Препоръчайте ми модерен педиатър за интервю

  • 7 021
  • 146
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 19
Не разбрах защо 20 гр.морковено и ябълчено сокче на 40 дена не бива. обяснете, моля.  ЗА СПЕЦИАЛНОСТТА ПЕДИАТРИЯ СЕ УЧИ 9 ГОДИНИ!!!! с преглеждане на хиляди бебета, коремчета, сокчета и пр. и с всекидневно четене на педиатрични списания на разни езици. И от там нататък имаме вече специалист. дръзко е да се одобрява или отхъврля каквото и да е педиатрично становище на базата на 1-2 свои бебчета, четене на интернет, д-р спок и пр.
здравейте, госпожо!
да се опитам да Ви обясня, защо аз не давах на детето си сокчета:
храносмилателната система на новороденото е твърде незряла, тя може да преработва само майчиното мляко и/ли адаптираните млека.
ако на детенце се даде някаква друга храна, има риск по-едри, несмлени части от нея да проникнат директно в кръвообращението - лигавицата на червата се доигражда до към 6-тия месец на детето.
а всеки несмлян хранителен остатък е като чуждо тяло, отрова, организмът на детето почва да активира защитните си сили - и това е един от механизмите за провокиране на алергии.
разбира се, природата е силна и ако грешките в храненето не са прекалено големи, малкият организъм се преборва без видими усилия.
но натрупване на напрежение винаги се получава, може да сте сигурна в това.
сега конкретно за сокчетата: за готовите няма какво да обсъждаме, вярвам, там сте съгласна, че съдържанието им не е особено истинско и не са твърде подходящи и за големи хора дори.
за прясно изцедените сокове: в тях - за разлика от целия плод/зеленчук - липсва съществена част - целулозата, заедно с голяма част от храносмилателните ензими - които са специфични за всяка храна.
ензимите заслужават отделна тема, малко инфо съм качила на http://moutafova.blog.bg/nauka/2009/04/25/enzimi-i-diabet.326648, повече предстои; ако имате желание, може да разгледате: http://www.celeber.net/index.php?option=com_content&task=vie … &limitstart=0
дори за възрастен се препоръчва приемането на пресни сокове да става след разреждане с вода. причината е високата киселинна активност и бързото навлизане на плодовата захар в кръвообращението.
на мен самата фрешовете са ми някак силни без разреждане, понякога чак зъбите ми изтръпват.
всеки има право на информиран избор, в крайна сметка.
успех!

# 121
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Познайте автора Mr. Green

Цитат
Години наред лекарите експериментираха, като даваха тези храни все по-рано...

# 122
  • Мнения: 2 829
Бу, Спок, разбира се Simple Smile
Който внимателно е чел Спок знае, че той казва че кърменето на поискване НЕ вреди на бебето, не, той само в името на удобството на майката препоръчва режим.....

# 123
  • София
  • Мнения: 6 741
Ще се радвам да разбера какво е казал Субев. Аз съм много доволна от него, но се срещнахме мнооого след като Алекс беше захранен, май към втората му годинка.
Личната ни лекарка от този декември се казва д-р Катя Сапаревска, знам че препоръчва захранване след 5 м. с тиква, но това пак казвам не е още от личен опит.
Субев е преглеждал детето ми на 2 м. за евентуален АД, препоръча ми захранване след 6 м., и то много бавно и внимателно. Той е за изключително кърмене до 6 м. Peace

# 124
  • София
  • Мнения: 2 508
Нели, страхотно обяснение, благодаря ти, сега нещата са ми кристално ясни!

Да, и майка ми (Баба Здравка) твърди, че трябва да се мисли за нуждите на майката повече. Ето поредният й бисер:

ПРОЧЕЕ, МНОГО МАЙКИ НАРОЧНО И ДОБРОВОЛНО ОТБИВАТ, ЗНАЕЙКИ ВСИЧКО ТОВА, НО ВОДЕНИ ОТ ДРУГИ АРГУМЕНТИ  НЕЛИШЕНИ ОТ ОСНОВАНИЯ:

    * козметични
    * автоздравословни
    * вероятно се досещат и за опасността от патологично привързване на бебето и майката
    * вероятно се досещат и за опасността от разглезването бебчо да получава на мига каквото поиска – без да знае какво точно иска, но го иска много силно. А от ЛЛЛ са обяснили на мама-пате, че обезателно трябва да е гърда и толкоз.


Както тя казва: "Кърмене до последна капка кръв!" Joy

# 125
майка ми (Баба Здравка) твърди, че трябва да се мисли за нуждите на майката повече. Ето поредният й бисер:

ПРОЧЕЕ, МНОГО МАЙКИ НАРОЧНО И ДОБРОВОЛНО ОТБИВАТ, ЗНАЕЙКИ ВСИЧКО ТОВА, НО ВОДЕНИ ОТ ДРУГИ АРГУМЕНТИ  НЕЛИШЕНИ ОТ ОСНОВАНИЯ:

    * козметични
    * автоздравословни
    * вероятно се досещат и за опасността от патологично привързване на бебето и майката
    * вероятно се досещат и за опасността от разглезването бебчо да получава на мига каквото поиска – без да знае какво точно иска, но го иска много силно. А от ЛЛЛ са обяснили на мама-пате, че обезателно трябва да е гърда и толкоз.


Както тя казва: "Кърмене до последна капка кръв!" Joy

крайните позиции са обикновено небалансирани, затова не се препоръчват.
друг е въпросът, че природата е решила по начало въпросите в полза на новия живот - спомнете си, как през бременността бебето "дърпа" всичко необходимо за развитието си от гостоприемника - майчиния организъм.
после и производството на мляко е с върховен приоритет пред др. потребности на майката.
кърменето е начин на живот, както Хедра напомня.
и тук идва отговорността на жената - пред себе си - което май често го забравяме. защото, за да сме добри родители и да проявим най-доброто от себе си, е нужно да сме в добра (а защо не и отлична?!) форма. в хармония със себе си и света, за да научим новия човек на човечност.
кърмене - да; до последна капка кръв - ако не се налага - не.
това е според мен.

# 126
аз ли се обърках, друго ли се пообърка тук.
нещо не мога да си вляза в акаунта, та затова като гост.
ако можеш, Бу, помогни ми с паролата на .
благодаря предварително!

Последна редакция: чт, 21 яну 2010, 09:29 от Бу

# 127
  • Мнения: 3 718
Току що осъзнах, че в момента съм патологично привързана към бебето си и според очакванията на специалисти ще съм така поне още десетина дни. Любопитно ми е, дали после нещата ще се променят от раз  Mr. Green Чудя се, ама не много, защото съм почти убедена в отговора, дали ако храня бебето си с АМ или каквото и да било друго, ще бъда по - малко патологично привързана за него ... мммм май не.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 508
А според вас аргумент ли е следното:

В адаптираното мляко витамините са химически продукт, а не органичен, следователно при липса на кърма има смисъл да се дават сокчета.

# 129
  • София
  • Мнения: 2 132
Шаманката, правилно си мислиш. Моето бебе първите месеци беше само на изцедена кърма, сега е на АМ. Пак сме си привързани...ако държи някой друг шишето не яде  Mr. Green

autumnsphere, имало е може би смисъл преди 30 години. Сега млякото е със съвсем други качетсва си мисля...Наложи ми се да заведа детето на нефролог преди 4 месеца и имах късмета да се срещна със педиатър-нефролог и специалист по хранене. Тя ми каза, че и вода няма нужда да давам-АМ си има всичко.Детето ми е все още на хипоалергенно мляко(говоря за ХА мляко, не за соево), което е по-качествено според педиатърът ни (частният). Четейки д-р Събев се убеждавам в това.

Последна редакция: чт, 21 яну 2010, 10:03 от Geraldine

# 130
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
А според вас аргумент ли е следното:

В адаптираното мляко витамините са химически продукт, а не органичен, следователно при липса на кърма има смисъл да се дават сокчета.

Моя позната захрани на 40 дена със сок точно с тоя аргумент: Детето не е на кърма, защо да отлагам?
Според здравните организации не е аргумент, но не всички мислят така Wink

# 131
  • Мнения: 3 869
Интересен ми е аргуента за съдържанитео на витамини в соковете - съдържат, не ще и дума, НО
за мен "но"-то е голямо, когато иде реч за правенетона сок за бебета. Прясноизцедените сокове се окисляват много бързо, трябва да се правят и пият на момента, а при правенто на 20, че и 40 гр. сок, повърхността, която има досъг с въздуха е огромна спрямо, общата маса на сока, не е като да направш 200-300 мл. и да ги лътнеш на екс... За сокове в бурканче не ми се и пише, т.е. на етикетите пише какво има вътре (или поне са длъжни да пишат)...

# 132
  • София
  • Мнения: 2 508
Да, тя Бу писа, че съдържанието на вит.С с всяка минута намалява почти двойно.

# 133
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Браво  smile3501
Слагам го в подписа си, нали може?

Последна редакция: сб, 23 яну 2010, 16:13 от amanita

# 134
  • София
  • Мнения: 2 508
Браво  smile3501
Слагам го в подписа си, нали може?

Аууу, поласкана съм! Hug Embarassed

Пишете и под статията, че имахме спорове с редакторите. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт