Ваксини и Ваксинационни Програми

  • 135 641
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 585
Здравейте!Ако си спомняте имах преди време някои въпроси към Вас,във връзка са атопичния дерматит.
Атопичният дерматит не е противопоказание за имунизация-няма да го намерите в никоя от посочените три схеми като противопоказание. Можете да го ваксинирате спокойно. Аз лично съм ваксинирал деца с много тежки генерализирани АД без никакъв проблем. При някои деца след ваксиниране може да има леко изостряне на сухата кожа или по изразен обрив, но едно две намазвания с КС крем решава проблема. Ваксините са по-важни в случая.
Особено е препоръчително да не сменяте вида на ваксината в хода на имунизацията-нито търговската марка, нито вида.
За лечението на АД, който препарат намирате за полезен можете да го използвате.

# 16
  • Мнения: 8 585
Хубава тема. Поздравления! Не че ми е ясно всичко newsm78, но поне мога да попитам. С риск вече да е даден отговор на подобен въпрос искам да попитам и аз: Сина ми е на почти 7 месеца не са му правили никакви ваксини, освен тези които са задължителни.
Тези, които са задължителни, са пак ваксини. Hug За да отговоря, кажете кои точно сте направили. Тогава ще Ви кажа какво още можете да направите, или какво Ви липсва.

# 17
  • Мнения: 8 585
Birdie, дъщеря ми е на 1 г. и 6 мес. не сме срожили AktHIB, тъй като нашата педиатърка каза, че е добре да мине задължителния имунизационнен календар и тогава да я поставим. За другите  Менинго А плюс С и Превнар я попитах тя ми каза да не я натоварвам чак толкова. Би ли ми казала къде мога да прочета нещо
http://www.immunize.org/catg.d/rules1.pdf
http://www.immunize.org/
http://www.immunize.org/nt/
В имунизационните практики няма термин "натоварване" newsm78. Има защитени деца и незащитени такива.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Цитат
кажете кои точно сте направили. Тогава ще Ви кажа какво още можете да направите, или какво Ви липсва.
Малкия е роден на 13.03.2005
До тук са му направени :
Туберкулоза на 17.03.2005
Полиомиелит на 17.03.2005; 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ДТК на 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ПХВ на 16.03.05; 19.04.05; 15.09.05.
Написах и датите на ваксинациите ако това има някакво значение за приема на други ваксини в последстве.

# 19
  • Мнения: 8 585
Въпросите ми може да са тъпи, но виждам че тук пишат и специалисти затова ще питам
1. Нашата педиатърка ни препоръча да поставим Act HIB на Ради, един прием сега около 1г и 7-8 месеца /преди това не и е слагана/. Има ли някакви странични ефекти като температура или някакво друго усложнение? При реимунизацията с ДТК вдигна температура, защото се оказа че в момента и растат кучешките зъби, нямаше никакви други оплаквания.
2.Чета за ваксината срещу варицела. Прочетох и постинга на Лаура. Въпросът ми е мога ли аз да се ваксинирам, защото не съм боледувала от  варицела, а съм на 35 г и съм чувала, че като възрастен се изкарва много по-трудно?
Благодаря предварително и не ми се смейте Embarassed, все пак съм лаик в тази област.
Спокойно направете Акт-Хиб. Леко зачервяване или лека температура са единствените странични ефекти. Но аз много рядко ги наблюдавам.
Относно варицела-ваксината за възрастни-да, можете да я направите. Вижте тук:
http://www.cdc.gov/nip/vaccine/varicella/default.htm

# 20
  • Мнения: 8 585
Цитат
кажете кои точно сте направили. Тогава ще Ви кажа какво още можете да направите, или какво Ви липсва.
Малкия е роден на 13.03.2005
До тук са му направени :
Туберкулоза на 17.03.2005
Полиомиелит на 17.03.2005; 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ДТК на 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ПХВ на 16.03.05; 19.04.05; 15.09.05.
Написах и датите на ваксинациите ако това има някакво значение за приема на други ваксини в последстве.
Липсват:
*Акт-хиб->>6м,8м,10м и четвърта доза 12-15 месец. Задължителна ваксина във всички съвременни имунизационни календари.
*Превенар->>може да започнете при навършени 7месеца. Тогава->>2дози през месец и трета доза на възраст 12-15 месеца. Превенар е задължителен в САЩ, но незадължителен за повечето Европейски схеми. В Гърция е по преценка на педиатъра-аз го правя на ВСИЧКИ. Дори и тези до 5 годишна възраст извиках за една доза (над 2 год. възраст дозата е една). Над 6 години се слага по специални показания.
*Менингококов менингит-Neis-Vac-C->>две дози през два месеца. Незадължителна. В Гърция има много случаи на менигококов менингит и затова е задължителна тук.

# 21
  • Мнения: 667
Малкия е роден на 13.03.2005
До тук са му направени :
Туберкулоза на 17.03.2005
Полиомиелит на 17.03.2005; 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ДТК на 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ПХВ на 16.03.05; 19.04.05; 15.09.05.
Написах и датите на ваксинациите ако това има някакво значение за приема на други ваксини в последстве.
Интересна схема за приема на полио. Доколкото си спомням детето трябва да е на възраст не по-малка от 6 седмици за първия прием. Тук са го поставили още в родилния дом.
Какво се има предвид под ПХВ? (Предвид факта, че ми липсва и Hepatitis B това ли е?)

Последна редакция: пн, 03 окт 2005, 16:05 от SafeHeaven

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Цитат
*Акт-хиб->>6м,8м,10м и четвърта доза 12-15 месец. Задължителна ваксина във всички съвременни имунизационни календари.
*Превенар->>може да започнете при навършени 7месеца. Тогава->>2дози през месец и трета доза на възраст 12-15 месеца. Превенар е задължителен в САЩ, но незадължителен за повечето Европейски схеми. В Гърция е по преценка на педиатъра-аз го правя на ВСИЧКИ. Дори и тези до 5 годишна възраст извиках за една доза (над 2 год. възраст дозата е една). Над 6 години се слага по специални показания.
*Менингококов менингит-Neis-Vac-C->>две дози през два месеца. Незадължителна. В Гърция има много случаи на менигококов менингит и затова е задължителна тук.
При положение, че малкия е почти на 7м. и имам конфликти с педиатъра, мога ли по друго време да направя тези ваксини, които препоръчвате. Имам в предвид, че декември месец ще имам възможност да сменя педиатъра и по всяка вероятност до тогава няма да мога да му сложа тези ваксини. Януари той вече ще е на 10месеца, късно ли ще е?
И още нещо ваксината "Превенар" за какво е?
Извинявам се ако въпросите са тъпи  Embarassed?

# 23
  • Мнения: 8 585
Малкия е роден на 13.03.2005
До тук са му направени :
Туберкулоза на 17.03.2005
Полиомиелит на 17.03.2005; 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ДТК на 17.05.05; 28.06.05; 28.07.05
ПХВ на 16.03.05; 19.04.05; 15.09.05.
Написах и датите на ваксинациите ако това има някакво значение за приема на други ваксини в последстве.
Интересна схема за приема на полио. Доколкото си спомням детето трябва да е на възраст не по-малка от 6 седмици за първия прием. Тук са го поставили още в родилния дом.
Какво се има предвид под ПХВ?
ПХБ-противо-Хеп.Б (вероятно).
Тъй като след тази "първа" доза орално полио е получило още три, няма проблем от позиция на защитата. Макар че е грешка да дават полио в родилният дом. Общо взето е без негативни последици... Peace

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Цитат
ПХБ-противо-Хеп.Б (вероятно).
Противохепатитна - да. Аз много не съм наясно  Embarassed. Преписах това, което пише в картона на детето.

# 25
  • Мнения: 8 585
Цитат
*Акт-хиб->>6м,8м,10м и четвърта доза 12-15 месец. Задължителна ваксина във всички съвременни имунизационни календари.
*Превенар->>може да започнете при навършени 7месеца. Тогава->>2дози през месец и трета доза на възраст 12-15 месеца. Превенар е задължителен в САЩ, но незадължителен за повечето Европейски схеми. В Гърция е по преценка на педиатъра-аз го правя на ВСИЧКИ. Дори и тези до 5 годишна възраст извиках за една доза (над 2 год. възраст дозата е една). Над 6 години се слага по специални показания.
*Менингококов менингит-Neis-Vac-C->>две дози през два месеца. Незадължителна. В Гърция има много случаи на менигококов менингит и затова е задължителна тук.
При положение, че малкия е почти на 7м. и имам конфликти с педиатъра, мога ли по друго време да направя тези ваксини, които препоръчвате. Имам в предвид, че декември месец ще имам възможност да сменя педиатъра и по всяка вероятност до тогава няма да мога да му сложа тези ваксини. Януари той вече ще е на 10месеца, късно ли ще е?
И още нещо ваксината "Превенар" за какво е?
Извинявам се ако въпросите са тъпи  Embarassed?
Акт-Хиб, ако го дадете във възрастта 12-14 месеца (първата доза имам пред вид) имате нужда само от още една доза след 2 месеца. Значи, можете да почакате до 12 месечна възраст ( с много компромис обаче и общо взето нестандартна практика).

Превенар( Превнар) е 7 валентна (срещу седем щама) ваксина срещу вид Стрептокок (пневмоние). Важна и полезна. До 6 годишна възраст можете да я поставите, но броят дози, от които имате нужда, зависи от това, на коя възраст на детето слагате първата доза.

Последна редакция: пн, 03 окт 2005, 16:27 от Birdie

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Birdie благодаря Ви за изчерпателните отговори! Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 797
  Само да добавя, че в България няма ваксина против варицела, аз също исках да си я поставя, понеже не съм я карала, но от къде да я взема?

# 28
  • София
  • Мнения: 1 546
Birdie имам един такъв въпрос. Преди да установят на синът ми АБКМ (на почти 6 мес.) той беше ваксиниран с всички задължителни до този момент ваксини. Направена му е първа реимунизация против полиомиелит с ваксините отпускани от здравната каса.Сага му предстоят Втора реимунизация п/в полиомиелит и първа реимунизация п/в ДТК.От Юли месец е с диагноза Лактозна непоносимост и все още сме на диеата макар и не вече толкова строга. Има ли някакъв проблем да се направят тези две ваксини и какви точно да бъдат те? При последното посещение при специалист на протокола се препоръчва само ДТ да се направи. А за полиото ми се иска да сложа от другия тип ваксина. Какво ще ме посъветвате? Предварително Ви благодаря за обърнатото внимание. Hug

# 29
  • Мнения: 8 585
Birdie имам един такъв въпрос. Преди да установят на синът ми АБКМ (на почти 6 мес.) той беше ваксиниран с всички задължителни до този момент ваксини. Направена му е първа реимунизация против полиомиелит с ваксините отпускани от здравната каса.Сага му предстоят Втора реимунизация п/в полиомиелит и първа реимунизация п/в ДТК.От Юли месец е с диагноза Лактозна непоносимост и все още сме на диеата макар и не вече толкова строга. Има ли някакъв проблем да се направят тези две ваксини и какви точно да бъдат те? При последното посещение при специалист на протокола се препоръчва само ДТ да се направи. А за полиото ми се иска да сложа от другия тип ваксина. Какво ще ме посъветвате? Предварително Ви благодаря за обърнатото внимание. Hug
Диагнозата АБКМ по никакъв начин не променя ваксинационната схема. Оралното полио няма никаква връзка с АБКМ. Ако сте започнали един тип ваксини (търговски марки, вид) не ги сменяйте. Не сменяйте орално полио с мускулно-не е проблем, но е нежелателно.
При Вас проблема е да избягате от всички тези ХЕИ, комисии, хартиики и хартииченца и да намерите професионалист, който да ваксинира детето. За "протоколите" на т.нар организация ХЕИ нямам думи-там и да кихнеш ще те отложат от ваксинация... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт