За съхранението на лекарства?

  • 6 690
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 242
Здравейте.
Стоя сега и се чудя - имам една отворена опаковка Имунокинд. В срок на годност са (естетствено). Съхранявала съм я (ок.2-3мес.) на вратата на хладилника. И сега се чудя ок ли са си хапченцата или не съм ги съхранявала правилно? Мога ли да ги давам или да ходя да купувам други?  newsm78
Благодаря.   bouquet

 
Имунокинд е хомеопатично лекарство.. по-скоро хомеопатичен бъркоч, ама както и да е Simple Smile
Хомеопатичните лекарства НЕ се съхраняват в хладилник..
Ето ти подробно как се съхраняват хомеопатични лекарства:

http://homeohelp.eu/rumenstoichevsblog/243-kak-da-sahranyavame-i … te-lekarstva.html

# 16
  • Мнения: 2 111
Лекарства не държа в хладилника, освен ако изрично в указанията не е препоръчано такъв вид съхранение. Държа ги в шкаф докато срокът на годност изтече.
И аз така правя.
Надписвам на опаковката датата на която съм ги отворила/най-вече за сиропи и капки/ и до кога може да се използват след отваряне в зависимост от указанията в листовката.

# 17
  • Мнения: 4 335
Лекарства не държа в хладилника, освен ако изрично в указанията не е препоръчано такъв вид съхранение. Държа ги в шкаф докато срокът на годност изтече.
И аз по сьщият начин.Дьржа ги в шкаф в кухнята,понеже е най-хладно.

# 18
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не ги държа в хладилник. Изключение правя само когато на опаковката, най-често на АБ, пише изрично, че след приготвянето му трябва да се съхранява в хладилник. Всички останали ги държа в кухнята в един шкаф, който се намира доста високо - това последното заради децата. А за повечето лекарства знам, че срокът им на съхранение преди и след отваряне е различен.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 356
Ако пише на листовката: Няма специални условия на съхранение, не виждам защо да не се държи в хладилник.

Аз държа някои сиропи там. Кремовете си също. Смятам, че им удължавам малко срока на годност, но по принцип трябва да се спазва срокът след отваряне, указан от производителя. Мисля даже, че на външната опаковка задължително трябва да пише срок на годност след отваряне, ако продукта се използва многократно!

Единствено, ако на лекарството пише: Да не се замразява (за сиропи, ампули и др) значи не трябва във фризер.

За хапченца не знам дали не се овлажняват в хладилник, някои фолиа, мисля, пропускат влага, естествено стъклените шишета не.
В тези случаи на листовката пише: да се съхранява на сухо място....

Ако пише че трябва да се пази в оригинална опаковка или на защитено от светлина място, то това задължително трябва да се спазва. Много от лекарствата са светлочувствителни.

# 20
  • София
  • Мнения: 44 284
 на всяко хапче си пише как се съхранява...най-често на сухо,  тъмно място и  Т до 20 градуса...ако трябва да е в хладилник - си пише специално. Някои пък НЕ трябва да са в хладилник.

Общи условия

Активация на акаунт