксата.

Моля те дай координатите на лекарката си, може да я сменя Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 2 858
@Elfi мерси за инфото много   bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 2 300
@Elfi мерси за инфото много   bouquet
за нищо   Sunglasses

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
Няма право да ти отказва. Направление за наблюдение на бременност е извън регулативните стандарти. Писала съм по-горе.

Цитат
Да, и аз си мислех, че няма право да ми отказва, но той ми казва всеки път, че направления има само в началото на месеца... Даже веднъж ми вика - "Ако ще и да раждаш - нямам" #2gunfire #Cussing out
А днес като му казах, че имам 3 положителни теста и може да съм бременна, той направо ми се изсмя и ми вика "Какви са тези тестове дето показват след 6-дневно закъснение - те не са верни"  Shocked #Cussing out #2gunfire
Ще го сменям тоя - само да дойде декември

# 29
  • Мнения: 1 391
ох, ми добре де - ама и мен кво ме интересува че са лимитирани -
имам нужда от лекари - то човек като се "повреди" често е на много места и трябват различни прегледи....

в моя случай след изкаран вирус, последва усложнения явно - изтръпване на пръсти, заглъхване на уши и т.н.

демек ми трябваше преглед за невролог, добре...

и днес когато попитах отново - дали трябва да ида при невролог, защото симтпомите ги има вече втори месец, ми беше казано, че те тези неща минавали мнооого бавно и че нямало лекарства.... само витамини и билкови....
един вид - за кво да ходя на невролог..... /за да не ми дадат направление/
същото беше и с очния....

ами ако трябва и на ушен да ида... май по добре да не се и опитвам...

и за кво плащаме осигуровки

а защо са толкова лимитирани тея направления??????
 newsm78 нещо хич, ама хич не мога да схвана  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт