Ваксини и Ваксинационни Програми

  • 135 734
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 8 585
Напоследък в много градове в България първия прием на полио-ваксината се прави 2-3 дни след раждането. Същевременно според имунизационния календар това трябва да стане 2, 3 и 4 месец. Тъй като полио - ваксината била комбинирана с някаква друга (?!?) лекарите я дават на три приема през 2,3 и 4 месец, независимо от първия прием през първия месец.
Въпроса ми е дали това не е опасно и дали не може да се стигне до някакво предозиране?
Да, чух и четох за тези практики (за дозата полио след раждането). Четох също, че колеги протестирали официално за тази поредна идиотия. Но безрезултатно...
Разбира се че тази доза непосредствено след раждането не се брои, няма смисъл и няма никаква разумна обосновка да се прави така. Най-много някой чувствителен в родилният дом да се зарази с див щам излъчван от "ваксинираните" новородени и да се предизвика още паника и объркване.
Единствено Хеп.Б и Хеп.Б имуноглобулин (HBIG) могат да се слагат до 12ч след раждането.

# 376
  • Мнения: 369
ЗДРАВРЙТЕ искам да попитам пак нещо за коклюшната ваксина . преди ви питах дали може да си я бием понеже ги бяхме отложили заради алергия към белтъка на кравето мляко. Сега сме на 2г и 10м. Дали е възможно да не я бием изобщо или си е добре да я имаме . И друго да запитам понеже не ни разрешаваха да ядем какао ,а ние сме се захранили вече с  другите храни може ли вече и с него да се позахраним.(вече 1г и 2м ядем всичко друго)

# 377
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Здравейте докторе, може би се повтарям, но бихте ли ми написали точно каква ваксина трябва да сложа на дъщеря ми,която е на почти 18 месеца. Имам предвид противоменннгитните ваксини. Благодаря Ви предварително
->>Акт-Хиб-ако не сте слагали нито една доза досега Ви трябва 1 доза.
->>Превенар->2 дози ще са Ви е нужни. Слагат се през 2 месеца.
->>Ако намерите Нейс-Вак С (или друга от този вид-Менинвакт,Менжугейт, Менингитек). Дозите са в зависимост от ваксината, която имате намерение да ползвате. Ако е Нейс-Вак С, само една доза Ви е нужна.

Докторе, благодаря Ви за отговора, но все пак да попитам, може би лаишки ми е въпроса. Но ........ и трите ваксини, които сте написали, трябва да се бият, така ли. И ако да, в какъв времеви порядък една от друга.

# 378
  • Мнения: 8 585
@Mariely
Разбрах че Превенар и менингококовата рекомбинантна НЕ могат да се намерят в Бг. Така че Ви остава само Акт-хиб. За другите две нека сте информирани, че са нужни и полезни.
Ако намерите липсващите ваксини обаче, може спокойно да ги сложите през седмица. Реимунизационните дози (ако са необходими такива)-в зависимост от избраната схема, вида ваксина и възрастта на детето при първата доза.

# 379
  • Мнения: 8 585
ЗДРАВРЙТЕ искам да попитам пак нещо за коклюшната ваксина . преди ви питах дали може да си я бием понеже ги бяхме отложили заради алергия към белтъка на кравето мляко. Сега сме на 2г и 10м. Дали е възможно да не я бием изобщо или си е добре да я имаме . И друго да запитам понеже не ни разрешаваха да ядем какао ,а ние сме се захранили вече с  другите храни може ли вече и с него да се позахраним.(вече 1г и 2м ядем всичко друго)
Ако изберете добра безклетъчна коклюшна ваксина нямате проблем за поставянето. Би трябвало да довършите имунизационната схема както е редно.
За храните не мога да кажа нищо, тъй като не мога да следя детето отблизо, каквото и разширение на диетата да Ви предложа.

# 380
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Благодаря Ви докторе   bouquet

# 381
  • София
  • Мнения: 1 457
Здравейте отново. Пиша пак относно ваксината Акт-Хиб.Не разбирам следното нещо - защо в БГ педиатрите слагат две ваксини когато първата е сложена след 7-ми месец, и само една след 1 година? От тази тема разбрах,че в първия случай се налагат 3, а във втория - 2 (когато първата е поставена между 12-15 м.) Да не би това да се отнася само за другите държави(макар и да не ми звучи логично), а в БГ да не е така. Не само нашия педиатър,но и педиатрите на други майки са им обяснили същото тоест една ваксина след 1 г. и т.н.
Затова искам да попитам лекарите пишещи тук и работещи в БГ, както и майките има ли случаи в БГ в които ваксината Акт-Хиб се слага по схемата както в другите страни и както е подробно описано от Бърди?

# 382
  • Мнения: 39
Birdie,

Здравеите и благодаря за безценните съвети!
Писах ви на лични два пъти защото въпросът ми, макар и свързан с ваксини, е доста индивидуален. Притеснявам се и затова реших да публикувам тук с надеждата да ми отговорите.
Дъщеря ми е на една година и два месеца- дерматолог постави диагноза  генитален херпес симлекс и освен че причината е непонятна  за мен , не знам дали това би се отразило на ваксините, които следва да направим- Act Hib, IPV, DTaP, Neis-vac, Prevnar. чeтох тук из форумите чe herpes simplex e сериозен вирус, който може да доведе до други вирусни инфекции. Педиатърът не може да даде становоще относно това дали споменатите ваксини могат да се приложат, тоест дали този вирус е контраиндикация, защото тези ваксини не се поставят рутинно в България, а планираните дати за  имунизации наближават.

Благодаря предварително

Цвет

# 383
  • София
  • Мнения: 337
Birdie, чета с голямо внимание коментарите Ви по темите засягащи ваксините.
Ще се радвам, ако може да ме посъветвате по следния въпрос:

има ли смисъл и препоръчвате ли със съпруга ми да се ваксинираме срещу хепатит (А и В) преди да стартираме опитите за забременяване newsm78. Може ли ваксините да навредят на бебето. Напоследък няколко приятели и колеги споделят, че може да са контактни на болни от хепатит и на мен ми се иска да не отлагам подобна ваксинация, но ще очаквам мнението ви. Благодаря.

# 384
  • Мнения: 8 585
Birdie, чета с голямо внимание коментарите Ви по темите засягащи ваксините.
Ще се радвам, ако може да ме посъветвате по следния въпрос:

има ли смисъл и препоръчвате ли със съпруга ми да се ваксинираме срещу хепатит (А и В) преди да стартираме опитите за забременяване newsm78. Може ли ваксините да навредят на бебето. Напоследък няколко приятели и колеги споделят, че може да са контактни на болни от хепатит и на мен ми се иска да не отлагам подобна ваксинация, но ще очаквам мнението ви. Благодаря.
Нещата са различни за двете ваксини.
За Хеп.Б ->>Тъй като ваксината съдържа неинфекциозни части от вируса, нито бременност, нито лактацията са противопоказания за ваксинация.
За Хеп.А->>нещата са неясни-Ваксината се произвежда от инактивиран вирус. Необходима е много внимателна преценка на + и -.

Ето тук повече подробности и за други ваксини и бременност:
http://www.aafp.org/afp/20030715/299.html

# 385
  • София
  • Мнения: 337
Birdie, чета с голямо внимание коментарите Ви по темите засягащи ваксините.
Ще се радвам, ако може да ме посъветвате по следния въпрос:

има ли смисъл и препоръчвате ли със съпруга ми да се ваксинираме срещу хепатит (А и В) преди да стартираме опитите за забременяване newsm78. Може ли ваксините да навредят на бебето. Напоследък няколко приятели и колеги споделят, че може да са контактни на болни от хепатит и на мен ми се иска да не отлагам подобна ваксинация, но ще очаквам мнението ви. Благодаря.
Нещата са различни за двете ваксини.
За Хеп.Б ->>Тъй като ваксината съдържа неинфекциозни части от вируса, нито бременност, нито лактацията са противопоказания за ваксинация.
За Хеп.А->>нещата са неясни-Ваксината се произвежда от инактивиран вирус. Необходима е много внимателна преценка на + и -.

Ето тук повече подробности и за други ваксини и бременност:
http://www.aafp.org/afp/20030715/299.html

Благодаря за бързия отговор.
Прочетох информацията от линка, но там се коментират различни ваксини по време на бремеността, а не преди това. Аз не съм бременна. Ако мога да формулирам въпроса си по-точно -> колко време следкато се ваксинирам ще бъде безопасно да забременея?

# 386
  • Мнения: 8 585
@Em_ma
За Хеп.Б->>за бъдеща бременност и двете фирми произвеждащи я не дават гаранция поради легални проблеми. От друга страна, различни организации (като ААFP) твърдят, че е безопасна и не влияе негативно върху плода. Тъй като са три дози, аз лично смятам че 1 година след последната доза е сигурен срок за начало на опитите за забременяване. Междувпрочем, защо досега не сте си направили Хеп.Б или сте я направили?
За Хеп.А->>Няма никакви данни за това как, по какъв начин и колко може да влияе негативно върху бъдеща бременност. Не е известно и колко е минималният срок след втората доза, от който е позволено забременяване. Е, за деца получили я в детството или възрастни с години отстоящи от минали имунизации такъв въпрос не стои. Не бих ви я препоръчал в дадената ситуация.

# 387
  • София
  • Мнения: 337
Birdie,

много Ви благодаря за изчерпателните отговори. А на въпроса защо до сега не съм го направила не мога да намеря смислен отговор дори пред самата себе си.

# 388
  • Мнения: 5 228
Birdie, както знаеш (бях ти писала на лични и отново искам да ти благодаря за отговорите),  дъщеря ми има от ок. 3 месеца обриви, които периодично се появяват и минават и така и не се разбра от какво са. Утре сме на консултация, трябваще да направим МРП ваксина, която отлагаме няколко месеца, но от вчера детето пак е с обриви. Имат ли някакво отношение обривите към тази ваксина или пак трябва да я отложим?

# 389
  • Мнения: 171
Здравейте Birdie! Страхотно е,че сте така отзивчив към всички нас  Hug

Аз купувам ваксините на малкия. Infanrix, Imovax Polio, Act HIb (за сега само тези). Съхранявам ги в хладилник но се замислих, че до момента, в който ни ги слагат минава доста време - около час някъде. Не е ли опасно това, че стоят на стайна температура. Дали не трябва да купя хладилна чанта, за да ги нося до лекарския кабинет?
И още един въпрос. Отлагане на около месец на ДТК, полио и Хиб ваксината проблем ли е?
Всъщност имам възможност да сложа и Превнар ваксина, докато сме в чужбина, но дали няма да стане малко една през друга ваксини през седмица  newsm78 , защото започнахме с тези 3 инжекционни в Бг и ги слагаме Infanrix, Imovax Polio на една визита в двете крачета и след 2 седмици сложихме Act HIb?

Общи условия

Активация на акаунт