Ваксини и Ваксинационни Програми

  • 135 704
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 085
Здравейте Birdie, от около час преглеждам темата и се надявах да получа информация така, но съвсем се обърках, затова искам съвет директно от Вас.
Синът ми е на 4 м. и 3 седм. и досега са му слагани задължителните ваксини, с изключение на 3-я прием на ДТК, когато му поставиха Infanrix(,защото според GP-то, след като вдигна температура и плака 2-3 часа след 2-я прием на ДТК така било по-добре  newsm78).Интересувам се от ActHib-кога може да му я сложим, също така и от ваксината с/у паротит.Благодаря предварително, радвам се, че сте тук  smile3501

Последна редакция: вт, 07 мар 2006, 01:25 от klaris

# 256
  • Мнения: 667
Интересувам се от ActHib-кога може да му я сложим.
Може дори мисля че е желателно.
Схемата зависи от това на каква възраст се поставя първата доза.
  • Стандартната схема е: 2м, 4м, 6м + бустер на възраст 12-15м. Общо 4 дози.
  • Ако първата доза е поставена на възраст 7-11м имате нужда от 3 дози. Втората се поставя 4-8 седмици след първата доза + бустер на възраст 12-15м(най-малко 8 седмици след 2 доза). Общо 3 дози.
  • Ако първата доза се постави на възраст 12-14м, трябва бустер доза след 8 седмици.
  • Ако детето е на възраст 15м до 5г е необходима само една доза.
Внимавайте, защото в България е широко разпространено мнението, че ако детето е навършило 1г може само една доза, което е грешно.

# 257
  • Мнения: 8 585
"...случайно разбрах че като сме толкова големи вече е опасно да се бие коклюша защото може да се възобнови алергията. Дали е така ."
Не, не е вярно. Сега се използва безклетъчната коклюшна ваксина, която има показания до 6-7 годишна възраст.
АБКМ няма нищо общо с ваксинационната програма-тоест ваксинациите НЕ ВЛИЯЯТ върху хода на една АБКМ и затова НЕ СЕ ОТЛАГАТ.

# 258
  • Мнения: 8 585
Здравейте Birdie, от около час преглеждам темата и се надявах да получа информация така, но съвсем се обърках, затова искам съвет директно от Вас(може би трябва да има тема "Birdie ви съветва" Laughing).
Синът ми е на 4 м. и 3 седм. и досега са му слагани задължителните ваксини, с изключение на 3-я прием на ДТК, когато му поставиха Infanrix(,защото според GP-то, след като вдигна температура и плака 2-3 часа след 2-я прием на ДТК така било по-добре  newsm78).Интересувам се от ActHib-кога може да му я сложим, също така и от ваксината с/у паротит.Благодаря предварително, радвам се, че сте тук  smile3501

ММР->>12-15 месеца. За останалото, написаното от SafeHeaven е вярно.

# 259
  • Мнения: 215
Здравейте Birdie,

наскоро четох за нова ваксина срещу диария и обезводняване - (ротавируси), която всеки момет ще излезе и на пазара в Европа. Знаете ли нещо за тази ваксина и ще бъде ли от полза за децата от нашите географски ширини. За сега я прилагат много в Южна Америка.

# 260
  • Мнения: 8 585
Здравейте Birdie,

наскоро четох за нова ваксина срещу диария и обезводняване - (ротавируси), която всеки момет ще излезе и на пазара в Европа. Знаете ли нещо за тази ваксина и ще бъде ли от полза за децата от нашите географски ширини. За сега я прилагат много в Южна Америка.
В публикация от 05/01/2006 NEJM "Safety and Efficacy of an Attenuated Vaccine against Severe Rotavirus Gastroenteritis" се разглеждат резултатите от приложението на Rotarix (SKB) в две дози на възраст съответно 2 и 4 месеца. Изследвани са 63 225 деца. Отчитат се много добри резултати. Ще видим дали CDC ще излезе с някакви препоръки по темата и дали ваксината ще се удтвърди.
Първата ваксина срещу тези вирусни гастрентерити-RotaShield (Wyeth) бе спряна поради повишеният риск от развитието на инвагинация.

Ротавирусните инфекции са причина за около 600 000 смъртни случаи годишно във възрастта под 5 годишна възраст.

# 261
  • Мнения: 215
[Ротавирусните инфекции са причина за около 600 000 смъртни случаи годишно във възрастта под 5 годишна възраст.
Цитат

Благодаря!
явно става въпрос за доста разпространен вирус!

# 262
  • Мнения: 369
Благодаря за бързия отговор сега съм по спокойна и се радвам че се поразровух у форума за да намеря нещо по този въпрос. радвам се че и ти си тук за да помагаш Birdie на мамите в беда. Peace  bouquet

# 263
  • Мнения: 8 585
Благодаря за бързия отговор сега съм по спокойна и се радвам че се поразровух у форума за да намеря нещо по този въпрос. радвам се че и ти си тук за да помагаш Birdie на мамите в беда. Peace  bouquet

Прочетете малко по-надолу темата за епидемията от заушка. Нека коментираме това и тук...
За Събота (или Неделя) съм планирал обзор на Новата Имунизационна Програма на САЩ за 2006. Има интересни неща и нови схващания по ред проблеми. Така че-"останете на вълната" както се казва...

Последна редакция: чт, 19 яну 2006, 13:26 от Birdie

# 264
  • Мнения: 39
Бихте ли ми помогнали със следжащите ваксини, през какъв период от време?(като се има предвид че в България може да се намери DTaP но не в комбинация с IPV i Hib).Благодаря ви много ,

цветелина жекова
Какви други ваксини следва да се поставят
Трябва да поставите още:

*Хеп.Б трета доза-от първият текст излиза, че сте я направили на  21/07/2005, но от
рият текст на тази дата сте написали само "Infanrix i HiB (dve inzekcii)". схемата на Хеп.Б е от три дози.
* На възраст 12 месеца до 15 месеца->>ММР
* Хиб-4-та доза на възраст 12-15 месеца.
* Ако сте почнали по Гръцката програма е нужно да поставите още една доза Полио до възрастта 18 месеца.
*ДТаР->>4-та доза на възраст 15-18 месеца.

Четири дози Инфанрикс преди 1 годишна възраст?? Това не е Гръцката програма. 4-тата доза просто не се брои...
Вторият текст е много объркан-не става ясно от него колко общо дози Акт-Хиб сте направили до 1 годишна възраст. Би трябвало да са 3.

Практически:
*Хеп.Б-трита доза, ако не сте я направили вече.
*ММР-12 месечна възраст и след, до 15 месечна възраст.
*Тетра Акт-Хиб+ИПВ (или Инфанрикс-ИПВ-Хиб или Инфанрикс+Хиберикс+Имовакс) на възраст 15 месеца. Така поставяте ДТаР, полио и Акт-Хиб във възрастта когато се припокриват крайнат възраст за Акт-Хиб приложение (4-та доза) и началната възможна възраст за ДТаР.
*За Превенар и Менингококов Менингит Ви писах.


Birdie,
Благодаря много за отговора. Грешката е моя- вместо Engerix na 21/07/05, съм написала Infanrix, така че и трите дози  от протовохепатитната ваксина са поставени.
Ще прегледам и другото ви съобщение и ще пиша отново. Благодаря отново и извинете за грешката.
Tsvet

# 265
  • Мнения: 353
здравей BIRDIE,
наистина тази тема е безценна, за което много благодаря.
не можах да пусна въпросите си на лични, за това пиша направо тук:
1. аз съм родена в атина и някои ваксини, които са слагани в бг ги нямам. не зная дали поради тази причина или поради друга съм правила силни реакции след реваксинация с дтк, след правене на изследвания (не зная какви, била съм малка) разбрали, че реагирам лошо към коклюша. съжалявам, че обяснявам толкова лошо, но това е преразказ по спомените на майка ми. по този повод бих искала да зная има ли опасност дъщеря ми (на 3.02.05 трябва да й бъде направена първата дтк) да направи "лоша" реакция също към коклюш?
2. втория ми въпрос касае някои съкращения, чието значение не можах да намеря в темата, извинявам се предварително, ако съм ги пропуснала, но не можах да се справя newsm78.  каво значат ИПВ, Хиб и Имовакс - видях, че ги пише след името на ваксината Инфанрикс.
3. последния ми въпрос може би е малко идиотски, но все пак - коя е най-добрата ваксина дтк на европейския пазар? и какво се включва в нея? лично аз се бях спряла на Пентаксим, заради менингита и факта, че е ацелуларна, но след като прочетох написаното от теб относно нея се отказах.
благодаря ти предварително за помощта
 Hug

# 266
  • Мнения: 8 585
здравей BIRDIE,
наистина тази тема е безценна, за което много благодаря.
не можах да пусна въпросите си на лични, за това пиша направо тук:
1. аз съм родена в атина и някои ваксини, които са слагани в бг ги нямам. не зная дали поради тази причина или поради друга съм правила силни реакции след реваксинация с дтк, след правене на изследвания (не зная какви, била съм малка) разбрали, че реагирам лошо към коклюша. съжалявам, че обяснявам толкова лошо, но това е преразказ по спомените на майка ми. по този повод бих искала да зная има ли опасност дъщеря ми (на 3.02.05 трябва да й бъде направена първата дтк) да направи "лоша" реакция също към коклюш?
2. втория ми въпрос касае някои съкращения, чието значение не можах да намеря в темата, извинявам се предварително, ако съм ги пропуснала, но не можах да се справя newsm78.  каво значат ИПВ, Хиб и Имовакс - видях, че ги пише след името на ваксината Инфанрикс.
3. последния ми въпрос може би е малко идиотски, но все пак - коя е най-добрата ваксина дтк на европейския пазар? и какво се включва в нея? лично аз се бях спряла на Пентаксим, заради менингита и факта, че е ацелуларна, но след като прочетох написаното от теб относно нея се отказах.
благодаря ти предварително за помощта
 Hug
На въпросите Ви:

1*Това се е дължало на качеството на ваксините тогава в обръщение. Не е наследствен тип реакция, който се унаследява. Ползвайте съвременна безклетъчна коклюшна ваксина!

2* ИПВ-Инактивирана Полио Ваксина. "Имовакс" е търговско име на Инактивираната Полио Ваксина. "Хиб" е съкратено ваксината срещу Хемофилус инфлуенце. Продава се като "Акт-Хиб" или "Хиберикс".

3*Няколко са->>говорим за ДТаК->>"Тетравак" (ДТаК+ИПВ), Инфанрикс (ДТаК), Инфанрикс-ИПВ-Хиб, Пента (ДТаК+ИПВ+Хеп.Б) [това НЕ Е Pentaxim, а Infanrix-Penta!!!], Infanrix-Hexa [ДТаК+ИПВ+Хеп.Б+Hib].


P.S. Два дена не можех да влизам във форумите. Страницата не се зареждаше. Обзорът на новата ваксинационна програма на САЩ за 2006 е почти готов-остават някои "доизглаждания". Така че това ми предстои да свърша още...

Последна редакция: вт, 24 яну 2006, 02:04 от Birdie

# 267
  • Мнения: 353
много благодаря за бързия отговор   bouquet
мисля да взема на дребната Инфанрикс-ИПВ-Хиб, защото Хепатит Б вече й е сложена.
последнен (надявам се Flutter) въпрос - Инфанрикс-ИПВ-Хиб клетъчна или безклетъчна ваксина е?

# 268
  • Мнения: 667
мисля да взема на дребната Инфанрикс-ИПВ-Хиб...
последнен (надявам се Flutter) въпрос - Инфанрикс-ИПВ-Хиб клетъчна или безклетъчна ваксина е?
Посъветвайте се първо с личния Ви педиатър дали той е съгласен да постави на детето Ви тази ваксина.
Infanrix по подразбиране предполага ацелуларна (безклетъчна) компонента коклюш. И за да уточним всички съставки добавям IPV (Inactivated Poliovirus) е с инактивирана (нежива) компонента полио.

П.П. Не съм срещал в България такава ваксина. Доколкото знам производител е GlaxoSmithKline, но дали има внос, не съм чувал. Потърсих тук, но на пръв поглед не открих тази пента в портфолиото на GSK Bulgaria. Ако Вие я намерите в някоя аптека напишете подробности тук относно цена, откъде я купихте, личния Ви педиатър как прие идеята Ви за тази ваксина.

# 269
  • Мнения: 8 585
Както винаги, в началото на всяка година така и сега, CDC публикува новата имунизационна програма на САЩ за 2006. Защо се спираме точно на тази програма?

*Защото отразява всичко актуално до момента
*Защото се актуализира с мисъл, внимание и грижа.
*Защото от личен опит (мой и на колеги), който я спазва (или поне се вслушва и я чете) никога не губи. Качественото си остава качествено.
*Защото дава идеи за размисъл към тези школи, които не избират да я следват точно. Няма по-ценно от това да имаш допир с опита на големите школи в педиатрията.

Кое е новото и различното:

*Подчертава се особено важната роля на ранното приложение на хеп.Б ваксината. Тъй като това е практика и в БГ смятам, че тук сме "в крак". Посочва се необходимостта да се документира негативността на майката по отношение на HBsAg, а да не се разчита само на устни уверения. Поддържа се мнението, че е възможно приложението на 4 дози Хеп.Б ваксина, ако на възраст 2,4,6 месеца се използват поливалентни ваксини, съдържащи Хеп.Б съставка.
За деца, родени от майка с (+) HBsAg се прилага стриктно протокола с едновременно приложение на ваксина и имуноглобулин в първите 12 часа от раждането. Тези деца трябва задължително да се изследват за носителство на HBsAg и антитела към него във възрастта 9-18 месеца.
* Нова ваксина, съдържаща тетанус токсоид, дифтерия токсоид и безклетъчна коклюшна ваксина (компонента) (Tdap) се въвежда за възрастта 11-12 години, на която досега се правеше само Td. Тоест, към необходимите за ваксинация в тази възраст дифтерийна и тетанусна съставка се добавя и коклюшна такава.Това се прави с цел засилване на имунитета против коклюш, обосновано от зачестяващите случаи на коклюш в подрастващи и в обкръжаващата ги среда.
Тези, които не са направили в тази възраст Td, от 2006 би трябвало да използват изключително Tdap. За тази цел са лицензирани за употреба две нови ваксини-Бустрикс и Адацел (Boostrix, Adacel). Подрастващи на възраст 13-18 години, които са пропуснали дозата на възраст 11-12, би трябвало да я направят ползвайки вече изключително Tdap. Употребата на Tdap се препоръчва и във всички останали случаи на закъсняла ваксинация съобразно схемата за закъсняли ваксинационни дози ("The catch-up schedule").
*Нова поливалентна противо-менингитна ваксина (MCV4) се въвежда за деца на възраст 11-12 години, както и за неваксинирани подрастващи на възраст 15 години и по-големи. За предпазване от инвазивни менингококови заболявания се препоръчва ваксинация с полизахаридната противо-менингококова ваксина (MPSV4) на всички деца на възраст 2-10 години. Това, доколко тези препоръки ще важат за БГ, зависи от епидемиологичните данни за разпространение на менингококовият менингит. Като се има пред вид обаче географската област, по-скоро ще е валидна необходимостта от приложението на тези ваксини.
*Противо грипната ваксина има вече показания за приложение над 6 месечна възраст при необходимост.
*Ваксината против Хеп.А има вече показания за употреба над 1 годишна възраст (а не 2, както беше досега). Необходимите за ваксинация дози остават 2 през 6м-12 месеца интервал помежду.

Останалото от имунизационната програма не е променено. Който иска може да я види и вземе от тук:
http://www.cdc.gov/nip/recs/child-schedule-color-press.pdf

Последна редакция: чт, 26 яну 2006, 17:27 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт